Συμπεριφορά αδέσποτων.


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
καλά εδω η κατάσταση είναι απερίγραπτη, κανείς δεν φροντίζει να κάνει κάτι για να βοηθήσει τα πλασματάκια. έχεις σίγουρα δει πως είναι το δάσος Κουρί έτσι; (για όσους δεν ξέρουν σκουπιδότοπος για κουτάβια). πάντως τα σκυλιά της πλατείας δεν επιτίθονται. και γνωρίζω για μια αγέλη, ηγούμενη από τον μονόφθαλμο σκύλο που έχουμε. εσένα σου έχουν επιτεθεί?
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
χαχαχαχ "ο πειρατης" ειναι καλο σκυλακι αλλα οταν με ειδε με τον αδη αρχιζανε και γαβγιζανε ολα μαζι ! τεσπα ξεφυγε λιγο το topic .Καλο ειναι να να μην περναμε απο εκει που συχναζουν αγελες για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εγω πάντως, περνούσα με τον σκύλο μου ανάμεσα από μια αγέλη, που ούτε πεζός δεν τολμούσε εύκολα, πόσο μάλλον όταν έχεις και σκύλο μαζί σου...

Αλλά εκπαίδευσα τον σκύλο μου από μικρό να τα πηγαίνει καλά με τα αδέσποτα, και να μην προκαλεί, να αποδέχεται το ότι η αγέλη είναι δικαιωματικά στον χώρο της και έχει κυριαρχικά δικαιώματα, και δεν είχα ποτέ προβλήματα.

Το κόλπο που εφάρμοζα είναι ότι την είχα πάντα στο μαζί, ακουμπούσε δίπλα μου, και ακόμα και σε περιπτώσεις που κάνανε κύκλο τα αδέσποτα και έδειχναν απειλητικά, εμείς μέναμε στην θέση μας μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα.

Επίσης μοίραζα φαγητό στα αδέσποτα, κι έτσι με τον καιρό χαιρόντουσαν που πηγαίναμε, γιατί ήξεραν ότι θα τσιμπήσουν κάτι (σαν φόρο, σαν διόδια)...

Όταν είχα τον αρσενικό μποξερίνο (τον πήρα κατ ευθείαν ενήλικο), στην αρχή τα πράγματα ήταν δύκολα, αλλά ο μάγκας κάθε φορά που τσαμπουκαλευότανε με αδέσποτα τον μάλωνα, του έκοβα την βόλτα επί τόπου, και όποτε καθυστερούσε να τα παρει στο κρανίο τον επαινούσα, οπότε σύντομα κατάλαβε ότι όταν δεν τσαμπουκαλεύεται θα ακούσει μπράβο, και σε λιγότερο από 6 μήνες έγινε ένας πρόγκηπας στην συμπεριφορά του.

Μια φορά ήρθε ένας μάγκας, και παρόλο ότι ο δικόςμου φέρθηκε σωστά, ο άλλος επέμεινε και ο δικός μου ψιλοαγρίεψε, και μετά με κοίταξε μαλωμένος... Δεν τον μάλωσα ξανά, γιατί είχε δικαίωμα να υπερασπιστεί τον εαυτό του όταν τα πράγματα δεν σώνονται αλλιώς, αλλά... όχι να το προκαλούμε.
 


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
Να ρωτήσω κάτι...Για να εκπαιδεύσετεαι τα σκυλιά σας, όσοι από εσάς δεν πήγατε σε εκπαιδευτή, πήρατε κάποιο βιβλίο? Κάτι βασικό με την ράτσα που έχετε επιλέξει ή απλά ακολουθήσατε το ενστικτό σας?
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Έχω περάσει από την διαδικασία της εκπαίδευσης, έχω εκπαιδευτεί και για φύλαξη-σωματοφυλακή και λίγο από κυναθλήματα, έχω περάσει μια φάση που διάβαζα οτιδήποτε σχετικό έπεφτε στα χέρια μου, έχω αλλάξει 3-4 σκυλιά, έχω συζητήσει με πολλούς, έχω παρακολουθήσει εκπαιδευτικά σεμινάρια, αλλά πιστεύω ότι όσες γνώσεις έχω (που φυσικά είναι επιπέδου ερασιτέχνη) προέρχονται από πειραματισμό και παρατήρηση που βασίστηκαν σε όσα έμαθα από τις άλλες πηγές.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Πιστεύω ότι τα βιβλία περί εκπαίδευσης συμβουλεύουνε γενικός, ενώ το κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και θέλει διαφορετική συνταγή. Και οι εκπαιδευτές χρησιμοποιούν διαφορά κόλπα και μεθόδους στους μαθητές τους. Εγώ συνέχεια μαθαίνω και μαθαίνω και μαθαίνω.
 




dogwalker

Member
12 Δεκεμβρίου 2007
23
0
www.dogserviices.gr
Eliza said:
καλησπέρα σας. Γράφω γιατί έχω μία απορία σχετικά με ένα συμβάν που μου συνέβει σήμερα. καθώς κατέβαινα από το ΤΕΙ πετυχαίνω ένα μεγάλο (πολύ μεγάλο, σαν μικρή αγελάδα σχεδόν Ο.ο) σκύλο με κάτι κόκκινο στην γούνα του. έδειχνε φιλικός και καθώς τον έδιωξε μια κοπέλα, βρήκα την ευκαιρία να τον πλησιάσω για να δω αν ήταν αίματα και μήπως χρειάζονταν ιατρική περίθαλψη. τελικά ήταν μία χαρά, πιθανότατα είχε ακουμπήσει κάπου,οπότε τον χάιδεψα και ξεκίνησα να απομακρύνομαι. αυτός ξεκίνησε να τραβάει ένα κουκλάκι από την τσάντα μου, εμφανώς με διάθεση για παιχνίδι. συνέχισα να προχωράω και ξεκίνησε να τραβάει τα κορδόνια μου. Συνέχισα να προχωράω ή μάλλον να προσπαθώ και άρχισε πλέον να μου τραβάει το μπατζάκι πολύ δυνατά και να δαγκώνει κατά λάθος το πόδι μου, μερικές φορές αρκετά δυνατά. να υπογραμμίσω παρόλα αυτά ότι ήταν εμφανής η παιχνιδιάρικη διάθεση απλά πιθανότατα δεν μπορούσε να ελέγξει την δύναμη του. για να μην τα πολυλογώ, κατέληξα να κάνω μισάωρη μια διαδρομή πέντε λεπτών, γλύτωσα αρκετές φορές από πέσιμο και τελικά αποφάσισε να με παρατήσει (είχα προσπαθήσει με φωνές και απαλά χτυπήματακια στην μουσούδα αλλά με αγνόησε επιδεικτικά) όταν τον χτύπησα λίγο στον πωπό του. (μην φανταστείτε δυνατό, όπως είπα ήταν και ένας μικρός γκοτζίλα και είμαι ενάντια στο χτύπημα). όταν προσπαθούσα να φύγω, (πριν με αφήσει) έκανε κάποιους παραπονιάρικους ήχους και μερικά ουουουου (τύπου λύκου). γιατί συμπεριφέρονταν έτσι? ήταν μήπως επιθετικό και εγώ δεν το κατάλαβα?
Κάποιος που θα του τράβηξε την προσοχή του κουταβιού και το κουτάβι άρχισε να τον τραβάει θα το αντάμειψε με φαγητό για αυτήν για μας ανεπιθύμητη συμπεριφορά στο φαγητό πρέπει να του το δίνεις και τα χάδια για επιθυμητές συμπεριφορές.


ROTTIE: Το κείμενο διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Τα greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο forum.
Θα παρακαλέσω οι επόμενες δημοσιεύσεις σας να είναι στα Ελληνικά και με λιγότερα συντακτικά λάθη, για να γίνονται κατανοητές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εγω οσες φορες πετυχαινω αδεσποτα δεν εχω προβλημα απλα απο εκει που πηγαινουμε με τα σκυλια ευθεια πηγαινω λοξα δειχνοντας οτι δεν εχω καποια εχθρικη προθεση και σταματαω στο πλαι τους σε μια αποσταση περιπου 5 μετρων τοτε και αυτα αλλαζουν τον τροπο τους και ερχονται ηρεμα για να γνωριστουν με τα σκυλια μου.εκει ομως που αντιμετωπιζω προβλημα ειναι με τα ημιδεσποζωμενα.στην περιπτωση μου ενα αρσενικο ροττ υακουο σε εμενα περιεργως μεχρι και να καθεται του εμαθα χωρις φιλικη διαθεση ομωςγια τον παρη και εναγερμανικο ποιμενικο.εχουν επιτεθει και α δυο στον παρη.ο λογος νομιζω για αυτες τς δυο περιπτωσεις ειναι οτι οι αδιαφοροι ιδιοκτητες τους αφου πηραν τους σκυλαρους (δεν εχω τιποτα με καμια φυλη) τους μαθανε ή επαινεσανε καποια επιθετικη συμπεριφορα ή αδιαφορησαν και αφου μεγαλωσαν και βαρεθηκανε να τους πηγαινουν βολτα τους αφησανε να κανουν οτι διδαχτηκαν
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Νίκο, ακολουθόντας τους κώδικες σεβόμενος τα "κυριαρχικά" δικαιώματα των αδέσποτων στον χώρο τους, κανένα αδέσποτο δεν πρόκειται ποτέ να σε πειράξει. Σωστά πράττεις κατά την γνώμη μου.

Τα "σπιτικά" αδέσποτα ή τα κακομαθημένα που κάποιοι τα έχουν αμολυτά και καμαρώνουν την μαγκιά του σκύλου τους, δεν ακολουθούν τους κώδικες συμπεριφοράς, και δημιουργούν προβλήματα πολλές φορές.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3