Συμπλήρωμα διατροφής


giorgosathens

Well-Known Member
18 Νοεμβρίου 2010
51
0
Γεια σας,εχω ενα bull terrier 5,5 μηνων.Ενω του δινω καλη τροφη (ACANA) o κτηνιατρος μου εχει δωσει συμπληρωμα διατροφης.Του το δινω απο 2,5 μηνων και μου ειπε μεχρι τους 10 μηνες πρεπει να το παιρνει αναλογα με τα κιλα του και την ποσοτητα.Του εδινα το SOFCANIS και τωρα μου εδωσε VETSTAR OSTEOPLUS.Μηπως τον φορτωνω πολυ και δεν κανει?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οι κτηνιατροι που προωθουν συγκεκριμενα προϊοντα ειναι σαν τους γιατρους που προωθουν συγκεκριμενα φαρμακα και εχουν καταντησει οι καλυτεροι διαφημιστες συγκεκριμενων φαρμακοβιομηχανων που θελουν να σπρωξουν τα συγκεκριμενα φαρμακα τη συγκεκριμενη στιγμη. Πως εκρινε οτι χρειαζεται το σκυλακι χρειαζεται συμπληρωμα,του εκανε καποιες εξετασεις και ειδε οτι του λειπει καποιο στοιχειο; Δεν νομιζω. Δεν ειναι καλο να ειμαστε υπερβολικοι και να επιβαρυνουμε τον οργανισμο τους αν δεν υπαρχει καποιος λογος. Μια καλη τροφη puppy εχει οτι χρειαζεται.
 






giorgosathens

Well-Known Member
18 Νοεμβρίου 2010
51
0
Οι κτηνιατροι που προωθουν συγκεκριμενα προϊοντα ειναι σαν τους γιατρους που προωθουν συγκεκριμενα φαρμακα και εχουν καταντησει οι καλυτεροι διαφημιστες συγκεκριμενων φαρμακοβιομηχανων που θελουν να σπρωξουν τα συγκεκριμενα φαρμακα τη συγκεκριμενη στιγμη. Πως εκρινε οτι χρειαζεται το σκυλακι χρειαζεται συμπληρωμα,του εκανε καποιες εξετασεις και ειδε οτι του λειπει καποιο στοιχειο; Δεν νομιζω. Δεν ειναι καλο να ειμαστε υπερβολικοι και να επιβαρυνουμε τον οργανισμο τους αν δεν υπαρχει καποιος λογος. Μια καλη τροφη puppy εχει οτι χρειαζεται.
Οχι,δεν του εκανε καποια εξεταση.Μου ειπε ολα πρεπει να περνουν για να δεσει ο σκελετος τους και τετοια.Η τροφη πιστευω φτανει,οποτε δεν του ξαναδινω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.898
Προσωπικά δεν με πειράζει να ψωνίσω κάτι που χρειάζεται ο σκύλος μου, από τον γιατρό μου. Τον εμπιστεύομαι και το προτιμώ κιόλας απ΄το να τρέχω αλλού να ψάχνω να τα βρω. Αν όμως δεν έχει διακρίνει κάποιο πρόβλημα στο κουτάβι σου, δεν έπρεπε να του δώσει. Απ' ότι διαβάζω κι εγώ στο φόρουμ, δεν ειναι απλά περιττά τα συμπληρώματα, αλλά πολλές φορές προκαλούν και προβλήματα. Δεν ξέρω, μήπως θα έπρεπε να ψάξεις και για άλλον γιατρό.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μιλα και με καποιον αλλο γιατρο. Δεν ειναι σωστο να το φορτωνεις με επιπλεον βιταμινες αν δεν τις χρειαζεται. Φαντασου εσενα ας πουμε να λαμβανες παραπανω ασβεστιο απο οτι χρειαζεσαι, σε καποιο χρονικο διαστημα τα νεφρα σου θα ειχαν γινει νταμαρι. Επισης η υπερβοληκη πρωτεϊνη αν το σκυλι δεν διανυει αποστασεις δεκαδων χιλιομετρων καθημερινα δημιουργει σοβαρα προβληματα. Αυτος κανει μια χαρα τη δουλεια του γιατι σιγουρα εχει καποιο οφελος. Ξερουν ποσο αρωστοι ειμαστε και πονταρουν στην ευαισθησια μας. Το σκυλακι αν δεν εχει προβλημα δεν χρειαζεται τιποτα περα απο την τροφη του και οποιος σου λεει το αντιθετο,αν αυτος δεν ειναι γιατρος, μαλλον ειναι ασχετος η πολυ φρεσκος σκυλογονιος που στην προσπαθεια να προσφερει το καλυτερο βλαπτει το σκυλακι του. Τωρα αν αυτος ειναι κτηνιατρος θελει κλωτσιες. Επαναλαμβανω, ολα αυτα ισχυουν μονο στην πριπτωση που το σκυλακι ειναι απολυτα υγιες.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μιλα και με καποιον αλλο γιατρο. Δεν ειναι σωστο να το φορτωνεις με επιπλεον βιταμινες αν δεν τις χρειαζεται. Φαντασου εσενα ας πουμε να λαμβανες παραπανω ασβεστιο απο οτι χρειαζεσαι, σε καποιο χρονικο διαστημα τα νεφρα σου θα ειχαν γινει νταμαρι. Επισης η υπερβοληκη πρωτεϊνη αν το σκυλι δεν διανυει αποστασεις δεκαδων χιλιομετρων καθημερινα δημιουργει σοβαρα προβληματα. Αυτος κανει μια χαρα τη δουλεια του γιατι σιγουρα εχει καποιο οφελος. Ξερουν ποσο αρωστοι ειμαστε και πονταρουν στην ευαισθησια μας. Το σκυλακι αν δεν εχει προβλημα δεν χρειαζεται τιποτα περα απο την τροφη του και οποιος σου λεει το αντιθετο,αν αυτος δεν ειναι γιατρος, μαλλον ειναι ασχετος η πολυ φρεσκος σκυλογονιος που στην προσπαθεια να προσφερει το καλυτερο βλαπτει το σκυλακι του. Τωρα αν αυτος ειναι κτηνιατρος θελει κλωτσιες. Επαναλαμβανω, ολα αυτα ισχυουν μονο στην πριπτωση που το σκυλακι ειναι απολυτα υγιες.
Μην το λετε με τοση σιγουρια!
Εγω παντος , ειδικα σε μεγαλοσωμο σκυλο στην αναπτυξη θα εδινα ΠΑΝΤΑ γλυκοσαμινη- χοντροιτινη!
ΠΑΝΤΑ!
Εχει αποδεχτει οτι σωζει καταστασεις- και δεν κανει και κακο!
 


giorgosathens

Well-Known Member
18 Νοεμβρίου 2010
51
0
Τα δισκια περιεχουν 600mg ασβεστιο,465mg φωσφορος και βιταμινη d3 400ι.u.Αυτη ειναι η VET STAR OSTEOPLUS που μου εδωσε πριν κατι ημερες.H SOFCANIS ειχε βιταμινη A,D,E,K,B1,B2,B6,B12,H,PP,ΠΑΝΤΟΘΕΝΙΚΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ,ΧΟΛΙΝΗ,ΜΕΘΕΙΟΝΙΝΗ,ΛΥΣΙΝΗ,ΦΩΣΦΟΡΟΣ,ΑΣΒΕΣΤΙΟ,ΝΑΤΡΙΟ,ΜΑΓΝΗΣΙΟ,ΣΙΔΗΡΟΣ,ΚΟΒΑΛΤΙΟ,ΜΑΓΓΑΝΙΟ,ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ,ΙΩΔΙΟ,ΧΑΛΚΟΣ.Δεν του ξαναδινω παντως,η τροφη που του δινω ειναι απο τις καλυτερες,απο χθες του τα εχω σταματησει.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
οι τροφες εχουν ο,τι χρειαστει ο σκυλος για την αναπτυξη του.στα συμπληρωματα ασβεστιου να εισαι πολυ προσεκτικος κ να τα αποφευγεις,οπως επισης να δινεις σημασια κ στην πρωτεινη που λαμβανει.στη γλυκοσαμινη κ την χοντροιτινη δεν ειμαι κ εγω καθετος,αλλα κ παλι δεν ειναι τοσο αναγκειο σε τετοιου μεγεθους σκυλο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τουλάχιστον αν θέλετε να δώσετε πάρα πάνω κάντε εξετάσεις να τσεκάρετε πως ο οργανισμός δεν αφομοιώνει όλα τα συστατικά που δίνει η τροφή και άρα χρειάζεται συμπήρωμα.., οι περισσότεροι ιατροί θα σου πουν πως ένας υγιής οργανισμός δεν χρειάζεται τίποτα παρα πάνω αν η τροφή του περιέχει σωστές ανάλογες και όλα τα θρεπτικά συστατικά ανά ηλικία.
 


giorgosathens

Well-Known Member
18 Νοεμβρίου 2010
51
0
Τουλάχιστον αν θέλετε να δώσετε πάρα πάνω κάντε εξετάσεις να τσεκάρετε πως ο οργανισμός δεν αφομοιώνει όλα τα συστατικά που δίνει η τροφή και άρα χρειάζεται συμπήρωμα.., οι περισσότεροι ιατροί θα σου πουν πως ένας υγιής οργανισμός δεν χρειάζεται τίποτα παρα πάνω αν η τροφή του περιέχει σωστές ανάλογες και όλα τα θρεπτικά συστατικά ανά ηλικία.
Οχι δεν θελω να του δωσω τιποτα παραπανω,ηδη απο χθες τα σταματησα,μου ειπε και καλα κανει καλο στο σκελετο του,ολα τα σκυλια πρεπει να περνουν μεχρι τους 10 μηνες και τετοια.Δεν προκειτε να του ξαναδωσω.Ηδη η τροφη που του δινω ειναι πολυ καλη.
 


giorgosathens

Well-Known Member
18 Νοεμβρίου 2010
51
0
Σας ευχαριστω ολους,απο χθες τα σταματησα και δεν προκειται να του ξαναδωσω.Θα αλλαξω και κτηνιατρο γιατι αποτι βλεπω κοιταει την τσεπη του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.080
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa