Συμπληρωματα Χονδροϊτίνης στον σκυλο προληπτικως;




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
ειναι παντοτε αναλογως για ποιο λογο χορηγεις γλουκοζαμινη και χονδροιτινη και σε ποια φυλη. Αλλοτε ειναι αρκετη η τροφη καθως ακανα και οριτζεν εχουν επαρκεις ποσοτητες ενω αρκετες λενε ιχνη ή δε διευκρινιζουν καν. Συμληρωματα υπαρχουν πολλα, κατα την προσωπικη μου αποψη (που διαμορφωθηκε βεβαιως απο συζητησεις με ιδιαιτερως εμπειρους εκτροφεις, αλλα και απο ιδιαν χρηση) ενα πολυ καλο συμπληρωμα ειναι το glycoflex με διαβαθμισεις σε 1,2 και 3
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
ειναι παντοτε αναλογως για ποιο λογο χορηγεις γλουκοζαμινη και χονδροιτινη και σε ποια φυλη. Αλλοτε ειναι αρκετη η τροφη καθως ακανα και οριτζεν εχουν επαρκεις ποσοτητες ενω αρκετες λενε ιχνη ή δε διευκρινιζουν καν. Συμληρωματα υπαρχουν πολλα, κατα την προσωπικη μου αποψη (που διαμορφωθηκε βεβαιως απο συζητησεις με ιδιαιτερως εμπειρους εκτροφεις, αλλα και απο ιδιαν χρηση) ενα πολυ καλο συμπληρωμα ειναι το glycoflex με διαβαθμισεις σε 1,2 και 3
Το glycoflex ειναι ανθρωπινο ή μονο για σκύλους;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συνήθως όχι. Η συνιστώμενη δοσολογία εξαρτάται από το βάρος του εκάστοτε σκύλου. Για σκύλο 20-40 κιλά η συνιστώμενη δόση είναι 3 χάπια cosequin που δίνω εγώ και ανά χάπι περιέχει 400mg γλουκ. και 300 mg χονδρ.
Η lamp&apple π.χ. περιέχει ανά κιλό 700mg γλουκ. και 500 mg χονδρ.
Exει διαφορα η συνειστομενη ποσοτητα για θεραπεια κ εχει διαφορα αν το δινεις ως συμπληρωμα τροφης προληπτικα. Εμενα ο κτηνιατρος πχ μου ειπε ενα χαπι την ημερα μεχρι να γινει 12 μηνων.
Οποτε μπορει με την τροφη να ειναι μια η αλλη....

Η διαφορα ανθρωπινου σκευασματος με τα σκυλισια (sinoquin cosequin κλπ) ειναι οτι σκυλοφαρμακα ειναι ευγευστα κ δεν χρειαζεται να παιδευτει κανεις για να τα παρει ο σκυλος......

Τα ειχα χρησιμοποιησεις κ στο παρελθον σε μεγαλο σε ηλικια σκυλο που πλεον ειχε προβλημα. Η διαφορα φανηκε αμεσως με τα χαπια. Εγω προσωπικα αν ο σκυλος δεν ηταν στην αναπτυξη η δεν ειχε εμφανισει προβλημα δεν θα τα εδινα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμείς ξεκινάμε κοσεκουίν...με τον μεγάλο...Βέβαια με 2 κτηνιάτρους που το συζήτησα μου είπαν ότι δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι χονδ/γλουτ έχει 100 % αποτελέσματα, αλλά από το τίποτα κάτι κάνει...
Πάντως για χονδροπάθεια εγώ έκανα ενέσεις...(πόναγαν οι άτιμες)..αλλά έκαναν δουλειά...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω δινω αυτην την εποχη στην ΜοναΛιζα αυτα Biovital.de - biovital - Unser biovital Sortiment - biovital GelenkPlus

Εχει και ζελατινη και διαφορες βιταμηνες, μεταλλα, μινεραλς για τα κοκκαλα και τους χωντρους.
Και μαζι με αυτα και 2 καψουλες Harpagophytum.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εγω ταιζω την μεγαλη γουρουνα Brit care lamb and rice που εχει γλουκοζαμινη χονδροιτινη και δινω και 1/2 χαπι osteoflex plus την ημερα. Εχει βοηθησει πολυ τα προβληματα στα πισω ποδια και εχει βελτιωσει γενικα την κινηση της.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
κοριτσια (Katerina, Frenchie, Matilda) εσας εχουν προβληματα οι σκυλοι σας, γι΄αυτο ξεκινησατε αγωγη, σωστα;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Η δικια μου ναι, αλλα οταν ηρθε στα χερια μου ηταν ηδη ενηλικη και με προβληματα. Σε σκυλο ιδιας φυλης ομως και απο κουταβι θα εδινα συμπληρωματα για να ενισχυσω τις αρθρωσεις και τους χονδρους του κατα την αναπτυξη.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
συμπληρώματα δίνουμε κάθε 3 μήνες διάλειμμα και πάλι. εγώ πλέον δίνω 3 μήνες μονο χειμώνα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Nαι διαλλειματικα θα χορηγειται. Αλλωστε μαζι θα τα παιρνουμε. Κυριως για μενα θα ειναι οι καψουλες.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
O Keagan έφτασε 10,5...΄και ήδη τα πίσω του έχουν αρχίσει και αδυνατίζουν...επίσης,'έβγαλε πρόσφατα μια επίκτητη δυσπλασία στο πίσω δεξί λόγω βάρους.
Για τον μικρό δεν έχω σκεφτεί τι θα κάνω...περιμένω κάτι σκευάσματα από εξωτερικό....(να δω αν μποιρώ να τα φέρω)....θα δούμε!!
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι, η δικια μου εχει θεματακι εδω και λιγο καιρο- επαθε μια θλαση στο γωνατο/μηρο -αν και δεν φαινοταν τιποτα ακτινολογικα, εκανα εναρξη θεραπειας.

Αλλα γενικος τα γαλλικα ειναι καλο να παιρνουν καποιο συμπληρωμα για της αρθρωσεις/τενοντες/συνδεσμους κατα την αναπτυξη. Ειναι βαρια σκυλια για τις αρθρωσεις τους και υποφερουν ευκολα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
υπάρχουν αρκετά θέματα για σκευάσματα και έχουν και αρκετές πληροφορίες εγώ είχα κάτσει και τα είχα διαβάσει σχεδόν όλα.


εγώ άκρη να σου πω την αλήθεια δεν έβγαλα γιατί όπως λέει και η κατερίνα δεν έχει αποδειχθεί αν όντως βοηθάνε... και είπα να κρατήσω μια μέση στάση και να δίνω όπως σου έγραψα στον μικρό (ελαφριά δυσπλασία) 3 μήνες πλέον και μονο χειμώνα.


οποτε και δεν επιβαρύνω όργανα και αν μια στο τόσο κάνουν κάτι ας το κάνουν...


οποτε αν έχεις χρόνο κάτσε κανε μια "ανζητηση" στο forum μιλα και με τον γιατρό σου και καταλήγεις

στην ουσία είχα δώσει κι εγώ προληπτικά μπας και βοηθήσει κατά την ανάπτυξη κυρίως (πέρσι δηλ)


Joint Supplements with Glucosamine for Dogs, Yumove
 




maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
δινω στον δουκα προληπτικα 1 καψουλα youmove εδω και πολλους μηνες .παρα'λληλα αρχισα και στον μεγαλο μου να δινω ταυτοχρονα. ο σκυλος ενω ανεβαινε με δυσκολια τη σκαλα τωρα την ανεβαινει ανετα.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λοιπόν να πω κι εγώ τη γνώμη μου :)

Αν ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα με τις αρθρόσεις δεν βλέπω το λόγο να δίνεται γλυκοσαμίνη/χονδροϊτίνη. Αυτές οι ουσίες ήδη υπάρχουν στις αρθρόσεις και αν οι αρθρόσεις λειτουργούν κανονικά (δεν υπάρχει τραύμα ή αρθρίτιδα) δεν βλέπω πώς μπορούν να χρησιμεύσουν στην πρόληψη.

Εχω δώσει στον σκύλο μου σκευάσματα γλυκοσαμίνης/χονδροϊτίνης λόγω ρήξης χιαστών και στα δύο πίσω γόνατα και πρόσφατα όταν μάθαμε τη διάγνωση δισπλασίας αγκόνα. Εδώ και ένα μήνα τα έχω σταματήσει όμως (είχα κάτι οικονομικά θεματάκια και μιας και δεν έχω πιστεί στην αποτελεσματικότητά τους τα έκοψα να δω πώς θα πάει).

Ο σκύλος τρέχει και περπατάμε κάθε μέρα περίπου 10 χλμ και δεν κουτσαίνει καθόλου ούτε δείχνει να πονάει. Νομίζω πως μερικές φορές δίνουμε συμπληρώματα μόνο και μόνο να νιώσουμε εμείς καλύτερα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγώ άρχισα να δίνω στον δικό μου μετά την διάγνωση, έχω δει μεγάλη βελτίωση, όταν τα ξεκίνησα έδινα και δύο ριμαντιλ την ημέρα και πάλι ο σκύλος πόναγε,και τώρα του δίνω .5 ριμαντίλ την ημερα και μάλλον θα του το κόψω τελείως αυτή την εβδομάδα.
Αν του έδινα πριν την διάγνωση ίσως είχα γλιτώση την οστεαθρίτιδα που αυτή προκαλει και τον πόνο στον σκύλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981