Συμπληρωματα Χονδροϊτίνης στον σκυλο προληπτικως;


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Εχω δώσει στον σκύλο μου σκευάσματα γλυκοσαμίνης/χονδροϊτίνης λόγω ρήξης χιαστών και στα δύο πίσω γόνατα και πρόσφατα όταν μάθαμε τη διάγνωση δισπλασίας αγκόνα. Εδώ και ένα μήνα τα έχω σταματήσει όμως (είχα κάτι οικονομικά θεματάκια και μιας και δεν έχω πιστεί στην αποτελεσματικότητά τους τα έκοψα να δω πώς θα πάει).

Ο σκύλος τρέχει και περπατάμε κάθε μέρα περίπου 10 χλμ και δεν κουτσαίνει καθόλου ούτε δείχνει να πονάει. Νομίζω πως μερικές φορές δίνουμε συμπληρώματα μόνο και μόνο να νιώσουμε εμείς καλύτερα.
H χορήγηση για έναν μήνα συνήθως καλύπτει και τον επόμενο, για αυτό και γίνεται παύση ενός μήνα.
Συνεπώς ίσως υπάρχει περίπτωση να σου παρουσιάσει τα ίδια συμπτώματα και πάλι.

Το λέω αυτό κοιτάζοντας την δική μου περίπτωση, όπου κάποιος παλιος τραυματισμός στον ώμο του σκύλου αντιμετωπίστηκε με χορήγηση Stride Plus Liquid For Dogs και πήγε πολύ καλά από τον πρώτο μήνα ως και τον επόμενο.

Στο τέλος του δεύτερου άρχισε πάλι να τον ενοχλεί, οπότε το άρχισα και ήδη είναι καλύτερα.
Το προιόν αυτό είναι συνδιασμός χονδροιτίνης γλυκοζαμίνης...και υαλουρονικό οξύ.

Επίσις και τα g-drox που ανέφερε ο Κυριάκος είναι από τις καλές φόρμουλες .
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφωνώ ότι αν δεν υπάρχει λόγος δεν πρέπει να δίνουμε σκευάσματα....για αυτό και δεν έχω καταλήξει τι θα κάνω με τον μικρό ακόμα!!
Το μόνο που μου έχουν πει είναι ότι στη κίνηση του μέσα στον στίβο είναι stiff και πρέπει να του δώσω χονδρ/γλουτ....αλλά και αυτό το σκέφτομαι ακόμα!!
Πάντως σε μεγαλόσωμα σκυλιά που πλησιάζουν τα 8, 9 πρέπει σιγά σιγά να το έχουμε στο νου μας
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
H χορήγηση για έναν μήνα συνήθως καλύπτει και τον επόμενο, για αυτό και γίνεται παύση ενός μήνα.
Συνεπώς ίσως υπάρχει περίπτωση να σου παρουσιάσει τα ίδια συμπτώματα και πάλι.

Το λέω αυτό κοιτάζοντας την δική μου περίπτωση, όπου κάποιος παλιος τραυματισμός στον ώμο του σκύλου αντιμετωπίστηκε με χορήγηση Stride Plus Liquid For Dogs και πήγε πολύ καλά από τον πρώτο μήνα ως και τον επόμενο.

Στο τέλος του δεύτερου άρχισε πάλι να τον ενοχλεί, οπότε το άρχισα και ήδη είναι καλύτερα.
Το προιόν αυτό είναι συνδιασμός χονδροιτίνης γλυκοζαμίνης...και υαλουρονικό οξύ.

Επίσις και τα g-drox που ανέφερε ο Κυριάκος είναι από τις καλές φόρμουλες .
Ενδιαφέρον. Παρακολουθώ και επανέρχομαι!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Δίνω osteoflex plus στον σκύλο μου (το οποιο ειναι για ανθρωπους)και όχι κάποιο κτηνιατρικο, γιατί μου έχει πει άνθρωπος που το παίρνει ότι είδε μεγάλη βελτίωση και κακά τα ψέμματα τα σκυλια εκτός από την παρατήρηση την δική μας,δεν μπορούμε να καταλαβουμε για το πως νιώθουν με τα συμπληρώματα που τους δίνουμε. Δίνω 2 μήνες συνέχεια και κάνω ένα μήνα διάλειμμα. Μέχρι τώρα έχω μείνει ικανοποιημένος.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Ο Lupus παίρνει τέτοια χάπια από 3,5 μηνών. Ο γιατρός είπε οτι θα του δίνουμε μέχρι να πάει 2 χρονών.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στον ενα μας σκυλο που τρωει φαρμακευτικη τροφη υποχρεωτικα για να εχει ποδια, ο κτηνιατρος συνεστησε κι ενα κουταλακι του γλυκου την ημερα λινελαιο. Σκοπευω να το αρχισω και στον αλλο αντι του σολωμελαιου. Στο σκυλο με το προβλημα, με τις ταμπλετες τυπου synequin (δοκιμασαμε καναδυο διαφορετικες) δεν ειχαμε ουτε κατα διανοια το αποτελεσμα της φαρμακευτικης τροφης. Για προληψη και συντηρηση ελαφρας μορφης αρθριτικων ισως ειναι καλες. Για εμας πια δεν κανουν.

Πολυ σημαντικη ειναι η δραση του υαλουρονικου οξεως που πολλοι δεν του δινουν σημασια να περιεχεται στα συμπληρωματα ενω θα επρεπε.
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Πολυ σημαντικη ειναι η δραση του υαλουρονικου οξεως που πολλοι δεν του δινουν σημασια να περιεχεται στα συμπληρωματα ενω θα επρεπε.
βοηθάει και στο μυοσκελετικό? δεν το ξερα!

μόλις βρήκα αυτό αλλα δεν καταλαβαίνω... η γλυκοζαμίνη είναι άλλη από την γλυκοζαμινογλυκάνη????

Οι κρυφές πηγές
Εκτός από συστατικό σε καλλυντικές φόρμουλες, το υαλουρονικό οξύ το συναντάμε και σε συμπληρώματα διατροφής και σε τροφές. Έρευνες που έγιναν σε ένα χωριό της Ιαπωνίας σχετικά με τη μακροζωία και την καλή φυσική κατάσταση και υγεία των κατοίκων του, που δεν παρουσίαζαν προβλήματα αρθρίτιδας, έδειξαν ότι οι άνθρωποι εκεί διατηρούσαν υψηλά επίπεδα υαλουρονικού οξέος στο σώμα τους λόγω της ποσότητας που προσλάμβαναν μέσα από το διαιτολόγιό τους. Η διατροφή τους, δηλαδή, ήταν πλούσια σε φρούτα και λαχανικά, που είναι καλές πηγές γλυκοζαμινογλυκάνων (δηλαδή υαλου­ρονικού οξέος) - καλύτερες πηγές είναι η γλυκοπατάτα και τα παντζάρια, τα φασόλια σόγιας και τα υποπροϊόντα τους. Άλλη φυσική πηγή γλυκοζαμινογλυκάνων είναι το κρέας, αρκεί να επιλέγετε κομμάτι που βρίσκεται κοντά σε μέρη συνδετικών ιστών, όπως το μοσχαρίσιο «ποντίκι» και το μπούτι του κοτόπουλου.

http://www.vita.gr/html/ent/863/ent.9863.asp
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα πάντως ένα συμπλήρωμα με υαλουρονικό και χονδρ γλουκ, δεν θυμάμαι πιο, με βοήθησε πολύ σε έναν πόνο στο γόνατο μου.
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Oταν ο Diego ηταν 4/μηνων η κτινιατρος μ πρωτινει για ενα μηνα να δωσω Sinoquin Tasty κα8ως 8α τν βοη8ουσε στην αναπτυξη κ 8α του εκανε καλο στα οστα-αρ8ωσεις..Η αλη8εια ειναι οτι ειχε παρει τα πανω του,τωρα πλεον σχεδον 16/μηνων λεω να του ξανα παρω για κανενα μηνα πιστευοντας πως μονο καλο κανουν!
 


Antonis Akita

Member
28 Δεκεμβρίου 2016
15
4
34
Καλησπέρα σε ολους! Εχω ενα Αμερικανικό Ακιτα 5 μηνων τον ταΐζω Akana puppy large breed απ την οποια παίρνει την ημερα 700mg γλουκοζαμινη και 450 mg χονδροϊτινη! Δν εχει καποιο προβλημα αλλα έλεγα λογο μεγαλοσωμης φυλης να τον βοηθησω με καποιο συμπληρωμα το sinoquin μου φανηκε ακριβό μου πρότειναν το Arthroluxyl c το γνωρίζει καποιος; Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ανθρωπινο κ αν ναι πως βρισκω την σωστη ποσοτητα;
 


ellif

Active Member
31 Αυγούστου 2007
33
0
ηρακλειο κρητης
γεια σας! εχω ενα προβλημμα με το ενα απο τα τρια μου σκυλια. ειναι 10χρονων θυληκο κοκονακι. παλια πριν 3χρονια απο τροφες (γνωστες μαρκες αλλα με σιτηρα,γλουτενι,αυγο κτλ) επαθε δυσανεξια. κανεις κτηνιατρος δεν μου ειχε πει να προσεχω αυτα τα πραγματα. η μονη τροφη που την ξεπριξε (καναμε ακτινογραφια διογκωμενο στομαχι) ηταν της virbac senior adult το τσουβαλι περνω αναγκαστικα. προσφατα αρχισε παλι να ποναει ξαφνικα ,νομιζαμε οτι ηταν παλι το στομαχι. εγω πολυ κλαμα,καναμε εξετασεις αιματος ολες τιποτα...ολα κανονικα , η ακτινογραφια που καναμε δεν εδειξε τιποτα κ υποψιαστηκε ο γιατρος μου οτι κατι γινετε με τους σπονδυλους. στειλαμε την εξεταση κ αθηνα κ μας ειπαν μονο με μαγνητικη. το κοστος για εμενα τεραστιο κ δεν μπορω να παω αθηνα δυστηχως καθοτι ανεργη. μου εδωσε τα χαπια arthroluxyl c τα περνει κ δοξα τον θεο δεν ποναει ετσι ωστε να θελουμε ενεσεις. προσωπικα ειμαι σε απογνωση. Μετα σκεφτηκα κ το συζητησα με τον γιατρο οτι γιατι να μην περνει τον χυμο αλοης της LR freedom μιας κ εγω τον ξερω οτι κανει δουλεια κ περα απο αυτο με αλλον κτηνιατρο παλια επειδη ημουν εθελοντρια χρονια τα διναμε σε αλλα ζωα κ πηγαν περιφημα. εγω προσωπικα δεν θελω να δινω κτηνιατρικα σκευασματα που να επιρεαζουν τα οργανα στα ζωα μου γιατι ειναι σε μεγαλη ηλικια κ φοβαμε για διαφορα. εχω χασει πιο παλια (σε πολυ μεγαλη ηλικια αλλα 2ζωα κ με ασχημο τροπο).
θελω την αποψη σας καθοτι μενω σε νησι δεν μπορω να κανω μαγνητικη στο ζωο μου γιατι απλως δεν υπαρχει εδω το μηχανιμα. εσεις τι μου προτεινετε να κανω?
ευχαριστω!