Συνέπειες στείρωσης


moiraki

New Member
24 Απριλίου 2012
4
0
38
rodos
Γειά σας.
Ονομαζομαι Γιωτα και εχω ενα αξιαγαπητο μικροσωμο ημιαιμο την Μοιρα που ειναι 2 χρονων.Η Μοιρα στην πρωτη της περιοδο μου ειχε εμφανισει ψευδοκυηση και πριν απο ενα μηνα περιπου επαθε μαστιτιδα και απο οτι ειπε και ο γιατρος ειχε και πολυκυστικες ωοθηκες.Ετσι λοιπον με συμβουλη του γιατρου της προχωρησαμε σε στειρωση μιας και δεν υπαρχει καλυτερη μεθοδος αντιμετωπισεις των γυναικολογικων προβληματων της συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου της παντα.Ετσι πριν 5 μερες εκανε την στειρωση και ευτυχως ολα πηγαν καλα.Το θέμα όμως ειναι οτι ενω απο θεμα υγειας ειναι μια χαρα γιατι τρωει πινει κανονικα και ενεργειτε κανονικα εχει αλλαξει η συμπεριφορα της.Ειναι πολυ φοβικια και κοιμαται παρα πολλες ωρες και δεν εχει ορεξη για τπτ.Οπως ακομα οταν την πηγαινουμε βολτα οταν τελειωσει απλα καθετε και μας κοιταει χωρις να εχει καμια αντιδρασει στο καλεσμα μας.Κατι που δεν το εκανε ποτε.Ακομα και μεσα στο σπιτι συνεχεια ηθελε να ηταν πανω μας και να ασχολουμαστε μαζι της, ενω τωρα καθετε απομακρυ και σχεδον δεν μας πλησιαζει λες και μας φοβατε.Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να την κανω να νιωσει καλυτερα.Εχει κανεις καμια ιδεα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Δώστης χρόνο να συνέλθει από την επέμβαση.
Δεν γίνεται τέτοια θεαματική αλλαγή συμπεριφοράς μέσα σε μόλις 5 μέρες.

Ισως ακόμη πονάει και γενικά δεν νοιώθει καλά.
Μπορεί να την επηρεάζουν συμπεριφορικά και τα φάρμακα.
Παίρνει αντιβίωση έτσι; Ισως και να την πειράζει.

Αστην λοιπόν για λίγο καιρό ήσυχη, μην ασχολείστε ιδιαιτέρως μαζί της και πιστεύω θα επανέλθει δριμύτερη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Δώστης χρόνο να συνέλθει από την επέμβαση.
Δεν γίνεται τέτοια θεαματική αλλαγή συμπεριφοράς μέσα σε μόλις 5 μέρες.

Ισως ακόμη πονάει και γενικά δεν νοιώθει καλά.
Μπορεί να την επηρεάζουν συμπεριφορικά και τα φάρμακα.
Παίρνει αντιβίωση έτσι; Ισως και να την πειράζει.

Αστην λοιπόν για λίγο καιρό ήσυχη, μην ασχολείστε ιδιαιτέρως μαζί της και πιστεύω θα επανέλθει δριμύτερη.
Ότι είπε ο κύριος από πάνω. :p Δεν βλέπεις αυτή την στιγμή τις συνέπειες της στειρωσης αλλά τις συνέπειες της εγχείρησης. Προφανώς σοκαρίστηκε και ίσως πονάει ακόμη. Θα επανέλθει αυτό πιστεύω κι εγώ..μίλησε με τον γιατρό σου μήπως υπάρχει κανένα πρόβλημα με την τομή ή με κάτι άλλο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Να κάνω και γω μια ερώτηση που γυρίζει στο μυαλό μου μιας και έκλεισα σήμερα ραντεβού με τον γιατρό για αυτό το θέμα;
Δεν έχει τύχει ποτέ να δείτε ή ακούσει για αλλαγή στην συμπεριφορά μετά από αυτήν την επέμβαση;
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Η δικια μου μες στο σπιτι ειναι, σχεδον, ετσι οπως περιγραφεται το στειρωμενο σκυλι πιο πανω. Δηλαδη αν την στειρωσω πώς θα καταντησει; Κερινο ομοίωμα; Πολυ μ' ανησυχει αυτο το θέμα.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Όπως είπανε και παραπάνω το πιο πιθανό είναι να νίωθει έτσι από την εγχείρηση και από την αντιβίωση!!
Πάντος η δικιά μου δε άλλαξε ΤΙΠΟΤΑ απολύτος!!
Φυσικά τις πρώτες μέρες δε πέταγε κιώλας αλλά πριν προλάβουμε να φτάσουμε στη μέρα που κόβαμε τα ράμματα,έκανε τις δικιές τις ταρζανιές και εγώ πάθενα τα εγκεφαλικά να μην πάθει τίποτα!!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
είναι καθαρά η μετεγχειρητική περίοδος προσαρμογής

Με τον καιρό θα επανέλθει στην προηγούμενη ζωή της , αλλά θα είναι πιο μαλθακή κα - σαφώς - χωρίς την ΙΔΙΑ διάθεση και ενέργεια για δραστηριότητα .

Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει να μειώσεις την ποσότητα της τροφής που έδινες , ή καλύτερα , να ξεκινήσεις δίατα ειδική για στειρωμένα ζώα και προσαρμοσμένη στο δικό σου ζώο , ωστε να αποφευχθεί η μεγάλη πρόσληψη βάρους .
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εμένα η δικιά μου ηρέμησε σχετικά μετά τη στείρωση. Όχι ότι έχασε το κέφι της, απλά ήταν πιο καλόβολη να το πω. Τις πρώτες μέρες όμως μετά την επέμβαση ήταν σαν κοιμισμένη, με το ζόρι ερχόταν κοντά μας. Σαν να ήθελε να παίξει, αλλά να μην είχε το κουράγιο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν έχουμε συνεχεια στο μυαλό μας "α, το μωρό μας έκανα εγχείρηση και την στειρώσαμε... την καιμένη κοίτα πως είναι" ο σκύλος δεν θα πάρει ποτέ τα πάνω του.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ο Σάντσο είναι πολύ φοβητσιάρης και στρεσάρεται εύκολα. Το φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να επιδεινωθεί η κατάσταση μετά. Δεν θέλω να ηρεμήσει. Θέλω να είναι ζωηρός και δραστήριος κάτι που φοβάμαι πως επίσης θα αλλάξει. Ειλικρινά, δεν θα του το έκανα αυτό αλλά όταν του καρφώνεται μια θηλύκια, ξεχνάει τα πάντα, δεν ακούει τίποτα. Το χάνει τελείως. Θέλω επιβεβαίωση ότι δεν κάνω μ***κία!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δεν είναι απαραίτητο να στειρώσεις το σκύλο σου. Αρκεί να μην έρθει σε επαφή με θηλυκιά ==> συνεχής επίβλεψη.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Θέλει ένα δεκαήμερο για νά επανέλθει πλήρως σωματικά. Εγώ δεν την έβγαζα ούτε βόλτα αυτό τό διάστημα .

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η Λάρα πάντως δεν ηρέμησε, ούτε άλλαξε, ούτε πάχυνε μετά τη στείρωση.
Ίσως παίζει ρόλο ότι στειρώθηκε μεγάλη? (5 χρονών σχεδόν)
Τα ίδιo μουλαρι είναι :p
 


moiraki

New Member
24 Απριλίου 2012
4
0
38
rodos
ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζετε αντιβιωση.επερνε ομως μεχρι και εχθες δηλαδη μεχρι και την 4 μερα παυσιπονο.ελπιζω οντος να ειναι απο την εγχειρηση γιατι ειναι κριμα να την βλεπω ετσι.ειχε τοση πολυ ενεργεια μεσα της και νιωθω πολλες τυψεις που την εβαλα να το περασει ολο αυτο.αλλα δυστηχως ο γιατρος δεν μου εδωσε και πολλες επιλογες.Ευχαριστω πολυ παντος για για τις απαντησεις σας με βοηθησαν παρα πολυ.
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
οταν λες οτι ο γιατρος δε σου εδωσε και πολλες επιλογες, τι εννοείς;.. Εμενα η μικρη μου ειναι 1 μηνων σκεφταομαι την στειρωση αλλα την φοβαμαι κιολας... ποια ηλικια ειναι καλη για στειρωση;
 


MAYA NOEL

Member
22 Απριλίου 2012
14
1
ΧΙΟΣ
Η δικιά μας είναι δυόμιση χρονών και με απασχολεί το θέμα της στείρωσης και τώρα με αυτά που διάβασα αγχωθηκα λίγο παραπάνω.Φοβάμαι τη στείρωση και εγώ αλλά και η διαδικασία της αναπαραγωγής δύσκολη μου φαίνεται για διάφορους λόγους.Ωστόσο διά βασα ότι αν δε ζευγαρώσει καθόλου μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα υγείας.Τελικά τι να επιλέξω?
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
MAYA NOEL επειδή δεν ξέρω αν παρακολουθείς καθόλου τα θέματα στα οποία συμμετέχεις, σε άλλο θέμα σε ενημέρωσαν σωστότατα, ότι το σκυλάκι σου το πήρες με λάθος τρόπο. Φοβάμαι ότι εξακολουθείς να σκέφτεσαι με λάθος τρόπο, ή ότι σε συμβουλεύουν λάθος πράγματα.

Διάβασε λιγάκι το φόρουμ και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Στο μεταξύ...άλλο πράγμα η στείρωση και άλλο το ζευγάρωμα, το οποίο απαγορεύεται δια ροπάλου.
Οχι μία...καμμία φορά και για κανέναν λόγο.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
απλά εμπλέκεται το θέμα των πιθανοτήτων

Δεν θυμαμαι ακριβ'η νούμερα , αλλά σε στειρωμένη σκύλα οι πιθανότητες εμφάνισης νεοπλασμάτων ( γενικά ) σε μαστούς και μήτρα είναι 0,5 % , ενω σε αστείρωτη ξεκινά απο το 10%
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU