Συνηθεια τουαλετας


Barbie

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
81
0
πρεβεζα
Οταν το σκυλι τα κανει μεσα δεν κοιτάει
" Ω! τωρα τα κάνω πανω στην εφημεριδα"! αυτό που βλέπει ειναι το σπιτι σαν χωρος.

Ειναι καλο απο τη πρωτη στιγμη που μπαινει ο νεος φιλος μας στο σπιτι, να τα κανει εξω απο το σπιτι.
Οταν λοιπον τα κανει εκεινη τη στιγμη λεγε μια λεξη, πχ εγω λεω "τουαλετα", οποτε οταν του λεω αυτη τη λεξη γνωριζει.
Κι οχι οπου επιλεξει εκεινος, αλλα εσυ επιλεγεις το σημειο.
Οταν καμια φορα ετοιμαζοταν ή αρχιζε να κατουραει μεσα, τον επερνα αυτοματα (ουτε λεπτο καθηστεριση, σκεψου οτι εχεις 3 δευτερολεπτα να διορθωσεις συμπεριφορα. αλλιως ξεχνα το μεχρι τη επομενη φορά) και τον κατεβαζα κατω. ετσι σιγα-σιγα καταλαβε. Και ποτέ φωνες! Ήρεμα τον πας κατω, λες τη μαγικη λέξη, πάλι πάνω, καθαριζεις, τελος!
Τωρα ειναι 4 μηνων και γνωριζει οτι ποτέ μεσα. κι αν καποια φορα χρειαστει νωριτερα απο το προγραμματισμενο προειδοποιει! ή βλεπω τη συμπεριφορα του, γινετε ανησυχος.

Για να μετρας περιπου το χρονο αναλογα με την ηλικια, μετρα μια ωρα για καθε μηνα ζωης του σκυλου. πχ 5 μηνων- 5 ωρες κλπ.... (βεβαια πάντα τουαλετα μετα απο φαγητο, παιχνιδι, εκπαιδευση)
Οκ, εμενα ειναι 4ων αλλα μπορει να κρατηθει απο 5 μεχρι 7 ωρες.
τον κατεβαζεις κατω και του λες τουαλετα...μολις τελειωσει το πιπι πανω?? δηλαδη, κατουραει....τελειωνει....τον παιρνεις....τον πας κατω...και του λες τουαλετα...και τον ξανα ανεβαζεις.....σωστα??
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ορίζεις και μοιράζεις μέσα στην ημέρα τις 3-4 βόλτες που θα το πας όπου θα κάνει πιπί ή και κακά!Αυτές είναι οι κύριες βόλτες που θα πρέπει να πηγαίνει ο σκύλος όπου θα περιλαμβάνει και παραπάνω βόλτα ή παιχνίδια!Δηλαδή θα είναι κανονικές βόλτές με τα όλα τους!

Απο εκεί και πέρα ΦΥΣΙΚΑ και θα υπάρξουν και άλλες στιγμές της ημέρας που θα θελήσει το κουτάβι να κάνει την ανάγκη του οπότε εκείνες τις φορές που θα θελήσει να τα κάνει το βουτάς και κατευθείαν κάτω...κάνει τις ανάγκες του και μετά πάνω!Αυτές είναι οι λεγόμενες κατουριματικές βόλτες:D(όπως τις είχε ονομάσει νομίζω η Kopritis)!
 
Last edited:


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Barbie... εαν τον δω να ξεκιναει να κατουραει ή ειναι ετοιμος για να τα αμολήσει... του λεω "οχι" τον περνω αγκαλια αμεσως και τον παω κατω. Τον αφήνω κατω και του λεω "τουαλετα", οταν τελειωσει του λεω "μπραβο", τον χαιδευω και γυρναμε σπιτι.
Μαλιστα και πριν λιγο που γυρισαμε απο τη μεγαλη βολτα τον ειδα ανησυχο, σταματησα σε σημειο που ειδα οτι ειναι οκ, του ειπα "τουαλετα" κατουρησε και συνεχισαμε το δρομο μας.
 


Barbie

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
81
0
πρεβεζα
Barbie... εαν τον δω να ξεκιναει να κατουραει ή ειναι ετοιμος για να τα αμολήσει... του λεω "οχι" τον περνω αγκαλια αμεσως και τον παω κατω. Τον αφήνω κατω και του λεω "τουαλετα", οταν τελειωσει του λεω "μπραβο", τον χαιδευω και γυρναμε σπιτι.
Μαλιστα και πριν λιγο που γυρισαμε απο τη μεγαλη βολτα τον ειδα ανησυχο, σταματησα σε σημειο που ειδα οτι ειναι οκ, του ειπα "τουαλετα" κατουρησε και συνεχισαμε το δρομο μας.
κι αν δν προλαβεις να τον πας μεχρι κατω??:p:pτου φευγουν στις σκαλες:xD::xD::xD::xD:????
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Απο οτι καταλαβα αυτο πρεπει να το κανω σταδιακα!
δηλαδη να κοψω την πανα και κα8ε φορα που 8α τον παινω να τα κανει μεσα θα του λεω μη και κατευθειαν κατω??
Εγω εχω και το αλλο προβλημα.αν λειπω ας πουμε για 2-3 ωρες οταν γυρναω απο την χαρα του τα κανει πανω του(λιγα βεβαια) σε οποιο σημειο βρισκεται εκεινη την ωρα!!
σε αυτο υπαρχει καμια λυση??:confused::confused:
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Barbie..... ακριβως, ακομα και στις σκαλες!!!! Πολυ απλα δεν του αφήνεις κανενα περιθωριο. Τις αναγκες μας μονο εξω!!!!
lastbreath.... του δικου μου μπορει να του ¨"φυγουν" αμα δει ενα καινουργιο ατομο στο σπιτι. οποτε πριν του γνωρισω το νεο ατομο τον παω πρωτα τουαλετα. μετα ενημερωνω το ατομο να μη ειναι ενθουσιασμενο, ακομα και να αγνοήσει στην αρχη το σκυλο, μεχρι να του δωσει το χρονο να τον μυρισει, να νιωσει ανετα με τη παρουσια του και μετα να το κοιταξει ή να το χαιδεψει.
Αυτό δοκιμασε το με εσενα. οταν μπαινεις σπιτι αγνοησε για λιγο το μικρο σου φιλο μεχρι να ηρεμησει..... μετα καλες αγκαλιες!!!!!
 




maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
θελω καποιος αν ειναι ευκολο να μου πει ολη την διαδικασια για να το μαθω να τα κανει εξω ((σε 2 μηνες θα το αποκτησω ομως)αν καταλαβα καλα μεχρι το 4 μηνα δεν το βγαζω καθολου εξω γιατι θα ειναι μικρουλη,οποτε θα τα κανει μεσα αναγκαστικα σε μια πανα,μετα αφου θα αρχισουμε να βγαινουμε τις πρωτες βολτεσ,θα το πηγαινω 4-5 φορες την ημερα μετα απο καθε παιχνιδι φαγητο,παιξημο,δηλδη ανα ποση ωρα??κ στην συνεχεια σταδιακα θα του ελατωνω τις βολτες μεχρι να φτασουμε στην μια κ να τα κανει μονο τοτε καλα ως εδω??τωρα οταν το μαλωνουμε αν τυχον τυχη κ τα κανει μεσα τι δηλαδη του κανουμε για να καταλαβει οτι το μαλωσαμε κ να μην το ξανακανει,κ οταν τον επιβραβευουμε το του κανουμε-λεμε παλι???ευχαριστω
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
παιδια δεν εχει βρεθει λυση με το προβλημα οτι τα κανει τα κακα του οπου θελει πριν φτασουμε στο παρκο!
Βεβαια εχω παρει τα υλικα για να μαζευω τα κατορθωματα του αλλα δεν γινεται να γινει κανονας αυτο!

Προσπαθω να μν τον αφηνω να μυριζει αλλα δεν γινεται,ξαφνικα σταματαει και να-ταααα!!!
καμια λυση???:confused::confused:
 


emily

Member
29 Ιανουαρίου 2010
24
0
Γεια σου, βασικά μπορείς να τον βγάλεις έξω και πριν τους 4 μήνες εφόσον έχει κλείσει τον κύκλο των εμβολίων.
Σε μικρές ηλικίες τα σκυλάκια θέλουν και πάνω από πέντε φορές τουαλέτα.. καθε φορά που τρώνε, όταν ξυπνήσουν και μετά το παιχνίδι και αν το ταιζεις 4 φορές την ημέρα πολλαπλασίασε επί 4:p
Προσωπικά δε συμφωνώ για την 1 φορά την ημέρα μέχρι τουλάχιστον να ενηλικιωθεί το σκυλάκι (θα προσπαθήσω να κρατήσω τουλάχιστον 2 φορές και μετά την ενηλικίωση).
Για το τι πρέπει να κάνεις χρησιμοποίησε την αναζήτηση και σίγουρα θα βρεις καλές συμβουλές ;)
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
παιδια, το σκυλι δεν ειναι δυνατον να πηγαινει για βολτα-κατουρημα 1 μονο φορα την ημερα!:eek:
πρεπει να κατουρησει το ζωντανο!
3 φορες την ημερα θελει βολτα εξω για εκτονωση και για να παει τουαλετα αλλιως τα ατυχηματα μεσα στο σπιτι δεν τα γλιτωνετε!
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
υπομονή, επιβράβευση όταν τα κάνει έξω, και πάλι υπομονή μέχρι να μεγαλώσει και να μάθει..

είναι μικρούλι ακόμη μωρέ!

για να σε δώσω να καταλάβεις το ρόλο των κλουβιών

βάζεις το κουτάβι μέσα και τα κάνει εκεί. αρχίζει και κλαίει επειδή βρώμισε, του αλλάζεις την πάνα-εφημερίδα (που έχεις στο πάτο) ΑΛΛΑ
φροντίζεις να τον βγάζεις αμέσως έξω όταν θέλεις να τον βγάλεις, τουλάχιστον 5 φορές τη μέρα, όπως είπαν οι παραπάνω.. καθαρίζεις συνέχεια, το κουτάβι πρέπει να είναι καθαρό (μη το κάνεις σαν αυτά του πετσοπ!)

έτσι το κουτάβι καταλαβαίνει πως όταν τα κάνει έξω, μένουν έξω ενώ όταν τα κάνει στο κλουβί, είναι δυσάρεστο. έτσι με τη λογική του "δεν θα τα κάνω τώρα, θα περιμένω να με βγάλουν έξω, αφού με βγάζουν πολύ συχνά, για να μη λερώσω το κρεβατάκι μου"

βοηθάει πολύ ο περιορισμός του χώρου..

η δικιά μας, μας έχει βγάλει τη ψυχή :Ρ μια πολύ καλή και γρήγορη λύση είναι το ντετόλ για υγιεινή κ ασφάλεια, ένα διάφανες υγρό, όχι τα άλλα τα απολυμαντικά (είναι πιο βλαβερά εκείνα) μαζεύεις, ψεκάζεις, σκουπίζεις..

άσε που η μικρή δε κρατιέται απ τη χαρά της όταν μας βλέπει. δοκίμασε ο Άκης μια τακτική, να την χαϊδεύει όταν ηρεμήσει αυτή, αλλά πάλι κατουριέται :Ρ
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
παιδια δεν εχει βρεθει λυση με το προβλημα οτι τα κανει τα κακα του οπου θελει πριν φτασουμε στο παρκο!
Βεβαια εχω παρει τα υλικα για να μαζευω τα κατορθωματα του αλλα δεν γινεται να γινει κανονας αυτο!
Ποιο είναι το πρόβλημα?
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Ποιο είναι το πρόβλημα?
νομίζω πως εννοεί ότι δε θέλει να του γίνει συνήθεια να τα κάνει όπου θέλει, πριν φτάσουν στο πάρκο

κοινώς "θέλω να τα κάνεις μονο στο σημείο του πάρκου με συντεταγμένες χι και ψι την συγκεκριμένη ωρα και τη συγκεκριμένη στιγμή!"
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
νομίζω πως εννοεί ότι δε θέλει να του γίνει συνήθεια να τα κάνει όπου θέλει, πριν φτάσουν στο πάρκο

κοινώς "θέλω να τα κάνεις μονο στο σημείο του πάρκου με συντεταγμένες χι και ψι την συγκεκριμένη ωρα και τη συγκεκριμένη στιγμή!"
Φιλε μου μαλλον δεν καταλαβες!
Εσενα σου φαινεται ωραιο να βγαζεις τον σκυλο βολτα για να τον πας στο παρκο και να σταματαει μες τον κοσμο και να κανει την αναγκη του στο πεζοδρομιο μπροστα απο εισοδους μαγαζιων και στου παραστικους κ εσυ να καθεσαι να μαζευεις κακα???
δεν ειναι παραλογο αυτο που ζηταω!
Πρεπει να μαθει να τα κανει στο παρκο και οχι μες τον κοσμο οπου βρει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.892
Η ηλικία του δεν του επιτρέπει να λειτουργεί ακόμη τόσο ρομποτικά, όσο κι αν το θες. Δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική διαδρομή λιγότερο πολυσύχναστη; Η να βγεις άγριες ώρες που πάλι δεν έχει κόσμο, χαράματα-μεσάνυχτα-ντάλα μεσημέρι; Η κάποιο πιο απόμερο δεντράκι ή θάμνος ή λίγο χώμα, όπου θα κοντοστέκεσαι αντί να το τρέχεις και θα περιμένεις εκεί μέχρι να τα κάνει;
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Φιλε μου μαλλον δεν καταλαβες!
Εσενα σου φαινεται ωραιο να βγαζεις τον σκυλο βολτα για να τον πας στο παρκο και να σταματαει μες τον κοσμο και να κανει την αναγκη του στο πεζοδρομιο μπροστα απο εισοδους μαγαζιων και στου παραστικους κ εσυ να καθεσαι να μαζευεις κακα???
δεν ειναι παραλογο αυτο που ζηταω!
Πρεπει να μαθει να τα κανει στο παρκο και οχι μες τον κοσμο οπου βρει!
το ίδιο πράγμα λέω πιο καυστικά, εσένα σου κακοφάνηκε έτσι που το είπα..

είναι μικρούλι ακόμη. με κάλυψε ο/η mareco.. αυτά θα έλεγα κι εγώ..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
παιδια δεν εχει βρεθει λυση με το προβλημα οτι τα κανει τα κακα του οπου θελει πριν φτασουμε στο παρκο!
Βεβαια εχω παρει τα υλικα για να μαζευω τα κατορθωματα του αλλα δεν γινεται να γινει κανονας αυτο!

Προσπαθω να μν τον αφηνω να μυριζει αλλα δεν γινεται,ξαφνικα σταματαει και να-ταααα!!!
καμια λυση???:confused::confused:
Εεε???

Αυτο δεν θελουμε?Να τα κανει εξω?

Εφοσον τα κανει εξω να εισαι ευχαριστημενος!

Ειναι πολυ μικρο ακομα!

Αν ειναι δυνατον!Να ζηταμε απο τοσο μικρο να τα κανεις εκει που το υποδεικνυουμε!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Φιλε μου μαλλον δεν καταλαβες!
Εσενα σου φαινεται ωραιο να βγαζεις τον σκυλο βολτα για να τον πας στο παρκο και να σταματαει μες τον κοσμο και να κανει την αναγκη του στο πεζοδρομιο μπροστα απο εισοδους μαγαζιων και στου παραστικους κ εσυ να καθεσαι να μαζευεις κακα???
δεν ειναι παραλογο αυτο που ζηταω!
Πρεπει να μαθει να τα κανει στο παρκο και οχι μες τον κοσμο οπου βρει!
Ναι μεσα στον κοσμο θα τα κανει!
Και να μην σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος!
Αφου τα μαζευεις τι σε πειραζει!

ΜΗΝ ΣΤΡΕΣΑΡΕΙΣ τον μικρο!
ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥ ΥΠΟΔΥΚΝΥΕΙΣ που να τα κανει τοσο απολυτα ακομα!Ειναι ΜΩΡΟ!
Με τον να τον ζοριζεις να τα κανει στο παρκο μπορεις να αποφερεις αντιθετα αποτελεσματα και να μην τα κανει εξω ξανα!
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΑΥΤΟ!

Μην εχεις απαιτησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ θα γινουν ολα...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μαλλον δεν εχουμε καταλαβει τι θα πει ΜΩΡΟ-ΚΟΥΤΑΒΙ και ΤΙ απαιτησεις εχουμε απο αυτο!

Ξερετε τι κανουν τα μωρα παιδια και θελετε ετοιμα αποτελεσματα αμεσως στο πι και φι?
Πολλοι γρηγοροι μου γινατε στα θελω σας απο τα μικρα!
Αμεσως πηραμε σκυλο και θελουμε να τα κανει εκει που θελουμε!
Στο παρκο,2 στενα πιο κατω να παει να τα κανει αφου δεν μπορει να κρατηθει ακομα πολυ!Πως το ζηταμε αυτο να το κανει?Γινεται?Ναι δεν ειναι παραλογο αυτο που ζητατε αλλα απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να γινει!
Εχουν ακρατεια τα μικρα!Δεν μπορουν για πολυ να τα κρατησουν!
ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ αφηστε να τα κανουν ακομη και μεσα στην οικοδομη!Θα βγειτε μετα και θα σφουγγαρισετε!ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!Μην βαριεστε!Σκυλο πηρατε!Δεν πηρατε ρομποτ!!!
Μην τα ζοριζετε και μην τα λετε που να τα κανουν απο την 1η κιολας βδομαδα!
Με το να τραβατε και να δειχνετε ΕΝΤΟΝΑ που θελετε να τα κανουν το μονο που καταφερνετε ειναι να τα ΣΤΡΕΣΑΡΕΤΕ!!!

Οι λογικες απαιτησεις στο μυαλο του καθενος μας δεν ειναι οι ιδιες και στο μυαλο του κουταβιου!

Λυπαμαι που δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε 10 ανθρωποι για ενα θεμα και εχουμε απαιτησεις απο τα κουταβια μας να κατουρανε και να χεζουνε εκει που θελουμε!Η εμεις ειμαστε παραλογοι η αυτα κυριοι!Εγω ψηφιζω το 1ο!Σκεφτειτε το...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.055
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli