Συνταγη για "μεζεδάκια" εκπαίδευσης/επιβράβευσης


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τα έβαλε στο γκριλ.... μάλιστα.

Με βοήθησες τώρα. Εγώ ένα φούρνο είδα. Δυο στρογγυλά κουμπια έχει ο φούρνος μου, το ένα έχει τους αριθμούς και το άλλο έχει κάτι εξωγηινα σχέδια σαν διακεκομένες γραμμές. Το γκριλ είναι αυτό που μοιάζει με πυραμίδες?
Τώρα κατάλαβα, γιατί ταίζεις ωμά και όχι μαγειρευτά:p:D:D
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Συνταγή για μεζεδάκια για το σκύλο (εναλλακτική)...

Παραγγέλνουμε:

2 κιλά παϊδάκια
2 κιλά προβατίνα
2 μερίδες μπιφτέκι
1 λουκάνικο
2 τηγανόψωμα
1 χωριάτικη
1 εποχής
2 τυροκαυτερές

...και μπύρες κατά βούληση.

Ξεκινάμε να τρώμε και να πίνουμε...να πίνουμε και να τρώμε...με σταθερή ταχύτητα και δίχως να βιαζόμαστε.

Μόλις τελειώσουμε και αν περισσέψει κάτι, ο σκύλος μπορεί να πάρει κανά μεζέ...σπάνια...:D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Φτιάχνουμε και εμείς τέτοια...απλά θέλουν συντήρηση στο ψυγείο γιατί μια φορά που τα έβαλα σε αεροστεγές τάπερ...γέμισαν ζουζούνια μετά από μια μέρα.

Επίσης , αντί για συκώτι βάλε μπεικον η τυριά και σκόρδο...Επίσης, λάδι σολωμού...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μόλις τελειώσουμε και αν περισσέψει κάτι, ο σκύλος μπορεί να πάρει κανά μεζέ...σπάνια...:D
Αν οι σκύλοι είναι κακομαθημένα γαλλικά τρώνε ΚΑΙ ενδιάμεσα.
Ξέχασες το τζατζίκι που είναι και κουνουποσκνιποποδιωκτικό - να χουμε το νου μας και στο καλαζάρ όσο τρώμε! :lol:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@takisft, Φορ δα ρεκορντς... τα μάτια της κουζίνας ξέρω να τα χρησιμοποιώ. Μπορώ να βράσω αυγό (φτιάχνω και σφιχτά), μπορώ να κάνω και τσάι, και ζεστό γαλα με μελι, και μακαρόνια σκέτα με τυρί (δεν θυμάμαι πότε μπαίνει το βούτηρο), και... διαφορα άλλα ωραία τα οποία δεν μου έρχονται τώρα. Απλά ο φούρνος ήταν περισσότερο επιλογή επίπλου διακόσμησης. Έπρεπε να γεμίσει ένα κενό στην κουζίνα και αγοράστηκε. Κάπου κάπου θα βάλω κανα σουβλάκι μέσα να το ξαναζεστάνει γιατί μια φορά έβαλα πιτόγυρο με το αλουμινόχαρτο στο φούρνο μικροκυμάτων και απο τότε φοβάμαι να πάω κοντά σε αυτή την οικιακή συσκευή.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@takisft, Φορ δα ρεκορντς... τα μάτια της κουζίνας ξέρω να τα χρησιμοποιώ. Μπορώ να βράσω αυγό (φτιάχνω και σφιχτά), μπορώ να κάνω και τσάι, και ζεστό γαλα με μελι, και μακαρόνια σκέτα με τυρί (δεν θυμάμαι πότε μπαίνει το βούτηρο), και... διαφορα άλλα ωραία τα οποία δεν μου έρχονται τώρα. Απλά ο φούρνος ήταν περισσότερο επιλογή επίπλου διακόσμησης. Έπρεπε να γεμίσει ένα κενό στην κουζίνα και αγοράστηκε. Κάπου κάπου θα βάλω κανα σουβλάκι μέσα να το ξαναζεστάνει γιατί μια φορά έβαλα πιτόγυρο με το αλουμινόχαρτο στο φούρνο μικροκυμάτων και απο τότε φοβάμαι να πάω κοντά σε αυτή την οικιακή συσκευή.
Ναι για σφιχτά ειμαι σιγουρη... στάνταρ το ξεχνάς το αυγό στο μάτι και το βλέπεις μια ωρα μετα να εχει γινει σαν πυρηνικός ολεθρος! :p
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Συνταγή για μεζεδάκια για το σκύλο (εναλλακτική)...

Παραγγέλνουμε:

2 κιλά παϊδάκια
2 κιλά προβατίνα
2 μερίδες μπιφτέκι
1 λουκάνικο
2 τηγανόψωμα
1 χωριάτικη
1 εποχής
2 τυροκαυτερές

...και μπύρες κατά βούληση.

Ξεκινάμε να τρώμε και να πίνουμε...να πίνουμε και να τρώμε...με σταθερή ταχύτητα και δίχως να βιαζόμαστε.

Μόλις τελειώσουμε και αν περισσέψει κάτι, ο σκύλος μπορεί να πάρει κανά μεζέ...σπάνια...:D
Χθες το μεσημέρι, ψήσαμε προβατίνα.

Φυσικά, μαζεύτηκαν τα 3 αδέσποτα που φροντίζουμε για να τσιμπήσουν κανένα μεζεδάκι.

Είμαστε και "by the book" και έτσι δεν τους δίνουμε κόκκαλα παρά μόνο κρέας.

Έλα μου ντε που το πρόβατο ήταν το κάτι άλλο και άρχισα να το λυπάμαι.

Σκέπτομαι, δεν ανεβαίνω στο σπίτι για να τους κατεβάσω κροκέτες να φάνε και να μην έχω τύψεις...

Όταν τους έβαλα να φάνε, δεν ήθελαν ούτε καν να τις μυρίσουν τα κοπρόσκυλα:D:D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πάντως εγώ συμμερίζομαι τις ανησυχίες του Bigbilly. O φούρνος μου έχει δύο settings με αυτές τις πυραμίδες. Ποια από τις δύο? AchiTG δεν δίνεις ολοκληρωμένες και σαφείς οδηγίες.

Κάπου είχα ένα manual...
:-k
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Πάντως εγώ συμμερίζομαι τις ανησυχίες του Bigbilly. O φούρνος μου έχει δύο settings με αυτές τις πυραμίδες. Ποια από τις δύο? AchiTG δεν δίνεις ολοκληρωμένες και σαφείς οδηγίες.

Κάπου είχα ένα manual...
:-k
Με ένα ανεμιστηράκι μαζί είναι γκριλ και αερόθερμο. Αν δε βάλεις κι ένα ταψάκι με νερό σκέτο μέσα, θα σου ξεραθεί ό,τι φτιάξεις και δεν έχει ζουμί. Σκέτο γκριλ είναι καλύτερα και ακόμα πιο καλά άμα ψήνεις στον αέρα.:D
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Πάντως εγώ συμμερίζομαι τις ανησυχίες του Bigbilly. O φούρνος μου έχει δύο settings με αυτές τις πυραμίδες. Ποια από τις δύο? AchiTG δεν δίνεις ολοκληρωμένες και σαφείς οδηγίες.

Κάπου είχα ένα manual...
:-k
Ειμαι επιεικως απαράδεκτος... Συγγνωμη!
Πρεπει να είναι και οι δύο διακόπτες στην θέση με τις "πυραμιδες"! :D
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Με ένα ανεμιστηράκι μαζί είναι γκριλ και αερόθερμο. Αν δε βάλεις κι ένα ταψάκι με νερό σκέτο μέσα, θα σου ξεραθεί ό,τι φτιάξεις και δεν έχει ζουμί. Σκέτο γκριλ είναι καλύτερα και ακόμα πιο καλά άμα ψήνεις στον αέρα.:D
Aυτο τωρα... αντιλαμβάνεσαι οτι ακουγετε ως πυρηνική φυσική στα αυτια μας... ε;
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ε, κάποια στιγμή θα βρεθεί φόρμουλα να σας αναβαθμίσουμε, πού θα πάει...:p
Να πω και καμια συνταγή όμως, αν και δε δίνω λιχουδιές. Πατέ κοτόπουλου σβολάκι πάνω σε τριμμένο καρότο (τύπου τρουφάκι) και τζατζικόπιτο είναι δυο μεζεδάκια που της αρέσουν πολύ. Επίσης αν δώσω παξιμαδάκι της βάζω και λίγο τόνο πάνω σαν μπρουσκετάκι ή το ποτίζω με σολωμέλαιο.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Παιδιά εγω κάνω αυτή την συνταγή απο τότε που την είδα και την συστήνω ανεπιφύλακτα, φτηνή και απλή.


[video]http://paratrixa.skai.gr/main/article?category_id=58&id=1309[/video]
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
δυο πυραμιδες=συμβατικο γκριλ....μια πυραμιδα και μια ισια γραμμη = αεροθερμο γκριλ....βρεεεε...τωρα που το σκεφτηκα...η συνταγη δεν θελει γκριλ,αλλα κανονικο ,πανω κατω ψησιμο....αααχχχχχχχχ....:2424::2424:
Κάπου είχα ένα manual...
:-k
 
Last edited:


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
δυο πυραμιδες=συμβατικο γκριλ....μια πυραμιδα και μια ισια γραμμη = αεροθερμο γκριλ....βρεεεε...τωρα που το σκεφτηκα...η συνταγη δεν θελει γκριλ,αλλα κανονικο ,πανω κατω ψησιμο....αααχχχχχχχχ....:2424::2424:
Κάπου είχα ένα manual...
:-k
Οχι, δεν θελει, αληθεια ειναι αυτο... Εγω μετα το ψησιμο, τα εκοψα κομματακια και τα αφησα στο γκριλ για λιγο, για να γινουν πιο τραγανα και να "δεσουν"¨περισσοτερο.. ;)

Αυτο ομως ειναι προαιρετικό!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Η απλούστερη συνταγή όλων:
Παίρνεις ένα κομμάτι κρέας. Ωμό. Το κόβεις κομματάκια και τα ακουμπάς πάνω σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας να σουρώσουν τα αίματα. Και το δίνεις στο σκύλο.
Ούτε γκριλ, ούτε "πλάθω-κουλουράκια-με-τα-δυο-μου-τα-χεράκια", ούτε ρεύμα καις, ούτε ταψί λερώνεις...

Εάν μάλιστα σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις ως μεζεδάκι εκπαίδευσης, χρησιμοποίσε πράσινο πατσά. Μέχρι και διαφορικές εξισώσεις θα λύσει ο σκύλος για να το πάρει!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εμένα που δε χρειάζεται εκπαίδευση να της δίνω μεζεδάκια στο άκυρο; Όταν ας πούμε κάνει κάτι που μ'αρέσει;
Ούτε στην εκπαίδευσή της χρησιμοποιήθηκαν λιχουδιές.
Αν και τρέφεται αποκλειστικά με ξηρά, έχω το χρόνο να εμπλουτίσω τη διατροφή της και πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλό γι' αυτήν.
 




AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Η απλούστερη συνταγή όλων:
Παίρνεις ένα κομμάτι κρέας. Ωμό. Το κόβεις κομματάκια και τα ακουμπάς πάνω σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας να σουρώσουν τα αίματα. Και το δίνεις στο σκύλο.
Ούτε γκριλ, ούτε "πλάθω-κουλουράκια-με-τα-δυο-μου-τα-χεράκια", ούτε ρεύμα καις, ούτε ταψί λερώνεις...

Εάν μάλιστα σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις ως μεζεδάκι εκπαίδευσης, χρησιμοποίσε πράσινο πατσά. Μέχρι και διαφορικές εξισώσεις θα λύσει ο σκύλος για να το πάρει!
χεχεχεχε... Απλα ειναι κομματακι αβολο να προσπαθείς να εκπαιδευσεις τον σκύλο ενω στο ενα χερι μαζι με το κλικερ να κρατας καμια 10αρια κομματια ωμό κρεας ή... πατσα!

βιολογικες λιχουδιες παιζουν?
Αν τα ύλικα που θα βαλεις ειναι βιολογικα.... βιολογικη θα βγει και η λιχουδια!
Τωρα, που θα βρεις βιολογικο συκωτι ειναι ενα θέμα! :)