Συσκευασία μικρή vs μεγάλη...


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Με αφορμή την επίσκεψή μας στο κατάστημα που αγοράζουμε την τροφή της μικρής μας Salve και ενώ μέχρι τώρα παίρναμε την τροφή σε συσκευασία 4 κιλών, αποφασίσαμε αυτή τη φορά να πάρουμε την συσκευασία των 15 κιλών για προφανείς λόγους βεβαίως βεβαίως...

Ο πολύ συμπαθής υπάλληλος εξέφρασε την άποψη ότι για τόσο μικρό σκυλάκι όπως το δικό μας (pug 4 μηνών) που καταναλώνει περίπου 150 γρ. ημερησίως, η τροφή θα μείνει πολύ καιρό ανοιχτή και ότι θα χάσει κάποια από τη θρεπτική της αξία.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Με εναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, από την ημέρα που θα την ανοίξω η τροφή θα τελειώσει μετά από διάστημα περίπου 3,5 μηνών!

Ρωτάω γιατί η τιμή euro/kg πέφτει ΠΑΡΑ πολύ στις μεγάλες συσκευασίες αλλά από την άλλη θέλω και το καλύτερο για τη μικρή. Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική να κάνω ειδική παραγγελία τη συσκευασία την ενδιάμεση των 10kg...

Θα ήθελα όμως να ξέρω αν η θρεπτική αξία της ξηράς τροφής μειώνεται όσο περνάει ο καιρός.

Ευχαριστώ! ;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Έχω διαβάσει ότι από την στιγμή που ανοίγεται ένα σακί ξηράς τροφής υποβαθμίζονται τα θρεπτικά συστατικά και οξειδώνονται τα λίπη. Το πιο σοβαρό δεν είναι να χάσει η ξηρά τροφή τις βιταμίνες της όσο η οξείδωση των λιπαρών που κάνει την τροφή πολύ ανθυγιεινή και αυξάνει τις πιθανότητες καρκίνου. Καλό είναι να καταναλώνεται μέσα σε ένα μήνα με 40 ημέρες.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Και εγώ πιστεύω πως 3,5 μήνες να μείνει ανοιχτή μία τροφή δεν είναι και ότι καλύτερο....
Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα ειδικό δοχείο που να αφαιρεί τον αέρα και να μπορεί να συντηρηθεί για τόσο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν ξέρω ποιες είναι οι συνέπειες του να μείνει ανοικτή η τροφή για τόσο καιρό στα θρεπτικά συστατικά της, αλλά ξέρω αρκετά σκυλιά που αν η τροφή μείνει ανοικτή για κάποιο διάστημα τότε την τρώνε με πολύ περισσότερο ζόρι ή και καθόλου, ενώ αγοράζοντας καινούργια την ξανατρώνε με όρεξη!
Από αυτό συμπεραίνω ότι σίγουρα στον τομέα της γεύσης, όσο μένει ανοικτή η τροφή υποβαθμίζεται....
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
ξηρα τροφή ταιζουμε και στα ψαρια μας αυτο που ξέρω μετα απο κουβεντα με διεθνη παραγωγό είναι οτι πρέπει να καταναλωνεται το πολύ σε 2 μηνες γιατί υπαρχει αλλοίωση βιταμινων και συνιστανε ψυγειο :) βεβαια αυτο ισχυει για τα ψαρια αλλά πιστευω και σε σκυλο τα ιδια πανω κατω συμβαινουν

Συμφωνώ με την Κυβέλη όχι πανω απο 40 μερες


Για τόσο μικρό σκύλο παντως δεν θεωρω το κόστος της τροφής σημαντικό ειδικά τώρα που ειναι και μικρό σε ηληκία 4 μηνών δώσε ότι καλυτερο μπορείς και μην το σκεφτεσαι
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ό,τι κι αν κάνεις μη δέσεις την τροφή με σακούλα σούπερ μάρκετ μπορεί να ταγκίσει. Είναι αφελές πως απ' την ανοιχτή τροφή χάνεται ενέργεια χειμωνιάτικα, το καλοκαίρι μπορεί να γίνει, απώλειες λόγω αύξησης της θερμότητας.

ω ρε, αν εμένα μου κρατούσε το δεκαπεντόκιλο 3.5 μήνες πάρτι θα έκανα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
ό,τι κι αν κάνεις μη δέσεις την τροφή με σακούλα σούπερ μάρκετ μπορεί να ταγκίσει. Είναι αφελές πως απ' την ανοιχτή τροφή χάνεται ενέργεια χειμωνιάτικα, το καλοκαίρι μπορεί να γίνει, απώλειες λόγω αύξησης της θερμότητας.

ω ρε, αν εμένα μου κρατούσε το δεκαπεντόκιλο 3.5 μήνες πάρτι θα έκανα
Δηλαδή μπούρδες διάβασα; Δεν οξειδώνονται τα λιπαρά της τροφής τον χειμώνα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Εγώ πάντως, παρόλο που το 15κιλο φτάνει οριακά τον μήνα, μόλις πιάσουν οι ζέστες, αρχίζω μικρότερες συσκευασίες.
Δεν θέλω καθόλου, να μένουν ανοιχτά για πολύ καιρό.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
υπό ΚΣ όχι
Οι κανονικές συνθήκες είναι ότι μπορώ να την έχω ανοιχτή 2-3-4 μήνες και να μην πάθει τίποτα με 22 βαθμούς περίπου θερμοκρασία;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μπορείς να βρεις σακούλες κατάψυξης που κλείνουν με zip.
Άδειασε όλη την τροφή μέσα σε αυτό και κλείσε το καλά.

Αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή η λίγη ποσότητα υγρασίας που έχει η ξηρά με τον καιρό χάνεται. Αποτέλεσμα η τροφή να έχει καθόλου υγρασία, πράγμα που δεν είναι και το πιο υγιές για το σκύλο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αρα εμεις που ανοιγουμε ενα 15κιλο καθε 4 μερες ειμαστε μια χαρα!!
Για μικρο σκυλακι δεν θα επαιρνα τοσο μεγαλη συσκευασια.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Οι κανονικές συνθήκες είναι ότι μπορώ να την έχω ανοιχτή 2-3-4 μήνες και να μην πάθει τίποτα με 22 βαθμούς περίπου θερμοκρασία;
βρε Κυβέλη μου, υπάρχει περίπτωση δεκαπεντάρι τσουβάλι να επιβιώσει σ' εμάς πάνω από μήνα;

Όλα έχουν να κάνουν με το χρόνο, όλες οι μορφές ενέργειας (με εξαίρεση τη δυναμική) εξαρτώνται άμεσα απ' το χρόνο. Πάντα συνδυαστικά με το χρόνο προσμετρώνται οι ΚΣ.

Και έχει σημασία και τι προφυλάξεις τηρείς
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
βρε Κυβέλη μου, υπάρχει περίπτωση δεκαπεντάρι τσουβάλι να επιβιώσει σ' εμάς πάνω από μήνα;

Όλα έχουν να κάνουν με το χρόνο, όλες οι μορφές ενέργειας (με εξαίρεση τη δυναμική) εξαρτώνται άμεσα απ' το χρόνο. Πάντα συνδυαστικά με το χρόνο προσμετρώνται οι ΚΣ.

Και έχει σημασία και τι προφυλάξεις τηρείς
Βρε τι με ρωτάς τώρα εγώ σε 12-13 μέρες το έχω ξεπετάξει..Ρωτάω για τα μικρά σκυλάκια που ενδιαφέρονται αλλά και για κάποιες φαρμακευτικές τροφές όπως w/d που έχω πάντα μία λόγω του χέστη Ελβις και την έχω μεγάλο διάστημα γιατί την χρησιμοποιώ μόνο σε ώρα ανάγκης.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Εμας το μεγαλο τσουβαλι φτανει για ενα μηνα. Οταν πλησιαζε το τελος η Baroque που ειναι και παραξενομυστηρια στο φαγητο την ετρωγε με απροθυμια ή και καθολου. Την λυση την βρηκαμε με το ειδικο δοχειο αποθηκευσης που κλεινει αεροστεγως ετσι μεχρι να τελειωσει η τροφη μου φαινεται οτι διατηρειται πιο σωστα. Πλεον μυριζει εξισου ωραια οπως οταν ανοιγω το τσουβαλι ενω πριν που την κραταγα στο τσουβαλι οσο καλα και αν το εκλεινα η μυρωδια μεχρι να τελειωσει ο μηνας χανοταν (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο). Και η υγρασια της διατηρειται εξισου. Βεβαια να πω οτι για την καθημερινη σιτιση εχω ενα μεγαλουτσικο μπωλ που και αυτο κλεινει αεροστεγως απο τις επαγγελματικες συσκευασιες για κατικι δομοκου που εχουν οι παγκοι των τυριων στα supermarket. Ετσι το μεγαλο δοχειο αποθηκευσης που μου εδωσαν απο το pet shop ανοιγει λιγες φορες μεσα στο μηνα.
Προσωπικα θα επελεγα μια συσκευασια που να κρατασει 1-1,5 μηνα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος οταν ειχα μονο ενα γαλλικο, και προ BARF επαιρνα της μεσσαιες συσκευασιες, των 7.5 κιλων και με εβγαζε περιπου 40 μερες.
15 κιλο για τοσο καιρο δεν θα επαιρνα ουτε εγω.
Αλλα γιατι δεν βρισκεις καπιων αλλον με μικρο σκυλακι, που ενδιαφερεται και μοιραζετε ενα 15κιλο??
Το εχω προτινει και σε αρκετους πελατες μου και πολλοι το κανουν πια.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Να πω και κατι που μπορει να σας φανει χρήσιμο ...

όποιος θέλει δοχείο( κουβα) για να βαζει την τροφή του να βρει μαγαζί με ενυδρεικά που έχει και θαλασσινα ενυδρεία σιγουρα τους περισσευουν κουβαδες από Αλάτι που χρειαζονται για να κανουν αλλαγες σε θαλασινα ενυδρεία συνηθως είναι μεγαλοι και με τσιμούχα και φυσικά αν πέρνετε και τροφες από εκεί τον εχετε τον κουβα τζαμπα
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
και εγω οταν ταιζα ξηρα ,παντα την εβαζα σε κουβα που εκλεινε ερμητικα.
Δεν ειχα παρατηρησει καποιες αλλιωσεις στην τροφη και την ετρωγαν με ευχαριστηση ,πως θα μπορουσαν αλλωστε ,μιας και ομεγαλος τρωει σαν ελεφας!
Οταν την αφησω ομως ανοιχτη στο σακι της, στεγνωνει και δεν εχε καθολου εντονο αρωμα.

Πιστευω πως ο κουβας ειναι μια καλη λυση.

Μην ξεχναμε πως καποιοι προτιμουν τις μεγαλες συσκευασιες για λογους κοστους ,μιας και ερχεται πιο φθηνα αναλογικα.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Παιδιά κατάλαβα, το έκανα το λάθος! Υπάρχει τρόπος τώρα να κρατήσω την τροφή σε όσο πιο καλή κατάσταση μπορώ? Ήδη γέμισα από το τη σακούλα των 15 κιλών την 4κιλη. Με ποιο τρόπο να χειριστώ τώρα τα 11 κιλά στη μεγάλη σακούλα?

Πάντως για την ιστορία αναφέρω ότι η 4κιλη συσκευασία βγαίνει ατ 6,2 euro/kg και η 15κιλη στα 3,9 euro/kg. Και οι τιμές αυτές είναι και ψαγμένες (58,5 τα 15 κιλά αντί 73 που την έχουν οι περισσότεροι).

Με δεδομένο λοιπόν ότι το σκυλάκι μου θα φάει 58,4 kg σε ένα χρόνο το επιπλέον κόστος από τη διαφορά είναι 134 ευρωπουλάκια/χρόνο. Χαλάλι της όμως γιατί θέλω το καλύτερο για αυτήν... τώρα τι κάνουμε...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Πας στο pet shop και ζητας να σου δωσουν ενα δοχειο αποθηκευσης. Τα δινουν δωρεαν.
Βαζεις τα 11 κιλα μεσα στο δοχειο, το κλεινεις καλα και το αποθηκευεις σε χωρο χωρις υγρασια και ζεστη.