Συστατικά ξηράς τροφής!




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δυστηχώς είναι τέτοια η εξάρτηση μας και ο φόβος που μας έχουν επιβάλλει (οι εταιρίες) που δυσκολευόμαστε να πούμε "όχι" σε αυτές της τροφές...
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όχι ότι θέλω να αμφισβητήσω το άρθρο..
Απλά δεν μου αρέσει που στο τελείωμα του δεν υπάρχει ονοματεπώνυμο ποιός το έγραψε ή πηγή από που είναι οι πληροφορίες.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Οι πληροφορίες που έχει είναι από Αμερική και Καναδά.Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει για τις κροκέτες μια απλη αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα τα βρεί.Όρεξη να έχεις για γνώση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν εννοούσα προέλευση ..εννοούσα κάποιο link άλλο απο όπου μπορεί να προέρχονται..ή το όνομα αυτού που τις έγραψε.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Όχι ότι θέλω να αμφισβητήσω το άρθρο..
Απλά δεν μου αρέσει που στο τελείωμα του δεν υπάρχει ονοματεπώνυμο ποιός το έγραψε ή πηγή από που είναι οι πληροφορίες.
Συμφωνώ κι εγώ, δε μου αρέσουν οι αφορισμοί χωρίς τεκμηρίωση...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Επισης , ειναι καλο να διαβαζουμε ολες τις λεπτομερειες .Απο το παραπανω λινκ :

''Μια τελευταία λέξη: πλιγούρι από κρέας και κόκαλα που προέρχεται από πηγές ακατάλληλες για ανθρώπινη κατανάλωση έχει πάρει τον δρόμο του για την βιομηχανία κατασκευής τροφών για πουλερικά. Αυτό σημαίνει ότι ζωικά παρασκευάσματα που έχουν παρασκευαστεί με την μέθοδο της μετατροπής κάτω από αμφίβολες συνθήκες δίνονται σαν τροφή στα πουλερικά που καταλήγουν στο τραπέζι μας. Θυμηθείτε όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω όταν θα είστε έτοιμοι να φάτε το επόμενο κομμάτι κοτόπουλου ή γαλοπούλας''

Η διατροφικη αλυσιδα μπορει να προκαλεσει εφιαλτικες παρενεργειες για ολους ...ακομα και για ενα σκυλο που τρεφεται συνεχως με τα φθηνοτερα κοτοπουλα της ανθρωπινης αγορας.Ειναι σιγουρα καλυτερα απο την ξηρα τροφη αλλα και παλι , απεχουμε απο την ιδανικη διατροφη.

Στην οπως-και-να-εχει υποβαθμιση της ποιοτητας κρεατος πριν τη σφαγη, προσθεστε και την κακη διαχειριση του ( πχ σκανδαλα-προστιμα Βαρβακειου και χασαπικων με κατασχεσεις ακαταλληλων κρεατων , ποντικια , χαλασμενες καταψυξεις κλπ) .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Επισης , ειναι καλο να διαβαζουμε ολες τις λεπτομερειες .Απο το παραπανω λινκ :

''Μια τελευταία λέξη: πλιγούρι από κρέας και κόκαλα που προέρχεται από πηγές ακατάλληλες για ανθρώπινη κατανάλωση έχει πάρει τον δρόμο του για την βιομηχανία κατασκευής τροφών για πουλερικά. Αυτό σημαίνει ότι ζωικά παρασκευάσματα που έχουν παρασκευαστεί με την μέθοδο της μετατροπής κάτω από αμφίβολες συνθήκες δίνονται σαν τροφή στα πουλερικά που καταλήγουν στο τραπέζι μας. Θυμηθείτε όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω όταν θα είστε έτοιμοι να φάτε το επόμενο κομμάτι κοτόπουλου ή γαλοπούλας''

Η διατροφικη αλυσιδα μπορει να προκαλεσει εφιαλτικες παρενεργειες για ολους ...ακομα και για ενα σκυλο που τρεφεται συνεχως με τα φθηνοτερα κοτοπουλα της ανθρωπινης αγορας.Ειναι σιγουρα καλυτερα απο την ξηρα τροφη αλλα και παλι , απεχουμε απο την ιδανικη διατροφη.

Στην οπως-και-να-εχει υποβαθμιση της ποιοτητας κρεατος πριν τη σφαγη, προσθεστε και την κακη διαχειριση του ( πχ σκανδαλα-προστιμα Βαρβακειου και χασαπικων με κατασχεσεις ακαταλληλων κρεατων , ποντικια , χαλασμενες καταψυξεις κλπ) .
Έχεις δίκιο - και μένα με προβλημάτισε και σταδικά πέρασα σε κατεψυγμένο τυποποιημένο κοτόπουλο που δεν τρέφεται με "κρεατάλευρα" και που εξάλλου έχει την ίδια τομή κιλού με αυτό στη Βαρβάκειο (φαίνεται και από την όψην και τα λίπη του η διαφορά του0. Και πάλι τα Βαρβακειο-κρέατα είναι σαφώς πιο "τροφές" από τις ξηρές τροφές.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
. Και πάλι τα Βαρβακειο-κρέατα είναι σαφώς πιο "τροφές" από τις ξηρές τροφές.
Αυτο ειναι σιγουρο και το αναφερω παραπανω ...;)

Απλα , σε πολλες αναλυσεις barf ή μαγειρευτου , βλεπω να αναφερονται τα φθηνοτερα δυνατα κρεατα ...ισως ειναι κρεατα χαμηλης ποιοτητας προελευσης ή ενα βημα πριν καταληξουν στον καδο σκουπιδιων (απο οπου ισως θα τα επαιρναν οι εταιρειες κροκετας :D).

Πολλες φορες λεμε ''Μην τρως συνεχεια κοτοπουλα γιατι θα βγαλεις βυζια απο τις πολλες ορμονες '' :D:D (μπορει να ειναι αστικος μυθος , δεν ξερω)

Θελω και εγω να γυρισω τα σκυλια μου σε μαγειρευτο και η ποιοτητα κρεατος που θα επιλεξω με προβληματιζει λιγο.Εχει κιμα ας πουμε με 2,5 ευρω και κιμα με 9 ευρω.Περα απο το λιπος και το κομματι του ζωου απο οπου προερχονται , εχουν αλλη διαφορα ?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πηγή U.S. Food and Drug Administration
http://www.fda.gov/AnimalVeterinary/NewsEvents/FDAVeterinarianNewsletter/ucm110419.htm

Στην οπως-και-να-εχει υποβαθμιση της ποιοτητας κρεατος πριν τη σφαγη, προσθεστε και την κακη διαχειριση του ( πχ σκανδαλα-προστιμα Βαρβακειου και χασαπικων με κατασχεσεις ακαταλληλων κρεατων , ποντικια , χαλασμενες καταψυξεις κλπ) .
Υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ "υπολείματα" κρέατος και ακατάλληλα προς ανθρώπινη κατανάλωση κρέατα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απλα , σε πολλες αναλυσεις barf ή μαγειρευτου , βλεπω να αναφερονται τα φθηνοτερα δυνατα κρεατα ...ισως ειναι κρεατα χαμηλης ποιοτητας προελευσης ή ενα βημα πριν καταληξουν στον καδο σκουπιδιων (απο οπου ισως θα τα επαιρναν οι εταιρειες κροκετας :D).
Δηλαδή τα πλατάρια κοτόπουλο είναι χαμηλής ποιότητα και για τα σκουπίδια?
Αυτο θα το πω στον θείο μου που τα πέρνει και τα κάνει σούπα. :D
Ο λόγος που προτείνουν φτηνά κρέατα είναι γιατί δεν υπάρχει λόγος να δίνεις κρέατα "φιλέτα".

Πολλες φορες λεμε ''Μην τρως συνεχεια κοτοπουλα γιατι θα βγαλεις βυζια απο τις πολλες ορμονες '' :D:D (μπορει να ειναι αστικος μυθος , δεν ξερω)
Για τα σκυλιά ή για τους ανθρώπους το λένε αυτό?
Άλλο ο σκύλος άλλο ο άνθρωπος.

Θελω και εγω να γυρισω τα σκυλια μου σε μαγειρευτο και η ποιοτητα κρεατος που θα επιλεξω με προβληματιζει λιγο.Εχει κιμα ας πουμε με 2,5 ευρω και κιμα με 9 ευρω.Περα απο το λιπος και το κομματι του ζωου απο οπου προερχονται , εχουν αλλη διαφορα ?
Ναι, των 9Ε είναι πιο ευχάριστω στο μάτι. :D
Σαν άνθρωποι θέλουμε αυτό που τρώμε να φαίνεται και ωραίο.
 




Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Δεν εννοούσα προέλευση ..εννοούσα κάποιο link άλλο απο όπου μπορεί να προέρχονται..ή το όνομα αυτού που τις έγραψε.
Ότι διαβάζω,είτε είναι ανυπόγραφο ή υπογεγραμένο πάντα τα διασταυρώνω.Για μένα δεν έχει καμία σημασία αν έχει όνομα.Τι θέλω να πώ με αυτό.Να υπενθυμήσω την υπόθεση H1N1.Μίλησαν καθηγητές,επιστήμονες και μάλιστα επώνυμα,και μας έλεγαν ........θυμάστε τι έλεγαν.Αποτέλεσμα πατάτα η υπόθεση αυτή.Ελπίζω να έγινα κατανοητός.Το συγκεκριμένο άρθρο αποτελείται από διάφορα άρθρα και τα έχει ενώσει σε ένα.Τα είχα βρεί στο διαδίκτιο παλιά.Τα περισότερα είναι από "σκυλοσάιτ".
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πηγή U.S. Food and Drug Administration
http://www.fda.gov/AnimalVeterinary/NewsEvents/FDAVeterinarianNewsletter/ucm110419.htm


Υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ "υπολείματα" κρέατος και ακατάλληλα προς ανθρώπινη κατανάλωση κρέατα.
Δεν διαφωνω σε αυτο που λες .

Το θεμα (ερωτημα κυριως) ομως ειναι :
Πχ Μηπως το Pentobarbital που αναφερεται στο λινκ που παρεθεσες περναει στην κοτα αφου και αυτη τρεφεται με υπολειματα κρεατος ? Και αν περασει στην κοτα , θα περασει μετα στο σκυλο , ουτως ή αλλιως ? (σε μικροτερη ή μεγαλυτερη ποσοτητα δεν το ξερω)

Δηλαδή τα πλατάρια κοτόπουλο είναι χαμηλής ποιότητα και για τα σκουπίδια?
Αυτο θα το πω στον θείο μου που τα πέρνει και τα κάνει σούπα. :D
Ο λόγος που προτείνουν φτηνά κρέατα είναι γιατί δεν υπάρχει λόγος να δίνεις κρέατα "φιλέτα".


Για τα σκυλιά ή για τους ανθρώπους το λένε αυτό?
Άλλο ο σκύλος άλλο ο άνθρωπος.


Ναι, των 9Ε είναι πιο ευχάριστω στο μάτι. :D
Σαν άνθρωποι θέλουμε αυτό που τρώμε να φαίνεται και ωραίο.
Δεν ειναι παντα ετσι ...και εγω δεν αναφερομαι σε μερη του κοτοπουλου (πχ πλαταρια) αλλα στην προελευση του κοτοπουλου.Ιδια ειναι η κοτα η αλανιαρα που τρωει καλαμποκι και πρασιναδα και το ιδιο ειναι η κοτα που τρωει υπολειματα ζωων και διαφορα αλευρα αγνωστης προελευσης ? Πως μπορει να εχουν την ιδια τιμη ? Στον ανθρωπο ισως να ειναι αποδεκτο γιατι θα φαμε κοτα δυο φορες τη βδομαδα ...ο σκυλος ομως θα τρωει καθε μερα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Επισης θελω να αναφερω και μια αλλη παραμετρο , σχετικη με το θεμα , που αξιζει ξεχωριστο ποστ (νομιζω :) ) :

Πολλοι φιλοι εδω παιρνουν τα πλαταρια 0,40 ευρω το κιλο ...τοσο μπορει να το πληρωσει δηλαδη ο απλος Ελληνας ιδιωτης που θα παρει 2-3-4 κιλα.

Ποσο ας πουμε θα τα αγοραζε η Hill's για να τα βαλει στη Chicken formula ? Να τα βαλω υπερπλουσια 0,10 ευρω ? (μιλαμε για χιλιαδες τονους ημερησιως , αγορασμενα απο Πολυεθνικη εταιρεια).

Αν δηλαδη στα 15 κιλα κροκετα βαλει (παλι πλουσια) 10 κιλα πλαταρια , θα της κοστισει 1 ευρω . Ποσα θα γλυτωσει αν μαζευει νεκρα σκυλια απο εδω και απο εκει και τα κανει κροκετα ? Μονο τα εξοδα περισσυλογης μου φαινονται περισσοτερα....(δεν βαζω καν το κοστος των confidentiality agreements που πρεπει να υπογραψει με τον καθε απλο υπαλληλο που θα μαζευει και θα επεξεργαζεται πτωματα σκυλων)

Απλα μια σκεψη κανω ...(ειναι λιγο μακαβρια , το ξερω :) ) Για μενα , δεν τιθεται θεμα ... η ξηρα τροφη δεν οτι καλυτερο αλλα θελω να διαχωρησω την πραγματικοτητα απο την υπερβολη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Επισης θελω να αναφερω και μια αλλη παραμετρο , σχετικη με το θεμα , που αξιζει ξεχωριστο ποστ (νομιζω :) ) :

Πολλοι φιλοι εδω παιρνουν τα πλαταρια 0,40 ευρω το κιλο ...τοσο μπορει να το πληρωσει δηλαδη ο απλος Ελληνας ιδιωτης που θα παρει 2-3-4 κιλα.

Ποσο ας πουμε θα τα αγοραζε η Hill's για να τα βαλει στη Chicken formula ? Να τα βαλω υπερπλουσια 0,10 ευρω ? (μιλαμε για χιλιαδες τονους ημερησιως , αγορασμενα απο Πολυεθνικη εταιρεια).

Αν δηλαδη στα 15 κιλα κροκετα βαλει (παλι πλουσια) 10 κιλα πλαταρια , θα της κοστισει 1 ευρω . Ποσα θα γλυτωσει αν μαζευει νεκρα σκυλια απο εδω και απο εκει και τα κανει κροκετα ? Μονο τα εξοδα περισσυλογης μου φαινονται περισσοτερα....(δεν βαζω καν το κοστος των confidentiality agreements που πρεπει να υπογραψει με τον καθε απλο υπαλληλο που θα μαζευει και θα επεξεργαζεται πτωματα σκυλων)

Απλα μια σκεψη κανω ...(ειναι λιγο μακαβρια , το ξερω :) ) Για μενα , δεν τιθεται θεμα ... η ξηρα τροφη δεν οτι καλυτερο αλλα θελω να διαχωρησω την πραγματικοτητα απο την υπερβολη.
Tην μακάβρια αποκομιδή ή τη συλλογή άχρηστων ζωικών καταλοίπων γενικά δεν την κάνει η ίδια Hills. H Hills και η κάθε Hills αγοράζουν άλευρα από τρίτους προμηθευτές.
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Επισης θελω να αναφερω και μια αλλη παραμετρο , σχετικη με το θεμα , που αξιζει ξεχωριστο ποστ (νομιζω :) ) :

Πολλοι φιλοι εδω παιρνουν τα πλαταρια 0,40 ευρω το κιλο ...τοσο μπορει να το πληρωσει δηλαδη ο απλος Ελληνας ιδιωτης που θα παρει 2-3-4 κιλα.

Ποσο ας πουμε θα τα αγοραζε η Hill's για να τα βαλει στη Chicken formula ? Να τα βαλω υπερπλουσια 0,10 ευρω ? (μιλαμε για χιλιαδες τονους ημερησιως , αγορασμενα απο Πολυεθνικη εταιρεια).

Αν δηλαδη στα 15 κιλα κροκετα βαλει (παλι πλουσια) 10 κιλα πλαταρια , θα της κοστισει 1 ευρω . Ποσα θα γλυτωσει αν μαζευει νεκρα σκυλια απο εδω και απο εκει και τα κανει κροκετα ? Μονο τα εξοδα περισσυλογης μου φαινονται περισσοτερα....(δεν βαζω καν το κοστος των confidentiality agreements που πρεπει να υπογραψει με τον καθε απλο υπαλληλο που θα μαζευει και θα επεξεργαζεται πτωματα σκυλων)

Απλα μια σκεψη κανω ...(ειναι λιγο μακαβρια , το ξερω :) ) Για μενα , δεν τιθεται θεμα ... η ξηρα τροφη δεν οτι καλυτερο αλλα θελω να διαχωρησω την πραγματικοτητα απο την υπερβολη.
Πολύ εύστοχη τοποθέτηση και εγώ δεν είμαι της υπερβολής,

απλά εκεί που αναγράφεις νεκρά σκυλιά, θα μπορούσε να ήταν παραμορφωμένα κοτόπουλα που δεν μπορούν να πωληθούν ολόκληρα

και είτε τεμαχίζονται και στέλνονται στην αγορά είτε αγοράζονται από τις εταιρείες που αναφέρεις, λέω εγώ τώρα……
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Απ'όσο γνωρίζω υπάρχει ειδικό συνεργείο που μαζεύει τα σκοτωμένα ζώα από τους δρόμους.Δεν γνωρίζω αν είναι του δήμου,ή ιδιωτικά.Η xίλς και η κάθε χίλς φτιάχνει την κροκέτα σε άλλους παραγωγούς.Αυτοί είναι 5 ,10,δεν γνωρίζω ακριβώς τον αριθμό πάντως είναι πολύ λίγοι.Όλες οι εταιρείες σάυτούς παραγγέλνουν.Πρόσφατο παράδειγμα η Blue που ανακάλεσε λόγω περίσσιας βιταμίνης D η οποία προείλθε από προηγούμενη παραγωγή κροκέτας άλλης εταιρείας και παραδέχθηκε και ο παραγωγός.Άλλοι φτιάχνουν τις κροκέτες και όχι οι ίδιες οι εταιρείες.
Εξάλου που θα βρούν πλατάρια όταν αυτά χρησιμοποιούντα για την παραγωγή των κοτομπουκιών;:confused:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95