Συστατικά ξηράς τροφής










Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπορεί, αλλά το κάνει για να διαφημίσει τις τροφές που πουλάει, οπότε δεν είναι αντικειμενική η σελίδα. Καλύτερα κοίταξε τις σελίδες που δεν είναι εμπορικές και αναλύουν τις καλές τροφές, έχουμε δώσει λινκ σε πολλά νήματα για τέτοιες.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
επειδη το εχω ψαξει οπου υπαρχει σελιδα για σκυλακια εχει δικιο,απλα δεν πλατιαζω για να μη χαθουμαι σε θεματα που ειναι πολυσυζητημενα
οι μηχανισμοι που περιγραφει ειναι οι πραγματικοι,αν βρω τα αναλογα link θα τα στειλω
 






teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
επειδη διαβασα κ αλλα αρθρα κ η royal δεν ειχε τοσο κρεας κ του εδινα κρεατακι απο το δικο μου κ φτασαμε σε σημειο να απαρνυτε την ξηρα..πηγα και του πηρα την orijen adult.εχει 40% πρωτεινες και μιλουσα με καποιον και μου ειπε με τετοιο ποσοτο πρωτεινων 8α εχει προβλημα στα νεφρα το σκυλακι μου..
ειναι ενα chiuahua 4κιλα και τρωει 60 γραμαρια την μερα.. εχω αγανακτησει πια με τις ξηρες..
παντως την τρωει ευχαριστα τα κακακια μια χαρα..το μονο που πινει λιγο περισσοτερο νερο(Δεν το θεωρω κακο)..
επισης απο ερευνα μου,δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι οι πολλες πρωτεινες δημιουργουν προβληματα.
κ κακα τα ψεματα η orijen k acana..ειναι οι μονες που εχουν στα πρωτα συστατικα κρεας.
ΠΛΖΖΖΖ η γνωμη σας???
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
μιλουσα με καποιον και μου ειπε με τετοιο ποσοτο πρωτεινων 8α εχει προβλημα στα νεφρα το σκυλακι μου..
Κάτι τέτοιο δεν έχει αποδειχθεί σε καμία έρευνα απ' όσο γνωρίζω, μιλάμε πάντα βέβαια για υγιές ζώο.
Άρα κακώς ανησυχείς κατά τη γνώμη μου, αφού σου ταιριάζει (στο σκυλί εννοώ) η Orijen συνέχισέ τη, είναι κορυφαία τροφή ούτως ή άλλως...;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η αλήθεια είναι ότι η orijen έχει αρκετη πρωτεινη, οπότε είναι απαγορευτικη για σκυλιά που έχουν ΗΔΗ προβλημα στα νεφρα...αλλά και ηλικιωμενα σκυλιά.
Ότι θεωρειται πολύ καλή τροφη, αυτο είναι αλήθεια...:)
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
Κτηνιατρος μου το πε..κ γω απο οτι το ψαχνω δεν υπαρχει θεμα σε υγιη σκυλακια!Πιστευω κ γω οτι ειναι η καλυτερη τροφη..κ θα μεινω εκει..θα κανουμε κ εξετασεις κ αν ολα καλα συνεχιζουμε!Κ απο οτι ειδα ειδικα σε αγγλικα forum πολλοι ιδιοκτητες chiuahua δινουν την συγκεκριμενη τροφη...