Σφουγγαρισμα (κατάλληλο απορρυπαντικό)




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Να του κάνει κακό δεν νομίζω. Να το τσούξει, πιθανότατα. Ερεθισμένο όμως απο τι;
 


eja

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2009
105
88
Αργος, Αργολιδας
Να του κάνει κακό δεν νομίζω. Να το τσούξει, πιθανότατα. Ερεθισμένο όμως απο τι;
εχει κατι σαν σπιθουρακια (ο γιατρος λεει δεν ειναι τπτ ) τωρα απο τον υδρωτα ?γιατι κοιμαται σε μια κουβερτουλα , επειδη εβαζα χλωρινη πριν ? δεν ξερω
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Του έχεις δώσει αντιαλλεργικά φάρμακα? Το ανθρώπινο Benadryl δουλεύει, ρώτα όμως πρώτα τον κτηνίατρο.
 




dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Γιατί όχι χλωρίνη??Τι κακό προκαλεί?Έχω το κουταβι μου 3 μέρες κ καθαρίζω με χλωρίνη το πάτωμα.Να αλλάξω επειγόντως??
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Γιατί όχι χλωρίνη??Τι κακό προκαλεί?Έχω το κουταβι μου 3 μέρες κ καθαρίζω με χλωρίνη το πάτωμα.Να αλλάξω επειγόντως??
Η χλωρίνη είναι από τα χειρότερα χημικά - σε επαφή με το δέρμα μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς, αλλεργίες κλπ. Με το σφουγγάρισμα πάντα μένουν υπολείματα - σκέψου να πατάει ο σκύλος σε σφουγγαρισμένα με χλωρίνη πατώματα και μετά να γύφει και τα πόδια του.

Εγώ αν σφουγγαρίσω με χλωρίνη νιώθω άρρωστη 2 μέρες - τυχαίο? ...δε νομίζω...
 


dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Δε νομίζω όμως να έχει πάθει κάτι μέσα σε τρεις μέρες...Ελπίζω τουλάχιστον,θα δείξει....Πάντως από σήμερα το topine κ εγώ.Ευχαριστώ για την ενημέρωση vrmode
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εμεις έχουμε κατα βάση μαρμαρα και χρησιμοποιουμε το Glory.
Γνωριζετε αν είναι επιβλαβες;
Το topine κανει γιαν μαραμαρα;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Συγνωμη αλλα εγω αν δε σφουγγαρισω με χλωρινη δεν νιωθω οτι ειναι καθαρα μετα. Ουτε τα σαλια φευγουν και βρωμιζει πολυ πιο γρηγορα με αλλα καθαριστικα. Ουτε με το topine ουτε με το dettol τα οποια και αυτα χημικα ειναι. Απλα αφηνω τα σκυλια εξω και αφου στεγνωσει τα ξαναβαζω μεσα. Περα απο μια φορα οταν ειχα πρωτοπαρει το Φωντα που εβγαλε στους ορχεις του καυκαλα προβλημα δεν ξαναειχα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Συγνωμη αλλα εγω αν δε σφουγγαρισω με χλωρινη δεν νιωθω οτι ειναι καθαρα μετα. Ουτε τα σαλια φευγουν και βρωμιζει πολυ πιο γρηγορα με αλλα καθαριστικα. Ουτε με το topine ουτε με το dettol τα οποια και αυτα χημικα ειναι. Απλα αφηνω τα σκυλια εξω και αφου στεγνωσει τα ξαναβαζω μεσα. Περα απο μια φορα οταν ειχα πρωτοπαρει το Φωντα που εβγαλε στους ορχεις του καυκαλα προβλημα δεν ξαναειχα.
To Τopine υποτίθεται ότι είναι πιο φιλικό - γράφει επάνω ότι ενδείκνυτια και για καθαρισμό αξεσουάρ για κατοικίδια (το έγραφε παλιά τουλάχιστο).
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Κατα καιρους το χρησιμοποιω και αυτο αλλα παντα οτι και να βαζω αφου στεγνωσει καλα καλα τα ξαναβαζω μεσα γιατι σιγουρη δεν μπορεις να εισαι με κανενα καθαριστικο του εμποριου.
 


cgri1976

Well-Known Member
Κατα καιρους το χρησιμοποιω και αυτο αλλα παντα οτι και να βαζω αφου στεγνωσει καλα καλα τα ξαναβαζω μεσα γιατι σιγουρη δεν μπορεις να εισαι με κανενα καθαριστικο του εμποριου.
και εγω χλωρινη χρησιμοποιω....αν θελετε βεβαια κατι σε πιο ελαφρυ ειναι η χλωρινη που βαζεισ στο πλυντηριο...εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο αραιη απο την αλλη για τις επιφανιες..... και αν βαλετε σε συνδυασμο την "αποσμηνη" ετσι λεγεται δεν μοιριζει ουτε σαλια, ουτε σκυλι, ουτε πλαστικα σε θαλασσες και ακτες!!!! χεχεχεχ!!!

αυτα!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οταν ηταν κουταβι εβαζα χλωρινη(αυτη ηξερα αυτη εμπιστευομουν:D) αλλα παρατηρησα οτι εκανε πιο εντονη την οσμη των ουρων στο σπιτι.Ο σκυλος παντα ξαναουρουσε στο ιδιο σημειο.

Το topine δεν καθαριζε οσο ηθελα.

Μηηηηνες τωρα χρησιμοποιω azax και οποιο αρωμα και να βαλω του αρεσει:p.Και μυριζει ωραια το σπιτι και ο σκυλος δεν ξανακατουρησε και καθαριζει(δεν τα παιρνω απο την azax:rolleyes:).Ποτε δε μου εχει βγαλει δερματικα γλωσσα,πατουσες με κανενα απο τα τρια.
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Συγνωμη αλλα εγω αν δε σφουγγαρισω με χλωρινη δεν νιωθω οτι ειναι καθαρα μετα. Ουτε τα σαλια φευγουν και βρωμιζει πολυ πιο γρηγορα με αλλα καθαριστικα. Ουτε με το topine ουτε με το dettol τα οποια και αυτα χημικα ειναι. Απλα αφηνω τα σκυλια εξω και αφου στεγνωσει τα ξαναβαζω μεσα. Περα απο μια φορα οταν ειχα πρωτοπαρει το Φωντα που εβγαλε στους ορχεις του καυκαλα προβλημα δεν ξαναειχα.
Ειρήνη, το ίδιο κόλλημα έχω κι εγώ.
Δοκιμάζω τώρα ένα καθαριστικό της Κλινέξ που είναι για τη λεκάνη της τουαλέτας (ξέρεις, από αυτά με το "παπάκι" στο στόμιο).
Γράφει επάνω πως απολυμαίνει, έχει πολύ σούπερ άρωμα και ΔΕ γράφει πως περιέχει χλωρίνη.
Δείχνει να κάνει καλή δουλειά.
 
Last edited:


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
και αν βαλετε σε συνδυασμο την "αποσμηνη" ετσι λεγεται δεν μοιριζει ουτε σαλια, ουτε σκυλι, ουτε πλαστικα σε θαλασσες και ακτες!!!! χεχεχεχ!!!

αυτα!
Ααααχ, πώς αντέχεις τη μυρωδιά της αποσμίνης; Πωπω μόνο που τη θυμήθηκα, αναγούλιασα :(

Έχω κακές εμπειρίες βλέπεις. Τη χρησιμοποιούσε με τα λίτρα η καθαρίστρια στο γραφείο κι έκτοτε μόνο που την σκέφτομαι πετάω καντήλες.
 


cgri1976

Well-Known Member
Ααααχ, πώς αντέχεις τη μυρωδιά της αποσμίνης; Πωπω μόνο που τη θυμήθηκα, αναγούλιασα :(

Έχω κακές εμπειρίες βλέπεις. Τη χρησιμοποιούσε με τα λίτρα η καθαρίστρια στο γραφείο κι έκτοτε μόνο που την σκέφτομαι πετάω καντήλες.
την αντεχω....την προτιμω...παρα να μυριζει το σπιτι τσισα(οταν τα εκανε μεσα) κα γενικα....επισης μια αλλη πατεντα ειναι το εξης...βαζεται λιγο χλωρινη στον κουβα και λιγο μαλακτικο ρουχων.... το σπιτι πλεον μυριζει "μανουλα"....!!!!!! δοκιμαστετο πρωτα σε μαι γωνια μηπως και δεν κανει στο μαρμαρο σας ή στο παρκε, αλλα εγω το βαζω και στο μαρμαρο και στο παρκε!!!!
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Αυτά τα μάρμαρα ειναι μεγάλο πρόβλημα.
Πρώτον, κιτρινίζουν από τα τσίσα (αν και είμαι 24/7 με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι και δεν προλαβαίνουν να λεκιάσουν) και δεύτερον, η χλωρίνη τα τσακίζει.
 


cgri1976

Well-Known Member
Αυτά τα μάρμαρα ειναι μεγάλο πρόβλημα.
Πρώτον, κιτρινίζουν από τα τσίσα (αν και είμαι 24/7 με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι και δεν προλαβαίνουν να λεκιάσουν) και δεύτερον, η χλωρίνη τα τσακίζει.

δεν εχεις αδικο αλλα τουλαχιστον απολυμαινει!!!!
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Ναι σίγουρα, γι'αυτό και δοκιμάζω πλέον αυτό που έγραψα πιο πάνω, διότι στάνταρ απολυμαίνει και δεν περιέχει χλωρίνη.