Σφυρίχτρα καλέσματος;


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αυτοι εχουν αναγει το σφυριγμα σε επιστημη !!!!!
ειμαστε gun dogs βλεπεις;)....τρομαρα μας :p

Να και τα steps εκπαιδευσης που προτεινουν οι κοκεραδες...

Here is my recipe for a truly reliable recall

Things you need

Choose a treat or some other reward that is going to be used only for the whistle and nothing else. This reward has to be really high value.

A whistle that when you blow it you can hear it. If your dog has learned to ignore a whistle then choose a different one.
I use an Acme 210.5

N.B
Before doing any of the following make sure your dog is not afraid of the sound of the whistle. Introduce the sound at a distance and gauge your dogs reaction.
If your dog appears fearful then think about choosing anther recall cue.


A selection of whistle sounds can be found on the Acme website if you click on the individual products
http://acmewhistles.co.uk/xcart/home.php?cat=3

Step 1
Blow the whistle (Fast continuous pips work well for recall) while your dog is with you and feed them the treat while holding their collar.
Do this three times a day for a week.
Make sure you feed as you blow the whistle.

Step 2
Blow the whistle while your dog is in the same room but not at your side. When they come, hold their collar and feed them the treat or play the special game.
Make sure your dog is already on the way to you when you blow the whistle.
Do this for two or three days.

Step 3
Blow the whistle while your dog is in another room. Make sure your dog is already on the way to you when you blow the whistle. When they come, hold their collar and feed them the treat etc.
Do this for two or three days.

Step 4
Blow the whistle while your dog is in the garden and you are in the house. Make sure your dog is already on the way to you when you blow the whistle. When your dog comes, hold their collar and feed them the treat.
Do this for two or three days.
Do at least one repetition where you feed or play with the dog (which ever they prefer) for a full thirty seconds.

Step 5
Blow the whistle while your dog is on a long line or extending lead in a field. Make sure your dog is already on the way to you when you blow the whistle. When your dog comes, hold their collar and feed them the treat.
Do this for two weeks. Do at least one repetition where you feed or play the dog for a full thirty seconds.

Step 6
Blow the whistle while your dog is off lead but not playing. Make sure your dog is already on the way to you when you blow the whistle. When your dog comes, hold their collar and feed them the treat. Do at least one repetition where you feed the dog for a full thirty seconds.

Step 7
Blow the whistle while your dog is playing but on a long line. Start to walk backwards with the line and when your do turns towards you get down to his level, open up your body and blow your whistle recall, keep blowing the whistle until he gets to you When your dog comes, hold their collar and feed them the treat.
Do this for two weeks. Do at least one repetition where you feed the dog for a full thirty seconds.

I would add that you should not attempt to blow the whistle unless you are 100% your dog will respond in the early days or even months so your dog never learns to ignore the sound. I would not want to be blowing the whistle twice or else the dog will learn he comes sometimes when he hears it.
This is why I use the security blanket of a long line more than other folks, because I want the conditioning to be strong. This is so the dog hears whistle and knows exactly what to do, doesn't have to think, just does because that is what happens when he hears the sound.
When training this, if you can't put your mortgage on your dog coming back then DON'T blow the whistle or you will undo the conditioning process.

Think about what your dog finds rewarding and use it to your advantage, make the environment work for you rather than against you. Reward anytime your dog voluntarily checks in and be sure to send them away when you have finished rewarding them. I would also hand feed your dog at least one meal a day.
Hope this helps
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Και μένα μου αρέσουν αυτές οι σφυριχτρες! Εμείς θα πέρναμε τις διπλές που έχουν και την παραδοσιακή σφυρίχτρα με το "στραγάλι" και τον μακρόσυρτο ήχο. Επειδή τώρα ως εργασιακοί δεν χρησιμοποιούμε καθόλου λεκτικές εντολές αλλά οπτικές και 2 σφυρίχτρες. Μόνο στο σπίτι μιλάμε κανονικά. Την παραδοσιακή με την μπίλια την ακούει αστραπιαία ότι και να κάνει, σε κλάσματα δευτερολέπτου και μάλιστα δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να την μάθει. Μέσα σε 10 λεπτά την έμαθε.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Και μένα μου αρέσουν αυτές οι σφυριχτρες! Εμείς θα πέρναμε τις διπλές που έχουν και την παραδοσιακή σφυρίχτρα με το "στραγάλι" και τον μακρόσυρτο ήχο. Επειδή τώρα ως εργασιακοί δεν χρησιμοποιούμε καθόλου λεκτικές εντολές αλλά οπτικές και 2 σφυρίχτρες. Μόνο στο σπίτι μιλάμε κανονικά. Την παραδοσιακή με την μπίλια την ακούει αστραπιαία ότι και να κάνει, σε κλάσματα δευτερολέπτου και μάλιστα δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να την μάθει. Μέσα σε 10 λεπτά την έμαθε.
Aστερι η Brandy!!!!!!!!!
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Εχει όμως και ένα αλλά!!!
Εμαθε μέσα σε 10 λεπτά ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΟΛΗ!!!
Δεν το αλλάζω όμως γιατί προς το παρόν βολεύει πολύ περισσότερο.
Επρεπε να την καταλάβει ως "Ελα" και την κατάλαβε ως "κάτω". Να την βλέπεις να τρέχει με χίλια και να ακούει την σφυρίχτρα και να κάθετε κάτω απευθείας είναι όλα τα λεφτά έχει πολύ πλάκα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εχει όμως και ένα αλλά!!!
Εμαθε μέσα σε 10 λεπτά ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΟΛΗ!!!
Δεν το αλλάζω όμως γιατί προς το παρόν βολεύει πολύ περισσότερο.
Επρεπε να την καταλάβει ως "Ελα" και την κατάλαβε ως "κάτω". Να την βλέπεις να τρέχει με χίλια και να ακούει την σφυρίχτρα και να κάθετε κάτω απευθείας είναι όλα τα λεφτά έχει πολύ πλάκα.
την φανταζομαι!! χαχαχαχα!!! μετα πως επιστρεφει σε σενα?
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Δεν επιστρέφει. Περιμένει στην θέση κάτω ώσπου να πάω εγώ σε αυτήν.
Εχω χάσει πολλά κιλά με αυτή την συνεργασία μας.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πλάκα πλάκα η συγκεκριμένη κίνηση είναι πάραααααααααααααα, πολύ χρήσιμη. Είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να μάθει ένας σκύλος. Μπορεί να τον σώσει από πολλά καλύτερα ακόμη και από το "έλα".
Δεν τρέχει τίποτα κατ' εμέ. Διάλεξε απλά άλλο σφύριγμα για το "έλα" μη το "χαλάσεις" όμως το λάθος...μόνο "λάθος" δεν είναι.

Εγώ πήρα μία απλή σφυρίχτρα της trixie, η οποία ακούγεται μεν με ένα πολύ λεπτό ήχο που προσαρμόζεται δε. Το ότι αντιδρά αντιδρά στο άκουσμα της (στο δοκιμαστικό άκουσμα) αλλά μου φάνηκε ότι δεν της πολυάρεσε σαν ήχος. Τέσπα θα μιλήσω και με τον εκπαιδευτή να δούμε τι θα μας πει.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Πλάκα πλάκα η συγκεκριμένη κίνηση είναι πάραααααααααααααα, πολύ χρήσιμη. Είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να μάθει ένας σκύλος. Μπορεί να τον σώσει από πολλά καλύτερα ακόμη και από το "έλα".
Δεν τρέχει τίποτα κατ' εμέ. Διάλεξε απλά άλλο σφύριγμα για το "έλα" μη το "χαλάσεις" όμως το λάθος...μόνο "λάθος" δεν είναι.
Συμφωνώ!
Το πιο βολικό λάθος.:) Δεν το χαλάω με τίποτα.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Πολυ ενδιαφερον το θεμα,ειμαι και γω σε φαση που προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες για την χρηση της σφυριχτρας,εχω παρει μια εδω και κατι μερες ,την εχω κοτσαρει και στο λαιμο μου αλλα φοβαμαι μην κανω λαθος κα μετα δεν μπορω να το διορθωσω,οποτε το παω σιγα σιγα.Προς το παρον την χρησιμοποιω που και που μεσα στο σπιτι σε ασχετες φασεις και οταν ειμαι σε αλλο δωματιο.Δειχνει να ανταποκρινεται αμεσα μεχρι στιγμης και πεφτει κατευθειαν λιχουδια ,για το εξω τωρα δεν ξερω..φανταζομαι σιγα σιγα θα γινει και αυτο,αλλα εκει ειναι που δεν θελω να κανω λαθος με τιποτα..
Οταν θα εχω καλα αποτελεσματα και εξω θα ενημερωσω να σας πω πως παει..Η σφυριχτρα παντως ακουγεται,θα ελεγα οτι μας παιρνει λιγο τα αυτια,αλλα αφου την ακουει αυτος και ερχεται,ολα καλα.
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Βρήκα αυτό που έψαχνα στα 8,5 ευρά αν θυμάμαι καλά. :)



Δεν ακούγεται, έχει ρύθμιση τόνου και καπάκι. Το λουράκι το έβαλα εγώ αντικαταστώντας ένα χαζοαλυσιδάκι.
θα θελαμε και εμεις να μας στιλεις πμ για αυτην τη σφυριχτρα αμα μπορεις! ευχαριστουμε πολυ!
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
ενδιαφερον το θεμα παιδια! εγω δεν τον αφινω ελεφθερο ωστε να χριαζεται να σφυριζω εξω αλλα γιατι να μην το μαθει καλο ειναι να ξερει κατι ποιος ξερει ολο και καπου θα χρειαστει! παντος τυχαια σφιριξε ο μικρο μου αδερφος με χαρτι στο σπιτι και ο Τζερυ ετρεξε αμεσος και ετσι απο τοτε το χρησιμοποιουσαμε και σαν παιχνιδι αφου καθε φωρα που σφιριζαμε με χαρτι ερχοταν τρεχοντας. παντος τωρα που διαβασα αυτο το θεμα δεν θα το χρησιμοποιω σαν παιχνιδι μη τιχον και το σινιθισει και το βαρεθει μετα. τι λετε και εσεις?
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
πηγα και αγορασα μια σφυριχτρα την οποια δεν την ακουω ισα ισα ενα πολυ ελαφρη ηχο και ο Τζερυ την ακουει και ερχεται απο ρην αλλη μερια του σπιτιου στην αυλη.η σφυριχτρα ρυθμιζεται με την βιδα και η τιμη του κρατιθητε μην πεσεται... κοστισε μονο 2 ευρω. οταν το δοκιμασα γιατι νομιζα πως ηταν απλη ξαναπηγα και ρωτησα αν ειναι σωστα η τιμη γιατι παραειναι φθινο δεν συμφωνητε? και μου λενε πως ειναι σωστη η τιμη. οποιος θελει μπορω να στιλω πμ
 


ρουλα

Member
15 Νοεμβρίου 2013
7
0
γεια σας. ειμαι καινουργια στο σαιτ. απο σας εμαθα πολλα πραγματα για την εκπαιδευση ενος σκυλου.
εχουμε μια ημιαιμη μποξερινα η οποια ναι μεν καλη αλλα θεοπαλαβη. ειναι συνεχεια μες στην ενεργεια. ηταν αδεσποτουλα κ την κρατησαμε. δυστυχως δεν ειναι μικρη, την βρηκαμε οταν ηταν ενος, εναμισι ετων (ετσι μας ειπε ο γιατρος). την εχουμε στειρωσει αλλα παρολο που μας ειπε οτι θα ηρεμησει λιγο, ειναι το ιδιο. μενουμε σε διαμερισμα.
εμεις εχουμε 2 πολυ μεγαλα θεματα. οταν ερχεται καποιος σπιτι η οταν μπαινουμε εμεις σηκωνεται στα 2 ποδια κ κανει σαν τρελη απο χαρα αλλα ειναι πολυ ατσαλη. οσο κ να της φωναζουμε δεν ακουει. κ το βασικο προβλημα το εχουμε στη ΒΟΛΤΑ!!! ειναι διαρκως στην τσιτα, τραβαει κ μολις δει αλλα σκυλια "χορευει" σηκωνεται στα 2 της ποδια κ δεν κρατιεται με τπτ. εμενα κ τη μητερα μου μας εχει ριξει κατω.
σκεφτομασταν για εκπαιδευτη αλλα ειναι πολυ ακριβοι κ δεν γινεται.
ειχαμε παρει ενα σπρευ με φερομονη, τπτ δεν εκανε. πνιχτη της εχουμε, τπτ δεν καταλαβαινει. διαβασα εδω για τη σφυριχτρα κ ειδα σε σαιτ ενος πετσοπ ενα σπρευ το πετ κορρεκτορ.
πηραμε κ τα 2. στο πετ κορρεκτορ καααπως αντιδραει μην φανταστειτε κτ φοβερο.
τη σφυριχτρα την πηραμε μηπως μας χρειαστει στο δρομο σε περιπτωση που μας φυγει απο τα χερια (εχει γινει μια φορα) κ οταν την πηγαινουμε σε ενα παρκο μια φορα την εβδομαδα κ την αφηνουμε λυτη.
τη δοκιμασαμε στο σπιτι για να δουμε πως αντιδραει. στο μεταξυ θελαμε καποια να μην ακουγεται κ ο πετσοπας μας εδωσε μια η οποια σε ξεκουφαινει σε οτι συχνοτητα τη βαλεις. μολις την ακουει εκνευριζεται ακομα περισσοτερο, γαυγιζει κ ανεβαινει με δυναμη πανω μας. αν μειωσουμε την ενταση την αγνοει.
θελω να μου πειτε αν ξερετε αν α) υπαρχει σφυριχτρα η οποια να "δινει" την εντολη "κατω", "μη" η αν μπορουμε με καποιον τροπο να το κανουμε με αυτη που πηραμε
β)που μπορουμε να βρουμε σφυριχτρα να μην ακουγεται
γ)ποσος καιρος χρειαζεται για να "μαθει" το πετ κορρεκτορ η αν υπαρχει κτ αντιστοιχο πιο οικονομικο.
σας ευχαριστω πολυ, οτι συμβουλη μου δωσετε θα την εκτιμησω ιδιαιτερως.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Ρουλα μου καλησπερα , δεν υπαρχουν ''μαγικες'' σφυριχτρες , ουτε μαγικα εργαλεια , το μονο μαγικο που υπαρχει ειναι να χτισεις μια καλη σχεση μαζι της , και να μαθει τις εντολες της βασικης υπακοης . Θελει χρονο , και κυριως υπομονη ,ξερω πως ειναι δυσκολοι καιροι οικονομικα , αλλα νομιζω οτι καποια μαθηματα πρεπει να τα κανεις . Αντι για πνιχτη , που πονει το ζωο , παρε καλυτερα εναν αλτη για να μην σε τραβαει στις βολτες , μεχρι να μαθει να περπαταει διπλα σου σωστα , και αρχισε να δουλευεις μια μια τις βασικες εντολες , αργα , με υπομονη , και σταθεροτητα . Παρε και ενα κλικερ , θα σε βοηθησει αρκετα . θα βοηθησουμε κι εμεις οσο μπορουμε , με οσες γνωσεις εχουμε , οκ ?
 


ρουλα

Member
15 Νοεμβρίου 2013
7
0
γεια σου ηρα.
ευχαριστω που μου απαντησες.
σημερα καπως επιασε την εντολη ελα με τη σφυριχτρα. ξεκουφαθηκα με τοσες φορες που εκανα.
αυριο παλι.
να σε ρωτησω, τι ειναι ο αλτης? μη με περασεις για χαζη αλλα απο σενα το ακουω πρωτη φορα. εννοεις σαμαρακι?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ρούλα, πιθανότατα ο πνίχτης δεν κάνει δουλειά γιατί δεν ξέρετε να τον χρησιμοποιείτε.
Το σκυλί θέλει συνέπεια. Όταν θα πηδάει πάνω σας θα τη σταματάτε και θα έχετε πάντα την ίδια συμπεριφορά, όχι ας πούμε "σημερα δε σε είδα όλη μέρα, έλα να παίξουμε" και να πηδάει πάνω σου. Δε χρειάζεται να είναι η πρώτη με την οποία ασχολείστε με το που θα μπείτε στο σπίτι. Μπες ήρεμα, άφησε τα πράγματά σου, κάνε ό,τι έχεις να κάνεις και αφού ηρεμήσετε και εσύ και κυρίως ο σκύλος ασχολήσου μαζί της. Αν σε αυτό το διάστημα έρθει και πηδήξει πάνω σου διόρθωσέ την άμεσα.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
καλησπερα Ρουλα , ο αλτης ειναι σαν χαλιναρι φαντασου , εφαρμοζεται στο κεφαλι , περναει στη μυτουλα και δενει πισω στο κεφαλι του σκυλου . Δεν ποναει , εχει το στομα ελευθερο , μπορει να φαει , να πιει , να πιασει τα παιχνιδια που του πετας κανονικοτατα , απλα η λογικη του ειναι οτι ενω στο θωρακα και στο λαιμο εχει δυναμη να τραβηξει , με τον αλτη δεν μπορει ,γιατι δεν εχει τοση δυναμη στο κεφαλι . Δεν ειναι ακριβος , 7 με 8 ευρω κανει , οστοσο θα τον δενεις και στο περιλαιμιο , θα βρω το βιντεακι στο ιντερνετ και θα το δημισοευσω να το δεις , εμενα με βοηθησε πολυ σε καποιο σκυλι που τραβαγε .[video=youtube;9cqF0hjnIbs]http://www.youtube.com/watch?v=9cqF0hjnIbs[/video]
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
οσο για το ελα με τη σφυριχτρα , και μια απλη προπονητικη σφυριχτρα απο ενα βιβλιοπωλειο , την ιδια δουλεια κανει , απλα πρεπει το σκυλι σου να κανει τον συνηρμο οτι σφυριγμα σημαινει να ερθει σε σενα , γι αυτο , πριν δοκιμασεις να μαθετε τη σφυριχτρα , δουλεψε το ελα πρωτα . Να θυμασαι οτι το ''ελα '' , πρπει να ειναι παντα κατι ευχαριστο για το σκυλο σου , χαδακια , η μια λιχουδιτσα που του αρεσει . Δουλεψε καθημερινα το σκυλο σου , και πανω απ ολα να εχεις υπομονη , τιποτα δεν γινεται σε μια μερα , μη χανεις την υπομονη σου αν δεν τα καταφερνετε αμεσως , ουτε να απογοητευεσαι . Παιξε μαζι του , τα περισσοτερα μαθαινονται πανω στο παιχνιδι , ακομα κι αν δεν καταλαβει με την πρωτη τι του ζητας , δεν πειραζει , προσπαθησε παλι μετα απο λιγο . και να θυμασαι , αν το σκυλι σου κανει λαθος 100 φορες , εσυ οφειλεις να εχεις την υπομονη να δουλεψεις 101 ....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είναι επικίνδυνο αυτό το λουρί. Ειδικά για σκύλους σαν της κοπέλας που κάνουν σαν τους τρελούς στον δρόμο.
Μπορεί να πάθει ζημιά στο κεφάλι με το απότομο τράβηγμα.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
μα το δενεις και στον περιλαιμιο εννοειται , εγω οσα χρονια το χρησιμοποιω , κανενα σκυλι δεν επαθε τιποτα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη