Σχεδιο Νομου που αφορά τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επειδή εγώ είμαι καθηγητής πανεπιστημίου στο Χάρβαρντ ......
Κύριε καθηγητά του Χαρβαρντ, εμείς είμαστε λαική μάζα, που ασχολούμαστε εδώ με τα σκατά του σκύλου μας, τις τρίχες του, τα δαγκώματα του, τις ανησυχίες τους, το κλάμα τους και το χαμόγελό τους. Πονάμε για αυτά και θέλουμε το καλύτερο.
Αν ο τρόπος αντίδρασής μας σας ενοχλεί, μπορείτε όπως προείπα να συνομιλείτε μόνο με την κάστα σας. Δεν είναι ανάγκη να χαλάτε φαιά ουσία με την πλέμπα.

Εγώ πάντως ως ένας απλός αμόρφωτος (κατά δήλωσή μου) πολίτης, θα έλεγα ότι ένας καθηγητής του επιπέδου σας, θα ήξερε να διαχειρίζεται και να συμετέχει/προσαρμόζεται με την απλή μάζα, στα απλά καθημερινά θέματα.

Λυπάμαι που σας απογοήτευσε η ποιότητα των μελών αυτου του φόρουμ.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Να δεχτω λοιπόν ότι υπερεκτιμησα την ποιότητα των μελών αυτού του φόρουμ έχοντας παραλογες προσδοκίες.

Πάλι μας την λες αλλά το κάνεις τουλάχιστον πολιτισμένα και σε συγχωρούμε :p

Εγώ σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις και δεν με ενοχλούν αυτά που έγραψες

Σίγουρα μας ενώνει η αγάπη για τον σκύλο (και για την σκύλα φίλε μου Γιάννη) , οπότε είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο και είμαι σίγουρος ότι τελικά και εσύ θα αποδώσεις τις ευθύνες σε αυτούς που πραγματικά τις έχουν :

Στην κυβέρνηση και στον αρμόδιο υπουργό


Αν μια επόμενη κυβέρνηση κάνει τα ίδια ή και χειρότερα να είσαι σίγουρος ότι θα τα χώσουμε και εκεί
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Κύριε καθηγητά του Χαρβαρντ, εμείς είμαστε λαική μάζα, που ασχολούμαστε εδώ με τα σκατά του σκύλου μας, τις τρίχες του, τα δαγκώματα του, τις ανησυχίες τους, το κλάμα τους και το χαμόγελό τους. Πονάμε για αυτά και θέλουμε το καλύτερο.
Αν ο τρόπος αντίδρασής μας σας ενοχλεί, μπορείτε όπως προείπα να συνομιλείτε μόνο με την κάστα σας. Δεν είναι ανάγκη να χαλάτε φαιά ουσία με την πλέμπα.

Εγώ πάντως ως ένας απλός αμόρφωτος (κατά δήλωσή μου) πολίτης, θα έλεγα ότι ένας καθηγητής του επιπέδου σας, θα ήξερε να διαχειρίζεται και να συμετέχει/προσαρμόζεται με την απλή μάζα, στα απλά καθημερινά θέματα.

Λυπάμαι που σας απογοήτευσε η ποιότητα των μελών αυτου του φόρουμ.
Το ειρωνικό αυτό μήνυμα απευθύνεται στο μέλος που μου έκανε ψυχογραφημα και εφηύρε τον φανταστικό στρατηγικό σχεδιασμό μου (ως προς το καθηγητής)
Για τα υπόλοιπα το έχεις καταλάβει λάθος. Το αντίθετο θεωρώ, ότι σε αυτό το φορουμ μπορούμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το ειρωνικό αυτό μήνυμα απευθύνεται στο μέλος που μου έκανε ψυχογραφημα και εφηύρε τον φανταστικό στρατηγικό σχεδιασμό μου (ως προς το καθηγητής)
Για τα υπόλοιπα το έχεις καταλάβει λάθος. Το αντίθετο θεωρώ, ότι σε αυτό το φορουμ μπορούμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω.
Το έγραψα, γιατί πήρα ως παράδειγμα ένα δικό μου διαπληκτισμό στο δρόμο, με τον άλλο να με απειλεί ότι είναι ασφαλίτης.... Μέχρι που ήρθε η αστυνομία :)

Θέλω να πω με αυτό: Κάνουμε διαλόγους, συμφωνούμε-διαφωνούμε, πολλές φορές τσακωνόμαστε εδώ μέσα (το έχω κάνει κι εγω αρκετές φορές), αλλά κανένας δεν έβαλε μπροστά την ιδιότητά του, προσπαθώντας να μειώσει τον άλλο λόγω θέσης.

Θεωρώ ότι έχω ήπιο λόγο και νομίζω ότι έγινα αρκετά κατανοητός, έτσι;; :)
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Πάλι μας την λες αλλά το κάνεις τουλάχιστον πολιτισμένα και σε συγχωρούμε :p

Εγώ σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις και δεν με ενοχλούν αυτά που έγραψες

Σίγουρα μας ενώνει η αγάπη για τον σκύλο (και για την σκύλα φίλε μου Γιάννη) , οπότε είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο και είμαι σίγουρος ότι τελικά και εσύ θα αποδώσεις τις ευθύνες σε αυτούς που πραγματικά τις έχουν :

Στην κυβέρνηση και στον αρμόδιο υπουργό


Αν μια επόμενη κυβέρνηση κάνει τα ίδια ή και χειρότερα να είσαι σίγουρος ότι θα τα χώσουμε και εκεί
Σ'ευχαριστω, αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι αντί να χαβαλεδιαζουμε ( με τρόπο που προσωπικα δεν μου αρεσει αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα και εχετέ δίκιο) και να το ρίχνουμε στον ωχαδερφισμό, να κάνουμε κάτι.
Θα ήθελα να γίνει ένα θέμα που να λέει " είστε μ@λ@κες για το α, για β και για γ, και να ακολουθούν προτασεις προτασεις.
Όχι ότι είστε μ@λ@κες γενικά και αόριστα. Που βοηθαει αυτό? Πώς θα μαθει κάτι και αυτός ο άγνωστος αναγνώστης που ελεγε και ο κ. Γιάννης?
 
  • Like
Reactions: takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σ'ευχαριστω, αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι αντί να χαβαλεδιαζουμε ( με τρόπο που προσωπικα δεν μου αρεσει αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα και εχετέ δίκιο) και να το ρίχνουμε στον ωχαδερφισμό, να κάνουμε κάτι.
Θα ήθελα να γίνει ένα θέμα που να λέει " είστε μ@λ@κες για το α, για β και για γ, και να ακολουθούν προτασεις προτασεις.
Όχι ότι είστε μ@λ@κες γενικά και αόριστα. Που βοηθαει αυτό? Πώς θα μαθει κάτι και αυτός ο άγνωστος αναγνώστης που ελεγε και ο κ. Γιάννης?
Φίλε μου joks, όλα αυτά που λες για τις προτάσεις που πρέπει να κάνουμε, έχουν γίνει κατά την διάρκεια του τελευταίου εξαμήνου.

Όλοι έκαναν προτάσεις στον απαράδεκτο υπουργό (θα επιμείνω να τον χαρακτηρίζω με ότι επίθετο μου έρχεται την στιγμή που γράφω), ο ΚΟΕ, ο σύλλογος ερασιτεχνών εκτροφέων, οι φιλοζωικές οργανώσεις κλπ.

Όπως είπα και σε ένα προηγούμενο ποστ πρέπει να έπεσε πολύ δούλεμα από την πλευρά του Τσιρώνη σε αυτούς τους ανθρώπους

Θα πάμε στην έκτακτη ΓΣ του ΚΟΕ και θα μάθουμε τι ακριβώς έχει γίνει

Πάντως, είναι απόλυτα φυσιολογικό μετά από αυτή την κοροϊδία να υπάρχει θυμός και βεβαίως όπως έχουμε μάθει τα τελευταία χρόνια, όλα αυτά τα αντιμετωπίζουμε πολλές φορές και με χιούμορ γιατί μόνο έτσι μπορούμε να αντέξουμε τον παραλογισμό που νοιώθουμε
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Πέραν τούτου υπάρχει πρόβλημα έμπρακτης εφαρμογής. Ποιος θα τσεκάρει αν είναι στειρωμένος ο σκύλος? Η αστυνομία? Η δημοτική αστυνομία? Θα σταματάνε οι ζητάδες στο δρόμο για να ψάξουν τα μπαλάκια του σκύλου σου? Και αν είναι αρσενικός, οκ, ψάχνεις για μπαλάκια.
:cool:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Όλοι έκαναν προτάσεις στον απαράδεκτο υπουργό (θα επιμείνω να τον χαρακτηρίζω με ότι επίθετο μου έρχεται την στιγμή που γράφω), ο ΚΟΕ, ο σύλλογος ερασιτεχνών εκτροφέων, οι φιλοζωικές οργανώσεις κλπ.
Και οι κτηνίατροι τραβάνε τα μαλλιά τους.
Ν α το τονίσουμε αυτό γιατι αντιλέγουν κάποιοι πως οι φιλοζωικές δεν θα επρεπε να εκφραζουν άποψη , παρα μόνο οι ειδικοί ειδημονες επαγγελματίες.:ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: takisft




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αναρωτιέμαι Τάκη, αν ποτέ κάποιος υπουργός έχει καταλάβει τι κάνει ο ΚΟΕ, τι είναι οι καθαρόαιμες φυλές και τι κανει ένας εκτροφέας.
Εννοείται πως όχι Μιχάλη αλλά εδώ τώρα έχουμε μια ακραία περίπτωση συμπεριφοράς και αν θέλεις κατανόησης του υπουργού

Εδώ είμασταν και το 12 αλλά και το 14 με την τροποποίηση και αυτά τα πράγματα δεν τα ζήσαμε
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και οι κτηνίατροι τραβάνε τα μαλλιά τους.
Ν α το τονίσουμε αυτό γιατι αντιλέγουν κάποιοι πως οι φιλοζωικές δεν θα επρεπε να εκφραζουν άποψη , παρα μόνο οι ειδικοί ειδημονες επαγγελματίες.:ROFLMAO::ROFLMAO:
Με αυτούς υπάρχει θέμα, πολύ σοβαρό

Με τον σύλλογο τους εννοώ, το συνδικαλιστικό τους όργανο:mad:
 
  • Like
Reactions: ioanna a


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πάντως, οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι εδώ μέσα ο διάλογος γίνεται σε πολιτισμένα πλαίσια και με αμοιβαία κατανόηση

Σε άλλα παράλληλα σύμπαντα τα πράγματα είναι λιγάκι πιο έντονα

29542192_10155630119508710_6986056042283312763_n.jpg
 






Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Είναι τόσο απαράδεκτο και εκτρωματικό αυτό που παρουσιάστηκε, που βγήκαν και οι τσιμεντόβεργες από τις κολώνες και τους κυνηγούν.
Το να αναγνωρίσουν ότι αυτό το νομοσχέδιο ήταν τόσο σκουπίδι που δεν κάνει ούτε για τα σκουπίδια για να μην τα μολύνει, είναι σημαντικό και θα πιστωθεί. Φυσικά ο Τσιρώνης που υποτίθεται ότι είναι και οικολόγος, πρέπει να πάει σπίτι του χθες. Πρωτίστως γιατί έκανε άνω κάτω και έπαιξε με τον ψυχισμό, πάρα πολλών.
 
  • Like
Reactions: east49 and takisft


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Αν αποσυρθεί, θα ήθελα να μπω στο προφίλ, όσων έχουν γράψει στη διαβούλευση για κωλόσκυλα 8 λέξεις.

"Σε γλεντάει το κωλόσκυλο. Δε σου λέω που"
 


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
Tα σχόλια δεν εγκρίνονται.
( Μόνο τα αρεστά στο ΥΠΑΑΤ?)
5786 τα σχόλια στην διαβουλευση και έχουν εγκρίνει μόνο τα 366 για να έχουν να λένε ότι δεν συμμετέχει ο κόσμος.
Μπείτε γράψτε και ζητήστε απόσυρση ΤΩΡΑ
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Tα σχόλια δεν εγκρίνονται.
( Μόνο τα αρεστά στο ΥΠΑΑΤ?)
5786 τα σχόλια στην διαβουλευση και έχουν εγκρίνει μόνο τα 366 για να έχουν να λένε ότι δεν συμμετέχει ο κόσμος.
Μπείτε γράψτε και ζητήστε απόσυρση ΤΩΡΑ
μην Βιάζεσαι, έχει δώσει στους Δήμους τον έλεγχο στα σχόλια :p θα παρει 4-5 χρονάκια