Σχεδιο Νομου που αφορά τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ το είπα ότι τα καλύτερα έρχονται:
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4
Φυλές σκύλων που πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν φίμωτρο στην έξοδό τους από την οικεία τους:
1) Dogo Argentino και Dogo Canario
2) English Bull Terrier,
3) Fila Brazileiro
4) Japanese Tossa
5) Pit Bull Terrier ή American Pit Bull και τα παράγωγά τους
6) Rottweiler
7) Staffordshire Bull Terrier
Ποιο άρθρο?
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επίσης από ότι βλέπω επιτρέπεται να έχεις σκύλο στην ταράτσα, στο μπαλκόνι κλπ κλπ! Πάνε αυτά που ξέρατε. Μην διαμαρτυρηθεί κανείς ότι το σκυλάκι του απέναντι λιώνει κατακαλόκαιρο στο μπαλκόνι! Τέλος αυτά!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Επίσης από ότι βλέπω επιτρέπεται να έχεις σκύλο στην ταράτσα, στο μπαλκόνι κλπ κλπ! Πάνε αυτά που ξέρατε. Μην διαμαρτυρηθεί κανείς ότι το σκυλάκι του απέναντι λιώνει κατακαλόκαιρο στο μπαλκόνι! Τέλος αυτά!
Που - ποιο άρθρο?
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
απο το Luben
γιατι για γελια/κλαμματα ειναι αλλα αντικατοπτριζει τη παρανοια....πιστευω θα δουμε πολλα τετοια :LOL::LOL::LOL:

ακόμα και στις βόλτες του σκύλου θα πρέπει να έχετε μαζί σας υποχρεωτικά και το διαβατήριο του κατοικίδιου, το οποίο θα αντικαταστήσει το βιβλιάριο υγείας, ακόμα και εάν το σκυλάκι σας κατουράει εντός Σένγκεν.

Που - ποιο άρθρο?
Αρθρο 8.
Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον αυτοί είναι περιφραγμένοι και εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών και τηρούνται οι όροι ευζωίας. Η ως άνω απόφαση της γενικής συνέλευσης δεν απαιτείται εφόσον πρόκειται για σκύλους βοηθείας, σκύλους οδηγούς τυφλών, σκύλους βοηθείας και θεραπείας (Ν. 3868/2010, ΦΕΚ Α΄ 129).

Νομιζω ομως οτι το ιδιο ισχυε ακριβως.


αυτο παλι ειναι νεο μου φαινεται.... και δε μου αρεσει καθολου.

Σε κάθε διαμέρισμα πολυκατοικίας επιτρέπεται η διατήρηση ενός (1) σκύλου ή γάτας ανά τριάντα (30) τετραγωνικά μέτρα. Επιπλέον σε περίπτωση που ο αριθμός των σκύλων και γατών είναι μεγαλύτερος από δύο (2), ο ιδιοκτήτης οφείλει να τα δηλώσει στις αρμόδιες κτηνιατρικές υπηρεσίες και στις αρμόδιες υπηρεσίες δημόσιας υγείας του Δήμου και όπου δεν υπάρχουν, στις αντίστοιχες κτηνιατρικές υπηρεσίες και υπηρεσίες δημόσιας υγείας της οικείας Περιφερειακής Ενότητες.

εγω το εκλαμβανω ως οτι οποιος μενει σε σπιτι κατω απο 60 τ.μ. δε μπορει να εχει δυο ζωα, κανω λαθος?
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
απο το Luben
γιατι για γελια/κλαμματα ειναι αλλα αντικατοπτριζει τη παρανοια....πιστευω θα δουμε πολλα τετοια :LOL::LOL::LOL:

ακόμα και στις βόλτες του σκύλου θα πρέπει να έχετε μαζί σας υποχρεωτικά και το διαβατήριο του κατοικίδιου, το οποίο θα αντικαταστήσει το βιβλιάριο υγείας, ακόμα και εάν το σκυλάκι σας κατουράει εντός Σένγκεν.


Αρθρο 8.
Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον αυτοί είναι περιφραγμένοι και εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών και τηρούνται οι όροι ευζωίας. Η ως άνω απόφαση της γενικής συνέλευσης δεν απαιτείται εφόσον πρόκειται για σκύλους βοηθείας, σκύλους οδηγούς τυφλών, σκύλους βοηθείας και θεραπείας (Ν. 3868/2010, ΦΕΚ Α΄ 129).

Νομιζω ομως οτι το ιδιο ισχυε ακριβως.


αυτο παλι ειναι νεο μου φαινεται.... και δε μου αρεσει καθολου.

Σε κάθε διαμέρισμα πολυκατοικίας επιτρέπεται η διατήρηση ενός (1) σκύλου ή γάτας ανά τριάντα (30) τετραγωνικά μέτρα. Επιπλέον σε περίπτωση που ο αριθμός των σκύλων και γατών είναι μεγαλύτερος από δύο (2), ο ιδιοκτήτης οφείλει να τα δηλώσει στις αρμόδιες κτηνιατρικές υπηρεσίες και στις αρμόδιες υπηρεσίες δημόσιας υγείας του Δήμου και όπου δεν υπάρχουν, στις αντίστοιχες κτηνιατρικές υπηρεσίες και υπηρεσίες δημόσιας υγείας της οικείας Περιφερειακής Ενότητες.

εγω το εκλαμβανω ως οτι οποιος μενει σε σπιτι κατω απο 60 τ.μ. δε μπορει να εχει δυο ζωα, κανω λαθος?
Κάτω από 30 τμ. ένα ζώο, κάτω από 60 δυο, κάτω από 90 τρια, κ.ο.κ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κάτω από 30 τμ. ένα ζώο, κάτω από 60 δυο, κάτω από 90 τρια, κ.ο.κ.
για να εχω δηλαδη 3-4 γατες πρεπει να μενω σε γηπεδο :LOL::LOL::LOL:
Και υπολογιζα στα γεραματα να μεινω μονη με τις 10 γατες μου, με 44 τετραγωνικα παει και αυτο το ονειρο.:D
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εγώ το είπα ότι τα καλύτερα έρχονται:
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4
Φυλές σκύλων που πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν φίμωτρο στην έξοδό τους από την οικεία τους:
1) Dogo Argentino και Dogo Canario
2) English Bull Terrier,
3) Fila Brazileiro
4) Japanese Tossa
5) Pit Bull Terrier ή American Pit Bull και τα παράγωγά τους
6) Rottweiler
7) Staffordshire Bull Terrier
k



Better?
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
για να εχω δηλαδη 3-4 γατες πρεπει να μενω σε γηπεδο :LOL::LOL::LOL:
Και υπολογιζα στα γεραματα να μεινω μονη με τις 10 γατες μου, με 44 τετραγωνικα παει και αυτο το ονειρο.:D
Η πλάκα είναι ότι πρέπει να επιλέξεις τι θές. Γάτα ή σκύλο. Το θέτει διαζευκτικά όχι σωρευτικά.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
k



Better?
Και δύο απλές ερωτήσεις:
1. Πότε ένας κοινός θνητός θα πλησιάσει ένα σκύλο φιλικά; Όταν τον δει με φίμωτρο ή χωρίς;;
2. Πόσα περιστατικά δαγκώματος σημειώνονται ετήσια από δεσποζόμενους σκύλους στην βόλτα τους;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
"...να τηρεί τους κανόνες ευζωίας του ζώου και να μεριμνά για την εξασφάλιση άνετου υγιεινού και κατάλληλου καταλύματος προσαρμοσμένου στο φυσικό τρόπο διαβίωσης του ζώου..."

wild dog den.jpg
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
O Σκυλος με φιμωτρο, αν δεν προλαβεις να του το βγαλεις που ειναι και το πιο πιθανο, ειναι τελειως απροστατευτος σε περιπτωση επιθεσης απο λυτο δεσποζομενο ή αδέσποτο...
Ακυρωνει δε τελειως την λειτουργια φυλαξης που μπορει να πραγματοποιησει ο σκυλος κατα την βολτα εναντι κακοβουλων ενεργειων.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εγώ το είπα ότι τα καλύτερα έρχονται:
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4
Φυλές σκύλων που πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν φίμωτρο στην έξοδό τους από την οικεία τους:
1) Dogo Argentino και Dogo Canario
2) English Bull Terrier,
3) Fila Brazileiro
4) Japanese Tossa
5) Pit Bull Terrier ή American Pit Bull και τα παράγωγά τους
6) Rottweiler
7) Staffordshire Bull Terrier
όπα όπα...τι είναι πάλι αυτό καινούργιο; δλδ για να βγάλω τον σκύλο μου βόλτα πρέπει να φοράει φίμωτρο;
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ο Αναπληρωτής Υπουργός κ. Γιάννης Τσιρώνης καλεί όλους τους πολίτες και τους κοινωνικούς φορείς να συμμετέχουν από σήμερα στη δημόσια ηλεκτρονική διαβούλευση επί του σχεδίου νόμου, προκειμένου να καταθέσουν τις προτάσεις και τις απόψεις τους, μέχρι και την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018 και ώρα 14.00, ώστε να συμβάλλουν στη βελτίωση των διατάξεων της προτεινόμενης ρύθμισης.

Καλό θα ήταν εκτός από το να τα λέτε ο ένας στον άλλον σ' ένα φόρουμ, χωρίς αποτέλεσμα, να κάνετε κάτι και γι αυτό όσοι θέλετε. Δεν είναι και συναρμολόγηση πυραύλου.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4
Φυλές σκύλων που πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν φίμωτρο στην έξοδό τους από την οικεία τους:
Βλέπω οτι είναι sic γραμμένο, και οχι λάθος μεταφορά της elpinor, οπότε δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το οικΕΙα... :cool:
Μήπως να δείξουμε στους επιβήτορες το "50 αποχρώσεις του γκρι"?
-Κοίτα να δεις Wolfgang Von Letsovo, αν θες να γουστάρει η γκόμενα και να έχουμε σίγουρη σύλληψη, την ώρα που θα βγαίνεις θα σου φορέσω ένα φίμωτρο να στάξει νταμιτζανες η τύπισσα !!!

aka 50 αποχρώσεις του γκριλίσματος :LOL:
 
Last edited: