Σχεδιο Νομου που αφορά τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν είπα ότι συμφωνώ είπα ότι απο την μεριά τους εχουν κάποια δίκια.
Μπορεί να προτείνουν κάτι που με βρίσκει αντίθετη αλλά θα πρέπει να βρεθεί μια λύση να μειωθούν οι εγκαταλείψεις και οι άσκοπες γέννες. Δεν είναι λύση η κάθετη στείρωση αν πίστευα ότι είναι, θα έβαζα νερό στο κρασί μου και θα έλεγα ας γίνει για κάποια χρόνια .
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν είναι μόνο θέμα οργής και κούρασης. Αν δείτε ενώ ξεκάθαρα δηλώνει ότι οι ερασιτέχνες εκτροφείς ΔΕΝ πρέπει να εξαιρεθούν από την διάταξη περί καθολικής στείρωσης των σκύλων, εν τούτοις σε άλλο σημείο της συνέντευξης της δηλώνει :

"Κάτι σωστό επίσης, που είπε στους δημοσιογράφους ο κ. Τσιρώνης αλλά δεν υπάρχει στο νομοσχέδιο, είναι να φύγουν τα ζώα από τα καταστήματα και φυσικά να πουλούν ζώα μόνο οι αδειοδοτημένοι εκτροφείς και μόνο σε ειδικές εγκαταστάσεις"

Κάποιος "κακεντρεχής" θα μπορούσε να πει ότι βάλλει εναντίον των ερασιτεχνών και υποστηρίζει τις μεγάλες μονάδες εκτροφής

Δεν θα το πω εγώ πάντως γιατί δεν θέλω να την κατηγορήσω χωρίς άλλα στοιχεία

Αυτό που θα πω όμως είναι ότι δείχνει να είναι σε πλήρη σύγχυση σχετικά με το θέμα της εκτροφής και είναι στο μυαλό της όλα μπερδεμένα... byb, ερασιτέχνες, αδειοδοτούμενοι

Αυτό, στην περίπτωση ενός άλλου ανθρώπου μπορεί να με έκανε να γελάσω κιόλας, αλλά η κα Ηλιοπούλου είναι η δημιουργός και πιθανότητα η διευθύνουσα ενός φιλοζωικού site με μεγάλη απήχηση και επισκεψιμότητα
 
  • Like
Reactions: sea-mol and elpinor




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Που επηρεαζει σχεδια νομου που πιθανοτατα θα γινουν νομος του κρατους θα συμπληρωσω εγω.
Αυτό ακριβώς Γιάννη και με το πλήθος των αναγνωστών της να έχουν εκπαιδευτεί με αυτή την (σκόπιμη; ) σύγχυση
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Με όσες έχω μιλήσει δεν μπορούν να καταλάβουν την έννοια του ερασιτέχνης , το μυαλό τους πάει σε αυτόν που βάζει στην σκυλίτσα του να γεννήσει για να γίνει μάνα.
Όπως είναι τόσο σίγουρες ότι η στείρωση αναβαθμίζει την ποιότητα της ζωής ενός ζώου που όταν του λες ότι υπάρχουν μελέτες και ότι θα πρέπει να το βλέπεις ανά περίπτωση με τον γιατρό σου κλείνουν τα αυτιά τους και κατευθείαν είσαι εχθρός που θέλει να βάλει γέννα.
Το θέμα είναι να μπουν στάνταρ στις γέννες , να υπάρχει άδεια ακόμα και να μην είσαι εκτροφέας ετήσια , να υπάρχει τέλος ανά κουτάβι και όρια στις γέννες ανά άτομο και ανά σκύλο . Να μην είναι κερδοφόρο το βάζω την σκύλα μου να γεννήσει και βγάζω χαρτζιλίκι. Να υπάρχει κόστος να μειώνει το κέρδος να μην συμφέρει και αν πάω να το κάνω χωρίς άδεια και χωρίς να το δηλώσω τα πρόστιμα να είναι εξοντωτικά να πιαστούν ένας δύο να ακουστεί ότι καταστράφηκαν να μαζευτουν οι υπόλοιποι.
Τώρα για το συγκεκριμενο σάιτ δεν εχω να πω κάτι, ο κίτρινος τύπος της φιλοζωίας ;)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Δεν ήταν οι κακοί ναζί γερμανοί που προώθησαν την ευγονική και τη στείρωση, αλλά οι καλοί δημοκράτες αμερικανοί πολύ πριν την άνοδο στην εξουσία του Χίτλερ, έχοντας στειρώσει δεκάδες χιλιάδες πολιτών τους :

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=7315283

και πολλά άλλα "πολιτισμένα" και δημοκρατικά κράτη μέχρι και σήμερα :

https://www.altsantiri.gr/ellada/ad...ton-ypochreotikon-stiroseon-se-ipa-ke-evropi/

Ήταν υπουργός των ΗΠΑ αυτός που πρότεινε μετά τον Β' Π.Π. τη στείρωση όλων των γερμανών.

Είναι σύγχρονα δημοκρατικά κεντροευρωπαϊκά κράτη που προτείνουν τη στείρωση μεγάλων κοινωνικών ομάδων : http://www.iefimerida.gr/news/15938/πρότεινουν-τη-στείρωση-των-ρομά-επειδή-κάνουν-πολλά-παιδιά

Τίποτε δεν είναι αθώο και όλα συνδέονται. Η υποχρεωτική στείρωση στα ζώα είναι προάγγελος της στείρωσης στους ανθρώπους - σαν το τσιπάκι. Μας εξοικειώνουν με τη σκέψη για να ακολουθήσει - πάντα για το καλό μας - η πράξη.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν ήταν οι κακοί ναζί γερμανοί που προώθησαν την ευγονική και τη στείρωση, αλλά οι καλοί δημοκράτες αμερικανοί πολύ πριν την άνοδο στην εξουσία του Χίτλερ, έχοντας στειρώσει δεκάδες χιλιάδες πολιτών τους :

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=7315283

και πολλά άλλα "πολιτισμένα" και δημοκρατικά κράτη μέχρι και σήμερα :

https://www.altsantiri.gr/ellada/ad...ton-ypochreotikon-stiroseon-se-ipa-ke-evropi/

Ήταν υπουργός των ΗΠΑ αυτός που πρότεινε μετά τον Β' Π.Π. τη στείρωση όλων των γερμανών.

Είναι σύγχρονα δημοκρατικά κεντροευρωπαϊκά κράτη που προτείνουν τη στείρωση μεγάλων κοινωνικών ομάδων : http://www.iefimerida.gr/news/15938/πρότεινουν-τη-στείρωση-των-ρομά-επειδή-κάνουν-πολλά-παιδιά

Τίποτε δεν είναι αθώο και όλα συνδέονται. Η υποχρεωτική στείρωση στα ζώα είναι προάγγελος της στείρωσης στους ανθρώπους - σαν το τσιπάκι. Μας εξοικειώνουν με τη σκέψη για να ακολουθήσει - πάντα για το καλό μας - η πράξη.
Να προσθέσω ότι τέτοιος νόμος ισχύει ακόμη στην Ιαπωνία.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Στην συγκεκριμένη συνέντευξη διάβασα για εκατομύρια αδέσποτα.. Εκατομύρια!!!!!! Μόνο στην Ελλάδα. Πως παίζουν έτσι με τους αριθμούς!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Να προσθέσω ότι τέτοιος νόμος ισχύει ακόμη στην Ιαπωνία.
νομιζω ειχε σταματησει καπου το 1970 και καταργηθηκε καπου το 1990, κατα συμπτωση σημερα διαβαζα περι αυτου
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
νομιζω ειχε σταματησει καπου το 1970 και καταργηθηκε καπου το 1990, κατα συμπτωση σημερα διαβαζα περι αυτου
Το 1996. Τώρα το τσέκαρα. Γι αυτό θυμόμουν ότι υπήρχε. Έχω μείνει 2 δεκαετίες πίσω :)
 
  • Like
Reactions: medusa


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επιπλέον να πω, όσο αφορά τις στειρώσεις και τα αδέσποτα, η Νορβηγία πρέπει να έχει όσα αδέσποτα έχει όλη η Ευρώπη μαζί, μιας και απαγορεύεται η στείρωση στα ζώα, πέρα από Ιατρικούς λόγους.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν θέλουμε να βοηθήσουμε την κατάσταση και όχι να δημιουργήσουμε εντάσεις μπορούμε να συντάξουμε επιστολή/ες και να της στείλουμε;Ως μέλη ξεχωριστά ή ώς σαιτ;Εχω καιρό που θελω να το κάνω αυτό αλλά είμαι και αμπλαούμπλας και μου λείπει χρόνος.
Επιπλέον να πω, όσο αφορά τις στειρώσεις και τα αδέσποτα, η Νορβηγία πρέπει να έχει όσα αδέσποτα έχει όλη η Ευρώπη μαζί, μιας και απαγορεύεται η στείρωση στα ζώα, πέρα από Ιατρικούς λόγους.
Το πρόβλημα της Νορβηγίας είναι οτι της λείπουν αδέσποτα σκυλιά-εξ ού και η σταση τους απέναντι στη στείρωση. Το ακριβώς αντίθετο από αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα.

@AGRIAN μιας και αρχίσαμε τα των ανθρώπων , στην Ελλάδα ποιοί είναι αυτοί που ζητούν την υποχρεωτική στείρωση των ανάπηρων;
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ






takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δηλαδή να τα αφήσω αναπάντητα; Γιατί τα έχουμε ήδη αρχίσει.
Ναι μωρέ Ιωάννα, αρκετά πια με όλα αυτά

Καταγράφονται οι απαντήσεις για τον ιστορικό του μέλλοντος και δεν χρειάζεται να αλλάξουμε τον σκοπό του φόρουμ
 






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν θέλουμε να βοηθήσουμε την κατάσταση και όχι να δημιουργήσουμε εντάσεις μπορούμε να συντάξουμε επιστολή/ες και να της στείλουμε;Ως μέλη ξεχωριστά ή ώς σαιτ;Εχω καιρό που θελω να το κάνω αυτό αλλά είμαι και αμπλαούμπλας και μου λείπει χρόνος.
Το να κάνουμε προτάσεις ή να συντάξουμε μια επιστολή το είχα γράψει πριν καιρό αλλά δεν είδα ανταπόκριση. Πιστεύω πως είναι θετικό βήμα, θα μπορούσε να σταλεί ομαδικά ή ο καθένας να στείλει ένα email μόνος του.

Πριν καιρό η ΠΦΠΟ είχε στείλει εξώδικη διαμαρτυρία προς το Υπουργείο με θέμα την αδειοδότηση των εκτροφέων. Σωστή η κίνηση αλλά με παραξενεύει που κολλάει η μελέτη της ΠΦΠΟ για τα εκτροφεία, έχουν ολοκληρωμένη άποψη περί εκτροφής ; Αυτή την κίνηση θα έπρεπε να την κάνει ο ΚΟΕ. Μέσα δε στο εξώδικο γράφουν

ενώ παράλληλα η έλλειψη καθορισμού του εν λόγω νομοθετικού πλαισίου, για την οποία ευθύνονται οι Κτηνιατρικές Υπηρεσίες του υπουργείου σας, έχει αφήσει πλήρως ασύδοτους τους εκτροφείς και εκπαιδευτές κατοικίδιων και έχει συμβάλλει πολύ στην αύξηση των αδέσποτων ζώων στην χώρα μας.

Είναι οι εκτροφείς μαζί με τους εκπαιδευτές υπεύθυνοι για την αύξηση των αδέσποτων ;

https://pfpo.gr/pfpo-egkalei-upourg...-upourgikon-apofaseon-pou-aforoun-ton-403912/
 
  • Like
Reactions: takisft


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Το να κάνουμε προτάσεις ή να συντάξουμε μια επιστολή το είχα γράψει πριν καιρό αλλά δεν είδα ανταπόκριση. Πιστεύω πως είναι θετικό βήμα, θα μπορούσε να σταλεί ομαδικά ή ο καθένας να στείλει ένα email μόνος του.

Πριν καιρό η ΠΦΠΟ είχε στείλει εξώδικη διαμαρτυρία προς το Υπουργείο με θέμα την αδειοδότηση των εκτροφέων. Σωστή η κίνηση αλλά με παραξενεύει που κολλάει η μελέτη της ΠΦΠΟ για τα εκτροφεία, έχουν ολοκληρωμένη άποψη περί εκτροφής ; Αυτή την κίνηση θα έπρεπε να την κάνει ο ΚΟΕ. Μέσα δε στο εξώδικο γράφουν

ενώ παράλληλα η έλλειψη καθορισμού του εν λόγω νομοθετικού πλαισίου, για την οποία ευθύνονται οι Κτηνιατρικές Υπηρεσίες του υπουργείου σας, έχει αφήσει πλήρως ασύδοτους τους εκτροφείς και εκπαιδευτές κατοικίδιων και έχει συμβάλλει πολύ στην αύξηση των αδέσποτων ζώων στην χώρα μας.

Είναι οι εκτροφείς μαζί με τους εκπαιδευτές υπεύθυνοι για την αύξηση των αδέσποτων ;

https://pfpo.gr/pfpo-egkalei-upourg...-upourgikon-apofaseon-pou-aforoun-ton-403912/
Δεν είναι; Πόσοι από αυτούς εισάγουν καθαρόαιμα εκλεκτά κουτάβια με το τσουβάλι στην Ελλάδα; Πόσοι επιμένουν να γεννάνε 4 φορες το χρόνο ο καθένας;

Όταν ζούνε σε μια χωρα με τέτοιο υπερπληθυσμό θα έπρεπε να βάλουν φρένο από μόνοι τους εάν νοιάζονταν λιγο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf