Σχεδόν ένας χρόνος BARF


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
Επειδή σκέφτομαι καιρό τώρα να ξεκινήσω BARF στα κορίτσια μου,ήδη παρήγγειλα και το βιβλίο που έχει προτείνει η Berna νομίζω,σε άλλο νήμα,έχω τους προβληματισμούς μου όσο αναφορά το ωμό.
Από τα λίγα που γνωρίζω αν σε ένα κομμάτι κρέας τα όποια μικρόβια ή οτιδήποτε παθογόνο μπορεί να έχει,δεν θα τα "σκοτώσουμε" αν το δώσουμε μαγειρεμένο;Αυτό δεν το έχω ξεκαθαρίσει.
Ή επειδή γνωρίζουμε την ποιότητα της ξηράς,παίρνουμε τα ρίσκα μας με BARF?
Να το κάνω και ποιο απλό δίνοντας ένα παράδειγμα.
Αν έξω στην φύση ένας σκύλος φάει ένα κοτόπουλο ή ένα κουνέλι που κατάφερε να πιάσει,αν το ζώο ήταν άρρωστο κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν θα μεταφερθεί και στον σκύλο;Και στην περίπτωση που το ίδιο θήραμα θα μαγειρευτεί δεν θα μηδενίσει το ποσοστό "αρρώστιας";
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.716
3.906
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οπως έγραψα, πίστευα πως ο δικός μου σκύλος έχει ευαίσθητο στομάχι. Είχα εδώ παλιά ένα θέμα με διάρροιες και τρεχάματα στους κτηνιάτρους, έκοψα λοιπόν τις κονσέρβες, έφτιαξαν τα πράγματα αλλά αν του έδινα κάτι εκτός από ξηρά τροφή τύχαινε να είχαμε διάρροιες και εμετούς. Πέρσυ έφαγε κομματάκι σκυλότουρτας και έβγαλε τα εντερά του.

Μπαρφ ξεκίνησα κόβοντας την ξηρά μαχαίρι. Επί μία εβδομάδα έδινα μόνο κοτόπουλο. Δεν έκανε εμετούς και διάρροιες, αλλά πήγαινε "τουαλέτα" 5-10 φορές στη βόλτα. Σταδιακά έφτιαξε η κατάσταση, άρχισα να προσθέτω άλλα είδη κρεάτων και εντόσθια.

Ξηρά έχει να φάει από τον Απρίλιο που ήμασταν μία εβδομάδα Ελλάδα.
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Lovey και ο δικός μου είναι πολύ ευαίσθητος. Όταν του έσωσα βραστό κοτόπουλο (είχε τελειώσει το τσουβάλι της ξηράς τροφής και ήταν αργία) έπαθε τρελή κολίτιδα. Γενικά μόλις τρώει καμιά μαλακία τα ίδια. Εδώ και καιρό του δίνουμε φυσικά την ξηρά (γιαουρτάκι ή μπρόκολο για μεζέ που και που) και έχουμε αρχίσει να του δίνουμε μπουκίτσες από τα περισσεύματα (όπως τα λέει ο east ΧΩΡΙΣ ΚΟΚΚΑΛΑ).

Τα πάει πολύ καλά και έχει ψιλοστρώσει το στομάχι του. Δεν κάνει εμετούς και διάρροιες σχεδόν καθόλου.

Εδώ και ένα μήνα του δίνω μικρές ποσότητες από ωμό αραιά και που για να δω πως τα πάει και σιγά σιγά να το αυξήσω (αν και ακόμα ζορίζομαι λίγο με το θέμα ωμό - μικρόβια). Έναν κεφτέ από κιμά όταν ετοιμάζομαι να κάνω μπιφτέκια, συκωτάκια (1-2), τελευταία έφαγε κομματάκια από μοσχάρι και 2-3 ψαράκια. Αυτές οι μικροποσότητες δεν τον έχουν πειράξει. Δεν έχω δώσει ακόμα κόκκαλο κανενός είδους.

Η αλήθεια είναι ότι μόνο για τον κιμά τρελαίνεται και για τα μαγειρευτά. Πιο πολύ από περιέργεια τα τρώει μου φαίνεται.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Παντως η δικια μου παρολο το λιγο διαστημα που της δινω μπαρφ, δυο εβδομαδες, κακακια κανει το πολυ δυο φορες την μερα,τυχαινει κ μονο μια φορα!! Που με την ξηρα εκανε κ 3 κ 4!!!! Αν της κατσει κατι στραβα μονο θα κανει καμια φορα κ καμια τουρτιτσα,οπως πχ σημερα το πρωι.. Αλλα κατα τα αλλα ειναι ολα τελεια!


Sent from my iPad using Tapatalk
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εμενα η Lovey, με την ξηρα, κανει 1 ή 2 φορες τη μερα κακά... Τις περισσοτερες 2. Μια κανονικη ποσοτητα, συνηθως το πρωϊ και 1 μετρια το βραδυ.

Την ταϊζω 350γρ κάθε μερα.

Lovey και ο δικός μου είναι πολύ ευαίσθητος. Όταν του έσωσα βραστό κοτόπουλο (είχε τελειώσει το τσουβάλι της ξηράς τροφής και ήταν αργία) έπαθε τρελή κολίτιδα. Γενικά μόλις τρώει καμιά μαλακία τα ίδια. Εδώ και καιρό του δίνουμε φυσικά την ξηρά (γιαουρτάκι ή μπρόκολο για μεζέ που και που) και έχουμε αρχίσει να του δίνουμε μπουκίτσες από τα περισσεύματα (όπως τα λέει ο east ΧΩΡΙΣ ΚΟΚΚΑΛΑ).

Κοτοπουλο βραστο με ρυζι της δινω παντα μετα απο εμετο και διαρροια. Με το συγκεκριμενο γευμα ποτε δεν ειχε καποιο προβλημα. Αντιθετως παντα της το διναμε σαν φαρμακο για να στρωσει το στομαχι...

Τα πάει πολύ καλά και έχει ψιλοστρώσει το στομάχι του. Δεν κάνει εμετούς και διάρροιες σχεδόν καθόλου.

Εδώ και ένα μήνα του δίνω μικρές ποσότητες από ωμό αραιά και που για να δω πως τα πάει και σιγά σιγά να το αυξήσω (αν και ακόμα ζορίζομαι λίγο με το θέμα ωμό - μικρόβια). Έναν κεφτέ από κιμά όταν ετοιμάζομαι να κάνω μπιφτέκια, συκωτάκια (1-2), τελευταία έφαγε κομματάκια από μοσχάρι και 2-3 ψαράκια. Αυτές οι μικροποσότητες δεν τον έχουν πειράξει. Δεν έχω δώσει ακόμα κόκκαλο κανενός είδους.

Η αλήθεια είναι ότι μόνο για τον κιμά τρελαίνεται και για τα μαγειρευτά. Πιο πολύ από περιέργεια τα τρώει μου φαίνεται.
βραστο κοτοπουλο με ρυζι της δινω παντα μετα απο εμετο ή διαρροια σαν φαρμακο. Ποτε δεν ειχε προβλημα με αυτο.
 
Last edited:


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τοτε προφανως της καθεται καλα..καλο ειναι αυτο! Αα κ επισης παρατηρησα πως νερο δεν πινει σχεδον καθολου (!!!) κ απο τσισα παει μια χαρα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Πάνο αν έχεις κάποιον κρεοπώλη που ψωνίζεις από εκεί στάνταρ μπορείς να μιλήσεις με αυτόν και να σου δίνει λαιμούς και άλλα από τα κοτόπουλα που φιλετάρει. Το έκανα εγώ σήμερα με τον δικό μας και μου είπε ότι μπορεί να μου φυλάει στο ψυγείο κάθε μέρα και να πηγαίνω να τα παίρνω. Εγώ το Έλβις και την Λούση θα τα ξεκινήσω με λαιμούς, και βλέπω. Ο τζιμάκος ότι και να του δώσω το δέχεται μια χαρά.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Πάνο αν έχεις κάποιον κρεοπώλη που ψωνίζεις από εκεί στάνταρ μπορείς να μιλήσεις με αυτόν και να σου δίνει λαιμούς και άλλα από τα κοτόπουλα που φιλετάρει. Το έκανα εγώ σήμερα με τον δικό μας και μου είπε ότι μπορεί να μου φυλάει στο ψυγείο κάθε μέρα και να πηγαίνω να τα παίρνω. Εγώ το Έλβις και την Λούση θα τα ξεκινήσω με λαιμούς, και βλέπω. Ο τζιμάκος ότι και να του δώσω το δέχεται μια χαρά.
Ναι Μυρτω, ειχα σκοπο να το κανω αυτο γιατι σιγουρα δε θα μπορω να πηγαινω βαρβακειο καθε βδομαδα. :)

Αυτα τα δινουν δωρεαν (αν εισαι πελάτης) ή τα χρεωνουν οπως και να χει;
 










l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Κι εμένα δωρεάν μου είπε ότι θα μου τα δίνει απλά να ξέρει ότι θα πάω να τα πάρω γιατί του ζητάνε πολλοί.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν μου επιτρέπετε....:rolleyes:
το θέμα που άνοιξε η Berna είναι 1 χρόνος με Barf για τον σκύλο μου....
όχι αν ταΐζει αποφάγια ο east...

τα αποφάγια ή το μαγειρευτό ΔΕΝ είναι Barf,άρα είστε εκτός θέματος...

Κyvelli οι βρασμένοι λαιμοί είναι απόλυτα ακίνδυνοι.....
τους τρώω άνετα και εγώ.....:)

αν φοβάσαι μπορείς στην αρχή να τους ζεματάς για μερικά λεπτά και μετά να τους δίνεις.
Πάντως και στον ωμό λαιμό τα κόκαλα είναι πολύ μαλακά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
αν μου επιτρέπετε....:rolleyes:
το θέμα που άνοιξε η Berna είναι 1 χρόνος με Barf για τον σκύλο μου....
όχι αν ταΐζει αποφάγια ο east...

τα αποφάγια ή το μαγειρευτό ΔΕΝ είναι Barf,άρα είστε εκτός θέματος...

Κyvelli οι βρασμένοι λαιμοί είναι απόλυτα ακίνδυνοι.....
τους τρώω άνετα και εγώ.....:)

αν φοβάσαι μπορείς στην αρχή να τους ζεματάς για μερικά λεπτά και μετά να τους δίνεις.
Πάντως και στον ωμό λαιμό τα κόκαλα είναι πολύ μαλακά.
Σε ευχαριστώ πολύ Μαργαρίτα!
Αυτό θα κάνω. Τα κόκκαλα είναι πολύ μαλακά αλλά έχουμε στην οικογένεια φοβίες για σαλμονέλα για αυτό θέλω να τα ψήνω λίγο. Αν αποφάσιζα αποκλειστικά εγώ θα τα έδινα ωμά. Ε και αν μία στις χίλιες πάθαινα και καμία σαλμονέλα υπάρχουν και οι αντιβιώσεις. Αλλά δεν μένω μόνη μου και δεν μπορώ να μην σεβαστώ και κάποιες φοβίες άλλων..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αν μου επιτρέπετε....:rolleyes:
το θέμα που άνοιξε η Berna είναι 1 χρόνος με Barf για τον σκύλο μου....
όχι αν ταΐζει αποφάγια ο east...

τα αποφάγια ή το μαγειρευτό ΔΕΝ είναι Barf,άρα είστε εκτός θέματος...

Κyvelli οι βρασμένοι λαιμοί είναι απόλυτα ακίνδυνοι.....
τους τρώω άνετα και εγώ.....:)

αν φοβάσαι μπορείς στην αρχή να τους ζεματάς για μερικά λεπτά και μετά να τους δίνεις.
Πάντως και στον ωμό λαιμό τα κόκαλα είναι πολύ μαλακά.
Και έχεις απόλυτο δίκιο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.077
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa