Σχετικά με τα δόντια...


boubis

Member
7 Μαρτίου 2011
8
0
γεια σας είμαι νέο μέλος στο forum και δεν μπορώ να αποφασίσω το πιο προϊόν είναι πιο κατάλληλο για τα δόντια του φίλου μου αν μπορεί κανεις να με βοηθήσει...έχω ακούσει επίσης ότι υπάρχει μια ειδική οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσα που κάνει δουλειά ισχύει?? η έχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται??
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Καλώς ήλθες ! :) Υπάρχουν ειδικές οδοντόκρεμες για σκύλους που μπορείς να βρείς στα φαρμακεία που έχουν κτηνιατρικά προϊόντα (έχω βρεί και σε πετ σόπ). Κυκλοφορούν ακόμη και σε γεύσεις (κοτόπουλο, κλπ.). Πάντως να ξέρεις ότι δεν αφήνουν όλα τα σκυλιά να τους πλύνεις τα δόντια. Ο δικός μας κάθεται μία χαρά, αλλά η κτηνίατρος μου έχει πεί ότι είναι σπάνιο. Αν το δικό σου σκυλί δέχεται το πλύσιμο των δοντιών, τότε μην το καθυστερείς καθόλου - βοηθά σημαντικά στην διατήρηση της καλής υγείας του στόματος. :)
 


boubis

Member
7 Μαρτίου 2011
8
0
Καλώς ήλθες ! :) Υπάρχουν ειδικές οδοντόκρεμες για σκύλους που μπορείς να βρείς στα φαρμακεία που έχουν κτηνιατρικά προϊόντα (έχω βρεί και σε πετ σόπ). Κυκλοφορούν ακόμη και σε γεύσεις (κοτόπουλο, κλπ.). Πάντως να ξέρεις ότι δεν αφήνουν όλα τα σκυλιά να τους πλύνεις τα δόντια. Ο δικός μας κάθεται μία χαρά, αλλά η κτηνίατρος μου έχει πεί ότι είναι σπάνιο. Αν το δικό σου σκυλί δέχεται το πλύσιμο των δοντιών, τότε μην το καθυστερείς καθόλου - βοηθά σημαντικά στην διατήρηση της καλής υγείας του στόματος. :)
τότε αύριο κιόλας θα πάω να πάρω το αν κάθεται μου είναι σχεδόν σίγουρο γιατί είναι αρκετά συνεργάσιμος ευχαριστώ για την απάντηση!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η οδοντόκρεμα/βρουτσα αν και διατηρούν τα δόντια των φίλων μας καθαρά είναι μια λύση που υστερεί σαν σύνολο την στοματική υγιεινή τους.
Λίγα πράγματα που έρχονται κατα νου για την σωστή στοματική υγιεινή είναι καθαρισμός δοντιών, παραγωγή σάλιου, μασάς ούλων και άσκηση μυών σαγωνιού. Με την οδοντόκρεμα πετυχαίνεις μόνο ένα απο τα τέσσερα που έγραψα.
 


boubis

Member
7 Μαρτίου 2011
8
0
Η οδοντόκρεμα/βρουτσα αν και διατηρούν τα δόντια των φίλων μας καθαρά είναι μια λύση που υστερεί σαν σύνολο την στοματική υγιεινή τους.
Λίγα πράγματα που έρχονται κατα νου για την σωστή στοματική υγιεινή είναι καθαρισμός δοντιών, παραγωγή σάλιου, μασάς ούλων και άσκηση μυών σαγωνιού. Με την οδοντόκρεμα πετυχαίνεις μόνο ένα απο τα τέσσερα που έγραψα.
δηλαδή τι καλύτερο έχεις να μου προτείνεις??
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν έχει παιχνίδια που είναι από λάστιχο ή καοτσούκ ή από σχοινιά και παίζει κάθε μέρα με αυτά τότε αναβάλλεται κατά πολύ το πλύσιμο των δοντιών!

Εγώ κάνω και το εξής...αν έχω πάρει πχ το σχοινένιο παιχνίδι τους στην βόλτα εκεί που παίζουμε καθόμαστε κάτω και μετά το μασάζ παίρνω το παιχνίδι και το τρίβω στα δόντια!;)

1,5 χρονών και δεν έχουν πλυθεί ποτέ τα δόντια και είναι κάτασπρα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαλύτερο "προϊόν" για τα δόντια από τα ωμά-ζεματισμένα λίγο κόκαλα, δεν θα βρείς..
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Αν έχει παιχνίδια που είναι από λάστιχο ή καοτσούκ ή από σχοινιά και παίζει κάθε μέρα με αυτά τότε αναβάλλεται κατά πολύ το πλύσιμο των δοντιών!
Συμφωνώ, αν όμως το παραπάνω συνδυάζεται και με πλύσιμο των δοντιών είναι ακόμη καλύτερα.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Από μια ηλικία και μετά, προκειμένου το σκυλί να αποφεύγει τον καθαρισμό δοντιών απ' το γιατρό (= νάρκωση :( ) χρειάζεται καθημερινό βούρτσισμα δοντιών και κόκαλα. Ο δικός μου έχει δυστυχώς τόση πέτρα που τον καθαρισμό πού και πού δεν τον γλιτώνει. Μπορούμε, ωστόσο, να καθυστερούμε τη διαδικασία.

(εκτός απ' την οδοντόκρεμα για σκύλους υπάρχει και η οδοντόβουρτσα για σκύλους που εφαρμόζει στο δάχτυλο :p)
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Chloe ποια ηλικία έχει ο σκυλάκος σου και πότε αναγκαστήκατε να κάνετε καθαρισμό πρώτη φορά; Και πόσο κίτρινα πρέπει να γίνουν τα δόντια για να γίνει καθαρισμός;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Berna είναι 13ων, κάναμε τον πρώτο του καθαρισμό ΝΟΜΙΖΩ γύρω στα 9 ή κάπου εκεί και... είχαν γίνει αρκετά κίτρινα. Ωστόσο, δεν έδινα κόκαλα στο παρελθόν και δεν βούρτσιζα αρκετά συχνά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ευχαριστώ.
Κόκαλα ούτε εγώ δίνω (έτσι μου είπαν οι κτηνίατροι) αλλά εδώ και μισό χρόνο περίπου βουρτσίζω τα δόντια του καθημερινά (από τότε που παρατήρησα πως κιτρινίζουν δηλαδή). Το θέμα είναι, αν αυτό αρκεί!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν θυμάμαι καλά ο σκύλος σου είναι νεαρός. Με τα κόκαλα θα δεις μεγάλη διαφορά στα δόντια του! Είναι άσχημο να τον αρχίσεις στις ναρκώσεις μια φορά το χρόνο ή το εξάμηνο...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σχετικά νέος, κλείνει τα 5 τον Ιούλιο. :D
Για τα κόκαλα οι απόψεις διίστανται, τα δόντια είναι σε αρκετά καλή κατάσταση οπότε θα τα αναβάλλω για την ώρα...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Διίστανται?
Τι αρνητικό έχει ειπωθεί για τα κόκαλα?

Κάποτε ήμουν και εγώ επιφυλακτική και είχα εκφράσει και εγώ εδώ τις επιφυλάξεις μου..

Πλέον εδώ και περίπου 3 χρόνια που δίνω..ειδικά τις πρώτες φορές δεν πίστευα στα ματια μου..

Είναι μέχρι να ξεπεράσεις το "ταμπού" του να δώσω ωμό κόκαλο στον σκύλο μου.., μετά την μία εφαρμογή που βλέπεις εκείνο τρισευτυχισμένο και τα δόντια λαμπερά και καθαρά .., κάθε επιφύλαξη έχει σβήσει..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πρώτα απ' όλα έχω επιφύλαξη σχετικά με τα ωμά...
Δεύτερον κτηνίατρος μου είπε να μην του δίνω κόκαλα όταν πήγα για το θέμα με τις διάρροιες που αντιμετωπίζαμε...
Τρίτον, και μάλλον άσχετο :D , δεν έχω και μπαλκόνι να του δώσω το κόκαλο!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μπορεί να προκαλέσει μια "διάρροιιτσα" άσπρη λόγο κόκαλου.., για αυτό θέλει και μέτρο..μία φορά ανά δύο εβδομάδες..
Όμως τα αποτελέσματα δικαιώνουν. :D

Έλενα κόχλασε το για 4 λεπτά (που έτσι δεν θα έχει αίματα..) άπλωσε του μια πετσέτα κάτω και δώστο.. απλά μην του επιτρέψεις να το κάνει βόλτες σε όλο το σπίτι..έτσι δεν θα λερώσει πουθενά στο σπίτι.

Πίστεψε με μια δοκιμή αξίζει!!
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Υπαρχουν ειδικα συνθετικα κοκκαλα για τα δόντια καλής ποιοτητας, που δεν δημιουργουν τέτοια προβλήματα, εξαρταται βεβαια και απο το μεγεθος και τη φυλη του σκυλου, και τη κατασκευη του, σαν τους ανθρωπους αλλοι εχουν γερα δόντια και αλλοι οχι, πολι μεγαλη σημασία πάντως έχει η τροφη. Γενικα τα δόντια καθαρίζονται και έχουν μεγαλη σημασία στην γενικη υγεία του σκύλου, και εαν οχι θα μείνει γρηγορα χωρίς δόντια με επακόλουθο αλλα προβλήματα,ασε που δυσκολα μπαινει ....μασέλα
Επιπρόσθετα υπάρχουν ειδικα υγρα και gel καθαρισμού που καθαρίζουν και αφαιρουν τη πέτρα.