Σχετικά με την εντολή "δίπλα".




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ο δικος μου λεω φους οταν χρειαστει και ειναι διπλα μου,του λεω λαουφ και φευγει να κανει οτι θελει,ολα τα αλλα ειναι για τα στρατοπεδα τυπου γκουανταναμο.
Ρε συ Αρη ωρες ωρες μου θυμιζεις τον πολυαγαπημενο μου Ακη Πανου και εκεινος ετσι δικτατορας ηταν.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ρε συ Ηλια, πού το ειδες το δικτατοριλίκι?
Κι εγω κανω αυτό που κανεις εσυ στην ουσια. Παμε δίπλα ομορφα και ωραια και λεω ΟΚ για να κανει ο,τι θελει με λουρι και free για να κανει ο,τι θελει χωρις λουρι.
Κι επειδη ακουει, εχει την ευκαιρια να είναι ανελλιπώς κάθε μερα χωρις λουρι για πολλη ωρα.

Απλά όταν περπαταμε την θελω κολλημενη δίπλα, να μην αρμενιζει. Και εξηγησα το γιατι. Σε μενα χειριστη η συγκεκριμενη σκυλα ετσι δουλευει καλυτερα. Δεν ειπα ποτέ ότι είναι και ο τοπ χειριστης.
Δεν ειμαι δικτατορας αλλά ουτε και πολύ φιλελευθερος και σιγουρα καθολου δημοκρατικος :D
 
  • Like
Reactions: Kouros






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω θα σου πω πως το εκλαμβανω στην πραξη, εμπειρικα και με συμβουλη του εκπαιδευτη μας.
Ειμαστε στο διπλα σε ολη τη διαδρομη μεχρι να φτασουμε στο παρκο... μολις πατησουμε γκαζον ειμαστε χαλαρα να μυρισουμε, να τρεξουμε, να πηδαμε :D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δικτατορας κι εσυ Αμαλία! :D

Εγω το βλεπω και από την άλλη σκοπιά. Το να παμε στρατιωτικα από το σπιτι μεχρι το παρκο οπου θα την αφησω πλεον ελευθερη να τρεξει, της μαθαινει ένα βασικο πραγμα. Την ελευθερια την κερδιζει με την υπακοη και καλη συμπεριφορά στον δρομο, εχει δουλεψει γι αυτή την ελευθερια και είναι η ανταμοιβη της.

Αυτό το καταλαβαίνει πολύ καλα. Ειδικα στα τελευταια μετρα της βγαζω το λουρι αλλά συνεχιζουμε να περπαταμε στο «δίπλα» για λιγο. Μετα δινω free σαν ανταμοιβη. Το εισπραττει με τον ιδιο τρόπο σαν να δινω έναν μεζέ ή ένα μπαλακι για να παιξει.

Τιποτα δεν χαριζεται, όλα κατακτιωνται :D:cool:
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου. Ισχύουν όσα λέτε και οι δύο. Όταν ο σκύλος έχει λάβει εντολή να περπατάει δίπλα σου πρέπει να κάνει αυτό και μόνο αυτό. Ούτε επιτρέπεται να μυρίζει, ούτε να μαρκάρει και φυσικά πότε δεν επιτρέπεται να τραβάει.
Μπορεί να είναι ο σκύλος με το λουρί και να μυρίζει και να σταματάει και να μαρκάρει και να κάνει τη βόλτα του δεμένος, απλά χωρίς να του έχεις δώσει την εντολή.
Νομίζω πως η Νοέλα το ξεκαθάρισε το ζήτημα και με ξεμπέρδεψε κι έμενα, όταν όμως δένουμε το σκύλο με το λουρί, με τι το έχει συνδοιάσει, δηλαδή άλλοτε θα του δίνουμε την εντολή "δίπλα" και άλλοτε όχι? Δεν τον μπερδεύουμε έτσι?
Μήπως βόλτα με λουρί σημαίνει στρατιώτης?
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Όχι δεν μπερδεύεται ο σκύλος αν ξεκαθαρίσεις τι θέλεις..

Εμείς πλέον είμαστε στο 70%της βόλτας δίπλα και στο 30%"εντάξει".
Από τότε που εκτελεί το δίπλα όμως έχει μάθει και κοιτάζει γύρω του όλα τα ερεθίσματα και δεν είναι μονίμως με την μύτη κάτω και να ψάχνει σαβούρες να φάει.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
O σκύλος δε μπερδεύεται, εσύ έχεις μπερδευτεί.
Με αυτή τη λογική ο σκύλος θα έπρεπε να ακούει μόνο δεμένος και να κάνει ό,τι θέλει λυτός. Ο σκύλος πρέπει να φοράει το λουρί για λόγους ασφαλείας κι ελέγχου. Αλοίμονο αν όση ώρα φόραγε το λουρί θα έπρεπε να ήταν συνέχεια στρατιωτάκι.Μπορείς να τον αφήνεις να μυρίζει και να βολτάρει όσο του επιτρέπει το λουρί (χωρίς να σε τραβάει βέβαια) και αν για κάποιο λόγο πρέπει να περάσετε από ένα δύσκολο σημείο ή περνάει αυτοκίνητο, σκύλος, γάτα να τον έχεις 'μαζί'. Μετά με ένα 'εντάξει' ή ό,τι λέξη προτιμάς τον ελευθερώνεις από την εντολή.
Εγώ εδώ που μένω έχω τη δυνατότητα να περπατήσω λίγο έχοντας τα σκυλιά να περπατάνε δίπλα (με ή χωρίς λουρί) και φτάνοντας σε ένα ασφαλές σημείο να τους πω 'εντάξει' και να είναι ελεύθερα να τρέξουν. Αν εκεί που μένεις είναι επικίνδυνα και ο σκύλος πρέπει να είναι συνέχεια δεμένος είναι αμαρτία σε όλη τη βόλτα να πρέπει να είναι στρατιώτης μόνο και μόνο επειδή είναι με λουρί.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
O σκύλος δε μπερδεύεται, εσύ έχεις μπερδευτεί.
Με αυτή τη λογική ο σκύλος θα έπρεπε να ακούει μόνο δεμένος και να κάνει ό,τι θέλει λυτός. Ο σκύλος πρέπει να φοράει το λουρί για λόγους ασφαλείας κι ελέγχου. Αλοίμονο αν όση ώρα φόραγε το λουρί θα έπρεπε να ήταν συνέχεια στρατιωτάκι.Μπορείς να τον αφήνεις να μυρίζει και να βολτάρει όσο του επιτρέπει το λουρί (χωρίς να σε τραβάει βέβαια) και αν για κάποιο λόγο πρέπει να περάσετε από ένα δύσκολο σημείο ή περνάει αυτοκίνητο, σκύλος, γάτα να τον έχεις 'μαζί'. Μετά με ένα 'εντάξει' ή ό,τι λέξη προτιμάς τον ελευθερώνεις από την εντολή.
Εγώ εδώ που μένω έχω τη δυνατότητα να περπατήσω λίγο έχοντας τα σκυλιά να περπατάνε δίπλα (με ή χωρίς λουρί) και φτάνοντας σε ένα ασφαλές σημείο να τους πω 'εντάξει' και να είναι ελεύθερα να τρέξουν. Αν εκεί που μένεις είναι επικίνδυνα και ο σκύλος πρέπει να είναι συνέχεια δεμένος είναι αμαρτία σε όλη τη βόλτα να πρέπει να είναι στρατιώτης μόνο και μόνο επειδή είναι με λουρί.
:)
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλησπέρα!

Γενικώς ο σκύλος δεν πρέπει κατά την γνώμη μου να τραβάει την ώρα της βόλτας και αυτό δεν χρειάζεται να είναι εντολή, αλλά καθημερινή πρακτική και γενικός κανόνας! Το ‘’δίπλα’’ (heel) χρησιμοποιείται όταν χρειάζεται ο σκύλος να παραλληλιστεί πλήρως με το πόδι σου, όταν π.χ διασχίζεις πεζοδρόμιο και πηγαινοέρχονται πεζοί, οι οποίοι πιθανόν να φοβούνται ή κινδυνεύει το χαλαρό λουρί να μπλεχτεί κάπου!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λοιπον σκέφτομαι οτι ο μικρος διαολος θα μπορουσε να χρησιμευσει ετσι ωστε στη βολτα να κουραζεται λιγο περισσοτερο νοητικά. Οπως εχω αναφερει στο παρελθον ο μικρός μικρός εχει παει σε επαγγελματία εκπαιδευτή. Παρολαυτα ειναι σφουγγαρι οσον αφορα νεες εντολες και δειχνει να απολαμβανει την εκμάθηση τους. Ο μικρος εκπαιδεύεται με τηνχρηση ταγκ ή μπάλας. Απο την αναζητηση στο ιντερνετ αλλά και στο Φόρουμ Δυστυχώς δεν μπορεσα να βρω εστω καποια αρχικά τιπς. Αν λοιπόν μπορεί μπορεί να βοηθήσει με οποιαδηποτε συμβουλή, θα του ημουν ευγνώμων.
 






Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
Για την εκμάθηση της εντολής υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο που μπορούν να σε βοηθήσουν, έχεις πάει σε εκπαιδευτή και θες να του μάθεις κάτι περισσότερο? θες να διαφοροποιήσεις την εντολή ? θες δύο διαφορετικές εντολές για το κοντά και το δίπλα?
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λοιπον σκέφτομαι οτι ο μικρος διαολος θα μπορουσε να χρησιμευσει ετσι ωστε στη βολτα να κουραζεται λιγο περισσοτερο νοητικά. Οπως εχω αναφερει στο παρελθον ο μικρός δεν εχει παει σε επαγγελματία εκπαιδευτή. Παρολαυτα ειναι σφουγγαρι οσον αφορα νεες εντολες και δειχνει να απολαμβανει την εκμάθηση τους. Ο μικρος εκπαιδεύεται με τηνχρηση ταγκ ή μπάλας. Απο την αναζητηση στο ιντερνετ αλλά και στο Φόρουμ Δυστυχώς δεν μπορεσα να βρω εστω καποια αρχικά τιπς. Αν λοιπόν μπορεί μπορεί να βοηθήσει με οποιαδηποτε συμβουλή, θα του ημουν ευγνώμων.
Επειδή δεν έβρισκα το εντιτ άλλαξα μια λεπτομέρεια που είχε γραφεί λάθος.



Και ποιος ειναι ο στοχος σου?
Εννοείται πως δεν έχω στο μυαλό μου επαγγελματικά Αποτελέσματα. Αλλά εάν καταφέρω ο μικρός όταν ακούει την εντολή να έρχεται στο πλάι μου και να με κοιτάει όταν περπατάμε, θα ήμουν παραπάνω από ευχαριστημένη.
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Επειδή δεν έβρισκα το εντιτ άλλαξα μια λεπτομέρεια που είχε γραφεί λάθος.




Εννοείται πως δεν έχω στο μυαλό μου επαγγελματικά Αποτελέσματα. Αλλά εάν καταφέρω ο μικρός όταν ακούει την εντολή να έρχεται στο πλάι μου και να με κοιτάει όταν περπατάμε, θα ήμουν παραπάνω από ευχαριστημένη.
καλυτερα που δεν εχεις στο μυαλο σου "επαγγελματικα" αποτελεσματα, γιατι τις περισσοτερες φορες η εικονα που παρουσιαζουν αυτα τα σκυλια ειναι πολυ ασχημη.:p
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc