Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας - Υπό Ίδρυση


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ακριβως και η δικια μου απορια, μιας και μιλαμε εκτος της βολτας/κοινωνικοποιησης/κοκ, θες χρονο και για ετοιμασια για αγωνες με ολον το χρονο που απαιτει κατι τετοιο.
Αν δεν δούλευα από το σπίτι και ο άντρας μου δεν ήταν συνταξιούχος, για την εκτροφή ούτε συζήτηση - απαιτεί πάρα πολύ χρόνο.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Και τι θα τον εμποδιζει να κανει ετος παρα ετος και μια γεννα αδηλωτη;
Το ότι ζει στην Ελλάδα και άμα κλάσει στην Αθήνα τον ακουν Σαλονίκη. Κοινώς θα μαθευτεί. Και άμα μαθευτεί, σαν γνήσιοι Έλληνες θα τον περάσουμε (δικαιολογημένα) γενεες 14 εντός και εκτός διαδικτύου.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αν δεν δούλευα από το σπίτι και ο άντρας μου δεν ήταν συνταξιούχος, για την εκτροφή ούτε συζήτηση - απαιτεί πάρα πολύ χρόνο.
Πόσα ήταν τα περισσοτερα σκυλιά που είχες κρατήσει ως δικά σου ταυτόχρονα;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το ότι ζει στην Ελλάδα και άμα κλάσει στην Αθήνα τον ακουν Σαλονίκη. Κοινώς θα μαθευτεί. Και άμα μαθευτεί, σαν γνήσιοι Έλληνες θα τον περάσουμε (δικαιολογημένα) γενεες 14 εντός και εκτός διαδικτύου.
Και χεστηκε η Φατμε στο γενι τζαμι επειδη καποιοι που θα (αν) τον παρουν χαμπαρι τον περασουν γενεες 14!
Καμια αλλη επιπτωση δεν πρεπει να εχει απο το νομο αλλα και απο τον συλλογο;
Ελεγχοι πως θα γινονται; - αυτα δεν πρεπει να προβλεφτουν;
Προβλεπει πειθαρχικες ποινες ο συλλογος και για ποια παραπτωματα;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Και χεστηκε η Φατμε στο γενι τζαμι επειδη καποιοι που θα (αν) τον παρουν χαμπαρι τον περασουν γενεες 14!
Καμια αλλη επιπτωση δεν πρεπει να εχει απο το νομο αλλα και απο τον συλλογο;
Ελεγχοι πως θα γινονται; - αυτα δεν πρεπει να προβλεφτουν;
Προβλεπει πειθαρχικες ποινες ο συλλογος και για ποια παραπτωματα;
Λογικά αυτά θα μπουν στον εσωτερικό κανονισμό
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Το ότι ζει στην Ελλάδα και άμα κλάσει στην Αθήνα τον ακουν Σαλονίκη. Κοινώς θα μαθευτεί. Και άμα μαθευτεί, σαν γνήσιοι Έλληνες θα τον περάσουμε (δικαιολογημένα) γενεες 14 εντός και εκτός διαδικτύου.
Ανάλογα ποιος θα είναι αδερφέ...
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το ότι ζει στην Ελλάδα και άμα κλάσει στην Αθήνα τον ακουν Σαλονίκη. Κοινώς θα μαθευτεί. Και άμα μαθευτεί, σαν γνήσιοι Έλληνες θα τον περάσουμε (δικαιολογημένα) γενεες 14 εντός και εκτός διαδικτύου.
Απο τα λιγα που εχω καταλαβει, τις παπιες θα κανουν ολοι. Θα πουν καποια πραγματα σε πηγαδακια και αυτο ηταν.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and vrmode


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ακριβως και η δικια μου απορια, μιας και μιλαμε εκτος της βολτας/κοινωνικοποιησης/κοκ, θες χρονο και για ετοιμασια για αγωνες με ολον το χρονο που απαιτει κατι τετοιο.
Αν δεν δούλευα από το σπίτι και ο άντρας μου δεν ήταν συνταξιούχος, για την εκτροφή ούτε συζήτηση - απαιτεί πάρα πολύ χρόνο.
Πόσα ήταν τα περισσοτερα σκυλιά που είχες κρατήσει ως δικά σου ταυτόχρονα;
Είχα 4 αλλά η Barbie ήταν στειρωμένη επειδή έβγαλε εξάρθρωση επιγονατίδας οπότε intact ήταν τα 3. Τώρα έχω αυτά τα 3 και σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα κοριτσάκι. Γενικά νομίζω ότι μέχρι 5 τα καταφέρνουμε ειδικά όταν τα μεγαλύτερα κορίτσια βγουν στη σύνταξη και δεν θα γεννάνε.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ο οποίος θα γίνει με το γνωστό εκλογικό σώμα που ψήφισε για τις 4 γέννες;
φαντάζομαι ναι , δυστυχώς παντού είναι το ίδιο, όχι μόνο στους σκύλους.
Έχουμε 900 + εκτροφεία στην Ελλαδα κατω απο το ΚΟΕ απο αυτά αντε τα 100 (υπερβολική είμαι ) να είναι οι επαγγελματίες καμιά 200 να έχουν σταματήσει άρα 600 είναι ενεργά.
Πόσα από αυτά είναι στον όμιλο ? βάζω στοίχημα ούτε 100 και τόσα επειδή παίζει ο νόμος που θα τους εξαφανίσει.
Όλοι οι υπόλοιποι θα βγουν αργότερα ανεξάρτητα από το τι θα γίνει και θα πουν μας έφαγαν οι καλυμμένοι επαγγελματίες :( .
 
  • Like
Reactions: Vania


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Το ότι ζει στην Ελλάδα και άμα κλάσει στην Αθήνα τον ακουν Σαλονίκη. Κοινώς θα μαθευτεί. Και άμα μαθευτεί, σαν γνήσιοι Έλληνες θα τον περάσουμε (δικαιολογημένα) γενεες 14 εντός και εκτός διαδικτύου.
Θα του πλάσουμε μια μάντρα @@ όπως έχει γίνει και στο παρελθόν εδώ μέσα :ROFLMAO: και ...συνεχίζει και προς τη δόξα των στίβων τραβά!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@vek

Αν υποθέσουμε ότι είναι 100 στον σύλλογο, πόσοι πιστεύεις ότι είναι καλυμμένοι επαγγελματίες;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θα του πλάσουμε μια μάντρα @@ όπως έχει γίνει και στο παρελθόν εδώ μέσα :ROFLMAO: και ...συνεχίζει και προς τη δόξα των στίβων τραβά!
Ναι, κάποτε πλάθαμε αρκετές μάντρες, αλλά νομίζω ότι κάτι έχει αλλάξει από τότε που πχ τον εκτροφέα της Μπονίτας τον είχαν σαν θεό εδώ μέσα

Μάλλον είμαστε σε καλύτερη κατάσταση και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν ψηφίζω Ποτάμι :p
 
  • Like
Reactions: aliki_s


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@vek

Αν υποθέσουμε ότι είναι 100 στον σύλλογο, πόσοι πιστεύεις ότι είναι καλυμμένοι επαγγελματίες;
δεν έχω ιδέα πραγματικά , αλλά φαντάζομαι όλοι αυτοί που αφήνει ένας ακόμα μισός νόμος ακάλυπτους.
Ξέρεις μερικές φορές τα πράγματα δεν είναι άσπρα μαύρα. Υπάρχουν επαγγελματίες που ασχολούνται με τον σκύλο που δεν είναι κακοί δεν είναι κουταβοπαραγωγοί κάνουν 2-5 γέννες τον χρόνο κάνουν και καμιά εκπαίδευση ίσως και μια μικρή πανσιόν και έτσι μπορούν και ζουν κάνοντας αυτό που αγαπάνε. Αν το κάνουν σωστά είναι τελείως διαφορετικό και εξαρτάτε από το άτομο και όχι την ιδιότητα.
Όλοι αυτοί μένουν εκτός δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο να τους καλύπτει. Όπως και αυτούς που έχουν μικρόσωμα και φαντάζομαι και άλλους.
Θα ήταν πιο λογικό να υπήρχε ένας σωστός και ευέλικτος νόμος για αυτούς από το να τους αναγκάζει να ψάχνουν πατέντα για να βάλουν από κάτω το κεφάλι τους.
Εγώ θα έλεγα ότι ένας ερασιτέχνης δεν χρειάζεται να κάνει πάνω από μια γέννα τον χρόνο, αλλά το 2 θα ήταν ένα καλό νούμερο για να καλύψει και κάποιους ειδικά σε μικρόσωμες φυλές.
Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει κάτι να καλύψει τους υπόλοιπους που δεν είναι ακριβώς ο ερασιτέχνης αλλά δεν είναι και επαγγελματίας. Βγάζει ένα εισόδημα αλλά δεν είναι το βασικό του.
 
  • Like
Reactions: Vania


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Στην πρωτη ΓΣ του ΣΕΕΣΕ, η προταση που (θα) υποστηριζα επιγραμματικα ειναι:

Για εστω και μια γεννα (ιδιωτες,περιστασιακοι εκτροφεις), να απαιτειται αδεια-δηλωση εκτροφης της θηλυκιας, με ή χωρις pg, και ασχετα αν θα τα χαρισει ή τα πουλησει.
Πιθανη ιχνηλασιμοτητα με εξεταση-ταυτοποιηση dna (επικοινωνια με κτηνιατρικες σχολες για ανιχνευση ενδιαφεροντος)
Μαικροτσιπ, εμβολια ηλικιες διαθεσης, υποτυπωδες συμβολαιο αγορας οπου να φαινεται αγοραστης-πωλητης-ποσό κτλ. Τα παραπανω Ιδια για ολους. Τα βασικα ας τα πω αυτοννοητα...

1. Αδεια για χομπιστες-χωρις εγκαταστασεις pansion-kennel οριο 2 γεννες ανα ετος, 3 ανα θηλυκο, και φορο 10-15%(?) στο εισοδημα απο πωληση κουταβιου.

2. Για επαγγελματιες, να εξεταστουν οι πιθανοτητες να μπορουν να εχουν μικροτερες-μεγαλυτερες-διαφορετικες εγκαταστασεις κυνοτροφειων Αναλογα με τη φυλη/ες που εκτρεφουν.


πιεση για ελεγχο και εποπτες γεννων στα αρμοδια οργανα και στο κρατος.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vek and d3ac0n