ΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ BARF


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ισχυουν ακριβως τα ιδια για παραγωγη τυριου γιαουρτιου κτλ, γιαυτο ρωταω, οπως το ειπες, χαμηλης οχλησης κατω απο 10KW για να μην χρειαζεται αδεια περιβαλλοντικη μελετη κτλ

Το HACCP ομως ειναι υποχρεωτικο νομιζω, ε;
 
  • Like
Reactions: LaCat


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ναι ειναι αλλα αυτο ερχεται στη δευτερη φαση που ειπα,αφου ξεκινησεις δηλαδη.
Επισης υπαρχει αλλο ενα χαρτι στο οποιο θα πρεπει να σημειωνεται καθε αλλαγη που κανεις ειτε αφορα τα προιοντα που χρησιμοποιεις ειτε τον εξοπλισμο.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Επειδη το εχω προσφατο η διαδικασια ειναι περιπλοκη!
Αν τα μηχανηματα σου δεν ξεπερνουν τις 10 κw δεν χρειαζεται αδεια αλλα....
Θα πρεπει να πας στην Περιφερεια σε ειδικο τμημα να παρεις ολο το χαρτομανι.
Μετα πας πολεοδομια να παρεις το χαρτι που εχει φτιαξει π.μηχανικος οτι το εργαστηριο σου ειναι χαμηλης οχλησης.
Ξαναπας στην Περιφερεια και με τοπογραφικα,αδειες κλπ και συμπληρωνεις την αιτηση οπου αναγραφονται τα παντα,μηχανηματα,πρωτες υλες,αριθμος ημερησιας παραγωγης,σχεδια που ειναι τοποθετημενο το καθε τι κλπ.
Αν εγκριθει πας στην κτηνιατρικη υπηρεσια,αλλα χαρτια,συμφωνα με το ΦΕΚ για την παραγωγη τροφης,αναλυση των πρωτων υλων,προσθετων κλπ.

Αν εγκριθει και απο εκει ξαναπας στην Περιφερεια καταθετεις και το Χαρτι της κτηνιατρικης και ξεκινας.

Μολις ξεκινησεις και σε ευλογο χρονικο διαστημα ερχονται για ελεγχο.

Και φυσικα οπου πας πληρωνεις,πληρωνεις,πληρωνεις!
Ζαλίστηκα και μόνο που το διάβασα o_Oo_O Πιο πολλή γραφειοκρατία, πεθαίνεις.

Όσον αφορά στην έτοιμη μπαρφ, προσωπικά δυο θέματα με κρατάνε πίσω. Πρώτον, ότι δεν ξέρω τι ακριβώς βάζουν μέσα μιας και δεν είμαι εκεί. Θα μου πεις ούτε στη ξηρά ξέρω. Σωστό. Αλλά υποτίθεται την μπαρφ την παίρνεις για κάτι καλύτερο. Αν είναι να έχω τις ίδιες ανησυχίες ή διαλέγω μια καλή ξηρά ή μελετάω και κάνω μόνη μου μπαρφ. Και δεύτερον, έχω ανησυχίες και για τους τρόπους συντήρησης στα καταστήματα (διακοπές ρεύματος, κατάσταση καταψύκτη κλπ)
 
  • Like
Reactions: Orilis


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Άρα .

Αν πούμε ότι ξεκινάω εγώ να φτιάχνω .

Πρέπει να έχω μια προοπτική 15-20 ημερών , αγοράζοντας τα κρέατα κ βάζοντας τα στον καταψύκτη . Σωστά ;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Άρα .

Αν πούμε ότι ξεκινάω εγώ να φτιάχνω .

Πρέπει να έχω μια προοπτική 15-20 ημερών , αγοράζοντας τα κρέατα κ βάζοντας τα στον καταψύκτη . Σωστά ;
Θα πρότεινα πρώτα απ όλα να μελετήσεις το θέμα
http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-Τι-ταϊζουμε-και-τι-όχι.313/

όπου έχει γίνει εκτενής συζήτηση για τη μπαρφ. Μετά αν υπάρχουν απορίες σίγουρα κάποιος από όσους μπαρφάρουν θα μπορεί να βοηθήσει (y) Αν θυμάμαι καλά μόνο το χοιρινό θέλει βαθυά κατάψυξη στους -20 για κανά μήνα για να εξολοθρευτεί ένας ιός (αν θα δίνεις και χοιρινό). Τα υπόλοιπα κρέατα νομίζω δεν χρειάζονται τέτοια προεργασία. Απλά τα χωρίζεις σε μερίδες σε σακουλάκια και τα βάζεις στην κατάψυξη και κάθε βράδυ βγάζεις το φαγητό της επομένης. Αν δεν κάνω λάθος όλα αυτά
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Θα πρότεινα πρώτα απ όλα να μελετήσεις το θέμα
http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-Τι-ταϊζουμε-και-τι-όχι.313/

όπου έχει γίνει εκτενής συζήτηση για τη μπαρφ. Μετά αν υπάρχουν απορίες σίγουρα κάποιος από όσους μπαρφάρουν θα μπορεί να βοηθήσει (y) Αν θυμάμαι καλά μόνο το χοιρινό θέλει βαθυά κατάψυξη στους -20 για κανά μήνα για να εξολοθρευτεί ένας ιός (αν θα δίνεις και χοιρινό). Τα υπόλοιπα κρέατα νομίζω δεν χρειάζονται τέτοια προεργασία. Απλά τα χωρίζεις σε μερίδες σε σακουλάκια και τα βάζεις στην κατάψυξη και κάθε βράδυ βγάζεις το φαγητό της επομένης. Αν δεν κάνω λάθος όλα αυτά
Σε ευχαριστώ πολύ !

Θα κάτσω να το μελετήσω το θέμα . Γιατί προσανατολίζομαι στο να αρχίσω έτσι . Κ ας μην ήταν στα άμεσα σχέδια . Διότι δεν θέλω να συνεχίσω με κροκέτα κ από ότι φαίνεται η έτοιμη barf δεν είναι κ ότι καλύτερο .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
H έτοιμη barf αντικρούει 2 βασικούς κανόνες της barf:
  • Ο σκύλος τρώει ποικιλία (στην έτοιμη τρώει το ίδιο πάντα)
  • Ο σκύλος χρησιμοποιεί τα δόντια του (δεν το κάνει στην έτοιμη αφού είναι κιμάς).
Από εκεί και πέρα, οι πιστοποιήσεις ISO ή HACCP δεν ξέρω αν έχουν νόημα ως αποκλειστικά κριτήρια επιλογής μπαρφομάγαζου, διότι - αν δεν κάνω λάθος - αφορούν στην τυποποίηση ττων διαδικασιών παραγωγής αλλά όχι στην ίδια την πρώτη ύλη. Για να το πω με ένα χοντροκομμένο παράδειγμα, μπορείς να αλέθεις και αρουραίους που λέει ο λόγος, αρκεί το άλεσμα να γίνεται σε συγκεκριμένη θερμοκρασία, με συγκεκριμένο τρόπο, οι υπάλληλοι να φορούν ποδιά/γάντια/καπελάκι κοκ.

Όσον αφορά τώρα ετοιματζίδικες μπαρφ, θεωρώ ότι κάποιες από αυτές έχουν πολύ μεγάλο ποσοστό κόκαλλου - απόδειξη τα κόπρανα του σκύλου που βγαίνουν στεγνά τελείως και γίνονται ασβέστης μέσα σε μία ώρα. Επίσης πιστεύω κάποιες σε ρίχνουν στην παγίδα της παραπλάνησης των ξηρών τροφών: Αναφέρουν π.χ. κοτόπουλο - εννοούν ολόκληρο το κοτόπουλο ή τα πλατάρια που έχουν τελείως διαφορετικά ποσοστά κόκαλλου;
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
To κοκκαλο φαινεται. αν πιασεις τη μπαρφ με την αφη το νιωθεις.
δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με τα κοκκαλα,η ωμη διατροφη ΠΡΕΠΕΙ να εχει. Εχω δοκιμασει 4 εταιριες μπαρφ,σε καμια δεν βρηκα κοκκαλα με λιγο κιμα οπως το παρουσιαζεται καποιοι.Επισης δεν μπορω να καταλαβω καποιους που φοβουνται τι βαζουν μεσα κ συνεχιζουν τη ξηρα λες κ για αυτη ξερουν και ειναι ησυχοι με ενα καρο συντηριτικα.
Επισης ολες πλεον εχουν τις σχετικες αδειες.Αναγραφονται κιολας στη συσκευασια
Εννοειται πως ειναι καλο να το ψαχνουμε αλλα μην τα παρουσιαζουν καποιοι τοσο δραματικα.
Προσωπικα δινω barfistas που για μενα ειναι τοπ,μετα θα εβαζα τη barf code και μετα τη voldog. Το κακο με τη voldog ειναι οτι εχει πολυ αιμα σε σχεση με τις αλλες.Αλλα αν με ρωταγες voldog ή ξηρα των 100ευρω θα προτιμουσα voldog.Επισης voldog πλεον εχουν ολοι
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συνήθως αυτοί που γκρινιάζουν για τη σύσταση της έτοιμης barf δεν δίνουν ξηρά αλλά home made barf. Με κρέατα, λαχανικά, συμπληρώματα κι αναλογίες της επιλογής τους και σύμφωνα με τις ανάγκες του σκύλου τους. ;)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το νόημα του ISO και του HACCP ειναι οτι απο εκει που θα πάρει
τον αρουραίο πρεπει να εχει και αυτος ISO και HACCP.
Οχι οτι δεν υπάρχουν αρουραίοι πιστοποιημένοι αλλα κακά τα ψέματα αν ο παραγωγός δεν ειναι νοικοκύρης απο την φύση του (πράμα σπάνιο με την κρίση) θα ταΐζουμε αρουραίο με HACCP.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
To κοκκαλο φαινεται. αν πιασεις τη μπαρφ με την αφη το νιωθεις.
δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με τα κοκκαλα,η ωμη διατροφη ΠΡΕΠΕΙ να εχει. Εχω δοκιμασει 4 εταιριες μπαρφ,σε καμια δεν βρηκα κοκκαλα με λιγο κιμα οπως το παρουσιαζεται καποιοι.Επισης δεν μπορω να καταλαβω καποιους που φοβουνται τι βαζουν μεσα κ συνεχιζουν τη ξηρα λες κ για αυτη ξερουν και ειναι ησυχοι με ενα καρο συντηριτικα.
Επισης ολες πλεον εχουν τις σχετικες αδειες.Αναγραφονται κιολας στη συσκευασια
Εννοειται πως ειναι καλο να το ψαχνουμε αλλα μην τα παρουσιαζουν καποιοι τοσο δραματικα.
Προσωπικα δινω barfistas που για μενα ειναι τοπ,μετα θα εβαζα τη barf code και μετα τη voldog. Το κακο με τη voldog ειναι οτι εχει πολυ αιμα σε σχεση με τις αλλες.Αλλα αν με ρωταγες voldog ή ξηρα των 100ευρω θα προτιμουσα voldog.Επισης voldog πλεον εχουν ολοι
Καλημέρα !!

Όσον αφορά για το ξηρά - έτοιμη barf . Θα ήθελα να τον πάω σε barf , για να δίνω καλύτερη τροφή . Αν είναι να τον πάω σε έτοιμη κ να είναι "αποφάγια" κ κόκκαλα , τι νόημα έχει ; Για αυτό εγώ προσωπικά το ψάχνω .

Με γνώμονα ότι όσο κ να διαβάζω δεν νιώθω έτοιμη προς το παρόν να φτιάχνω μόνη μου .
Υπάρχουν μέλη που έχουν δοκιμάσει διάφορες έτοιμες barf κ έχουν να προτείνουν την καλύτερη κατά την άποψη τους ;;;
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
7
Καλημέρα !!

Όσον αφορά για το ξηρά - έτοιμη barf . Θα ήθελα να τον πάω σε barf , για να δίνω καλύτερη τροφή . Αν είναι να τον πάω σε έτοιμη κ να είναι "αποφάγια" κ κόκκαλα , τι νόημα έχει ; Για αυτό εγώ προσωπικά το ψάχνω .

Με γνώμονα ότι όσο κ να διαβάζω δεν νιώθω έτοιμη προς το παρόν να φτιάχνω μόνη μου .
Υπάρχουν μέλη που έχουν δοκιμάσει διάφορες έτοιμες barf κ έχουν να προτείνουν την καλύτερη κατά την άποψη τους ;;;
Παμε παλι.Τα κοκκαλα πρεπει να υπαρχουν μεσα στη μπαρφ...Ποσοτικα φαντασου οτι σε καθε κουτουλια σουπας να βλεπεις κ ενα ψηλο κοκκαλακι.
Κ εγω στην αρχη το εψαχνα παρα πολυ,ξεκινησα με voldog, δοκιμασα a&d nature,μετα δοκιμασα doca(μακρια απο αυτη,η συσκευασια δεν αναγραφει τιποτα,ουτε καν συστατικα!) και τελος δοκιμασα barfistas κ πιστευω ειναι η καλυτερη...Βλεπεις στο κιμα ολα τα συστατικα που αναγραφονται (κουρκουμας,λιναροσπορος πχ) συν οτι η εταιρια δε πουλαει σε πετσοπ αλλα μονο απο το εργοστασιο της το οποιο αν θες μπορεις να δεις.
Δεν θελω να κανω διαφημηση αλλα ριξτε του μια ματια,υπαρχουν κ αλλες καλυτερες απο τη Voldog που εχει ο κοσμος σα παραδειγμα.

http://barfistas.gr/timokatalogos-products/times-lianikis2

**το σουπερ πριμιουμ του ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
7

Παμε παλι.Τα κοκκαλα πρεπει να υπαρχουν μεσα στη μπαρφ...Ποσοτικα φαντασου οτι σε καθε κουτουλια σουπας να βλεπεις κ ενα ψηλο κοκκαλακι.
Κ εγω στην αρχη το εψαχνα παρα πολυ,ξεκινησα με voldog, δοκιμασα a&d nature,μετα δοκιμασα doca(μακρια απο αυτη,η συσκευασια δεν αναγραφει τιποτα,ουτε καν συστατικα!) και τελος δοκιμασα barfistas κ πιστευω ειναι η καλυτερη...Βλεπεις στο κιμα ολα τα συστατικα που αναγραφονται (κουρκουμας,λιναροσπορος πχ) συν οτι η εταιρια δε πουλαει σε πετσοπ αλλα μονο απο το εργοστασιο της το οποιο αν θες μπορεις να δεις.
Δεν θελω να κανω διαφημηση αλλα ριξτε του μια ματια,υπαρχουν κ αλλες καλυτερες απο τη Voldog που εχει ο κοσμος σα παραδειγμα.

http://barfistas.gr/timokatalogos-products/times-lianikis2

**το σουπερ πριμιουμ του ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Μήπως έχεις δοκιμάσει και barfcode ;

Θα τσεκάρω τώρα το site barfistas.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Μήπως έχεις δοκιμάσει και barfcode ;

Θα τσεκάρω τώρα το site barfistas.
Barf code δοκιμασα μια φορα μονο, ποιοτικα οπως κ με την barfistas,χωρις ομως πολλα βοηθηματα(κουρκουμας,ινδ.καρυδα), η τιμη βεβαια ξεφευγει πολυ για τα δικα μου δεδομενα.
Δοκιμασε τη αν θες,για εμενα παντως η πιο καλη σε σχεση τιμης-ποιοτητας ειναι η barfistas super premium
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Barf code δοκιμασα μια φορα μονο, ποιοτικα οπως κ με την barfistas,χωρις ομως πολλα βοηθηματα(κουρκουμας,ινδ.καρυδα), η τιμη βεβαια ξεφευγει πολυ για τα δικα μου δεδομενα.
Δοκιμασε τη αν θες,για εμενα παντως η πιο καλη σε σχεση τιμης-ποιοτητας ειναι η barfistas super premium
Με barf code που μίλησα πριν λίγο , μέσα στην σύσταση της puppy που μου είπε για τον δικό μου σκύλο που είναι 6 μηνών , έχει γλυκοπατάτα .... Με χάλασε λίγο αυτό .
Σε λίγο θα μιλήσω κ με barfistas .
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Με barf code που μίλησα πριν λίγο , μέσα στην σύσταση της puppy που μου είπε για τον δικό μου σκύλο που είναι 6 μηνών , έχει γλυκοπατάτα .... Με χάλασε λίγο αυτό .
Σε λίγο θα μιλήσω κ με barfistas .
Γιατι σε χαλασε? σε μικρες ποσοτητες δεν κανει καθολου κακο.Τσεκαρε κ τις puppy(χωρις κοκκαλα) και light premium της barfistas αν εχεις κουταβει

timokatalogos_lianiki_new2.jpg
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Γιατι σε χαλασε? σε μικρες ποσοτητες δεν κανει καθολου κακο.Τσεκαρε κ τις puppy(χωρις κοκκαλα) και light premium της barfistas αν εχεις κουταβει

View attachment 61243
Νομιζα γλυκοπατάτα-πατάτα κανονική το ίδιο πράγμα . Λάθος μου από ότι διάβασα τώρα σε ένα άρθρο .

Τις έχω δει αυτές από barfistas . Περιμένω να με πάρουν την να συνεννοηθούμε , γιατί πριν κάλεσα κ είχε αρκετή δουλειά η κυρία που το σήκωσε , όποτε μου είπες ότι θα καλέσει να τα πούμε αναλυτικά σε λίγο .
 
  • Like
Reactions: lostresam


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Και κατι αλλο για τη συγκεκριμενη εταιρεία..δεν χρησιμοποιεί ωμο αυγό,καθως η αβιδινη που περιεχει το ωμο (οχι βραστο) καταστρεφει τα λευκα αιμοσφαιρια.Το αυγο στην puppy ειναι βραστο που ειναι απολυτως ασφαλης.
Σχεδον ολες οι αλλες μπαρφ εχουν αυγο ωμο μεσα,δειγμα του οτι η συγκεκριμενη το "ψαχνει" αρκετα.
Φουλ διαφήμιση το ξερω,αλλα σα πελάτης της ειμαι υπερ ευχαριστημενος.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Γιατι σε χαλασε? σε μικρες ποσοτητες δεν κανει καθολου κακο.Τσεκαρε κ τις puppy(χωρις κοκκαλα) και light premium της barfistas αν εχεις κουταβει

View attachment 61243
μόνο κρέας ? γιατί ? μεγάλο λάθος για έμενα αν ισχύει.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
το γιατι το παραθετω απο το σαιτ τους:
-Μόνο με καθαρό κρέας
-Χωρίς κόκκαλα (αφού το πεπτικό τους σύστημα δεν έχει ακόμη ωριμάσει)
-Χωρίς εντόσθια (είναι μεν το θρεπτικότερο κομμάτι της τροφής του αλλά είναι δύσπεπτο)

Αντ' αυτου εχει μεσα τσοφλι αυγου για πηγη ασβεστιου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.077
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa