Τάισμα και καυγάδες


Freedom&Noah

Member
9 Οκτωβρίου 2020
10
12
30
Καλημέρα σε όλους.
Έχω μόλις πάρει 2 κουτάβια, ημίαιμα μαλινουά 35 ημερών αδερφάκια. Το αρσενικό θα τ κρατήσω εγώ και τ θηλυκό θα το πάρει ο αδερφός μου.
Σαν νέα κουταβομαμα όμως έχω παααρα πολλές απορίες.
Αρχικά τα κουτάβια, παρολο που είναι πολυ αγαπημένα όταν παιζουν βγαίνει πολυ δόντι, Γρυλισματα.. Είναι κάπως τρομακτικό.. Πρέπει να το σταματήσω; μήπως μεγαλώνοντας πανε να παιξουν έτσι με αλλά σκυλιά, λιγότερο ανθεκτικά και αυτό οδηγήσει σε καυγά...
Επίσης ξέρω πως οοολα τα κουταβια τρελαίνονται για φαΐ.
Τα δικά μου είναι είναι λίγο σνομπ.
Δεν Εκτασιαζοναι οταν τα ταΐζω. Μπορεί να μην έχουν φάει ολο το βράδυ και το πρωι να τους βάλω, να το μυρίσουν και μα φυγουν.
Τους πήρα acana για μικρόσωμα κουτάβια ωστε να είναι πιο ευκολο να τη φάνε.
Τις πρωτες μέρες με το γάλα εκαναν σαμ τρελα.. Αλλα μετα έκαναν Ευκοιλοια οπότε το κοψα. Για κονσερβα, ωστε ν ναι πιο ζουμερη μ ειπαν οτι αμα ξεκινήσω κονσέρβα μετα δν θα τρωνε στερεά τροφή.
Επίσης δεν ξέρω καθε ποτε και ποσο να τα ταΐζω.
 




Freedom&Noah

Member
9 Οκτωβρίου 2020
10
12
30
Είναι αδεσποτάκια τα μανάρια μου! Ναι☺ Ήταν απο τα αδέσποτα του στρατοπέδου, και θέλανε να "φυγουν" από εκεί με οποιοδήποτε τρόπο. Καταλαβαίνετε... Επίσης η μάνα αν και δευτερη γεννά, τα παρατούσε όπου να ναι, τα διώχνε. Ήταν πολυ επικίνδυνα. Έχουν μείνει 2 και τους ψάχνουμε σπίτι, αν ενδιαφέρεται κάποιος! Είναι πανεμορφα και πανέξυπνα!
 

Attachments

Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Πολλά μπράβο σας λοιπόν!
Μακάρι να βρουν σύντομα καλό σπίτι και τα υπόλοιπα.

Έχεις διαβάσει το παρακάτω:
Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Διάβασε στο φόρουμ όσα περισσότερα θέματα μπορείς.
Σίγουρα θα λυθούν πολλές απορίες σου και συγχρόνως μπορεί να δημιουργηθούν άλλες. Εδώ είμαστε (y)

* Η μαμά δεν πιάνεται για να στειρωθεί, το συντομότερο; :rolleyes:
 


Freedom&Noah

Member
9 Οκτωβρίου 2020
10
12
30
Πολλά μπράβο σας λοιπόν!
Μακάρι να βρουν σύντομα καλό σπίτι και τα υπόλοιπα.

Έχεις διαβάσει το παρακάτω:
Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Διάβασε στο φόρουμ όσα περισσότερα θέματα μπορείς.
Σίγουρα θα λυθούν πολλές απορίες σου και συγχρόνως μπορεί να δημιουργηθούν άλλες. Εδώ είμαστε (y)

* Η μαμά δεν πιάνεται για να στειρωθεί, το συντομότερο; :rolleyes:

Ευχαριστώ παρα πολυ☺☺
Είναι στα άμεσα πλανα να στειρωθει η μάνα αν και τεχνικά είναι λίγο δυσκολο. Θα τη βρούμε όμως τη λύση και θα γίνει!
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κουκλάκια , μπράβο που τα πήρατε....

Ισως είναι οι κροκέτες σκληρές γι αυτα επειδή είναι τόσο μωρά.
Σε τόσο μικρά μαλακώνω τις κροκέτες με χλιαρό νερό για 30-40 και τις λιώνω με το πιρούνι να γίνουν πιο κρεμα/πουρες (ή τις βάζω στο μίξερ τις κανω πιο σκόνη ψίχουλα και προσθετω λιγο νερο να γινει κρεμα) και ανακατευω με μια κουταλίτσα πατέ καλής ποιότητας για γευση.
Σταδιακά δοκιμάζεις λιγότερο λιωμένο φαί, σε 2 εβδομαδες λογικά θα μπορουν να φάνε κροκέτα ανετα.
 
Last edited:


Freedom&Noah

Member
9 Οκτωβρίου 2020
10
12
30
Κουκλάκια , μπράβο που τα πήρατε....

Ισως είναι οι κροκέτες σκληρές γι αυτα επειδή είναι τόσο μωρά.
Σε τόσο μικρά μαλακώνω τις κροκέτες με χλιαρό νερό για 30-40 και τις λιώνω με το πιρούνι να γίνουν πιο κρεμα/πουρες (ή τις βάζω στο μίξερ τις κανω πιο σκόνη ψίχουλα και προσθετω λιγο νερο να γινει κρεμα) και ανακατευω με μια κουταλίτσα πατέ καλής ποιότητας για γευση.
Σταδιακά δοκιμάζεις λιγότερο λιωμένο φαί, σε 2 εβδομαδες λογικά θα μπορουν να φάνε κροκέτα ανετα.

Ευχαριστώ παρα πολυ! Πλέον την εξαφανίζουν την κροκέτα! Οι καυγάδες τους με απασχολούν κάπως αλλά βλέπω οτι το διασκεδάζουν και τα δυό οπότε επεμβαίνω μόνο όταν ξεφευγει η φασαρία.. Γιατί αμα μάθουν έτσι σε λίγο θα μου σπανε το σπίτι! Έχουν περασει δέκα μέρες και είναι ήδη διπλάσια! Νιώθουν επίσης παρα πολυ άνετα στο χώρο!
 
  • Like
Reactions: medusa and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf