Τί Θα πεί αγαπώ το σκύλο μου;;


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Αγάπη = φιλική διάθεσις, στοργή, συμπάθεια,αφοσίωσις, διαφέρον
(από Λεξικό)
Όλα αυτά νιώθω για τα σκυλιά μου και ένα κτητικό πάθος που θέλω να τα κλέψω από τον χάρο να τα κρύψω και να τ'αχω κοντά μου παντοτινά....

Με 2 λόγια σε αγαπώ για μένα και τα σκυλιά μου σημαίνει: "Σου δίνω χώμα να πατήσεις, τροφή να ζήσεις, και ελευθερία να αυτοδιατεθής"

Σε φροντίζω όταν είμαστε στον Πολιτισμό όπως με φροντίζεις εσύ στη Φύση
Κοινός μας σκοπός είναι να περνάμε καλά τη διάρκεια της ζωής μας. Αναγνωρίζουμε την ύπαρξη διαίσθησης που δίνει ψυχική χροιά στην επικοινωνία και τη σχέση μας.

"Βγάλε γη Ψυχήν Ζώσαν" διέταξε ο Δημιουργός στην Γένεση της Ορθοδοξίας... Ψυχήν Ζώσαν και γεννήθηκαν όλα τα ζωντανά της γης και του ουρανού και του νερού. Μετά εμείς (σαν άνθρωποι) πήραμε το Άγιο Πνεύμα, δηλ. την ικανότητα να ακούμε τις εντολές του Πατέρα.

Το καθήκον μας απέναντι στα Ζώα είναι Φύλαξης και μέριμνας των Ισορροπιών της Φύσης. Όχι εξόντωση και δική μας επικράτηση. Η αγάπη αν χρειάζεται Θα γίνει με επιστημονικά πειστήρια Υποχρεωτική.... (για την επιβίωση του είδους)
 
Last edited:


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Για εμένα, αγάπη είναι το συναίσθημα που δημιουργείται σε όποιον προσφέρει ανιδιοτελώς. Όσο μεγαλύτερη προσφορά, τόσο μεγαλύτερη αγάπη...

Αγαπάμε τον σκύλο μας γιατί αρχικά μας αναγκάζει να τον ξεσκατίσουμε, να τον εκπαιδεύσουμε, ανεχόμαστε τις ζημιές του, τρέχουμε γι αυτόν σε γιατρούς, εκπαιδευτές κλπ, τον τριγυρνάμε αριστερά δεξιά σε βόλτες είτε βρέχει, είτε χιονίζει, είτε έχει ζέστη, είτε βαριόμαστε, και πάνω απόλα, έχουμε την έννοια του, για να πάμε κάπου, πρέπει να μεριμνήσουμε και γι αυτόν, είτε τον πάρουμε μαζί μας, είτε όχι.

Όλα αυτά, δεν τα κάνουμε γιατί τον αγαπάμε, αλλά τον αγαπάμε επειδή τα κάνουμε. Έτσι τα βλέπω εγώ τα πράγματα.
 




E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Πώς να μην αγαπήσεις ένα πλάσμα που δεν σου κρατάει κακία ποτε;
Που σου μένει πιστό για πάντα;
Πού όσες φορές και να του φωνάξεις, να το μαλώσεις αυτό θα είναι εκει δίπλα σου κουνώντας την ουρά κάθε φορά που σε βλέπει..;

Λατρεύω τα σκυλιά, τα αγαπάω υπερβολικά! Εκτιμώ την αφοσίωσή τους.

Εύχομαι να έρθει γρήγορα η στιγμή που θα αποκτήσω κ εγώ το δικό μου σκύλο.
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
τι είπα ο άνθρωπας?... κανένας δεν "τόλμησε" να γράψει μετά από αυτό που είπα, προφανώς σας κούφανα όλους, και μετά γίνατε και άλαλοι!!!
Βρήκα ευκαιρία...

Άλαλα τα χείλη των ασεβών
[video=youtube;uZY-_6Vnxe4]http://www.youtube.com/watch?v=uZY-_6Vnxe4[/video]
 
Last edited by a moderator:


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Αγαπάμε τον σκύλο μας γιατί αρχικά μας αναγκάζει

Ποιός αναγκάζει ποιόν;;; Αμαν-Γκος (το ψευδώνυμό σου φωνάζει Αμάν!!! είναι από γενικότερη κούραση και αγανάκτηση;;; )

Αναγκάζω είναι άμα σου βάζω το μαχαίρι στο λαιμό,
Αναγκάζομαι είναι όταν το επιβάλεις Αυτοβούλως στον εαυτό σου ο ίδιος
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν υπάρχει γιατί...απλά τους λατρεύω ...και τους δύο. Το μονο σίγουρο είναι ότι ...δεν μπορω να φανταστω τη ζωή μου χωρίς να τους έχω δίπλα μου..δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ αν δεν τους αισθάνομαι δίπλα στο κρεβάτι μου...δεν θέλω να γυρίσω σπίτι μου αν δεν είναι εκεί για να με υποδεχτούν...
Μπορώ να καθομαι ώρες να τους χαζέυω...όταν κοιμούνται...
Και κλαίω από τώρα...και μόνο στη σκέψη ότι κάποια στιγμή θα τους χάσω...
Αυτά.
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
είναι κομμάτι της ζωής μου

αγαπώ τον σκύλο μου θα πεί τον σέβομαι.
σέβομαι τις ανάγκες του και δεν της ξεχνώ ποτέ, του δίνω στοργή και.... μα τι άλλο, αγάπη , αγάπη , αγάπη.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μπανάλ αλλά θα το πώ ,... αγαπώ τα σκυλιά γιατί είναι αυτά που είναι ..δηλ.σκυλιά και χωρίς αυτά η ζωή είναι πολύ -πολύ φτωχή.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τι σημαινει "τι θα πει αγαπω..." ?
προφιτερολ ειναι η αγαπη να την περιγραφεις?
να την φαμε θελουμε, οχι να την μαθουμε!:rolleyes:
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Προκειμένου να ξεχωρίζω ποιους ανθρώπους (ή ζώα) αγαπώ και ποιους όχι έκανα πάντα τον εξής διαχωρισμό:

- Άνθρωποι (ζώα) που θα με πείραζε να χάσω απ' τη ζωή μου.
- Άνθρωποι (ζώα) που δε θα με πείραζε να χάσω απ' τη ζωή μου.
- Άνθρωποι (ζώα) που θα με πλήγωνε να χάσω απ' τη ζωή μου.

Στην τελευταία κατηγορία βάζω αυτούς που "αγαπώ". Επειδή δεν ξέρω και κανείς δεν ξέρει, δηλαδή, τι είναι η αγάπη, πώς ορίζεται και πώς αναγνωρίζεται, αυτές οι εγωιστικές (εγωιστικότατες) γενικεύσεις είναι αρκετά πρακτικές.
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Αγάπη είναι η συμπεριφορά και το συναίσθημα που έχεις προς αυτό που θα σε Πλήγωνε αν το χάσεις απ' τη ζωή σου.
Θεωρούμε ότι αυτή η συμπεριφορά χαρακτηρίζεται από "φιλική διάθεση, στοργή, συμπάθεια,αφοσίωση, διαφέρον".
Αγαπάς αυτό που φροντίζεις επειδή η απώλειά του θα σε πληγώσει.

Κατ' επέκτασιν στο μέλλον βρίσκεται η απώλεια της ζωής. Αν σε πληγώνει να χάσεις τη ζωή, τότε αγαπάς ό,τι αποτελεί τη ζωή.

Από τις επιλογές σου τώρα στο περιβάλλον σου άλλα πράγματα σε θυμώνουν και άλλα σε ευχαριστούν. Τη στοργή συμπάθεια αφοσίωση και διαφέρον σου τα δίνεις σε αυτά των οποίων η απώλεια θα σε πληγώσει.

Είναι λοιπόν Αγάπη ένας μηχανισμός αυτοάμυνας κατά του πόνου της απώλειας;
 
Last edited:


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
η συναισθηματική επένδυση εμπεριέχει πάντα το ρίσκο της απώλειας και κατ'επεκταση του πόνου χρειάζεται μεγαλείο ψυχης να αγαπάς αληθινά. το τι σημαίνει αγάπη για τον καθένα είναι τελείως διαφορετικό στο πως το αντιλαμβάνεται και το εκφράζει το μόνο σίγουρο είναι πως αγαπη και πόνος πάνε χερι χερι...
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
η συναισθηματική επένδυση εμπεριέχει πάντα το ρίσκο της απώλειας και κατ'επεκταση του πόνου χρειάζεται μεγαλείο ψυχης να αγαπάς αληθινά. το τι σημαίνει αγάπη για τον καθένα είναι τελείως διαφορετικό στο πως το αντιλαμβάνεται και το εκφράζει το μόνο σίγουρο είναι πως αγαπη και πόνος πάνε χερι χερι...
Βλέπω στο γραπτό σας μια τεράστια σοφία. Εισάγεται στον όρο "ψυχή" !!!!
Η αγάπη είναι Ψυχική λειτουργία που κάπως άτσαλα εκφράζει το σώμα και ο νους.
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η ''ψυχή'' κατά την ταπεινή μου γνώμη εμπεριέχει το ''όλον'' άρα και το σώμα και την νόηση.:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ρε παιδιά πρέπει να διαβάζουμε ό,τι σας κατέβει στο κεφάλι??

Ο ΧΡΗΣΤΗΣ Truthhunter ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ BΑΝΑΡΕΤΑΙ ??????


Επειδή είναι ευγενικός?? Ευγενικό είναι να αγνοείς το θέμα του forum και να γράφεις τα εσώψυχά σου όπου βρείς στο διαδίκτυο?????
 




TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Ρε παιδιά πρέπει να διαβάζουμε ό,τι σας κατέβει στο κεφάλι??

Ο ΧΡΗΣΤΗΣ Truthhunter ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ BΑΝΑΡΕΤΑΙ ??????


Επειδή είναι ευγενικός?? Ευγενικό είναι να αγνοείς το θέμα του forum και να γράφεις τα εσώψυχά σου όπου βρείς στο διαδίκτυο?????
Πραγματικά κι εγώ έχω αυτή την απορία. Μήπως δε συμφωνείτε με αυτή τη διαμαρτυρία;