Ταλμπετες γλυκοζαμινης για αρθρώσεις γερμανικού πιομενικου




Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Προσωπικά από συμπληρωμα γλυκοζαμινης χονδροϊτίνης έχω δώσει, flex plus, hyaloral και τώρα δίνω K9 Triple Flex, αλλά αυτό είναι σε μορφή σκόνης.
 
  • Like
Reactions: 2Kendris


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ στον αρσενικό έδινα canina canhydrox και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος βέβαια είναι λίγο ποιο ακριβά εκτός και αν τα βρεις από εξωτερικό
 
  • Like
Reactions: saras and 2Kendris


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Για ποιό λόγο ψάχνεις συμπληρώματα; Εχει πρόβλημα το σκυλάκι;
 


2Kendris

Member
5 Μαρτίου 2023
13
2
22
Για ποιό λόγο ψάχνεις συμπληρώματα; Εχει πρόβλημα το σκυλάκι;
Όχι δεν έχει πρόβλημ...ο κτηνίατρος μου το πρότεινε και μετά από αρκετό ψάξιμο βλέπω ότι παρά πολλοί το δίνουν στους σκύλους τους
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγώ στον αρσενικό έδινα canina canhydrox και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος βέβαια είναι λίγο ποιο ακριβά εκτός και αν τα βρεις από εξωτερικό
Τώρα ψάχνομαι κι εγώ για δυσπλασικό σκύλο - τα πόδια του κακομοίρη πάνε αλλού για αλλού. Canhydrox cag, αυτό μου λέει και ο κτηνίατρός μου. Το έχω δει να δουλεύει καλά σε σπασμένο πόδι από κουτάβι, για δυσπλασία αν έχει άποψη κανείς...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Όχι δεν έχει πρόβλημ...ο κτηνίατρος μου το πρότεινε και μετά από αρκετό ψάξιμο βλέπω ότι παρά πολλοί το δίνουν στους σκύλους τους
Ο κτηνίατρος γιατί στο πρότεινε;
Τι ηλικία έχει ο σκύλος;
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σε κουτάβι κανγκαλ που έιχε ο ξάδερφος μου μέσα σε λίγους μήνες βελτιώθηκε παρά πολύ …το σκυλι είναι τώρα 3 χρόνων και οι εξετάσεις που έκανε δείχνουν τεράστια βέλτιωση
 
  • Like
Reactions: vrmode


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Canhydrox εδινα και εγω στη Θαλεια οταν καναμε την εξωτερικη οστεοσυνθεση και ειχε και θεμα με χαλαρους ταρσους και ραχιτιδα. Εκανε δουλεια.
 
  • Like
Reactions: vrmode


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Να ρωτήσω κι εγώ, ο δικός μου έχει μια παλιά ριξη χιαστου, είναι καλή ιδέα να του δίνω προληπτικά??
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Βοηθάει και σε ενήλικα σκυλιά έτσι λέει η εταιρία εγώ στην δικιά μου δίνω αν και ευτυχώς δεν είχαμε ποτέ κάποιον σοβαρό τραυματισμό
 
  • Like
Reactions: 2Kendris


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε 38 κιλά σκύλο με την νορμάλ σιλουέτα και δομή που έχει ένας Γερμανικός Ποιμενικός δεν χρειάζεται να δώσεις συμπλήρωμα αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Θα σου πρότεινα να στοχεύσεις πιο πολύ στην σωστή άσκηση. Περπάτημα, trot σε ανηφορικά κομμάτια έως και έλξη όταν θα φτάσει στην σωστή ηλικία. Στα-δια-κά όσο μεγαλώνει και με rotation στις ασκήσεις.

Όχι απότομα ξεκινήματα, ούτε απότομα σταματήματα, απέφευγε τις απότομες αλλαγές πορείας.
Προφανώς δεν μπορείς να το ελέγξεις γιατί είναι αεικίνητος οργανισμός ένας σκύλος, αλλά τουλάχιστον επέλεξε σωστή άσκηση.

Όπως και να 'χει, η Canhydrox της Canina είναι από τις καλές.

Γενικά κρατάς ότι προτιμότερο είναι να ενισχυθεί μια άρθρωση με εκγύμναση μυών, παρά να ενισχυθεί μια άρθρωση με συμπλήρωμα και να έχει έναν αδύναμο μυ γύρω της.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and 2Kendris


2Kendris

Member
5 Μαρτίου 2023
13
2
22
Σε 38 κιλά σκύλο με την νορμάλ σιλουέτα και δομή που έχει ένας Γερμανικός Ποιμενικός δεν χρειάζεται να δώσεις συμπλήρωμα αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Θα σου πρότεινα να στοχεύσεις πιο πολύ στην σωστή άσκηση. Περπάτημα, trot σε ανηφορικά κομμάτια έως και έλξη όταν θα φτάσει στην σωστή ηλικία. Στα-δια-κά όσο μεγαλώνει και με rotation στις ασκήσεις.

Όχι απότομα ξεκινήματα, ούτε απότομα σταματήματα, απέφευγε τις απότομες αλλαγές πορείας.
Προφανώς δεν μπορείς να το ελέγξεις γιατί είναι αεικίνητος οργανισμός ένας σκύλος, αλλά τουλάχιστον επέλεξε σωστή άσκηση.

Όπως και να 'χει, η Canhydrox της Canina είναι από τις καλές.

Γενικά κρατάς ότι προτιμότερο είναι να ενισχυθεί μια άρθρωση με εκγύμναση μυών, παρά να ενισχυθεί μια άρθρωση με συμπλήρωμα και να έχει έναν αδύναμο μυ γύρω της.
Πάνω σε αυτό για την γυμναστική που λες η κτηνίατρος μου είπε ότι απαγορεύονται τα άλματα και οι σκάλες για 18 μήνες...της είπα ότι αυτό αποκλείεται και μου είπε έστω για 1 χρόνο παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι ο σκύλος δεν πρέπει να κάνει άλματα για ένα χρόνο πως θα δυναμώσουν τα πίσω πόδια ?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το τροτ γυμναζει όλους τους μυς με ελαχιστο χρόνο τους πρωτους μήνες και το αυξάνεις όσο μεγαλώνει το ελευθερο παιχνίδι που κάνει ένα κουτάβι επιτρέπεται.
η συστηματική γυμναστική απαγορεύεται κάτω των 16 μηνών
συμφωνώ σε όλα με τον st3li0s.
προσθέτω ένα καλό συμπλήρωμα και φτηνό για μεγαλόσωμα σκυλιά ως προληπτικό αλλά και θεραπευτικό για ενήλικα προβληματικά σκυλιά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf