Ταμπελακι εμβολιου λυσσας


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Καλημερα, καλο μηνα

Χθες καθως καναμε βολτα ηρθαμε σ επαφη με αλλα σκυλακια και παρατηρησα οτι ειχαν ταμπελακι ρωτησα λοιπον τι ειναι αυτο και μου ειπαν οι ιδιοκτητες οτι ειναι το ταμπελακι που σου δινει ο κτηνιατρος για το εμβολιο της λυσσας και μπορει να φας προστιμο αν δε το χεις! Πανικοβληθηκα εγω γιατι δεν εχω τετοιο αφου του εκανα ολα τα εμβολια? Αμεσως πηγα στη πιο κοντινη κτηνιατρο και ρωτησα μου ανεφερε πως δεν ειναι υποχρεωτικο αν δεν ειχε η κτηνιατρος να δωσει... Σας ρωτω τι ισχυει τελικα? Υποχρεωτικο η οχι? Πρεπει να εχω παντα το βιβλιαριο πανω μου που αποδεικνυει τι εχει κανει ο μεμος?
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ουτε εγω το ειχα ακουσει αυτο...συγκεκριμενα που πηγαμε σημερα για τα εμβολια,δεν μου το ανεφερε καν...
Παντως οπου παμε παντα εχω το βιβλιαριο του μαζι για παν ενδεχομενο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ουτε εγω το ειχα ακουσει αυτο...συγκεκριμενα που πηγαμε σημερα για τα εμβολια,δεν μου το ανεφερε καν...
Παντως οπου παμε παντα εχω το βιβλιαριο του μαζι για παν ενδεχομενο!
Εμεις εχουμε τετοιο ταμπελάκι αλλά δεν της το φοράω πάντα. Αρκει να προκύπτει από το βιβλιάριο ο εμβολιασμός.
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δηλαδή, ghelly, κυκλοφορείς κι εσυ σε κάθε βόλτα με το βιβλιάριο του σκύλου στο χέρι;
Εγώ το βιβλιάριο το βγάζω απο το συρτάρι μόνο αν είναι να πάμε στον κτηνίατρο ή στο kennel, δεδομένου ότι ο σκύλος δεν έχει ταξιδέψει εκτός Ελλάδας ούτε με ΜΜΜ. Aπο ό,τι γνωρίζω ο μόνος προβλεπόμενος έλεγχος ήταν (δεν ξερω καν αν γίνεται ακόμα) για τσιπάκι και σακούλες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δηλαδή, ghelly, κυκλοφορείς κι εσυ σε κάθε βόλτα με το βιβλιάριο του σκύλου στο χέρι;
Εγώ το βιβλιάριο το βγάζω απο το συρτάρι μόνο αν είναι να πάμε στον κτηνίατρο ή στο kennel, δεδομένου ότι ο σκύλος δεν έχει ταξιδέψει εκτός Ελλάδας ούτε με ΜΜΜ. Aπο ό,τι γνωρίζω ο μόνος προβλεπόμενος έλεγχος ήταν (δεν ξερω καν αν γίνεται ακόμα) για τσιπάκι και σακούλες.

εχω στάνταρ τσάντα που εχει λιχουδιές, μπαλάκια, φρίσμπυ μέσα οποτε εχω και το βιβλιάριο μαζι!
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Εξαρτάται φαντάζομαι από το αν τους προμηθεύει η εταιρεία αρκετά ταμπελάκια, αντίστοιχα των εμβολίων που αγοράζουν.

Πάντως ζητάτε το, δε χάνετε τίποτα, μπορεί να ξεχάσουν κιόλας να σας το δώσουν.

Σε εμάς το πρώτο ταμπελάκι δεν είχε κρίκο κλειστό στο τελείωμα αλλά τέλειωνε σε ένα.. πώς να το πω.. σαλιγκαράκι, δεν έκλεινε δηλαδή. Ήταν και πλαστικό, το χα να φεύγει από το κολάρο στο πι και φι, προτίμησα να το κρατήσω στην τσάντα μου άμα χρειαστεί.

Το τωρινό πάλι... μου τη δίνει που λεει 2013. Που να εξηγώ ότι το κανε 3 μέρες πριν βγει το '13 :S

Vas τι εννοείς έλεγχο για σακούλες? Δηλαδή αν με πετύχουν και μου χουνε μόλις τελειώσει μου κόβουν πρόστιμο? Ι will go crazy! Το λέω γιατί συνήθως βγαίνω με 3-4 σακούλες ανά βόλτα αλλά μου χει τύχει να έχω ξεχαστεί με 2 και να έχει αποφασίσει αυτός να κάνει μια κουτσουλιά 3η φορά και τα μάζεψα με χαρτάκι, πρέπει δηλαδή σώνει και καλά να έχω απόθεμα σακούλας πάνω μου?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εμας λέει 2013-2014 από τη μια πλευρά και από την αλλη τα στοιχεία του κτηνιατρου και τον αριθμό καρτέλας (ιστορικό στον κτηνιατρο). Οποτε λειτουργει και σαν ταυτότητα, αν χαθει σκυλι, να το γυρίσουν στον κτηνιατρο και βάσει αριθμού καρτέλας να βρουν τον ιδιοκτητη.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Θα στο βγάλω φωτο να στο στείλω στο φβ να το δεις!
Να το βάλεις εδώ να δούμε κι εμείς!

Πάντως σ'αυτό το thread, υποτίθεται πως αν δεν έχεις μεταλλική κονκάρδα τρως πρόστιμο. Αυτό το ταμπελάκι εννοεί;
 
Last edited:


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Κι εμενα ο Κτηνιατρος μου εδωσε ρητη οδηγία να κρεμεται το ταμπελακι, διαφορετικα τρως προστιμο ! προσοχή λοιπον !
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Vas τι εννοείς έλεγχο για σακούλες? Δηλαδή αν με πετύχουν και μου χουνε μόλις τελειώσει μου κόβουν πρόστιμο? Ι will go crazy! Το λέω γιατί συνήθως βγαίνω με 3-4 σακούλες ανά βόλτα αλλά μου χει τύχει να έχω ξεχαστεί με 2 και να έχει αποφασίσει αυτός να κάνει μια κουτσουλιά 3η φορά και τα μάζεψα με χαρτάκι, πρέπει δηλαδή σώνει και καλά να έχω απόθεμα σακούλας πάνω μου?
Γύρω στο καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά είχε γίνει κουβέντα και στο φορουμ. Η δημοτική αστυνομία περνούσε απο πάρκα και έλεγχε τον σκύλο για μικροτσιπ και τον ιδιοκτήτη για σακούλες. Έχω μήνες να ακούσω κάποιον να λέει ότι τον σταμάτησαν αλλά τότε είχαν κοπεί και πρόστημα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γύρω στο καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά είχε γίνει κουβέντα και στο φορουμ. Η δημοτική αστυνομία περνούσε απο πάρκα και έλεγχε τον σκύλο για μικροτσιπ και τον ιδιοκτήτη για σακούλες. Έχω μήνες να ακούσω κάποιον να λέει ότι τον σταμάτησαν αλλά τότε είχαν κοπεί και πρόστημα.

πλέον δεν υπάρχει δημοτική αστυνομια, οποτε.... αντε να τα προλάβει ολα η κανονική.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι δεν υπάρχει δημοτική αστυνομία αλλά μια χαρά έφαγα προχθές κλήση από τον Δήμο εγώ..!!
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Εμείς το ταμπελάκι το ζητήσαμε από τον Κτηνίατρο και μας το έδωσε! Είναι υποχρεωτικό από τον Νόμο να το φέρει το σκυλάκι σε εμφανές σημείο στο περιλαίμιο του!

Παραθέτω και το εν λόγω σημείο από τον Νόμο 4235/2014 που αφορούν τις τροποποιήσεις του Ν 4039/2012 (άρθρο 46, σελ 555 του ΦΕΚ):
α) Η περίπτωση α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 5
αντικαθίσταται ως εξής:
«α) να μεριμνά για τη σήμανση και την καταγραφή του
ζώου του, καθώς και για την έκδοση βιβλιαρίου υγείας
πριν εγκαταλείψει το ζώο τον τόπο γέννησής του και
οπωσδήποτε μέσα σε προθεσμία δύο μηνών από τη
γέννηση αυτού ή μέσα σε ένα μήνα από την εύρεση
ή απόκτησή του, καθώς και να τοποθετεί σε εμφανές
σημείο του περιλαίμιου του ζώου μεταλλική κονκάρδα,
η οποία παρέχεται από τους κτηνιάτρους κατά την
πραγματοποίηση του αντιλυσσικού εμβολιασμού του,»
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ναι δεν υπάρχει δημοτική αστυνομία αλλά μια χαρά έφαγα προχθές κλήση από τον Δήμο εγώ..!!
Για θέμα σχετικό με τον σκύλο;
 




avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
μιλαω για τη μεταλλικη κονκαρδα του εμβολιου της λυσσας οχι για τη ταυτοτητα του με τα στοιχεια πανω ιδιοκτητη/σκυλου. παντως μου ειπαν οτι δεν ειναι αναγκαιο και πως αν εχει ο κτηνιατρος δινει... απο την αλλη δεν μπορω να κυκλοφορω μονιμως με το βιβλιαριο εδω χανω πραγματα κ πραγματα.... ποιος μπορει να κοψει προστιμο και να σε ελεγξει πλεον?!