Ταξίδι σκύλου χωρίς ιδιοκτήτη προς Σουηδία


30 Μαρτίου 2018
15
27
Καλησπέρα σας!

Εδώ και κάποιο καιρό μένω Σουηδία, τον Ντίντο (American Staffordshire Terrier) τον κρατούσε η μητέρα μου για λίγο καιρό μέχρι να μπορέσω να εξασφαλίσω ένα σπίτι για να φέρω τον Ντίντο στην Σουηδία. Τελικά μπόρεσα να τακτοποιηθώ και προσπάθησα να φέρω τον Ντίντο αλλά δυστυχώς με έπιασε η πανδημία και οι πτήσεις ήταν σχεδόν αδύνατες. Φέτος για παράδειγμα μου ακύρωσαν άλλες 2 πτήσεις από Στοκχόλμη-Αθήνα.

Τελικά αποφασίσαμε και κλείσαμε για την μητέρα μου εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Στοκχόλμη που είναι την επόμενη βδομάδα. Το πρόβλημα είναι ότι ο Ντίντο είναι στο δικό μου όνομα όχι στης μητέρας μου.

Τι πρέπει να κάνω για να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο πέρα από τα ιατρικά (εμβόλια, αποπαρασίτωση κλπ); Έχω ακούσει κάτι για συνιδιοκτησία, ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορούμε να γράψουμε την μητέρα μου σαν συνιδιοκτήτρια και να μην υπάρξει πρόβλημα; Κάτι άλλο που άκουσα είναι κάτι με την νομαρχία και με την βάση δεδομένων TRACES αλλά είναι αρκετά ποιο περίπλοκο. Έχει κανείς κάποια εμπειρία ή γνώση;

Ο Ντίντο λόγο ράτσας μπορεί να πετάξει μόνο με SAS & Norwegian έχω επικοινωνήσει με ολες τις αεροπορικές που μετάνε απο Αθηνα/Θεσσαλονίκη-Στοκχόλμη και είναι οι μόνες που το επιτρέπουν.

Κάποιοι από τους λόγους που δεν τον αφήνουν είναι: επειδή τον περιλαμβάνουν στα Snub Nose, επειδή τον εντάσουν στην κατηγορία Fighting Dog, λόγο μεγέθους.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Απ' ό,τι ξέρω στην περίπτωσή σου το πιστοποιητικό traces είναι μονόδρομος εφόσον ο σκύλος κι εσύ δε φθάνετε στη χώρα μαζί / εντός σύντομου διαστήματος - ή τουλάχιστον αυτό ξέρω από ένα γνωστό που έφερε το σκύλο του Σουηδία πριν δύο χρόνια. Έχεις τσεκάρει με τις σουηδικές αρχές ότι δεν ισχύει πλέον ο χρονικός περιορισμός;
Γιατί είναι πρόβλημα που η μητέρα σου δεν είναι ο ιδιοκτήτης του σκύλου, σου έχουν πει κάτι τέτοιο από το αεροδρόμιο ή την αεροπορική;
 


30 Μαρτίου 2018
15
27
Απ' ό,τι ξέρω στην περίπτωσή σου το πιστοποιητικό traces είναι μονόδρομος εφόσον ο σκύλος κι εσύ δε φθάνετε στη χώρα μαζί / εντός σύντομου διαστήματος - ή τουλάχιστον αυτό ξέρω από ένα γνωστό που έφερε το σκύλο του Σουηδία πριν δύο χρόνια. Έχεις τσεκάρει με τις σουηδικές αρχές ότι δεν ισχύει πλέον ο χρονικός περιορισμός;
Γιατί είναι πρόβλημα που η μητέρα σου δεν είναι ο ιδιοκτήτης του σκύλου, σου έχουν πει κάτι τέτοιο από το αεροδρόμιο ή την αεροπορική;
Δεν ξέρω αν θα είναι όντος πρόβλημα, αλλά το τελωνείο στην Σουηδία αναφέρει 3 περιπτώσεις: Αν έρχεται ο σκύλος με τον ιδιοκτήτη, Αν έρχεται 5 μέρες πριν ή μετά από τον ιδιοκτήτη και τέλος τίποτα από τα παραπάνω. Αν όμως η μητέρα μου είναι στο διαβατήριο σαν δεύτερη ιδιοκτήτρια, δεν μετράει σαν να πετάει με τον ιδιοκτήτη;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Λάθος μου tτότε, κατάλαβα ότι θα σου στείλει το σκύλο όχι ότι θα σου τον φέρει η ίδια. Ο γνωστός μου δεν είχε τσιπάρει το σκύλο μέχρι να ταξιδέψει, και ξεκίνησε με το τσιπ για να μπορέσει να του βγάλει διαβατήριο. Λογικά αν προστεθεί η μητέρα σου στο τσιπ του σκύλου μπορεί να βγάλει και όλα τα υπόλοιπα έγγραφα στο όνομά της οπότε δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
Ρώτησε τον κτηνίατρό σου για τα υπόλοιπα, κι επιβεβαίωσε με τους Σουηδούς αν θέλουν κάτι παραπάνω.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Επειδή το Νοέμβριο ο σκύλος μου ίδιας φυλής πήγε Σουηδία,αν ταξιδέψει μαζί με τη μητέρα σου το μόνο που χρειάζεται είναι το διαβατήριο του με όλους τους εμβολιασμους και τις αποπαρασιτώσεις να είναι στο όνομα του ανθρώπου που ταξιδεύει μαζί.Με SAS ταξίδεψε και ο δικός μου και δεν υπήρξε κανένα θέμα...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας!

Εδώ και κάποιο καιρό μένω Σουηδία, τον Ντίντο (American Staffordshire Terrier) τον κρατούσε η μητέρα μου για λίγο καιρό μέχρι να μπορέσω να εξασφαλίσω ένα σπίτι για να φέρω τον Ντίντο στην Σουηδία. Τελικά μπόρεσα να τακτοποιηθώ και προσπάθησα να φέρω τον Ντίντο αλλά δυστυχώς με έπιασε η πανδημία και οι πτήσεις ήταν σχεδόν αδύνατες. Φέτος για παράδειγμα μου ακύρωσαν άλλες 2 πτήσεις από Στοκχόλμη-Αθήνα.

Τελικά αποφασίσαμε και κλείσαμε για την μητέρα μου εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Στοκχόλμη που είναι την επόμενη βδομάδα. Το πρόβλημα είναι ότι ο Ντίντο είναι στο δικό μου όνομα όχι στης μητέρας μου.

Τι πρέπει να κάνω για να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο πέρα από τα ιατρικά (εμβόλια, αποπαρασίτωση κλπ); Έχω ακούσει κάτι για συνιδιοκτησία, ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορούμε να γράψουμε την μητέρα μου σαν συνιδιοκτήτρια και να μην υπάρξει πρόβλημα; Κάτι άλλο που άκουσα είναι κάτι με την νομαρχία και με την βάση δεδομένων TRACES αλλά είναι αρκετά ποιο περίπλοκο. Έχει κανείς κάποια εμπειρία ή γνώση;

Ο Ντίντο λόγο ράτσας μπορεί να πετάξει μόνο με SAS & Norwegian έχω επικοινωνήσει με ολες τις αεροπορικές που μετάνε απο Αθηνα/Θεσσαλονίκη-Στοκχόλμη και είναι οι μόνες που το επιτρέπουν.

Κάποιοι από τους λόγους που δεν τον αφήνουν είναι: επειδή τον περιλαμβάνουν στα Snub Nose, επειδή τον εντάσουν στην κατηγορία Fighting Dog, λόγο μεγέθους.
Υπάρχει εταιρεία ελληνική που αναλαμβάνει να στο φέρει οδικώς. Τους χρησιμοποίησα για το κουτάβι από Γαλλία- Ελλάδα. Κοίταξέ το. Είναι επαγγελματίες και εμπνέουν ασφάλεια. Με όσα έχω διαβάσει δεν θα ρίσκαρα το αμσταφ σε αεροπλάνο (προσωπική μου πάντα θέση).
 


30 Μαρτίου 2018
15
27
Επειδή το Νοέμβριο ο σκύλος μου ίδιας φυλής πήγε Σουηδία,αν ταξιδέψει μαζί με τη μητέρα σου το μόνο που χρειάζεται είναι το διαβατήριο του με όλους τους εμβολιασμους και τις αποπαρασιτώσεις να είναι στο όνομα του ανθρώπου που ταξιδεύει μαζί.Με SAS ταξίδεψε και ο δικός μου και δεν υπήρξε κανένα θέμα...
Ευχαριστώ για την απάντηση! Όταν λες το διαβατήριο να είναι στο όνομα του ανθρώπου που ταξιδεύει μαζί, αν είναι σαν δεύτερος ιδιοκτήτης; στο βιβλιάριο έχει: στοιχεία κατόχου 1. που είναι τα δικά μου στοιχεία και στο 2. που σκέφτομαι να βάλω την μητέρα μου και θα είναι σαν δεύτερος ιδιοκτήτης, πιστεύεις γίνεται κάτι τέτοιο; ή πρέπει να βγάλω καινούργιο βιβλιάριο; Ευχαριστώ!
 


30 Μαρτίου 2018
15
27
Υπάρχει εταιρεία ελληνική που αναλαμβάνει να στο φέρει οδικώς. Τους χρησιμοποίησα για το κουτάβι από Γαλλία- Ελλάδα. Κοίταξέ το. Είναι επαγγελματίες και εμπνέουν ασφάλεια. Με όσα έχω διαβάσει δεν θα ρίσκαρα το αμσταφ σε αεροπλάνο (προσωπική μου πάντα θέση).
Την είδα και αυτή την λύση, ωστόσο μέσα στην πανδημία με όσα γραφεία έχω μιλήσει δεν κάνουν μεταφορές πια... η καλύτερη επιλογή σε αυτόν τον τομέα θα ήταν να το αναλάβει μια εταιρία που βρήκα αλλά θα πάει αεροπορικός πάλι και θα είναι με ανταπόκριση, και ερίσεις βγαίνει τριπλάσια τιμή και αν όλα πάνε καλά μιλάμε για τετραψήφιο αριθμό και άνω.
Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως!
 


30 Μαρτίου 2018
15
27
Λάθος μου tτότε, κατάλαβα ότι θα σου στείλει το σκύλο όχι ότι θα σου τον φέρει η ίδια. Ο γνωστός μου δεν είχε τσιπάρει το σκύλο μέχρι να ταξιδέψει, και ξεκίνησε με το τσιπ για να μπορέσει να του βγάλει διαβατήριο. Λογικά αν προστεθεί η μητέρα σου στο τσιπ του σκύλου μπορεί να βγάλει και όλα τα υπόλοιπα έγγραφα στο όνομά της οπότε δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
Ρώτησε τον κτηνίατρό σου για τα υπόλοιπα, κι επιβεβαίωσε με τους Σουηδούς αν θέλουν κάτι παραπάνω.
Κατάλαβα τι εννοείς! Ωστόσο ο σκύλος είναι ήδη 3 χρονών έχει τσιπ και διαβατήριο ήδη στο όνομα μου! Τώρα δεν ξέρω αν γίνεται να βγάλει καινούργιο, αλλά θα το κοιτάξω από Δευτέρα.
Ευχαριστώ!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ευχαριστώ για την απάντηση! Όταν λες το διαβατήριο να είναι στο όνομα του ανθρώπου που ταξιδεύει μαζί, αν είναι σαν δεύτερος ιδιοκτήτης; στο βιβλιάριο έχει: στοιχεία κατόχου 1. που είναι τα δικά μου στοιχεία και στο 2. που σκέφτομαι να βάλω την μητέρα μου και θα είναι σαν δεύτερος ιδιοκτήτης, πιστεύεις γίνεται κάτι τέτοιο; ή πρέπει να βγάλω καινούργιο βιβλιάριο; Ευχαριστώ!
Βγάλε νέο διαβατήριο στο όνομα της μητέρας σου(θα στο βγάλει ο κτηνιατρος σας)αποκλειστικά και θα ταξιδέψει μαζί της χωρίς κανένα θέμα με SAS.Τα προσέχουν παρά πολύ στη συγκεκριμένη εταιρεία και τα αμσταφ δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ταξιδέψουν αεροπορικώς ως φυλή αρκεί να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα υγείας στο σκύλο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Άσχετο, αλλά σχετικό..τα σκυλιά πού ταξιδεύουν στο αεροπλάνο? μιλάω για τα μεγαλόσωμα που δεν μπορούν να μπουν σε τσαντούλα...
 


30 Μαρτίου 2018
15
27
Βγάλε νέο διαβατήριο στο όνομα της μητέρας σου(θα στο βγάλει ο κτηνιατρος σας)αποκλειστικά και θα ταξιδέψει μαζί της χωρίς κανένα θέμα με SAS.Τα προσέχουν παρά πολύ στη συγκεκριμένη εταιρεία και τα αμσταφ δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ταξιδέψουν αεροπορικώς ως φυλή αρκεί να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα υγείας στο σκύλο.
Επικοινώνησα σήμερα με το σουηδικό τελωνείο και μου είπαν οτι όταν γράφεις δεύτερο ιδιοκτήτη στο βιβλιάριο, για αυτούς είναι σαν να αλλάζει ιδιοκτήτη και ισχύει ο δεύτερος οπότε αν γράψω την μητέρα μου στο 2. τότε μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


30 Μαρτίου 2018
15
27
Άσχετο, αλλά σχετικό..τα σκυλιά πού ταξιδεύουν στο αεροπλάνο? μιλάω για τα μεγαλόσωμα που δεν μπορούν να μπουν σε τσαντούλα...
Εξαρτάται το αεροπλάνο, αλλά συνήθως τα σκυλιά μπαίνουν στον χώρο που έχει πίεση και θερμοκρασία όπως της καμπίνας των επιβατών ο πιλότος πρέπει να ειδοποιηθεί πριν αρχίσει η πτήση για να ενεργοποιήσει την θέρμανση σε εκείνο το κομμάτι.
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


30 Μαρτίου 2018
15
27
Τελικά πήγαν όλα καλά! Πέρασε τον έλεγχο, δεν υπήρχε πρόβλημα σαν δεύτερη ιδιοκτήτρια. Ο Ντίντο τα πήγε πολύ καλά! Είχε πάρει 3 χαπάκια (κανονική δόση 16) και φάνηκε ότι τον έπιασαν καλά. Τώρα προσαρμόζεται στο και καινούργιο του σπίτι!

Τώρα ξέρω καλύτερα πως να προετοιμαστώ για την επόμενη φορά Αν τύχει να πετάξουμε. Αν έχει κάποιος κάποια απορία μπορώ να βοηθήσω.

C0374329-C4DF-49E2-97B7-A54F8EB007E9.jpeg
 


'Αριελ

New Member
26 Μαϊου 2021
3
0
37
καλησπέρα σας , ψάχνω και εγώ τρόπο να μεταφέρω την σκυλίτσα μου (rott) από Θεσσαλονίκη-Σουηδία για μόνιμα. Αεροπορικώς μου ζήτησαν 2000€ στο σύνολο με το κλουβί και αυτό με πτήση cargo της lufthanca με διανυκτεύρευση στην Frankfurt. περίμενα ότι θα είναι πολλά , αλλά αυτό είναι πάρα πολλά. Τι ενναλακτικές υπάρχουν , αν γνωρίζει κάποιος ;
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


30 Μαρτίου 2018
15
27
καλησπέρα σας , ψάχνω και εγώ τρόπο να μεταφέρω την σκυλίτσα μου (rott) από Θεσσαλονίκη-Σουηδία για μόνιμα. Αεροπορικώς μου ζήτησαν 2000€ στο σύνολο με το κλουβί και αυτό με πτήση cargo της lufthanca με διανυκτεύρευση στην Frankfurt. περίμενα ότι θα είναι πολλά , αλλά αυτό είναι πάρα πολλά. Τι ενναλακτικές υπάρχουν , αν γνωρίζει κάποιος ;
Καλησπέρα, πόσα κιλά είναι η σκυλίτσα σου; Εμένα ήταν 38kg περίπου όταν πέταξε και το κλουβί του ήταν 71 Χ 76 Χ 102 cm (αρκετά μεγαλύτερο από τα ελάχιστα όρια που θα πρέπει να έχει ένας σκύλος αυτού του μεγέθους).

Επειδή έχω επικοινωνήσει με όλες τις αεροπορικές που έρχονται Σουηδία μπορώ να βοηθήσω για να μην χρειαστείς να ταλαιπωρηθείς παρά πολύ.

Λόγο της πανδημίας εμένα μου έλεγαν οι περισσότερες αεροπορικές (lufthansa, Austrian, SAS, Norwegian, Aegean) οτι δεν μπορούν να αναλάβουν σκυλιά αυτήν την περίοδο επειδή επικοινωνούσα μαζί τους απευθίας (τουλαχιστων πριν 2 μήνες έτσι ήταν).

Ο σκύλος σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχει αντιλυσσικό εμβόλιο, αποπαρασίτωση μέσα-έξω τουλάχιστον 24 ώρες πριν και διαβατήριο ΕΕ.

Έχεις 3 επιλογές από όσο ξέρω:
1) Με εταιρία Cargo. Αυτή είναι η ποιο ακριβή λύση. Εγώ είχα επικοινωνήσει με την skyway.gr και το κόστος ήταν 1200€ χωρις το κλουβί και χωρίς τα έξοδα αεροδρομίου στην σουηδία που βγαίνουν περίπου 150€ άρα συνολικά 1350€ αλλά αυτή η εταιρία ειναι στην αθήνα, και πρέπει καποιος να την παραλάβει απο Arlanda αλλίως πρέπει να πληρώσεις και μια εταιρία που σου αναλαμβάνει να στην κρατίσει καποιες ώρες/μέρες μέχρι να την παραλάβεις εσύ. Επίσεις πρέπει να γίνει μια διαδικασία με τον κτινίατρο της νομαρχίας τις τελευταίες 48 ώρες για να μπεί σε μια βάση δεδομένων (TRACES).

2) Να ταξιδέψετε μαζί αλλά με συγκεκριμένες αεροπορικές. Επειδή όπως και του δικού μου, έτσι και η ράτσα της δική σου σκυλίτσα είναι στο Black list των περισσότερω εταιριών σαν Dangerous breed. Οι μόνες δύο εταιρίες που δέχονται να τα αναλάβουν ειναι η SAS και Norwegian. Το κόστος για τον δικό μου ήταν 175€ το εισητήριο του. Θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει δύο χαρτιά απο πρίν, ενα για το τελονίο στην Σουηδία και ένα για την αεροπορική και να τα έχεις μαζί σου. Πέρα από το εισητήριο του θα έχεις κόστος για το δικό σου εισητήριο (περίπου 150€) και για τεστ (περίπου 50€)αν δεν είσαι κάτοικος Σουηδίας. Στο σύνολο 375€. Η ποιο εύκολη λύση και ποιο οικονομική αν είσαι ήδη Ελλάδα.

3) Να ταξιδέψει με κάποιον άλλον. Εγώ δυστυχώς δεν ήμουν Ελλάδα οπότε έπρεπε να έρθει με κάποιο άλλο άτομο. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να γραφτεί αυτό το άτομο σαν συνιδιοκτήτης στο παράρτημα Β του διαβατηρίου και η διαδικασία είναι η ίδια με παραπάνω.

Σίγουρα έχω ξεχάσει κάποιες λεπτομέρειες οπότε ότι απορίες έχεις μην διστάσεις να με ρωτήσεις. Ξέρω πως είναι να ψάχνεις τρόπο να φέρεις τον σκύλο σου, εμένα κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά.
 


'Αριελ

New Member
26 Μαϊου 2021
3
0
37
Καλησπέρα, πόσα κιλά είναι η σκυλίτσα σου; Εμένα ήταν 38kg περίπου όταν πέταξε και το κλουβί του ήταν 71 Χ 76 Χ 102 cm (αρκετά μεγαλύτερο από τα ελάχιστα όρια που θα πρέπει να έχει ένας σκύλος αυτού του μεγέθους).

ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια , πραγματικά έχω χάσει τον ύπνο μου με αυτό το θέμα. Η σκυλίτσα μου είναι όπως και ο δικός σου, στα 38κιλά εδώ και 3μήνες και όπως φαίνεται θα παραμείνει έτσι.
1.Και εγώ επικοινώνησα με εταιρεία skyway.gr , από αυτούς έχω την τιμή : 1.277€ + το κόστος του κλουβιού διαστάσεων 131*74*104 370€ , +ΦΠΑ φυσικά και χωρίς τα έξοδα τελωνείου . Μου έπεσαν τα σαγόνια . Που παρεπιπτώντος στο κλουβί χωράω εγώ όχι μόνο το σκυλί! Οπότε σαν επιλογή και εγώ την απορρίπτω είναι πάρα πολλά.

2. επικοινώνησα όμως εχθές με μία εταιρεία μεταφοράς οδικώς για σκυλιά , την pettransport, που κάνουν μεταφορές για Σουηδία , αλλά δεν έχει δρομολόγιο για Ιούλιο και περιμένω να μου πει τιμή σαν μεμονωμένη μεταφορά . Διαφορετικά το κόστος όταν έχουν 3-4 σκυλιά στο δρομολόγιο είναι μικρό δηλαδή μου είπαν 350€.

3. έχω κλείσει εισητήρια για Ιούλιο με SAS , αλλά στην κράτηση δεν είδα κάπου να αναφέρει για κατοικίδιο. Μπήκα και στο site τους , αλλά επειδή δουλεύω δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο. Πως επικοινώνησες και έκλεισες εισιτήριο για τον Ντίντο? αν μπορέσω να την πάρω στην ίδια πτήση με μένα , αυτό θα είναι θαύμα , γιατί δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω.
 


30 Μαρτίου 2018
15
27
Καλησπέρα, πόσα κιλά είναι η σκυλίτσα σου; Εμένα ήταν 38kg περίπου όταν πέταξε και το κλουβί του ήταν 71 Χ 76 Χ 102 cm (αρκετά μεγαλύτερο από τα ελάχιστα όρια που θα πρέπει να έχει ένας σκύλος αυτού του μεγέθους).

ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια , πραγματικά έχω χάσει τον ύπνο μου με αυτό το θέμα. Η σκυλίτσα μου είναι όπως και ο δικός σου, στα 38κιλά εδώ και 3μήνες και όπως φαίνεται θα παραμείνει έτσι.
1.Και εγώ επικοινώνησα με εταιρεία skyway.gr , από αυτούς έχω την τιμή : 1.277€ + το κόστος του κλουβιού διαστάσεων 131*74*104 370€ , +ΦΠΑ φυσικά και χωρίς τα έξοδα τελωνείου . Μου έπεσαν τα σαγόνια . Που παρεπιπτώντος στο κλουβί χωράω εγώ όχι μόνο το σκυλί! Οπότε σαν επιλογή και εγώ την απορρίπτω είναι πάρα πολλά.

2. επικοινώνησα όμως εχθές με μία εταιρεία μεταφοράς οδικώς για σκυλιά , την pettransport, που κάνουν μεταφορές για Σουηδία , αλλά δεν έχει δρομολόγιο για Ιούλιο και περιμένω να μου πει τιμή σαν μεμονωμένη μεταφορά . Διαφορετικά το κόστος όταν έχουν 3-4 σκυλιά στο δρομολόγιο είναι μικρό δηλαδή μου είπαν 350€.

3. έχω κλείσει εισητήρια για Ιούλιο με SAS , αλλά στην κράτηση δεν είδα κάπου να αναφέρει για κατοικίδιο. Μπήκα και στο site τους , αλλά επειδή δουλεύω δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο. Πως επικοινώνησες και έκλεισες εισιτήριο για τον Ντίντο? αν μπορέσω να την πάρω στην ίδια πτήση με μένα , αυτό θα είναι θαύμα , γιατί δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω.
Τότε μην ανησυχείς! Θα λυθεί το θέμα πολύ εύκολα!

Πρέπει να πάρεις κλουβί ή τουλάχιστον να μετρήσεις σήμερα την στυλίτσα σου και να ξέρεις ποιο κλουβί θα πάρεις, και αν είναι δυνατόν παρήγγειλε το. Αυτό πρέπει να γίνει για να πεις στην αεροπορική τις διαστάσεις του κλουβιού. Η IATA σε αυτό εδώ το σάιτ (Traveler's Pet Corner) έχει ακριβώς ποσό πρέπει να είναι το κλουβί. Μην πάρεις υπερβολικά μεγαλύτερο δεν το ελέγχουν σχεδόν καθόλου. Πάρε όσο λέει σε διαστάσεις.

Να δείς επίσης το κλουβί να είναι με προδιαγραφές ΙΑΤΑ. Εμένα μου κώστησε 100Ђ περίπου. Πάλι δεν χρειάζεται κάτι ακριβό αν δεν θα ταξιδεύεις με αεροπλάνο πολυ συχνά, και πιάνει και παρα πολύ χόρο και δεν χωράει ουτε στο αμάξι. Όταν έρθεις σουηδία θα πάρεις ειδικό για αμάξι.

Αν γίνεται πάρε σήμερα κιόλας τηλέφωνο στην SAS και κλείσε θέση για την σκυλίτσα σου! Για σκύλους πάνω από 10 κιλά μόνο μέσω τηλεφώνου μπορείς να κλείσεις. Πάρε τηλέφωνο στο +46 770 727 727 και ζητά τους ότι θες να κλείσεις εισιτήριο για τον σκύλο σου. Θα σου πουν αν θες να πληρώσεις τώρα ή στο αεροδρόμιο (εγώ επέλεξα στο αεροδρόμιο για να μην γίνει τίποτα και δεν μπορέσει να πετάξει ο σκύλος μου, τουλάχιστον να μην χάσω τα χρήματα. Ότι και να επιλέξεις θα έχεις μια κρατημένη θέση)

Το τελευταίο βήμα είναι να κατεβάσεις και να εκτυπώσεις δυο έντυπα.

1) Γράψε “SAS certificate for transportation of animals” στο google το πρώτο έντυπο που θα σου βγάλει

2) Anmälan συμπλήρωσε το Online, πρέπει να κάνεις εγγραφή και να δηλώσεις την σκυλίτσα. Θα σου ζητήσει microchip number.

Και είναι όλα έτοιμα! Δεδομένο ότι θα ισχύει το αντιλυσσικό τότε και θα κανείς και αποπαρασίτωση τουλάχιστον 24ώρες πριν.

Αν έχεις άλλες απορίες, χαρά μου να βοηθήσω. Καλή επιτυχία!
 


'Αριελ

New Member
26 Μαϊου 2021
3
0
37
καλησπέρα Αναστάση σε ευχαριστώ πάρα πολύ , μπόρεσα και επικοινώνησα με SAS και η Αριελ θα πετάξει μαζί μου :giggle: Μόνο για κλουβί ψάχνω γιατί το κορίτσι μου θα πάρει τελικά το xlarge ! έχω βρει σε διάφορα site, και φαντάζομαι βοηθάει να έχει ροδίτσες για εύκολη μεταφορά ....το δικό σου ήταν πλαστικό ή ξύλινο; Γιατί και στα πλαστικά λένε ότι είναι με προδιαγραφές ΙΑΤΑ.