Ταξιδι με αυτοκινητο χωρις κλουβι μεταφορας


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Ferozasea...ενταξει...εγραψες κι εσυ μια φορα ενα σεντονι στην ζωη σου...δεν χρειαζεται να μας το κοπανας συνεχεια και να το διπλοποσταρεις...το ειδαμε!!!! :p
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Οπως κ να εχει το κρειτ μπορει οταν ειναι δεμενο στο πατωμα του αυτοκινητου να ειναι ο ασφαλεστερος τροπος μεταφορας αλλα δεν παυει να ειναι ο ποιο βασανιστικος κ η μεγιστη ταλαιπωρια για το σκυλο....
Όσοι δεν χρησιμοποιείτε κρέιτ πώς γνωρίζετε ότι είναι βασανιστικό και ταλαιπωρία για το ζωντανό? Ο δικός μου ο σκύλος όταν ήταν μικρότερος και το κλουβί του χωρούσε στο πίσω κάθισμα (δεμένο πάντα) ήταν πάντα ήσυχος και ήρεμος σε όλο το ταξίδι, χωρίς ίχνος στρες. Αντιθέτως τώρα που χρησιμοποιώ το ίδιο σύστημα με τον aouimbae λόγω μεγέθους (με ζώνη και στηθόλουρο πάντα)το σκυλί αλλάζει αρκετές φορές θέση μέχρι να βολευτεί και σταματάω πιο συχνα για να δω αν ζορίζεται ή τραντάζεται. Επίσης στο κρειτ του στο σπίτι πηγαίνει μόνος του και κουβαλάει τα αγαπημένα του παιχνίδια και λιχουδιές, αν του το μάθεις σωστά δεν βασανίζεται καθόλου
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Πολλοι αλλοι που τα διαβαζουνε αυτα γελανε κ θεωρουν φυσιολογικο να εχουνε το σκυλο του διπλα στο καθισμα τους κ δεν επιρρεαζει την αποδοση της οδηγικης τους συμπεριφορας..... αυτοι τι πρεπει να κανουνε?
Να ψαξουνε αν εχουνε καποιο προβλημα?

Οπως κ να εχει αν καποιος μου πει εμενα οτι ειναι ανω του μετριου οδηγος κ το επιβεβαιωνει με τα γραφομενα του δεν θα το ψαξω, ετσι δεν θεωρω οτι εχει λογικη να ψαχνει κανεις αν εχω ψυχολογικο προβλημα επειδη δεν του αρεσουνε αυτα που γραφω!
Η σκέψη σου σχετικά με την οδήγηση είναι εντελώς πρωτόγονη φιλαράκο.Νομίζεις ότι ο καλός οδηγός είναι αυτός που κάνει multitasking,βάζει το CD,καπνίζει με το χέρι έξω,μιλάει στο τηλέφωνο,παρατηρεί το σκύλο και αφού μέχρι τώρα ζει,άρα είναι αυταπόδεικτο πως είναι καλός οδηγός.
Σκύψε λίγο τη μύτη για να μη βρεις στην οροφή καθώς οδηγείς κ άκου τι λένε 2-3 άνθρωποι,αποδεδειγμένα εμπειρότεροι εσού,όπως ο Ιαβέρης που λίγο πολύ μας είπες ότι τον έχεις κ σαν οδηγό..

Αφού κατέβει η μύτη στο σωστό ύψος,φρέσκαρε κ λίγο τα μαθήματα φυσικής γυμνασίου για να δεις γιατί ο απρόβλεπτος παράγοντας ΔΕΝ προβλέπεται.Δες τις ροπές που ασκούνται,δες τα αντανακλαστικά και τα miliseconds αντίδρασης ενός πιλότου της πολεμικής αεροπορίας κ άσε τα βλαχομπαρόκ μαθήματα οδήγησης με το τσιγάρο έξω από το τζάμι σαν τον Ταμτάκο..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αντε λοιπον να κανω μια συνοψη στο τοπικ γιατι μετα θα πρεπει να σας αφησω, σορρυ
με την ελπιδα να βγει κατι χρησιμο κ οχι να εκδηλωσω τις ψυχικες μου διαταραχες αλλα τις γνωσεις μου που ισως βοηθησουνε καποιους......

-Σκυλος σε κρειτ/κλουβι μεταφορας:
Σαφως ο ποιο ασφαλης τροπος μεταφορας αν γινει σωστα.
Το κλουβι θα πρεπει να ειναι στερεωμενο ΣΩΣΤΑ κ οχι απλος ακουμπητο στο χωρο των αποκευων η των καθισματων. Ενδεικτικα, θα πρεπει να ειναι ασφαλισμενο η με καταλληλες σταθερες ζωνες στα ηδη υπαρχοντα σημεια προσδεσης η με αναλογα δεσιματα (που θα πρεπει να φτιαξει καποιος) στο πατωμα του αυτοκινητου του!
Ειναι ομως κ ο οποιο αβολος τροπος μεταφορας για το ζωο το ιδιο.

-Σκυλι στο πισω μερος:
Ελευθερο ειναι σχεδον εγκληματικο, δεν υπαρχει κανενας ελεγχος μπορει να ερθει πανω σου, να πηδηξει μπροστα, να κοπανιεται αριστερα δεξια κ γενικοτερα δεν το ελεγχεις αλλα κ δεν μπορεις να το περιορισεις η ελενξεις.
Δεμενος με το λουρι του: Ειναι ο ποιο ευκολος τροπος κ ανετος για το σκυλο αλλα κ για καποιον που δεν θελει την ενοχληση του σκυλου οταν οδηγει η ο σκυλος δεν ξερει να συμπεριφερθει μπροστα.
Ομως σε περιπτωση συγκρουσης ουτε ξερεις που θα καταληξει ο σκυλος ουτε ξερεις (ειναι απιθανο μαλλον) το λουρι να αντεξει το φορτιο της επιβραδυνσης κ αν αντεξει να μην σπασει το σβερκο του.
Επισης σχεδον αδυνατο σε μεγαλοσωμο σκυλο ειναι να τον αντεξει το στηθολουρο κατα την ακαριαια επιβραδυνση. Απιθανο αν δεν εχεις καταλληλο σημειο προσδεσης γενικοτερα κ το δεσεις σε χειρολαβες οροφης η πορτας ενας μεγαλοσωμος σκυλος να τις σπασει.

-Σκυλος μπροστα:
Αν ο σκυλος ειναι εκπαιδευμενος να συμπεριφερεται κ ο οδηγος ικανος να τον εχει διπλα του ειναι ασφαλης κ ανετη μεταφορα κ αν προβλεφθει καταλληλα καθολου ποιο επικινδυνη απο τις αλλες περιπτωσεις του ελευθερου κρειτ, του δεμενου πισω σκυλου κλπ.
Για να τον βαλεις ομως μπροστα πρεπει να εχεις εξασφαλισει οτι δεν θα "φυγει" σε ενα μικρο φρενασμα "οτι θα κοντραρει κοινως" οτι δεν θα ανοιξει καταλαθος η πορτα και οτι ο αεροσακος ειναι απεργοποιημενος η ανυπαρκτος οπως κ θα ηταν αν καποιος μετεφερε παιδικο καθισμα

-Σκυλος πανω σε ανθρωπο (συνοδηγο η επιβατη)
Εαν το μεγεθος το επιτρεπει ειναι ενας ασφαλης τροπος με την προυποθεση οτι ο υπο-τον-σκυλο εχει την προσοχη του κ τον κραταει στην αγκαλια του η στα ποδια του. Επισης πρεπει να εχει απενεργοποιηθει καταλληλα ο αεροσακος η να μην υπαρχει αν μιλαμε για συνοδηγο με επιπτωσεις στον ιδιο τον ανθρωπο.
Ειναι ανετος για το σκυλο οχι ομως ανετος για αυτον που βρισκεται κατω απο τον σκυλο κ φυσικα προυποθετει οτι στο αμαξι ειναι πανω απο δυο ατομα.

Προσωπικα αν κ εχω καταλληλα σημεια στερεωσης στο αγωνιστικο μου αυτοκινητο, δεν θελω το ζωο μου να ταλαιπωρειται μεταφερομενο μεσα σε ενα σωστα τοποθετημενο κρειτ κ δεν προτειμω τον ασφαλεστερο τροπο.
Επειδη ειμαι ανω του μετριου οδηγος κ μπορω να διαχειριστω το σκυλο μου διπλα μου, τον εχω εκπαιδευσει κ του παιρνω τα μετρα προφυλαξης για να μην κινδυνευσει εκτος απο την περιπτωση της σφοδρης συγκρουσης.

Ο καθενας ας διαλεξει οτι νομιζει καλυτερο, οπως κ να εχει τα παραθυρα κλειστα η στα δυο δαχτυλα μονο για αερισμο, ο σκυλος οχι σκασμενος στο φαγητο εκτος κι αν ξερουμε οτι δεν ξερναει, δεν τους ναρκωνουμε/χαπακωνουμε αν δεν υπαρχει λογος κ αν ο σκυλος δεν γουσταρει γενικα δεν κανουμε ασκοπες μετακινησεις.....Επισης κοιταμε να αποφυγουμε τις ζεστες μερες κ ωρες κ τον ηλιο να σκαει πανω στο σκυλο....
Οπως κ να εχει αν οι μετακινησεις ειναι συχνες προταση μου ειναι ο σκυλος κ ο οδηγος να εκπαιδευτουν καταλληλα σε εναν απο ολους τους τροπους.

Αν καποιος θελει να γινει κουβεντα επι του θεματος κανενα προβλημα.
Αν καποιος θελει να μου κανει ψυχαναληση, δεν με ενδιαφερει......
Εdit: nfeel, sorry αλλα οι αποψεις σου ειναι αστηρικτες κ εχουνε σκοπο να με μειωσουνε για να νιωσεις καλυτερα. Νιωσε λοιπον καλυτερα γιατι δεν θα απαντησω, αφου τοσο καταλαβαινεις!
Κατι αλλο δεν εχω καλο σας απογευμα.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Oχι εχεις καθε δικαιωμα να αντιδρας αλλα να ξερεις οτι οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται.
Για να σας προβληματιζει τοσο η επιδραση στο οδηγημα ενος σκυλου που βρισκεται στο καθισμα του συνοδηγου σημαινει οτι η σχεση σας με το οδηγημα δεν ειναι ανω του μετριου......
Απ οποια γωνια κ να το δεις, δεν μπορει να ισχυει κατι διαφορετικο!!
Πολλοι αλλοι που τα διαβαζουνε αυτα γελανε κ θεωρουν φυσιολογικο να εχουνε το σκυλο του διπλα στο καθισμα τους κ δεν επιρρεαζει την αποδοση της οδηγικης τους συμπεριφορας..... αυτοι τι πρεπει να κανουνε?
Να ψαξουνε αν εχουνε καποιο προβλημα?
Οπως κ να εχει αν καποιος μου πει εμενα οτι ειναι ανω του μετριου οδηγος κ το επιβεβαιωνει με τα γραφομενα του δεν θα το ψαξω, ετσι δεν θεωρω οτι εχει λογικη να ψαχνει κανεις αν εχω ψυχολογικο προβλημα επειδη δεν του αρεσουνε αυτα που γραφω!
Εντάξει, το ότι κανένα επιχείρημά σου που να επιβεβαιώνει αυτό που έχω βάλει σε bold δεν υπάρχει κατά το δικό μου αδαή, ταπεινό και περιορισμένο νου ας μην το ξαναπώ, δεν υπάρχει νόημα να το συνεχίσουμε.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να θεωρήσεις ως εμπειρότερος που λες ότι είσαι ότι η σχέση των υπολοίπων που γράφουν με την οδήγηση είναι κάτω του μετρίου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα και αν ισχύει όντως. Έχω πρόβλημα με τα αυθαίρετα συμπεράσματα ως προς το κοινό που νομίζεις ότι απευθύνεσαι όταν οι πληροφορίες που έχεις για να τα παράγεις δεν είναι - ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ αφου σου αρέσουν τα αυτονόητα - ούτε κατά διάννοια αρκετές.

Επίσης να σου πω ότι και άλλοι γελούσανε με θέματα ασφαλείας στην οδήγηση και με τις εμπειρίες γίναν πιο προσεκτικοί, έστω και πιο συντηρητικοί, και άλλοι γελούσανε μέχρι που τους κόπηκε το γέλιο. Ξέρουμε όλοι μας τέτοιους και από τις δύο κατηγορίες. Οπότε καθόλου δε με αφορά ποιος γελάει και ποιός όχι.

Τέλος ως ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ μπορεί να θεωρηθεί ΜΟΝΟ κάτι το οποίο αντιλαμβάνεται ο μέσος, κοινός νους, χωρίς να είναι ειδικευμένος σε κάτι, όπως εσύ λες ότι είσαι στην οδήγηση. Άρα το αυτονόητο στην περίπτωσή μας, χωρίς πες να μην έχει ιδέα ο συνομιλητής σου τί είναι τιμόνι, μπορεί να είναι μόνο ότι αυτό:

View attachment 45412
θα κολλήσει παρμπρίζ στο μικρό απότομο φρενάρισμα, και όχι το ότι ΑΝ το σκυλί ξαπλώνει και ΑΝ το έχεις τέλεια εκπαιδευμένο και ΑΝ δεν υπάρχει περίπτωση να κουνηθεί και ΑΝ έχεις αφαιρέσει τον αερόσακο και ΑΝ έχεις φάει 20 χρόνια στο τιμόνι και είσαι master of disaster και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια, είσαι οκ όταν τραβήξεις τη θέση μπροστά. Το τελευταίο όχι απλά αυτονόητο δεν είναι, αλλά και απλά μη λογικό, από όπου κι αν το πιάσεις επίσης.

@feroza, αν παρατηρήσεις, οι άνθρωποι που ανέφεραν "δεμένο πίσω" το σκυλί, έγραψαν επίσης "μόνο με σαμαράκι, ποτέ με περιλαίμιο μην πνιγεί".
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Η σκέψη σου σχετικά με την οδήγηση είναι εντελώς πρωτόγονη φιλαράκο.Νομίζεις ότι ο καλός οδηγός είναι αυτός που κάνει multitasking,βάζει το CD,καπνίζει με το χέρι έξω,μιλάει στο τηλέφωνο,παρατηρεί το σκύλο και αφού μέχρι τώρα ζει,άρα είναι αυταπόδεικτο πως είναι καλός οδηγός.
Σκύψε λίγο τη μύτη για να μη βρεις στην οροφή καθώς οδηγείς κ άκου τι λένε 2-3 άνθρωποι,αποδεδειγμένα εμπειρότεροι εσού,όπως ο Ιαβέρης που λίγο πολύ μας είπες ότι τον έχεις κ σαν οδηγό..

Αφού κατέβει η μύτη στο σωστό ύψος,φρέσκαρε κ λίγο τα μαθήματα φυσικής γυμνασίου για να δεις γιατί ο απρόβλεπτος παράγοντας ΔΕΝ προβλέπεται.Δες τις ροπές που ασκούνται,δες τα αντανακλαστικά και τα miliseconds αντίδρασης ενός πιλότου της πολεμικής αεροπορίας κ άσε τα βλαχομπαρόκ μαθήματα οδήγησης με το τσιγάρο έξω από το τζάμι σαν τον Ταμτάκο..
,,,
ο ιαβερης εχει γνωσεις οδηγησης σε ελεγχομενο χωρο πιστας,,, και οχι σε πραγματικες συνθηκες οδηγησης σε πολη η επαρχιακο δρομο με τρακτερ και αγροτικα να πεταγονται,,, ,,, ο δε πιλοτος της πολεμικης αεροποριας ισως να μην εχει καν διπλωμα αυτοκινητου η να ειναι εντελως για τα ''μπαζα"" οταν πιανει το τιμονι ενος αυτοκινητου,,, δεν εχουν την εμπειρια ,,, η εμπειρια και η πρακτικη γνωση ερχεται με τα χιλιομετρα,,,. ,,, και να κανει αναποδα τιμονια σε τσιρκο ενας οδηγος η ντριφτ δεν σημαινει οτι ξερει να οδηγαει σε πραγματικες συνθηκες η να προβλεπει καταστασεις,,,,
 


Elenaaa

Well-Known Member
15 Απριλίου 2013
102
0
Παιδια μια μερα ελλειψα και εγινε χαμος....σε λιγες ωρες θα ταξιδεψουμε ..οπως ειπα crate δυστυχως δεν πηρα οποτε μετα απο μελετη οσων εχετε γραψει το παιδι μου θα ειναι στην αγκαλια μου η τα ποδια μου με λουρι για να το ελεγχω....
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Παιδια μια μερα ελλειψα και εγινε χαμος....σε λιγες ωρες θα ταξιδεψουμε ..οπως ειπα crate δυστυχως δεν πηρα οποτε μετα απο μελετη οσων εχετε γραψει το παιδι μου θα ειναι στην αγκαλια μου η τα ποδια μου με λουρι για να το ελεγχω....
..
στα ποδια στο πατωμα... και να λαβετε μεριμνα για τη σωστη κυκλοφορια του αερα γυρω του,,,
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
ferozasea δεν θα σου πω που να βαλεις τον σκυλο στο αμαξι σου αλλα ολα αυτα περι εμπειριας και οτιδηποτε αλλο ανεφερες πες τα στους χιλιαδες που εχασαν την ζωη του στην εθνικη οδο που οδηγας εσυ.
Δεν ξερω τι ακριβως συνεβει στον καθενα και δεν εχει σημασια.
Αυτο που ξερω ειναι οτι οι οδηγοι αυτοι ηταν αντρες , γυναικες , νεοι , γεροι , εμπειροι , απειροι , μετριοι , του σαββατοκυριακου , επαγγελματιες , ερασιτεχνες , φορτηγατζηδες , ταξιτζηδες , με περιφερειακη οραση ή χωρις και ολα αυτα που ανεφερες οτι εχεις.
Αν εχεις ολη την εμπειρια του κοσμου και εκει που οδηγας σου ερθει ενα αλλο αμαξι με 120 χμ/ω , ελα και πες μου τι θα κανουν τα αντανακλαστικα σου.
Οι πραγματικα εμπειροι οδηγοι που εχω γνωρισει ποτε δεν σταματουν να παραδεχονται οτι μπορει να συμβει κατι και σε αυτους ανα πασα στιγμη.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ferozasea δεν θα σου πω που να βαλεις τον σκυλο στο αμαξι σου αλλα ολα αυτα περι εμπειριας και οτιδηποτε αλλο ανεφερες πες τα στους χιλιαδες που εχασαν την ζωη του στην εθνικη οδο που οδηγας εσυ.
Δεν ξερω τι ακριβως συνεβει στον καθενα και δεν εχει σημασια.
Αυτο που ξερω ειναι οτι οι οδηγοι αυτοι ηταν αντρες , γυναικες , νεοι , γεροι , εμπειροι , απειροι , μετριοι , του σαββατοκυριακου , επαγγελματιες , ερασιτεχνες , φορτηγατζηδες , ταξιτζηδες , με περιφερειακη οραση ή χωρις και ολα αυτα που ανεφερες οτι εχεις.
Αν εχεις ολη την εμπειρια του κοσμου και εκει που οδηγας σου ερθει ενα αλλο αμαξι με 120 χμ/ω , ελα και πες μου τι θα κανουν τα αντανακλαστικα σου.
Οι πραγματικα εμπειροι οδηγοι που εχω γνωρισει ποτε δεν σταματουν να παραδεχονται οτι μπορει να συμβει κατι και σε αυτους ανα πασα στιγμη.
..... αν σκεπτομασταν ολοι σαν εσενα θα κλειδωνομασταν μεσα στα σπιτια μας ==))
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
..... αν σκεπτομασταν ολοι σαν εσενα θα κλειδωνομασταν μεσα στα σπιτια μας ==))

Φυσικα δεν ηθελα αυτο να πω , αλλα φυσικα εσυ αυτο καταλαβες.
Εννοειτε οτι θα συνεχισεις να οδηγας.
Αυτο που θελω να πω , αν δεν καταλαβες , ειναι οτι ενας πραγματικα εμπειρος οδηγος γνωριζει οτι στον δρομο , και οχι στην πιστα , δεν περνανε τα παντα απο το χερι του.
Και το μονο που μπορει να τον βοηθησει για να αντιμετωπισει αυτον τον παραγοντα ειναι να αναπτυξει το αισθημα της μετριοφροσυνης ως προς τις οδηγικες του ικανοτητες. Κατι που δεν εχεις.
Ενας πραγματικα εμπειρος οδηγος γνωριζει οτι ποτε δεν εχει μαθει τα παντα. Καθε φορα που βγαινει στον δρομο μαθαινει.
Εσυ φαινεται να γνωριζεις ηδη τα παντα.Τα εμαθες καλυτερα και απο τον Ιαβερη. Ξερεις να ξεφευγεις απο τα τρακτερ.
Επειδη ειμαι παθων θα στο πω. Δεν χρειαζεται ουτε ενα δευτερολεπτο για να γινει. Ο χρονος που χρειαζεται για να ριξεις μια ματια στο σκυλι που καθεται διπλα σου ειναι υπεραρκετος. Γιαυτο ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες και γιαυτο οπως ειπε καποιος αλλος. Χαμηλα τη μυτη.
 


ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
Το σκυλι ΘΑ ειναι πιο ασφαλες στο κρειτ,οπως και οι επιβατες του αυτοκινητου..Και ενα ελαφρυ σκυλι πολυ πιο ευκολα γινεται χαλκομανια,φευγει απο την αγκαλια,χτυπαει οπουδηποτε σε ενα αποτομο φρεναρισμα...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Για μέσασ τη πόλη και για μικρές διαδρομές ισως το προβλημα λυνεται με μα ζωνη ασφαλείας ειδική για σκυλάκι αλλα για ταξίδια crate και πάλι crate! Σε πιθανό απότομα φρενάρισμα το μεν ελαφρυ σκυλάκι μπορει να κολλήσει σα χαλκομανία στο παρμπριτζ , το δε μεγαλόσωμο σκυλί να σου εκσφενδονιστει κυριολεκτικά και να σπασει το παρμπριτζ τραυματιζοντας και σενα τον ιδιο και τους συνεπιβατες ! Μη γελασετε . εδω εκσφενδονίστηκα η ιδια σε ενα πλαγιο τρακαρισμα και ενω ημουν η οδηγος βρεθηκα χωρις να το καταλαβω στη θέση του συνοδηγου με την πλάτη στη δεξια πόρτα και το κεφάλι στην οροφή! Και δεν ετρεχα κιολας ..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ξεθάβω το τοπικ και μπαίνω αμέσως στο θέμα :D

Η λύση του κρέιτ στο αμαξι, για πρακτικούς λόγους, δεν είναι υλοποιήσιμη. Σκέφτομαι, λοιπόν, δέσιμο στους κρίκους (στον έναν, δηλαδή, όχι και στους δυο) που έχει το πορτ μπαγκαζ για δέσιμο μεγάλων φορτίων και στηθόλουρο. Το ζήτημα είναι το εξής και απευθύνομαι κυρίως σε όσους έχουν μεγάλα σκυλιά ή γνώσεις από αυτοκίνητα, κρατάει αυτος ο κρίκος 35-40 κιλά σκύλο ή θα βρεθεί το σκυλί να αλλάζει ταχύτητες; Σκέφτηκα και το επιπρόσθετο μετρο του διαχωριστικού ανάμεσα σε πορτ παγκαζ και πίσω θέσεων (κάγκελα). Οποιαδήποτε εμπειρία/ γνώμη/ πρόταση θα εκτιμηθεί δεόντως :)

Καλές βόλτες:)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Ξεθάβω το τοπικ και μπαίνω αμέσως στο θέμα :D

Η λύση του κρέιτ στο αμαξι, για πρακτικούς λόγους, δεν είναι υλοποιήσιμη. Σκέφτομαι, λοιπόν, δέσιμο στους κρίκους (στον έναν, δηλαδή, όχι και στους δυο) που έχει το πορτ μπαγκαζ για δέσιμο μεγάλων φορτίων και στηθόλουρο. Το ζήτημα είναι το εξής και απευθύνομαι κυρίως σε όσους έχουν μεγάλα σκυλιά ή γνώσεις από αυτοκίνητα, κρατάει αυτος ο κρίκος 35-40 κιλά σκύλο ή θα βρεθεί το σκυλί να αλλάζει ταχύτητες; Σκέφτηκα και το επιπρόσθετο μετρο του διαχωριστικού ανάμεσα σε πορτ παγκαζ και πίσω θέσεων (κάγκελα). Οποιαδήποτε εμπειρία/ γνώμη/ πρόταση θα εκτιμηθεί δεόντως :)

Καλές βόλτες:)
Προταση μου: καγκελα τα οποια θα τα στερεωσεις με πατεντα γιατι "πεφτουν" για πλακα. Αλλιως custom crate. αν πιανουν τα χερια σου κ εχεις υπομονη και χρονο. Μπορεις να το φτιαξεις μονος σου, αλλιως σε καποιον π.χ. αλουμινα/σιδερα αλλα θα σου κοστισει αρκετα.
 
  • Like
Reactions: vas and matilda


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Δεν χρειαζεται να κοστισει μια περιουσια. Εμενα μου ειχαν βαλει χοντρο συρμα περιφραξης που ειχε "σφηνωσει" στην οροφη και πιαστει με βιδες στην πλατη του πισω καθισματος. Επισης ειχαν λειανει τις προεξοχες για να μην υπαρχει κινδυνος τραυματισμου.Δεν κανει για σκυλια κερατα
 
  • Like
Reactions: vas


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ξεθάβω το τοπικ και μπαίνω αμέσως στο θέμα :D

Η λύση του κρέιτ στο αμαξι, για πρακτικούς λόγους, δεν είναι υλοποιήσιμη. Σκέφτομαι, λοιπόν, δέσιμο στους κρίκους (στον έναν, δηλαδή, όχι και στους δυο) που έχει το πορτ μπαγκαζ για δέσιμο μεγάλων φορτίων και στηθόλουρο. Το ζήτημα είναι το εξής και απευθύνομαι κυρίως σε όσους έχουν μεγάλα σκυλιά ή γνώσεις από αυτοκίνητα, κρατάει αυτος ο κρίκος 35-40 κιλά σκύλο ή θα βρεθεί το σκυλί να αλλάζει ταχύτητες; Σκέφτηκα και το επιπρόσθετο μετρο του διαχωριστικού ανάμεσα σε πορτ παγκαζ και πίσω θέσεων (κάγκελα). Οποιαδήποτε εμπειρία/ γνώμη/ πρόταση θα εκτιμηθεί δεόντως :)

Καλές βόλτες:)
Εγω ειχα παρει αυτο το καγκελο που χωριζει το πορτ παγκαζ αλλα μετα το χρονο αφενος δε χωρουσε πισω ο σκυλος αφετερου ειχα μονιμος το αγχος τι θα γινει αν κανεις καρφωθει πισω μου.

Υπαρχουν ζωνες για μεγαλοσωμους σκυλους που κουμπωνουν στο στηθολουρο και δε σπανε. Εμεις ετσι πηγαιναμε ταξιδια. Με ζωνη ασφαλειας στο πισω καθισμα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Crate δε γίνεται να μπει στο αμαξι, ανεξάρτητα κόστους, πατεντών κλπ.

Όσον αφορά τη ζώνη, ήταν μια από τις επιλογές μου, σκεφτόμουν πως θα έχει περισσότερο χώρο πίσω (στο χώρο των αποσκευών) για να ξαπλώνει (σε περίπτωση που υπάρχουν άτομα στις πίσω θέσεις) αλλα δεν είχα υπολογίσει τον κίνδυνο της σύγκρουσης. @Amaliaz εχεις να προτείνεις συγκεκριμένη μάρκα/τύπο; Πηγαίνει ο σκύλος πέρα δώθε στα πίσω καθίσματα ή τον περιορίζει;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το ποσο χωρο θα εχει ο σκυλος να κινειται στο καθισμα εξαρταται και απο εσενα. Μεγαλωνει και μικραινει η ζωνη. Κουμπωνει σε στηθολουρο. Της trixie την xl ειχα νομιζω.
Βεβαια ολα αυτα με την προυποθεση οτι ο σκυλος δε στρεσσαρεται μεσα στο αυτοκινητο και δεν κανει βολτες, αλλα μπαινει και καθεται ή ξαπλωνει.
 
  • Like
Reactions: vas


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το ποσο χωρο θα εχει ο σκυλος να κινειται στο καθισμα εξαρταται και απο εσενα. Μεγαλωνει και μικραινει η ζωνη. Κουμπωνει σε στηθολουρο. Της trixie την xl ειχα νομιζω.
Βεβαια ολα αυτα με την προυποθεση οτι ο σκυλος δε στρεσσαρεται μεσα στο αυτοκινητο και δεν κανει βολτες, αλλα μπαινει και καθεται ή ξαπλωνει.
Ευχαριστώ πολύ ☺ (Και @matilda , @george_gs φυσικά)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επίσης με την προυπόθεση, ότι δεν θα την μασουλήσει ο σκύλος, την ζώνη ε;