Ταξιδι με αυτοκινητο χωρις κλουβι μεταφορας




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν τα καθισματα αναδιπλωνουν θα δεσεις στους κρικους καθισματων η στις βασεις των ζωνων.
Κανενας κρικος απλος δεν αντεχει το 40κιλο σε ακινητοποιηση αν τρακαρεις......

Το ποιο ασφαλες ειναι το ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ διαχωριστικο καγκελο. Που για να ειμαι ειλικρινης μονο μια φορα εχω δει, ποιοτητας κ κατασκευης να αντεχει τετοιο σκυλο στο τρακαρισμα.....

Βεβαια κ το γεγονος οτι ενα απλο κρειτ κανει τους 90% να ειναι ασφαλεις, ειναι ανεκδοτο.....
Στο τρακαρισμα το κρειτ θα το φας στο κεφαλι ΜΑΖΙ με τον σκυλο, μιας κ τιποτα δεν το στεραιωνει στο πατωμα ωστε να μεινει ακινητο. Εισαι τυχερος αν απλα σφινωνει πισω απο τα πισω καθισματα κ αντεξουν κι αυτα με την σειρα τους (δυσκολο) .....

Οποτε αν ψαχνεις κατι απλα για να μην κυκλοφορει ο σκυλος ελευθερος, ξεχνας τα περι τρακαρισματος κ τον δενεις κ απο το λουρι γιατι με το στηθολουρο θα γινει κοκορετσι........
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν δεν βρεις πάντως στο αμάξι σου, αρκετά ασφαλές σημείο να τον δέσεις, μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό το κολπάκι:

1da8a784-3e8d-4e54-a66d-d12480e756f9_zps4845079b.jpg

Εντάξει...πιο κοντό το λουράκι. Να μην σέρνεται στον δρόμο :p
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ κατα την μεταφορα του με το αυτοκίνητο χρησιμοποιώ:
- Μουσαμα που πιανει στα πισω και εμπρος προσκεφαλα καλύπτωντας το κενο μεταξυ της ραχης των εμπρος καθισμάτων και του πισω καθισματος ώστε να μην πεσει σε ένα απότομο φρεναρισμα εκεί το σκυλί, ενω παρακρατεί και ενα μεγαλο μερος απ τις τριχες. (έχει και φερμουαρ στο 1/3 ώστε να κανει χωρο για τα πόδια αν χρειάζεται να καθήσει καποιος πίσω)
- Στηθολουρο.
- Ρυθμιζόμενη ζωνη που κουμπώνει στο κουμπωμα της ζωνης ασφαλείας.
 
  • Like
Reactions: mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Αααα παιδιά μες στο μυαλό μου είστε!

Μουσαμά από πού; Κυκλοφορεί κάτι ειδικό για την περίσταση ή ιδιοκατασκευή; Κάτι που όντως να έχει χώρισμα να κάτσει και κανάς άνθρωπος δίπλα με ενδιαφέρει.
Ζώνη την παίρνεις ονλάιν ή έχει και σε πετ σοπ;

Πού είναι καλύτερα να κάτσει το σκυλί με ζώνη (στο πίσω κάθισμα αναφέρομαι εν προκειμένω); Μήπως καλύτερα μέση για να μην έχει κίνδυνο σε καμιά πλευρική σύγκρουση και κυρίως σε αμάξια με πλευρικούς πίσω αερόσακους μην σε κανα ώπα ανοίξουν και τα κάνουν οι αερόσακοι όλα ώπα;
Ο μουσαμάς δεν καλύπτει το κούμπωμα της ζώνης;
 






epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αααα παιδιά μες στο μυαλό μου είστε!

Μουσαμά από πού; Κυκλοφορεί κάτι ειδικό για την περίσταση ή ιδιοκατασκευή; Κάτι που όντως να έχει χώρισμα να κάτσει και κανάς άνθρωπος δίπλα με ενδιαφέρει.
Ζώνη την παίρνεις ονλάιν ή έχει και σε πετ σοπ;

Πού είναι καλύτερα να κάτσει το σκυλί με ζώνη (στο πίσω κάθισμα αναφέρομαι εν προκειμένω); Μήπως καλύτερα μέση για να μην έχει κίνδυνο σε καμιά πλευρική σύγκρουση και κυρίως σε αμάξια με πλευρικούς πίσω αερόσακους μην σε κανα ώπα ανοίξουν και τα κάνουν οι αερόσακοι όλα ώπα;
Ο μουσαμάς δεν καλύπτει το κούμπωμα της ζώνης;


Κατι τετοιο είναι...
Φαντασου ότι έχει φερμουάρ στην καθετη αριστερή πλευρά όπως βλεπεις την εικόνα (εκει που φαινεται σαν τσάκιση). Οπότε αν είναι να καθίσει καποιος πίσω, ριχνεις αυτο το τμημα στο πατωμα ή το διπλώνεις από κατω.
Κουμπώνει με ρυθμιζόμενους ιμαντες και κλιπ στα προσκεφαλα, ενω έχει διπλή ραφη στην ακμή μεταξύ ράχης και καθίσματος για να βρεις τα σημεια κουμπώματος των ζωνών και να κανεις σχισμές με ενα μαχαιρακι ακριβώς.
Ειναι αδιαβροχο. Μπαινει βγαινει σε 30sec και δεν πιανει χώρο στο πορτ μπαγκάζ. (υπάρχει και σε φλις αλλα αυτό δεν καθαριζει απ τις τριχες με τιποτα.)
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Σε καλά ζαχαροπλαστεία, ίσως και σε ανθοπωλεία...
Λολ λεγε βρε, το παρηγγειλες ονλαιν (δωσε λινκ); 'Η αν από μαγαζί το πηρες από car supplies γενικά ή έχει τίποτα καλούδια ειδικά για την περίσταση σε σκυλομάγαζα?
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αν θυμαμαι καλά, γιατι το έχω ήδη πεντεμιση χρόνια, το ειχα παρει απ την κτηνιατρική αποθηκη στην Πετρου Ράλλη.
Ειχα βρει και σε καποια αλλα πετ σοπ αλλά δεν μου ειχαν φανει ποιοτικά, (ασε που δεν ειχαν φερμουάρ που ειναι πολύ χρήσιμο.)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
παρε ενα οικονομικο απο τα jumbo για να δοκιμασεις αν σου κανει.
παντως οι λυσεις που περιεχουν το σκυλι στην καμπινα του αυτοκινητου, κατα την γνωμη μου δεν ενδείκνυνται αν θελεις να το αφησεις εστω κ λιγο μονο του στο αυτοκινητο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Estranged απ' ότι θυμάμαι όταν το έψαχνα κάποτε, αυτό είναι μάλλον παρόμοιας φιλοσοφίας με του epial, ψάξε αν θέλεις για καλύμματα αυτοκινήτου trixie σε πετ σοπ στα μέρη σου να δεις αν σου κάνουν. (Δεν το πήρα, γιατί είχα βρει ένα box γύρω στα 20 ευρώ παραπάνω και το είχα προτιμήσει, οπότε δεν έχω ίδια άποψη)
 
  • Like
Reactions: Estranged




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ έχω ένα τέτοιο από Lidl αλλά χωρίς αυτά τα καπιτονέ. Που πιάνει δηλαδή σε μπροστινά και πίσω καθίσματα και με φερμουάρ στο κάτω μέρος αν δεν θέλεις να είναι τελείως "μπανιέρα". Και έχω και ένα από ξένο petshop που το χω πολλά χρόνια και που καλύπτει και τα πλαινά παράθυρα. Αλλά δεν χρησιμοποιώ τα πλαινά κομμάτια γιατί δεν βολεύουν στο βάλε-βγάλε των σκύλων.
 
  • Like
Reactions: Estranged and Serge


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το πήρα λοιπόν το πολυπόθητο πραγματακι (ζώνη) και πήγε όσο κακά μπορούσε να πάει.

Η ζώνη ήταν πακέτο με ενα στηθολουρο με μαξιλαράκι απαλό μπροστά. Οπότε βάζω στηθόλουρο, ζώνη στο πίσω κάθισμα και ξεκινάμε για απόσταση 5-10 λεπτά μαξ. Υπήρχε μια σχετική κινητικότητα στην αρχή αλλά με μονο πρόβλημα τη μειωμένη ορατότητα από τον κεντρικό καθρέφτη, αφού η ζώνη δεν έδινε περιθώρια για παραπάνω. Κάποια στιγμή βλέπω τον σκύλο ασυνήθιστα μπροστά οπότε βγάζω αλάρμ και κανω να σταματήσω στο πλάι να ξαναφτιάξω τη ζώνη. Ε πριν ακινητοποιηθεί τελείως το αμαξι, ο σκύλος πηδάει από το παράθυρο του συνοδηγού το οποίο ήταν και ορθάνοιχτο για να παίρνει αέρα και βρίσκεται στο δρόμο να σέρνει τη ζώνη. Είχα την τύχη το σημείο που σταμάτησα να είναι ακριβώς μπροστά από την ανοιχτή πόρτα μιας πολυκατοικίας, μπήκε μέσα, μπήκα κι εγω με μια σχετική ανακούφιση ότι δε κινδυνεύει και έπειτα βλέπω με την άκρη του ματιού μου τη γκαραζόπορτα της ίδιας πολυκατοικίας ανοιχτή (πάει η ανακούφιση). Ευτυχώς τον έπιασα, ξαναμπήκε στο αμαξι, ζώνη, κλείνω τα παράθυρα και συνεχίζω για άλλα 1000 μέτρα μεχρι τον προορισμό μας. Στο γυρισμό τον έπιασα με τη ζώνη τη δίκη του, με το λουρί του το οποίο το πέρασα σαν θηλιά στη ζώνη του αυτοκινήτου και (εννοείται) κλειστά παράθυρα και καταφέραμε να γυρίσουμε.

Θεωρώ πως πάτησε καταλαθος το κουμπάκι και ξεκούμπωσε τη ζώνη διότι δε βρήκα κατι σπασμένο. Εν κατακλείδι... Ζώνη, λουρί δεμένο από κάπου μεσα στο αμαξι και κλειστά παράθυρα, τουλάχιστον.
 
  • Like
Reactions: mareco