Τα ενδιαφέροντα των λάμπραντορ!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Μίλησα με έναν φίλο μου που είχα καιρό να δω, μένει σε φάρμα στην Δανία και είχε λάμπραντορ όλη του την ζωή μου είπε λοιπόν ότι τα λατρεύει αλλά θα πρέπει να ξέρω πολύ καλά τι με περιμένει.
Μου είπε λοιπόν πως αυτά τα σκυλιά τρελένονται για τρία πραγματα.
Για να τρώνε!
Για να ζευγαρώνουν (δεν μου το είπε τόσο κομψά :p)
Και για να κολυμπάνε!

Πως θα κάνω ευτυχισμένο τον μικρό μου που δεν σκοπεύω να τον ζευγαρώσω και δεν προβλέπω να κολυμπάει και τόσο συχνά! Επίσης δεν θέλω να γίνει γουρουνάκι οπότε και η διατροφή του θα είναι προσεχτική.
Ξέχασε το θέμα της επαναφοράς όμως οπότε πιστεύω το μπαλάκι να μας βοηθήσει να τον κάνουμε ευτυχισμένο! :D
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Αν ησουν νεο μελος θα σου απαντουσε πχ το μελος ''κυβελη'',
''πριν παρουμε μια φυλη οφειλουμε να εχουμε ενημερωθει για τα +- και ιδιαιτεροτητες της''
ή
''ποιος εκτροφεας σου εδωσε σκυλο εφοσον δεν ξερεις οτι τα λαμπ λατρευουν το νερο (παπιοσκυλα) και εσυ δεν εχεις τη δυνατοτητα να του παρεχεις συχνα αυτη του την αγαπη''
και άλλα τετοια
αλλα βλεπω οτι ειδη εισαι ενεργο μελος του φορουμ εδω και 3,5 μηνες με 1102 ποστ.

Μην κρινουμε τοσο αυστηρα λοιπον τους αλλους χωρις να βλεπουμε τα δικα μας!

Φιλικα Σοφια
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Για να ζευγαρώνουν (δεν μου το είπε τόσο κομψά :p)
Αφού συμφωνήσω με τη Sophiaouda, να σου κάνω ένα λογοπαίγνιο:
Να σου φέρω ένα αρσενικό Ποιμενικό Κεντρικής Ασίας 2 ετών (για λίγο καιρό) στη θέση του Labrador...
α) Για να δεις τι σημαίνει "τους αρέσει να ζευγαρώνουν":D
β) Για να διαπιστώσεις τι σημαίνει "δεν σκοπεύω να τον ζευγαρώσω"...:cool:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το δικό μου λάμπραντορ πάντως τρελαίνεται για τα εξής:

1. Μπαλάκι
2. Μπαλάκι
3. Μπαλάκι
4. Σκυλιά
5. Μπαλάκι
6. Μπαλάκι
7. Μπισκοτάκι
8. Μπαλάκι... α, το είπα; :p
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Το δικο μου δεν ειναι καθαροαιμο και δεν ξερω αν εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα, αλλα δεν μου εχει δειξει ποτε οτι "τρελαινεται για ζευγαρωμα". Τα υπολοιπα ομως ναι.. Δωστου φαγητο και παρτου την ψυχη... Ακομα και να μην εχει περασει 1 λεπτο που εχει φαει το φαγητο του αν δει εμας να τρωμε κατι, γεμιζει το πατωμα σαλια και μας κοιταζει με ενα κακομοιρο βλεμα λες και τον εχουμε νηστικο 10 μερες. Οσο για το κολυμπι, πραγματικα τρελαινεται. Το καλοκαιρι τον πηγα πεντε μηνων για βολτα στο ποταμι και πηδηξε μονος του μεσα και κολυμπουσε λες και το εκανε χρονια. Οσο καιρο τον εχω δεν πιστευω οτι εχει ευχαριστηθει τπτ οσο το κολυμπι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Αν ησουν νεο μελος θα σου απαντουσε πχ το μελος ''κυβελη'',
''πριν παρουμε μια φυλη οφειλουμε να εχουμε ενημερωθει για τα +- και ιδιαιτεροτητες της''
ή
''ποιος εκτροφεας σου εδωσε σκυλο εφοσον δεν ξερεις οτι τα λαμπ λατρευουν το νερο (παπιοσκυλα) και εσυ δεν εχεις τη δυνατοτητα να του παρεχεις συχνα αυτη του την αγαπη''
και άλλα τετοια
αλλα βλεπω οτι ειδη εισαι ενεργο μελος του φορουμ εδω και 3,5 μηνες με 1102 ποστ.

Μην κρινουμε τοσο αυστηρα λοιπον τους αλλους χωρις να βλεπουμε τα δικα μας!

Φιλικα Σοφια
Σοφία ήξερα πολύ καλά τις ανάγκες και τις μεγάλες αγάπες των λαμπραντορ πριν αποκτήσω ένα. Το ποστ μου ήταν περισσότερο χιουμοριστικό και λυπάμαι που το εκμεταλεύτηκες για να "μου την πεις".
΄Οσον αφορά το ότι δεν θα τον ζευγαρώσω αυτό είναι δουλειά του εκτροφέα και θα ίσχυε εννοείται για οποιαδήποτε φυλή.
Όσον αφορά το φαί εννοείται ότι δεν θα ενδώσω στην φημισμένη λαιμαργία των λαμπ αν δεν θέλω να γίνει γουρουνάκι, και όσον αφορά το κολύμπι δεν ξέρω αν δεν ζούμε στην ίδια χώρα πάντως στην αθήνα που ζω είναι λίγο δύσκολο ένας σκύλος να κολυμπάει συχνά περαν των 20 ημερών που κάποιος κάνει διακοπές οπότε με την λογική σου κανείς εκτροφέας λαμπ δεν θα έπρεπε να τα δίνει σε αθηναίους.

Όσον αφορά την εκτόνωση που θελει ένας τέτοιος σκύλος είχα πλήρη επίγνωση πριν τον πάρω και εέχω αλλάξει ήδη συνήθειες για να του την προσφέρω και ακόμη είναι 4 μηνών..λίγο άδικη και χωρίς βάθος η κριτική σου.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Α
β) Για να διαπιστώσεις τι σημαίνει "δεν σκοπεύω να τον ζευγαρώσω"...:cool:
Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς, εννοείς ότι θα έπρεπε να αναθεωρήσω και να τον ζευγαρώσω;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
''ποιος εκτροφεας σου εδωσε σκυλο εφοσον δεν ξερεις οτι τα λαμπ λατρευουν το νερο (παπιοσκυλα) και εσυ δεν εχεις τη δυνατοτητα να του παρεχεις συχνα αυτη του την αγαπη''
Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο αστείο μου φαίνεται ότι θα πρέπει να απολογηθώ επειδή δεν κυνηγάω πάπιες ώστε να τρέχει στις λίμνες ο elvis να μου τις φέρνει ή όσοι έχουν jack russel θα πρέπει να τα βάζουν να κυνηγάνε αλεπούδες ή εσύ ότι θα πρέπει να βάζεις τα σκυλιά σου να μαζεύουν δίχτια ψαράδων και να ρυμουλκούν κορμούς δέντρων ..
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
οκ κερδισες =D>
καλο ειναι να περνουμε μια φυλη που ειναι φτιαγμενει για καποιο σκοπο και εμεις να μην μπορουμε να παρεχουμε τα βασικα ( και δεν λεω να κυνηγαει παπιες,για νερο μιλησα-αν και το καλυτερο θα ηταν αυτο).

Περα απο την αντιπαραθεση μας θα σου πω για την πολυαγαπημενη μας Αθηνα.
Οπως γνωριζεις ο νομος Αττικης εχει πααααααααρα πολλες παραλιες γεματες κοσμο,που το χειμωνα ομως δεν παταει ψυχη,αρα αμα θελεις μπορεις να τον πηγαινεις συχνα στη θαλασσα (εγω αυτο εκανα για 2-3 χρονια,σχεδον καθε απογευμα).

Αν και δεν μιλαμε για τη δικη μου φυλη εδω,εχω να σε ενημερωσω (σαν ξαδελφακι που εισαι) οτι πλεων τα χρησιμοποιουν σαν ναυαγοσωστες.... και για να σε προλαβω δεν ξερεις τι εκπαιδευση εξασκηση εχουν κανει τα δικα μου σκυλια σε αυτη τη χωρα που υστερει σε παραλιες και ποταμια.
:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπαλάκι και στην θάλασσα-πανεύκολο

τώρα για το ζευγάρωμα....τι να πώ? μηπως ,επειδή ξέχασε το μπαλάκι ο φίλος σου,ήθελε να πεί επαναφορά και είπε ζευγάρωμα??????λέω μήπως......:p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Περα απο την αντιπαραθεση μας θα σου πω για την πολυαγαπημενη μας Αθηνα.
Οπως γνωριζεις ο νομος Αττικης εχει πααααααααρα πολλες παραλιες γεματες κοσμο,που το χειμωνα ομως δεν παταει ψυχη,αρα αμα θελεις μπορεις να τον πηγαινεις συχνα στη θαλασσα (εγω αυτο εκανα για 2-3 χρονια,σχεδον καθε απογευμα).
Να σου πω την αλήθεια το έχω στο μυαλό μου να το κάνω, σκεφτόμουν να ξυπνάω και πολύ νωρίς να τον πηγαίνω και τώρα (να είμαι εκεί 7 το πρωί ) αλλά δεν το βλέπω πολύ εφικτό.
Υπάρχει και ένας χώρος στο μαρούσι με πισίνες όπου πίνεις καφέ και κολυμπούν οι σκύλοι, περιμένω να μεγαλώσει λίγο όμως.
Όσον αφορά τα νέας γης αν δεις τον δικό μου σε κάποιες φάσεις μοιάζει πολύ με τα κρεμαστά του χείλια και το μεγάλο του κεφάλι :)
Και δεν χρειάζεται σε καμία περιπτωση η ειρωνία, δεν είπα ότι υστερούμε σε παραλίες και ποτάμια , για την αθήνα μιλούσα και για τη δυσκολία πρόσβαση σκύλων σε παραλίες της ειδικά αυτή την εποχή και μετά.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
οκ κερδισες =D>
καλο ειναι να περνουμε μια φυλη που ειναι φτιαγμενει για καποιο σκοπο και εμεις να μην μπορουμε να παρεχουμε τα βασικα ( και δεν λεω να κυνηγαει παπιες,για νερο μιλησα-αν και το καλυτερο θα ηταν αυτο).

Περα απο την αντιπαραθεση μας θα σου πω για την πολυαγαπημενη μας Αθηνα.
Οπως γνωριζεις ο νομος Αττικης εχει πααααααααρα πολλες παραλιες γεματες κοσμο,που το χειμωνα ομως δεν παταει ψυχη,αρα αμα θελεις μπορεις να τον πηγαινεις συχνα στη θαλασσα (εγω αυτο εκανα για 2-3 χρονια,σχεδον καθε απογευμα).

Αν και δεν μιλαμε για τη δικη μου φυλη εδω,εχω να σε ενημερωσω (σαν ξαδελφακι που εισαι) οτι πλεων τα χρησιμοποιουν σαν ναυαγοσωστες.... και για να σε προλαβω δεν ξερεις τι εκπαιδευση εξασκηση εχουν κανει τα δικα μου σκυλια σε αυτη τη χωρα που υστερει σε παραλιες και ποταμια.
:)

Δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω καμια απο τις δυο σας Κυριες μου αλλα εχω μια ερωτηση σαν θεατης που ειμαι κ σας διαβαζω.

Η ερωτηση μου παει προς την Σοφια! Σοφια αν ησουν εκτροφεας Λαμπ ΔΕΝ θα εδινες σκυλο σε καποιον που δεν μπορει να παει τα σκυλια του στην θαλασσα περα απο της 10-30 μερες οσες εχει του καλοκαιριού ?
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Η αντιπαραθεση ειναι απο αλλο τοπικ.
Φυσικα και θα εδινα,εξαλλου δυστυχως δεν μπορεις να ξερεις αν ο αλλος σου λεει 100% αληθεια για το πως θα μεγαλωσει το σκυλι,το παιζεις κορονα γραμματα.
Για μενα το βασικο σε μια τετοια ''συναλλαγη'' ειναι να βρεις καποιον που θα αγαπησει τη φυλη ( την ξερει δεν την ξερει),οταν την αγαπησει και στο βουνο να μενει θα βρει χρονο-τροπο-χρημα να κανει το καλυτερο για το σκυλο του,για τις αναγκες του για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.

Κυβελη,το 7 το πρωι δεν θα στο προτεινα (γιαγιαδες-παπουδες) εξαλλου τα απογευματα 100% θα βρεις και αλλους που βολταρουν στην παραλια με το σκυλι τους.
Καμια σχεση η πισινα με την θαλασσα\ποταμι,να επιδιωκεις το δευτερο
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Oι αντιπαραθέσεις καλύτερα να μένουν στα topics που αφορούν.
Εάν πραγματικά η ένστασή σου ήταν για τον σκύλο μου θα είχες δει ήδη από άλλα ποστς που κάνω ότι δεν είμαι από τις περιπτώσεις που θα χρειαζόταν ποτέ να πω ψέματα στον εκτροφέα για να μου δώσει τον σκύλο..επίσης θα έβλεπες πόσο με ενδιαφέρει το καλύτερο των σκύλων μου και δεν θα είχες καν ένσταση.
Η πισίνα είναι μια λύση όταν η θάλασσα δεν είναι δυνατή, αλλιώς εννοείται ότι η θάλασσα είναι καλύτερη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενα λάμπραντορ δεν θέλει πολλά για να είναι ευτυχισμένο. Και γενικότερα, δεν είναι σκυλί που θα κρατάει κακίες. "Μαμά, γιατί δεν με πήγες στη θάλασσα;;" δεν θα το πει ποτέ. Ούτε "Μαμά, γιατί ο Μπόνι κηνυγάει πάπιες, και εγώ δεν κηνυγάω πάπιες;;". Ούτε θα σου πει, τώρα, θέλω να πάω να κηνυγήσω πάπιες! Ενα λάμπραντορ θα αρκεστεί στο να βγει τις βόλτες του - τις μεγάλες, όχι τις βόλτες γύρω γύρω το τετράγονο- όπου και να αποφασίσει να τον πάει το αφεντικό του. Μία βόλτα στην πόλη, μία βόλτα στο δασάκι, μία βόλτα στην παραλία. Παιχνίδι με μπαλάκι, παιχνίδι με άλλα σκυλιά, τζόγκινγκ, βόλτα απλά για να μυρίσει - όλα αυτά θα τον κάνουν ευτυχισμένο και δεν θα τα βαρεθεί ΠΟΤΕ. Και να μην κάνει καμιά φορά μπάνιο στη ζωή του, δεν θα του λείπει, δεν θα το κάνει δυστυχισμένο, απλά πρέπει να έχει πράγματα να κάνει - να τρέξει, να παίξει. Το μπάνιο για μένα όμως είναι μια τέλεια άσκηση -ειδικά για κουτάβι- εσείς κάτω τουλάχιστον, είστε τυχεροί που δεν έχετε βαρυχειμωνιές και που έχετε πολλές παραλίες, έτσι όταν περάσει το καλοκαιράκι και φύγει η πολυκοσμία, έχετε όλες τις παραλίες δικές σας.
 
  • Like
Reactions: karolinakl


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Το μπάνιο για μένα όμως είναι μια τέλεια άσκηση -ειδικά για κουτάβι- εσείς κάτω τουλάχιστον, είστε τυχεροί που δεν έχετε βαρυχειμωνιές και που έχετε πολλές παραλίες, έτσι όταν περάσει το καλοκαιράκι και φύγει η πολυκοσμία, έχετε όλες τις παραλίες δικές σας.
Συμφωνώ απόλυτα , ούτε εξασκεί πίεση στους συνδέσμους ούτε τίποτα, για αυτο θέλω να τον πηγαίνω έστω σε πισίνα από τώρα, άλλωστε δεν είναι δύσκολο ούτε ακριβό απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καθαρές οι εγκαταστάσεις.

Τρελένεται για άλλα σκυλιά και για τρέξιμο, αλλά προς το παρόν είναι ελεγχόμενο λόγω ηλικίας. τον πάω στο πάρκο κάθε πρωί αφού βγει η μεγάλη βόλτα -και λυσάει στο χώμα που είναι ασφαλές για τα ποδαράκια του. Γενικά του προσφέρω ότι μπορώ και ελπίζω να μην μου πει ποτέ "μαμά γιατί ο κούκυ κυνηγάει πάπιες και όχι εγώ;;;" :p
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
μωρε Κυβελη....δειξε μου εσυ τον αρσενικο σκυλο, οποιο να΄ναι αρσενικο στη φυση που δεν θελει να ζευγαρωνει....:p :p

Οσο για τα αλλα συμφωνω....μαμ, και μπαλακι φουλ....α ναι και πολλες αγαρμποσυνες μεχρι να ενηλικιωθουν κατα τα 2 :p
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
μωρε Κυβελη....δειξε μου εσυ τον αρσενικο σκυλο, οποιο να΄ναι αρσενικο στη φυση που δεν θελει να ζευγαρωνει....:p :p

Οσο για τα αλλα συμφωνω....μαμ, και μπαλακι φουλ....α ναι και πολλες αγαρμποσυνες μεχρι να ενηλικιωθουν κατα τα 2 :p

Το δικο μου ακομα δεν εχει δειξει κανενα δειγμα πανω σε θυληκο μονο σε 1 αρσενικο Αγγλικο μπουλντογκ που δεν τον εχω δει γιατι το πρωι τον βγαζει παντα η μαμα κ παντα τοτε τον συναντανε στο "Περιφραγμενο"! και ειναι 16μν
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Το δικο μου ακομα δεν εχει δειξει κανενα δειγμα πανω σε θυληκο μονο σε 1 αρσενικο Αγγλικο μπουλντογκ που δεν τον εχω δει γιατι το πρωι τον βγαζει παντα η μαμα κ παντα τοτε τον συναντανε στο "Περιφραγμενο"! και ειναι 16μν
αυτο ειναι ταση κυριαρχιας....τον καβαλαει φανταζομαι ε?
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
αυτο ειναι ταση κυριαρχιας....τον καβαλαει φανταζομαι ε?
Για να μην χαλασουμε το θεμα κ να μην βγαινουμε οφφ-τοπικ :D

Μαλλον κατι τετοιο αλλα δεν το εχω δει με τα ματια μου γιατι γινεται παντα το πρωι που τον συνανταει η μαμα, το απογευμα δεν τον εχω πετυχει ποτε εγω!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki