Τα κουτάβια των pet shops.


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
STELLAKI said:
Σε επισκέψεις μου σε pet shops τα κουταβάκια που πουλάνε είναι το πολύ 2-3 μηνών. Αναρωτιέμαι λοιπόν που τα πάνε αυτά που δεν πωλούνται;
τι γίνονται; Μήπως γνωρίζετε;
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
STELLAKI ρίξε μια ματιά στις σχετικές με τα pet shop συζητήσεις. Το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Σίγουρα δεν πουλιούνται όλα. Ίσως καταλήγουν και κάποια αδέσποτα. Το θέμα είναι ένα ζώο 6 μηνών, σε ας πούμε πιο μεγαλόσωμες ράτσες, που έχει ξεπεράσει και τις χαριτωμενιές, ποιος θα το πάρει? Άσε τα προβλήματα υγείας που ήδη έχουν απο εκεί που προέρχονται, βάλε και τα ψυχολογικά του εγκλεισμού σε κλουβί για μεγάλο διάστημα.

Τώρα θα ξεκινήσω και μια παραφιλολογία ίσως, αλλά κάποτε είχα ακούσει/διαβάσει ότι σε pet shop που διατηρούν και ερπετά, τα δίναν στα ερπετά ως φαί, ή ακόμα ότι τα ζώα αυτά χρησιμοποιούνταν σε κυκλώματα κυνομαχιών. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, ίσως ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας, το ελπίζω τουλάχιστον.
 


STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
αυτό που εννοώ είναι οτι δεν έχουν ενήλικα σκυλιά.
Όλα είναι μωράκια και δεν νομίζω οτι καταφέρνει νε πουλήσει 12-15 κουτάβια τον μήνα που το καθένα απο αυτά κοστίζει απο 600 ευρώ και πάνω.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Κι όμως τα καταφέρνουν.

Και αν κάποιο δεν πουλιέται αρκετό καιρό και φτάσει 4 ή 6 μηνών το δίνουν μισή τιμη ... :?

STELLAKI said:
αυτό που εννοώ είναι οτι δεν έχουν ενήλικα σκυλιά.
Όλα είναι μωράκια και δεν νομίζω οτι καταφέρνει νε πουλήσει 12-15 κουτάβια τον μήνα που το καθένα απο αυτά κοστίζει απο 600 ευρώ και πάνω.