Τα νεύρα μου..


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Με πήρε πριν λίγο ένας φίλος μου και με ρωτούσε τί χρέιάζεται ένα κουταβάκι 30 ημερών γιατί θα πάει να πάρει ένα από μια αγγελία..
Του εξήγησα βιαστηκά ό,τι μπορούσα και του έδωσα τηλέφωνα από φιλοζωικά σωματεία να ρωτήσει και πήρα εγώ γνωστούς μου σε σωματεία να ρωτήσω αν έχουν μικρόσωμα.
Τελικά η συζήτησή μας έκλεισε ως εξής..Μου λέει..Τελοσπάντων αν το πάρουμε σήμερα τί χρειάζεται το σκυλάκι?? :evil:
Τί να τους πω ρε γ$@%το..?Είναι και βιαστικοί..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι... όλοι θέλουν σκύλο ΤΩΡΑ, και χθες αν γίνεται!
Και δε θέλουν έναν απλό σκύλο! Θέλουν καθαρόαιμα, σήμερα (και χθες αν γίνεται).
Θέλουν και κουτάβια.
Δεν ξέρουν και την τύφλα τους...
Και μόλις αρχίζει το κουτάβι να τους χέζει το σπίτι, το μετανιώνουν και... όπως είπε κάποιος σε μια ταινία "το καλό με το σκύλο είναι ότι τον ξεφορτώνεσαι ό,τι ώρα θες. Με μια γκόμενα αυτό είναι πιο δύσκολο".
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Γιατι δε δειχνεις στο φιλο σου τη φωτο απο το ποδι μου εξηγωντας του οτι αυτα παθαινει οποιος παιρνει κουταβι μικροτερο απο 2 μηνων απο τη μανα του;;;

Γιατι δε του λες οτι η σφουγγαριστρα θα γινει προεκταση του χεριου του, μεχρι το κουταβι να γινει 2 μηνων και να μπορει να το βγαλει τουλαχιστο στο μπαλκονι για να κατουρησει;;;

Γιατι δε του εξηγεις οτι πρεπει καποιος να προσεχει το κουταβι ανα διαστηματα της 1 ωρας περιπου, που συνεπαγεται οτι δεν θα πρεπει να μενει μονο του;;;

Τα σκεφτηκε ολα αυτα;;;
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ του είπα ό,τι πρόλαβα... :(
Μου είπε ότι δεν τον πειράζει το κατούρημα. Του είπα ότι είναι πιο εύκολο το σκυλί να έχει κάνει τα εμβόλια για να μάθει την τουαλέτα κατευθείαν αλλά.. και η κοπέλα του είναι ενθουσιασμένη γενικά και δεν κρατιούνται..
Αχχχχχχχχχ :?
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Τοτε πες τους "καλο κουραγιο" :)

Απλα ελπιζω να μην ειναι το κουταβι ενας ενθουσιασμος της στιγμης και στην πρωτη δυσκολια το στειλουνε :?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
vaso said:
Τελικά η συζήτησή μας έκλεισε ως εξής..Μου λέει..Τελοσπάντων αν το πάρουμε σήμερα τί χρειάζεται το σκυλάκι?? :evil:
Τί να τους πω ρε γ$@%το..?Είναι και βιαστικοί..
Έπρεπε να του πεις πως το μόνο που χρειάζεται 30 ημερών κουτάβι, είναι η μάνα του.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πές του ότι θα έχει σοβαρά προβλήματα υγείας και ψυχολογικά για πάντα ... άμα επιμένει πές του ότι - άσε δε σου λέω ... :lol: :lol: :lol:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
και ψυχολογικά για πάντα

δηλαδη ολα τα κουταβακια π βρεθηκα στο δρομο εχουν ψυχολογικα?εμενα η σκυλα εχει?να το κοιταξω μηπως( :lol: )...
αληθεια τωρα,ενα αδεσποτο κουταβι π μπορει ν ειναι 30-40 ημερων θα στιγματιστει με κακες μνημες κ τετοια για παντα και θα εχει ενα χαρακτηρα κουλο???πολλα αδεσποτα ειναι εισοροπημενα.... :?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το βλέπω στο δρόμο το κουτάβι τον Αύγουστο... :?

Νίκο δεν έχει να κάνει με το αν είναι αδέσποτο αλλά με το ότι το παίρνεις σε απαγορευμένη ηλικία από τη μάνα του. Οι σημαντικές εβδομάδες κοινωνικοποίησης είναι από την 4η εως την 12η και εβδομάδα. Σχετικά με τις κακές μνήμες που λες, τραυματικές εμπειρίες μεταξύ 8ης και 11ης εβδομάδας μπορούν να καταλήξουν σε φοβίες.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
οκ..καταλαβα..γιαυτο η δικια μ με αποτομους και δυνατους θορυβους πεταγεται....2μηνων ηταν σε κατι αποθηκες με φορτηγα κ τετοια... :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
πολλα αδεσποτα ειναι εισοροπημενα
Τα περισσότερα αδέσποτα από άποψη κοινωνκοποίησης μεγαλώνουν ΤΕΛΕΙΑ σε αντίθεση με παραδείγματα όπως αυτό , που δεν έχει καμία σχέση και δεν καταλαβαίνω γιατί τα συσχετίζεις ....
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
επειδη ο φιλος της Βασως θα παρει κουταβι 30ημερων,και οπως ειπε κ η Νοελα ειναι σημαντικοι οι πρωτοι μηνες για τα θεματα κοινωνικοποιησης κ συμπεριφορας.πολλα κουταβια τα μαζευουν 30ημερων απτο δρομο,αυτο σημαινει οτι απομακρυνθηκαν νωρις απτη μητερα τους ,αρα θα εχουν ψυχολογικα???οταν αναφερθηκα σε αδεσποτα ηθελα να πω κουταβια συγκεκριμενα πολυ μικρης ηλικιας.
οπως ειπε κ η Ροττιε αυτο π θελει το κουταβι 30ημερων ειναι η μανα του.ολα τα αδεσποτα δηλαδη π ειναι 30-40 ημερων,επειδη δεν εχουν τη μανα τους θα βγουν καπως?(εκτος κ αν εχω μπερδευτει αρκετα με το θεμα... :? )
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν χρειάζονται μόνο τη μάνα τους, αλλά και τα αδέλφια τους. Η κοινωνικοποίησή τους ξεκινά άμεσα χάρη στη συνεχή παρουσία τους. Όσο μεγαλώνουν παίζουν, δαγκώνουν το ένα το άλλο και μαθαίνουν να θέτουν όρια.
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δε θα έλεγα ότι θα έχουν ψυχολογικά, αλλά προβλήματα συμπεριφοράς. Κι εγώ 30κάτι ημερών πήρα τον ποιμενικό μου και είναι άψογος. Αυτό όμως προϋποθέτει δουλειά από την ανάδοχη οικογένεια. Τη δουλειά που θα έκανε κανονικά η οικογένειά του σε αυτήν την ηλικία. Συνήθως τα αδέσποτα μικρής ηλικίας παραμένουν με τη μάνα τους περισσότερο σε αντίθεση με τα δεσποζόμενα που κοιτάνε να ξεφορτωθούν τα κουτάβια νωρίς (ακόμα και στον κάδο).

Βάσω με την ελαφρότητα που το αποφάσισαν, με την ίδια ελαφρότητα μπορεί να το παρατήσουν. Αν αποφασίσεις ότι θες σκυλί, το κάνεις μετά από αρκετή σκέψη και χρειάζεται υπομονή μέχρι να βρεις το κατάλληλο. Τώρα άμα σε υιοθετήσει κανένα απρόοπτα, είναι άλλο θέμα.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Αμα ειναι ξεροκεφαλοι καποιοι ανθρωποι και δν ακουνε τπτ δν το αντεχω πραγματικα! Ειμαι και λιγο οξυθυμη και εχω τσακωθει για πολλα πραγματα...

Βασω ελπιζω μεσα απ'την καρδια μου να μην το μετανιωσουν και τουλαχιστον να ζησει μια καλη ζωη το κουταβι.
Και αφου θα το κανουν ππου θα το κανουν τουλαχιστον να βοηθηεις να μεγαλωσει σωστα (με συζητηση εννοω και ενημερωση οχι να το αναλαβεις εσυ)...
Ελπιζω τουλαχιστον για την ανατροφη του να σε ακουσουν :roll:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Τους έστειλα και διάβασαν πολλά θέματα από εδώ πχ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΖΩΟ, μεγαλώνοντας ένα κουτάβι, crate κτλ.
Τους είπα να προετοιμάσουν λίγο το σπίτι, να απομακρύνουν τα επικινδυνα αντικείμενα, να καλύψουν καλώδια γιατί δεν τα είχαν σκεφτεί..Εχω αγχωθεί και εγώ για το τί να τους πρωτοπώ. Είναι το ίδιο άσχετοι με εμένα στις αρχές μου αλλά τουλάχιστον διάβασα κάποια πράγματα 1 χρόνο πριν παρω σκυλί.
Είναι καλά παιδιά πάντως και ελπίζω να μην το μετανιώσουν γιατί η απόφασή τους ήταν τελείως επιπόλαιη δυστυχώς..Θα τους βοηθήσω όσο μπορώ. :?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω αν θυμάστε την ιστορία..
Τελικά τα παιδιά δεν το θέλουν άλλο και θα το δώσουν σε έναν θείο που έχει και άλλα σκυλιά δεμένα στην αυλή (εκπαιδευμένα με τη μέθοδο της κλοτσιάς).
Από την αρχή δεν ασχολήθηκαν καθόλου και το αφήνουν κάθε μέρα πάνω από 10 ώρες μόνο του με συνέπεια όταν τους βλέπει να κάνει σαν τρελό και αυτοί να το φωνάζουν συνέχεια.
Α και το χειρότερο ..Πήγαν μια βδομάδα διακοπές και το αφήσαν μόνο στο σπίτι και πήγαινε ένας φίλος μια φορά τη μέρα να του βάλει φαγητό.
Με έχουν εκνευρίσει και στεναχωρήσει απίστευτα..