Τα σταφύλια της ντροπής


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Έτος: 2009
Τοποθεσία: πρόποδες όρους Παγγαίο, σύνορα Ν. Σερρων - Δραμας.
Βασικη ενασχοληση κατοικων: γεωργία (αμπέλια, ελαιοδεντρα, σιτηρά, κ.ά.)

Τυπική γρηγορη βολτα με το ποιμενικο μου την Ηρα, 500 μετρα ακτινα από το κτημα μου.
Τόπος γεματος με μικρα κτηματα και χωραφια.


Σκύλος φυλακας ελαιοδεντων καποιου 80χρονου.
Γένους θηλυκού.
Γαυγιζει από μακρυα όταν πλησιαζουμε.
Είναι παντα μεσα στον ιδιο περιφραγμενο χωρο 1Χ2 μ.
Παντα δεμενη με αλυσίδα 2μ.
Κουβας γεματος ξεθυμασμενη σκυλοτροφη κοντα στο σπιτακι.
Κουβας με πρασινο νερο (όχι δεν είναι οφθαλμαπάτη και δεν καθρεφτιζονται τα δεντρα) εξω από την σκεπή για να μπορει να γεμιζει και με την βροχη.
Τα βουναλακια με τα κόπρανα φαινεται αριστερα του κουβά με το νερο..
Ο σκυλος - φυλακας μπαινει στο καβούκι του όταν πλησιαζω με την Ηρα να βγαλω φωτο.
Η Ηρα την κοιταζει λες και την λυπαται χωρις να κανει κιχ.
Η κορη μου αναρωτιεται γιατι τοσο γλυκο σκυλακι είναι κλειδωμενο και δεν μπορουμε να παιξουμε μαζι του.
Ρωταει γιατι δειχνει αρρωστο και φοβισμενο.
Επισης απορει γιατι φοραει αλυσίδα αφου είναι περιφραγμενο.
Μηπως, λεω μηπως, για να μην εξαφανιστει τρεχοντας όταν ο ιδιοκτητης ανοιξει κάποτε το κλουβι για ανεφοδιασμο?
Δεξια ακριβως δίπλα υπαρχει ένα πανομοιοτυπο κολαστήριο, κενό.








Σκυλια φυλακες αμπελιών και μερικων δεντρων.
Το καφε είναι κουταβι.
Παντα δεμενο με αλυσιδα.
Το ασπρο/μαυρο χωρις αλυσιδα.
Και τα δυο σε ανεξαρτητους περιφραγμενους χωρους 3Χ2.
Λογω εδαφους δεν μπορω να πλησιασω για καλυτερη φωτο και να δω τους φυλακες να κρυβονται. Αν η Ηρα παει προς το μερος τους οπισθοχωρουν.












Σκυλος άγαλμα.
Όποτε και να περασω είναι στο ιδιο σημειο και στην ιδια σταση, σαν βαλσαμωμενο σκιάχτρο.
Φυλαει την αποθηκη.
Δεν εχει σπιτακι ουτε κάν υποστεγο.
Δεμενος μονιμα με αλυσιδα 2μ.
Ρωτησα τον γειτονα τι ρολο παιζει αυτό το σκυλι.
«Αυτό είναι τελειος φυλακας – φονιάς. Δεν γαυγιζει και δεν προειδοποιει, απλα ορμαει αν πλησιασεις. Αυτό είναι σκυλι!»
Γι αυτό και η φωτογραφια είναι πολύ μακρυνη. Από κινητό χωρις ζουμ.




Ημιαιμο χάσκι ενός και κατι ετους. Το ζευγαρωσαν με λυκοειδές και γεννησε πριν μερικες εβδομαδες.
Γλυκυτατο και φιλικοτατο, μάτια κυριολεκτικα ανθρωπινα που ζητουν να την παρεις αγκαλια.
Μονιμα δεμενο στο σπιτακι του, χειμωνα καλοκαιρι.
Η αγαπημενη του γυμναστικη είναι να σκαρφαλωνει πανω στο σπιτακι του.
Του το επιτρεπει οριακα η αλυσιδα.




Στο ιδιο οικοπεδο.
Ασπρος “λυκος” αγριος.
Τον εφερε μια κοπελα από τη Θεσσαλονίκη στον θειο της στο χωριό γιατι ο σκυλος, όντας μονιμα στο μπαλκονι, ουρλιαζε και ενοχλουσε τους γειτονες οι οποιοι εκαναν εντονα παραπονα.
Μονιμα δεμενος με αλυσιδα 2 μετρων στο ιδιο παντα σημειο.
Διακρινεται πισω το τριγωνικο, μοντερνο, απέριττο, αεριζομενο σπιτακι
με την μίνι σκεπη.
Στο μπαλκόνι μπορει να μην βρεχόταν τοσο αλλα εδω εχει καθαρο αέρα και παρέα ο αχάριστος: Το ημι-χάσκι στα 10 μέτρα.
Αγριευει απιστευτα αν πλησιασεις. Αν όμως πλησιασεις με κέρασμα όπως εκανα εγω, θα τον λατρέψεις. Διψαει για χάδια και παιχνιδι, με αγκαλιαζει και δεν με αφηνει να φυγω.






Σκυλοι «τρούφας».
Ο ιδιοκτητης νομιζει ότι καλλιεργει τρούφα στο κτημα του.
Οση τρούφα βρηκα εγω που δεν ενδιαφερομαι, άλλη τοση βρηκε κι αυτος.
Μονιμα στο μίνι κτημα, με την αποστολή να σκαβουν.
Πεφτουν με δυναμη πανω στην περιφραξη γαυγιζοντας αν πλησιασεις.
Σε μερικα δευτερολεπτα και με λιγο κερασμα τους εκανες φιλους και πηδανε για να τους χαϊδεψεις.





Αυτά στην κοντινη βολτα σε περιουσιες χωρις μόνιμους ενοικους.
Μεσα στο χωριο εχει δεκαδες τετοιες περιπτωσεις αλλά αποφασισα να μην βγαλω φωτογραφιες γιατι είναι σε σπιτια που κατοικουνται.
Εκει εξαλλου τα τυχερα σκυλια βλεπουν καποιον «ανθρωπο».



Τοποθεσία: 3 χιλ. εξω από την Ξάνθη, στην ακρη οικοπεδου πολλων στρεμμάτων οπου στεγαζονται τα γραφεια γνωστης εταιριας e-commerce.
Αυτης που μας παιρνει τηλεφωνο τις ωρες κοινης ησυχιας, λογω χαμηλοτερης χρεωσης, για να μας θυμισει ότι περασαν δυο ολοκληρες μερες από την προθεσμια πληρωμης της δοσης του δανείου ή της καρτας.

Ακριβως απεναντι είναι η πορτα της περιφραγμενης εκτασης που μου παραχωρηθηκε για να πηγαινω να παιζω με την Ηρα και να κανω σκοποβολη.

Περιφραγμενος χωρος 3Χ5μ. Τα σκυλια είναι παντα εκει, αγρυπνοι μαινόμενοι φυλακες.
Οπισθοχωρουν οσο επιτρεπει ο χωρος όταν τα πλησιαζω, με ή χωρις την Ηρα.






Κανενα από τα σκυλια των φωτογραφιων δεν εθεάθη ποτε σε βολτα. Ουτε και προκειται.

Δημοσιευσα τις φωτογραφιες για να τις βλεπω πρώτα εγώ και να θυμαμαι πώς περιπου και πιθανον θα ειχα την Ηρα αν καποιοι από εδώ δεν με έπιαναν πριν ένα μηνα από το χεράκι ή από τα μούτρα.
Φυσικα, ως "πολιτισμενος", θα την ειχα σε κυριλέ μερος και πολύ μεγαλυτερη εκταση.
Μόνη της.

Ευχαριστω
Άρης
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κρίμα τα σκυλάκια!:(


Πάντως είσαι ο μεγαλύτερος διαφημιστής του forum Άρη!!!:D:D:D
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Είναι πράγματι πολύ λυπηρό......

Και με πρόλαβες, μόλις χθες σκεφτόμουν να πάρω σβάρνα τη γειτονιά και να φωτογραφίζω τα διάφορα ταρατσόσκυλα, αυλόσκυλα και σκυλιά πυλωτής που υπάρχουν στη γειτονιά μου, ένα βήμα -ούτε καν δύο- από το βουνό...... :mad::mad::mad:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Άρη, είσαι ένας από τους λόγους που βρισκόμαστε ακόμα εδώ όσοι έχουμε αηδιάσει από τον καταιγισμό βλακείας και ημιμάθειας που δεχόμαστε καθημερινά.
Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν κι εσένα, η παραμονή μου εδώ μέσα παύει να είναι απόρροια μαζοχιστικής διαταραχής και αποκτά νόημα.

Πάντα ευχαριστείς όταν κάποιος απαντά σε ερώτηση σου. Ηρθε η σειρά μου να σε ευχαριστήσω διότι ακόμα και αν αποτελείς την εξαίρεση που επιβεβαιώνει ένα θλιβερό κανόνα, δεν παύεις να τροφοδοτείς την ελπίδα μου ότι ίσως κάποτε κάτι να αλλάξει.

Mε ή χωρίς savoir vivre.
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παιδια σας ευχαριστω έναν έναν ξεχωριστα για τα καλα σας λογια και για οσα μας προσφερετε κάθε μερα.

Εγω ειλικρινα πιστευω ότι ειμαι ενας ανάξιος ιδιοκτητης ενός υπεροχου και πολύ δεκτικού σκυλιού, το οποίο στα καταλληλα χερια θα άνθιζε κυριολεκτικα και θα αξιζε το βαρος του σε χρυσό.


Φιλε Foibos, δεν διαφημιζω το φορουμ. Απλα παραθετω στοιχεια. Όπως αυτό:

20/4 πήρα την Ηρα.
27/4 γραφτηκα απελπισμενος στο φορουμ.
9/5 την πηγα στη γιατρο για το πρωτο εμβολιο.
28/5 την ξαναπηγα για το επαναληπτικο.

Η γιατρος ειπε ενθουσιασμενη ότι η Ηρα εχει τεραστια διαφορα, δεν δειχνει πια σαν τρομαγμενο αγρίμι, είναι συμπαθεστατο σκυλι, δειχνει κοινωνικοποιημενη και είναι φανερο ότι είναι συνεχεια με ανθρωπους.
Επισης ότι φαινεται πολύ πιο περιποιημενη και ομορφη.


Τα λεμε το βραδυ. Παμε με την Ηρα για βολτα και σκοποβολη λιγο νωριτερα σημερα γιατι επεσε η ζέστη.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Χθες επειδή είμασταν και εγώ και ο Σκούμπι χάλια εμφανισιακά(λερωμένοι, σκονισμένοι και δεν συμμαζεύεται) βαρέθηκα να πάμε με τ αυτοκίνητο στα μέρη που πάμε συνήθως και αποφασισα να πάμε γύρω από το σπίτι. Μένουμε σε ημιαστική περιοχή με πολλά χωράφια τριγύρω.. Στην βόλτα μας λοιπόν είδαμε. Ένα σκυλάκι λυκοειδές στο χωράφι απέναντι το οποίο ούτε καν γαύγισε παρά μόνο πήδαγε να μας δει καλύτερα.
Τρία σκυλιά σε ένα παρατημένο ναυπηγείο τα δυο δεμένα με αλυσίδα και το ένα λυτό. Τα δεμένα γαύγιζαν το λυτό δεν πλησίαζε κοντά στα κάγκελα.
Ένα σπίτι πιο μέσα είχε ένα τεράστιο Αγίου Βερνάρδου δεμένο με αλυσίδα. Το σκυλί ήταν μες την βρώμα και κάτω από το στόμα του στο σαγόνι ήταν κατάμαυρο.. Και αυτό γαύγισε πολύ έντονα μόλις πλησιάσαμε..
Μετά από αυτά που είδα( τα έβλεπα πρώτη φορά τα σκυλιά γιατί δεν είχαμε ξαναπάει προς τα κει βόλτα) τα 2 σκυλάκια στο διπλανο κτήμα που είναι λυτά και τουλάχιστον έχουν το ένα το άλλο και αγαπημένο τους παιχνίδι να γαυγίζουν στα μηχανάκια μου φάνηκαν βασιλιάδες..
Αν μπορέσω θα βγάλω κια εγώ φώτο αν και δεν ξέρω πως μπορεί να βοηθήσει αυτό όλα τα ζώα που ζουν τόσο άσχημα..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
To ''ωραιο'' της υποθεσης ειναι πως αν ΣΩΣΕΙΣ ενα απο αυτα τα σκυλια,εισαι παρανομος γιατι ειναι περιουσια του ''ιδιοκτητη''-βασανιστη.

Μηπως θα ζουσαν(ή θα πεθαιναν) καλυτερα ως αδεσποτα???...Λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο.:(
 


chris paras

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
59
0
χιλιες φορες να ηταν στειρωμενα και ελευθερα παρα αυτο το πραγμα.. σε πιανει απελπισια... κανενα ιχνος ανθρωπιας.. σε αυτα τα γ...α σχολεια ειναι δυσκολο να διδαξουν και λιγο οικολογια-ζωοφιλια.. μονο ετσι μπορει να αλλαξει κατι..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
σε αυτα τα γ...α σχολεια ειναι δυσκολο να διδαξουν και λιγο οικολογια-ζωοφιλια.. μονο ετσι μπορει να αλλαξει κατι..
Οταν γινει αυτο ,εγω ειμαι διατεθιμενος να ΞΑΝΑγυρισω στα θρανια!!!
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
ναι!!το πρωι να τα διδασκουν στα παιδια και το απογευμα εντατικα μαθηματα στους γονεις!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οταν γινει αυτο ,εγω ειμαι διατεθιμενος να ΞΑΝΑγυρισω στα θρανια!!!
Οπότε τη γλυτωσες...δεν θα ξαναγυρίσεις ποτέ στο σχολείο!!!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Οπότε τη γλυτωσες...δεν θα ξαναγυρίσεις ποτέ στο σχολείο!!!!
Ξερω τι ταζω εγω...Εκ του ασφαλους παντα...:D
 


chris paras

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
59
0
τωρα τελευταια που ειναι και τις μοδας μιλανε ολοι για οικολογια , αλλα ξερεις στα λογια.. για ζωοφιλια αστο , δεν παιζει , κατα αλλα ξερεις η ελλαδα γεννησε την δημοκρατια και τη φοβερη που ειμαστε και πολλα αλλα τετοια που λεγονται για εσωτερικη καταναλωση αλλα ουσια τιποτα .. το επιπεδο της δημοκρατιας φαινεται απο τον τροπο που συμπεριφερομαστε στα ζωα.. και απο οτι βλεπεις απο τις φωτογραφιες δεν παμε και πολυ καλα..
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
τωρα περα απο την πλακα νομιζω οτι αν μπορουσαν να ενταξουν στο σχολειο ενα μαθημα 1-2 ωρες την εβδομαδα ενημερωνοντας τα παιδια περι των σκυλων και των ζωων γενικοτερα θα ηταν πολυ πιο χρησιμο απο πολλα μαθηματα που διδασκονται ηδη στα σχολεια..
βεβαια για να προλαβω πολλους υστερουμε σε παρα πολλα και εχουν πολλα προτεραιοτητα απλα εγω πιστευω οτι για να αλλαξει κατι στο θεμα ζωα που συζηταμε τα σχολεια ειναι ο πρωτος σταθμος.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και μετά θα γυρίσουν στον Ελληναρά πατέρα και θα τους πει κάτι σαν αυτά που άκουσα το Πάσχα όταν ρωτησε κάποιος στο χωριό, στο τραπέζι, τι να κάνει που ο σκύλος του δνε ακούει το "ελα"...
Μέχρι να προλάβω να πω κουβέντα είχε πει ο ένας "πρέπει να κρατάς μια εφημερίδα γιατί την φοβάται ο σκύλος και σε ακούει" και πετάχτηκε ο άλλος εξοργισμένος και είπε "κράτα μια μακρυά βέργα απο λιγαριά κι όταν τον βλέπεις να του δίνει μερικές για να μάθει να προσέχει εσένα!!!":eek::eek::eek::eek:
Και μετά αντε εγώ να τους μιλήσω για παιχνίδια και χάδια...
Πως τα βιβλία λοιπόν θα τους ανταγωνιστούν αυτούς τους παντογνώστες;


Αυτό έπρεπε να το βάλω και στο :"Εγώ ξέρω απο σκυλιά"....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παιδια, πράγματι καλα τα λεμε από τον καναπε με τον φραπε και τη μπυρα.
Καλοι οι αφορισμοι, καλοι και οι επαινοι.

Εγω ο ωραιος, εκανα κατι γι αυτά τα δύστυχα εκτος από το να τα χρησιμοποιησω ως μοντελα φωτογραφισης?
Μονο το πρασινο νερο αλλαξα κι αυτό μετα από προτροπή της κορης μου.
Θα το αλλαζουμε κάθε φορα που παμε στο κτημα, μια ή δυο φορες τη βδομαδα.

Να μιλησω με αυτους τους ανθρωπους?
Μονο αυτόν με το πρασινο νερο και τον άλλο με το ημι-χασκι και τον ασπρο λυκο γνωριζω καπως.
Τους αλλους δεν τους συναντησα ποτέ.

Ο «πρασινος» όταν πρωτοειδε την Ηρα μου ειπε «Εχω κι εγω ένα σκυλι εκει πισω που το φροντιζω»
(!!!!!!!)
Πιθανοτατα το πιστευει.

Από τον άλλο ζητησα να μου δωσει τον κακο ασπρο λυκο μπας και τον γλυτωσω και μου ειπε «Από δω ο,τι μπαινει δεν βγαινει, δενόμαστε με τα σκυλια μας εμεις»

sofiaklv και scooby doo, εγω θα ελεγα να βγαλετε αν δεν είναι κόπος φωτογραφιες και να τις ποστάρετε.

Για έναν και μοναδικο λογο.
Αν δεν ξερουμε τι να κανουμε με τα σκυλια μας, τουλαχιστον να βλεπουμε τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε.

Είναι μια αρχη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981