Τα Fila και εγω


Status
Κλειδωμένο θέμα

omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλησπερα Λεγομαι Ηλιας ειμαι απο την Δραμα και εκτρεφω Fila Brasileiros,ασχολουμε 12 χρονια με την Ρατσα και εχω συμμετασχει,σε 3 Διεθνεις εκθεσεις στην Γερμανια,στις οποιες ο σκυλος μου ο Δαιμονας κατεκτησε την 1η θεση στο πανγερμανικο το 2006,την 3η στην Ευρωπη το 2003,και την 4η στο πανγκοσμιο το 2004,η μητερα του ειναι η πανγκοσμια πρωταθλητρια 2004,δεν παω αλλο σε εκθεσεις γιατι ειναι πολυ το στρες για τον Δαιμονακο,απλα ηθελα να δω που βρισκεται,εχω αλλα 3 Filas, jack,Roxy,Navara,τα σκυλια μου και εγω ζουμε στους προποδες του βουνου και διπλα σε ποταμι,λιγο εξω απο την Δραμα σε μια εκταση 5 στρεμματων.
 








Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Καλημέρα και καλωσήρθες!

Καλό θα ήτανε να μας πεις κανα δυό λόγια για την φυλή.
Για τον χαρακτήρα κλπ. Τις ανάγκες και απαιτήσεις..

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω πώς τα πάνε με άλλα ζώα? Έχεις κάνει πολλές γέννες?
Προβλήματα που έχουνε αντιμετωπίσει οι ιδιοκτήτες;;
Σε μια ανάγνωση π είχα κάνει στα περί της φυλής τα γενικά, μου είχανε αφήσει την εντύπωση, χαρακτήρα ζόρικου τσοπανόσκυλου... καμία σχέση, ή συγγενεύουνε τα πνεύματά τους...;

Τεσπα.. αυτά.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
καλως ηρθες!

γιατι στρεσαρετε τοσο πολυ σε μια εκθεση που δεν θες να το ξαναπας?
τα αλλα δεν τα εχες κατεβασει ποτε?
γραψε καποια γενικα για την φυλη (μιας και ακουγονται διαφορα) αλλα και για τις εμπειριες σου με αλλα σκυλια
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλημερα,λοιπον ακομα ψαχνομαι στο φορουμ θα γραψω σε καποια φαση για την φυλη,και θα απαντησω μια μια στις ερωτησεις λοιπον hubertus η αλλιως Bloodhound εχουν στο αιμα οπως englisch mastiff και englisch Bulldog,χρησημοποιηται ακομη σαν Ποιμενικος για αγελαδια στην Βραζιλια,αλλα ειναι παρα πολυ καλο λαγωνικο και κατα την γνωμη μου ο καλυτερος σκυλος φυλακας,ο οποιος για φυλαξη δεν χρειαζεται εκπαιδευση εχεις ενα Φιλα δεν περναει τιποτα,οσο για εκθεσεις οπως ειπα δεν παω αλλο ειναι πολυ το στρες,ηθελα απλα να δω που βρισκεται ο Δαιμονας σε σχεση με τα αλλα Φιλα,και λογω του οτι συναντουσα εκει Φιλας απο ολον τον κοσμο,τα αλλα σκυλια δεν τα πηγα,γνωριζω ομως ολοι τους την οικογενεια,γεννες δεν εχω κανει τωρα περιμενω την πρωτη τον απριλιο με το Ροξακι,και θα κανω δυο μονο γεννες την καθε θυληκια και τελος,με τα σκυλια μου δεν εχω σχεση εκτροφεα ουτε την ειδα επιστημονας,ενα λογως για την παραγωγη ειναι τα χρηματα εχουμε εξοδα,τροφες ασφαλεια,γιατροι,βολτες.δευτερος λογως ειναι να γινει αυτη η υπεροχη ρατσα γνωστη στην Ελλαδα,και τριτος λογως ειναι οτι μπορουμε εδω να βγλουμε καλα σκυλια να μην υπερβαλουμε με της γεννες και να ζουν τα σκυλια οπως πρεπει,και οχι να πωλουνται σε ενυδρεια.Υγεια το Φιλα δεν αρρωσταινει ποτε ειναι top fit ειναι πολυ δυνατο και δεν χρειαζεται καθολου μα καθολου περιποιηση εκτος απο χαδια.Χαρακτηρας πολυ πεισματαρικο,μηδενικη εμπιστοσυνη σε ξενους και για αυτο ειναι ολοι οσοι δεν μενουν στο σπιτι μεχρι τον 4-5 μηνα της ζωης του ξενοι,ειναι πολυ ηρεμο γαυγιζει πολυ σπανια,πιστο οσο κανενα αλλο,με αλλα ζωα αν τα γνωρισει απο μικρο κανενα προβλημα,δεν εχει ενστικτο κιλλερ,δεν φοβαται τιποτα,ειναι πολυ φιλικο κα υπομονετικο με παιδια.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οταν μαθω το φορουμ καλυτερα θα βαλω και αλλες φωτο,για να δειτε που και πως ζω εγω και τα σκυλια μου.
 




Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
.. ενδιαφέροντα..

εσύ δλδ πέρα από τα Φίλα έχεις άλλα ζώα;; Πώς τα πάνε;;
Είχες ποτέ άλλο σκύλο φύλακα καλό κλπ και τον συγκρίνεις ή έστω που τον έχεις σαν κορυφαίο..;

Εμένα προσωπικά με ενδιάφερει ότι έχεις να πεις, μπας και μάθουμε τίποτα για την φυλή από πρώτο χέρι... Και ποτέ δεν ξέρεις..

Και πάλι καλώς ήρθες! Μην ξεχνάς και τις φωτό.. ;)
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Πρωτόγονη φυλή, που υποφέρει από ακρότητες τύπου.Σήμερα δε χρησιμοποιείται πια στο κυνήγι, όμως σε περιοχές όπως το Minas Gerais, boiaderos (cattle dogs) υπάρχουν πολλά.
Τα τυπικά δείγματα της φυλής είναι δυστυχώς πια μειονότητα....
To "cabecudo boiadero" όπως επίσης το ονομάζουν οι Βραζιλιάνοι, ειναι ενας σκύλος που δεν έχει καμία σχέση με τα ογκώδη βαριά σκυλια-μιγάδες που βλέπουμε συχνά στις εκθέσεις....
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Τα σημερινά Filas - showdogs στη Βραζιλία, παρουσιάζονται από επαγγελματίες χειριστές και είναι "αρνιά". Αυτός όμως δεν είναι ο τυπικός χαρακτήρας της φυλής. Οταν ένα Fila με τυπικό χαρακτήρα είναι σωστά κοινωνικοποιημένο, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εϊναι σκύλος για λίγους, εντελώς αντικοινωνικός, θαυμάσιος με τα παιδιά (ιδιαίτερα αυτά της οικογένειας).
Πολλά είναι τα Filas που είναι νευρικά, υστερικά κυριολεκτικα, χωρίς ισχυρό νευρικό σύστημα.
Fiel como um Fila έλεγαν οι βραζιλιάνοι: "Πιστός σαν Fila", τονίζοντας την παροιμιώδη αφοσίωση του στους οικείους του.
Filar στα πορτογαλικά σημαίναι πιάνω, αρπάζω, συλλαμβάνω...
Cao de Fila (άλλη μια ονομασία του) Cao de Fila = σκύλος σύλληψης ακριβώς το αντίστοιχο με το perro de presa...στην Ισπανια και τους cani da presa στην Ιταλια....
 










atal

Active Member
24 Νοεμβρίου 2008
26
0
Εχουν περασει πολλα χρονια αλλα αν δεν κανω λαθος στο εικονιδιο ειναι ο inter ch Argos.
 




atal

Active Member
24 Νοεμβρίου 2008
26
0
Για τους πιο νεους ο Argo ηταν ενα απο τα ποιο εντυπωσιακα και σωστα fila της ευρωπης στα τελη της δεκαετιας του 90 και αρχες 2000
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Για τους πιο νεους ο Argo ηταν ενα απο τα ποιο εντυπωσιακα και σωστα fila της ευρωπης στα τελη της δεκαετιας του 90 και αρχες 2000
Νομίζω δεν κατάλαβα καλα.Μπορείς να μου πείς το πλήρες όνομα του?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα