Τεστ δυσπλασίας ισχίου σε κουτάβι


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Καλημερα.
Δε ξερω αν αυτό που θα ρωτησω υπαρχει σε άλλο τοπικ ή θα ηταν καλο να δημιουργηθει ένα καινουριο. Το εψαξα αν υπαρχει αλλου αλλα ισως μου διεφυγε. Η ερωτηση μου είναι η εξης:
Προκειται να παρω ένα κουταβακι ροτβαιλερ από Θεσσαλονικη αν και μενω Αθηνα, μεσα στο επομενο διμηνο. Το σκυλι θα είναι 3 μηνων τοτε. Ηθελα να το παρω νωριτερα (στο διμηνο) αλλα ο εκτροφεας μου συνεστησε να το παρω 3 μηνων ώστε να του εχει κανει και το πρωτο τεστ δυσπλασιας σε δικο του γιατρο εκει. Αξιζει τον κοπο? Είναι αξιοπιστο το τεστ? Μηπως καλυτερα να το παρω στους 2 μηνες (ειμαι και ανυπομονος) και να το κανω το τεστ εδώ (Αθηνα), η να το αφησω και να το κανω μια και καλη μετα τον 1 χρονο? Σημειωση: Το σκυλι δεν το εχω δει ακομα λογω αποστασης αλλα σκοπευω να παω Θεσσαλονικη να το δω σε λιγες μερες και μετα θα το ξαναδω 3 μηνων όταν το φερει εδω ο εκτροφεας. Αρα δικαιολογηται λιγο η ανυπομονησια μου ε?:)
Ο λογος που θελω το τεστ είναι πως θελω θυληκο και αν όλα πανε καλα και αξιζει, θα το παω σε μερικες εκθεσεις και ισως να το βαλω να γεννησει καποτε, με τη βοηθεια και τη καθοδηγηση του εκτροφεα παντα, ή εστω με τη βοηθεια αλλων ανθρωπων που θα γνωρισω μεχρι να ερθει η καταλληλη ωρα.
Ευχαριστω.:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αλλωστε η εξεταση αυτη γινεται απο τους 12 μηνες !
γράφει σε ένα άλλο θέμα...
προσωπικά δηλώνω πλήρη άγνοια περι δυσπλασίας και τέστ
απλά την καταλαβαίνω όταν ανεβαίνει σκάλες ο σκύλος

ας μας πούν οι πιό έμπειροι
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
:confused: :confused:
Προφανώς ένα πρώτο τσεκ ?
Τί να πώ ?
Σε πολύ βαριές περιπτώσεις ΙΣΩΣ θα φαίνεται.
Η δυσπλασία μπορεί να φανεί από 6-7 μηνών και μπορεί να ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΘΕΙ μετά τον χρόνο.
Στην Αμερική εξετάζονται τα σκυλιά μετά τα 2 χρόνια.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Αρα εγω τι κανω τωρα? Μολις γινει 2 μηνων, ξαναπαω Θεσσαλονικη και το παιρνω? Φυσικα και το θελω οσο το δυνατον νωριτερα.
Να το παρω και να το παω σε καποιον καλο γιατρο εδω για να την κανω, ετσι για να υπαρχει ενας πρωτος ελεγχος, μια που ο εκτροφεας το συστηνει? Τι κοστος εχει περιπου αυτο? Ειναι ταλαιπωρια για το σκυλι?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θα αφήσεις τον εκτροφέα να κάνει ό,τι θέλει, πρίν πάρεις τον σκύλο είναι δικος του και δεν πρέπει να ανακατεύεσαι.

Οταν ο σκύλος γίνει δώδεκα μηνών θα συμβουλευτείς τον εκτροφέα ή τον ΚΟΕ για το πώς θα προχωρήσεις σε εξέταση δυσπλασίας.

Είναι ταλαιπωρία - ναι, και ψυχολογική αλλά και λόγω της αναισθησίας (δεν πρέπει να γίνεται εξέταση χωρίς γενική αναισθησία - είναι άχρηστη)
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
εγώ θέλω να μου πεις πως θα γίνει το τεστ δυσπλασίας σε αυτή την ηλικία :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Δεν εχω ιδεα. Γι αυτο και ρωτησα κανεναν που να ξερει. Φοβαμαι οτι:
1. ειναι χωρις νοημα αφου δεν εχει σιγουρο αποτελεσμα
2. παιδεψει τζαμπα το σκυλακι
3. ειναι "εμπνευση" καποιων γιατρων για ενα εξτρα χαρτζηλικι
Το μονο που με ησυχαζει οτι ο εκτροφεας απο μονος του το προτεινε, αρα οπως λεει και ο Denis, δεν ανακατευομαι αφου κατι θα ξερει παραπανω απο εμενα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
εγώ θέλω να μου πεις πως θα γίνει το τεστ δυσπλασίας σε αυτή την ηλικία :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Κάνοντας τις γωνιακές μετρήσεις (υπεξάρθρημα, ανάταξη)

Εμένα ο σκύλος μου έκανε τεστ δυσπλασίας ισχίου (κλινική εξέταση και όχι ακτινογραφία) σε ηλικία 3 μηνών. Έγινε ολική αναισθησία στο κουτάβι.
Σε καμία περίπτωση δεν θα υπέβαλα ξανά κουτάβι σε παρόμοια ταλαιπωρία αν δεν συνέτρεχε σοβαρός λόγος.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Αυτα θα τα ρωτησω αναλυτικα οταν παω να το δω πρωτη φορα, σε καμια δεκαρια μερες που θα εχει κλεισει και τον πρωτο μηνα ζωης (φτου να μη το ματιαξω).:):):)
Το να συντρεχει σοβαρος λογος μου φαινεται δυσκολο, αλλα ισως να ειναι πολιτικη του εκτροφεα. Αλλωστε θα μπορουσε να μη το κανει και να γλυτωσει και ενα εξοδο, σωστα ??? Αυτος μονος το προτεινε, απο την πρωτη στιγμη που μιλησα μαζι του στο τηλεφωνο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρήκα τα αποτελέσματα της τότε εξέτασης (Ortolani sign test), η οποία εντοπίζει ενδείξεις χαλαρότητας στο ισχίο. Εάν το σημείο Ortolani είναι θετικό σημαίνει πως ή υπάρχει ήδη δυσπλασία ή μεγάλη πιθανότητα εμφάνισης δυσπλασίας στο μέλλον.
Η εξέταση στο δικό μου σκύλο έγινε όπως περιγράφεται εδώ:

http://www.westkyveterinaryreferral.com/HipPage.htm
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ευχαριστω.
Αν και στο site λεει πως η διαγνωση γινεται απο 4 μηνων.
Εγω θα το παρω 3 μηνων, αρα η εξεταση θα γινει στους 2,5 μηνες.
:confused::confused:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To ερώτημα είναι:

Εστω ότι η εξέταση δείχνει αρχή δυσπλασίας ... τί θα γίνει το κουτάβι ? :confused:

Εκτροφείς η Θεσσαλονίκη έχει ... 4 ? Οι δύο είναι εδώ, και οι άλλοι δύο διαβάζουν. Πιθανότατα ο εκτροφέας σου δλδ είναι εδώ, αν θέλει ας απαντήσει στα αναπάντητα ερωτήματα, να μην ανακατευόμαστε.
 


rott the world

Active Member
28 Ιουλίου 2008
34
0
Thessaloniki
Καλώς να ορίσεις στη Θεσσαλονίκη Μανώλη... Μια σοφή παροιμία λέει... "το καλό πράγμα αργει να γίνει"... οπότε λίγο ακόμα υπομονή και θα έχεις μπροστά σου με τη μικρή σου όλο το χρόνο να τη χαρείς και να της προσφέρεις απλόχερα την αγάπη σου...
Όσο για το τέστ - εξέταση, πιστεύω ότι ο εκτροφέας σου προσπαθεί απλά να ελαχιστοποιήσει κάθε ενδεχόμενο παρατράγουδο με την κουτάβα και κατά τη γνώμη μου καλά κάνει...
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Καλως να σας βρω!
Σκοπευω να ερθω το πρωτο Σ/Κ του Οκτωβριου. Ειμαι σιγουρος οτι θα περασω τελεια γιατι και την κουταβουλα μου θα δω αλλα και την ομορφη Θεσσαλονικη (με τα ωραια μαγαζια, ιδιως αυτα που πουλανε γλυκα!!!)
Οσο για το τεστ, ειμαι σιγουρος οτι ειναι για καλο. Αλλωστε και ο εκτροφεας ειναι καλο και σοβαρο παιδι, αλλα και λογικα αν το παρουμε, ποιος τρελος θα πληρωνε για μια εξεταση απο τη τσεπη του αν δεν εχει κανενα αντικρυσμα?
Ολο το θεμα ειναι, η απορια που μου δημιουργηθηκε αφου απο οσο διαβαζω εδω μεσα, καταλαβα οτι δεν εχει σημαντικο αντικρυσμα. Ισως ομως να κανω και λαθος. Αυτη την απορια θα τη λυσω μολις ανεβω να σας δω!!!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συμφωνώ.
Εγώ δεν θα ξανανέβαζα το δικό μου σκύλο σ’ αυτή τη διαδικασία. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρηθεί ένα κουτάβι 2-2,5 μηνών με ολική νάρκωση χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος μόνο και μόνο για να του γίνει ένα τεστ (αναφέρομαι στο Ortolani sign test) που θα δώσει απλά ενδείξεις δυσπλασίας.
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Βρήκα τα αποτελέσματα της τότε εξέτασης (Ortolani sign test), η οποία εντοπίζει ενδείξεις χαλαρότητας στο ισχίο. Εάν το σημείο Ortolani είναι θετικό σημαίνει πως ή υπάρχει ήδη δυσπλασία ή μεγάλη πιθανότητα εμφάνισης δυσπλασίας στο μέλλον.
Η εξέταση στο δικό μου σκύλο έγινε όπως περιγράφεται εδώ:

http://www.westkyveterinaryreferral.com/HipPage.htm
Rottie θα μπορούσες να μου πεις σε pm αν έγινε στην Ελλάδα και που;
Το "Penn-hip test" που αναφέρεται λίγο πιο πάνω στην σελίδα που έστειλες έχει δώσει ικανοποιητικά αποτελέσματα (διάγνωση Ι.Δ. στους 4 μήνες) εδώ και χρόνια αλλά από όσο γνωρίζω δεν γίνεται πουθενά στην Ελλάδα. Απαιτεί μηχάνημα...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κώστα, το test που ανέφερα έγινε σε κτηνιατρείο των Αθηνών. Τα υπόλοιπα στα έστειλα σε pm.
:)