Τετραμελής οικογένεια ψάχνει μωράκι westie για υιοθεσία -αγορά


kostasangel

Member
3 Οκτωβρίου 2017
8
17
46
Όπως αναφέρω και στον τίτλο ψάχνουμε ένα αδερφάκι για τα παιδιά και ένα φίλο για εμάς (σύζυγος και εγώ).Έχουμε ερωτευτεί το westie ενός φίλου μας το οποίο απέκτησε από petcity !θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος να μας κατευθύνει για να αποκτήσουμε ένα κουταβάκι .ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλημερα! Αφου ψαχνετε σκυλακι ρατσας η σωστη ηθικα κινηση ειναι να το παρετε απο εναν καλο εκτροφεα. Pet shops κτλ ειναι μερη βασανιστηριων κατι το οποιο ζουν/εζησαν οι γονεις του σκυλιου του φιλου σας (ψαξε puppy mills). Θα προτεινα να μιλησεις με την μιτση καλαιτζιδακη εκτροφεα γουεστι απο χιο για αρχη.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θα σου πω καποια πραγματα και δεν θα ηθελα να με παρεξειγησεις. Ο φιλος σας με την αγορα που εκανε απο το πετσιτι ενισχυσε καποια "εκτροφεια" κολαστηρια που εχουν μια σκυλα για κουτοβομηχανη μεχρι να εξαντληθει με οτι αυτο συνεπαγεται.
Μη σταθεις μονο στην εικονα του γουστι που ειναι οντως ομορφο σκυλακι αλλα μελετησε και τις πραγματικες αναγκες της φυλης να δεις αν μπορειται να ανταπεξελθετε σε αυτες για τα υπολοιπα τουλαχιστον 10 χρονια.
Ο σωστος τροπος για να προχωρησεις σε μια τετοια αγορα ειναι πρωτον διαβασε για τη φυλη.
Δευτερο βημα ειναι να ερθεις σε επαφη με τον ΚΟΕ (Κοινολογικος Ομιλος Ελλαδας). Με ολα τα καλα και τα κακα του ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για να παρεις καποιες κατευθυντηριες γραμμες για εκτροφεις και γεννες.
Σε καμια περιπτωση μην αγορασεις απο πετ σοπ η απο γεννα ιδιωτη απο αγγελια. Οι λογοι κυριως ηθικοι.
Επισης εξετασε το ενδεχομενο να παρεις απο καποιο καταφυγιο ενα μικροσωμο σκυλακι στα κυβικα του γουεστι. Υπαρχουν πολλα που περιμενουν για υοθεσια. Καταφυγια θα βρεις πολλα με μια αναζητηση.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Όπως αναφέρω και στον τίτλο ψάχνουμε ένα αδερφάκι για τα παιδιά και ένα φίλο για εμάς (σύζυγος και εγώ).Έχουμε ερωτευτεί το westie ενός φίλου μας το οποίο απέκτησε από petcity !θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος να μας κατευθύνει για να αποκτήσουμε ένα κουταβάκι .ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.
Καλημέρα.
Το pet city είναι ένα μέρος που εκμεταλλεύεται με αισχρό τρόπο τα σκυλιά..Αναζήτησε στο ιντερνέτ τον όρο puppy mill και θα καταλάβεις.
Το ιδανικότερο που μπορείς να κάνεις είναι:
Να αρχίσεις να διαβάζεις για αυτή τη ράτσα σκύλου,πρότυπο σωματικό και χαρακτήρα ώστε να να μπορείς να ξεχωρίσεις αν όντως βλεπεις westie ή ημίαιμο κανίς( δε το λέω ειρωνικά εμένα όλα αυτά ίδια μ φαίνονται ).
Να πας σε μια ή πολλές εκθέσεις της συγκεκριμένης φυλής και να μιλήσεις με ιδιοκτήτες και εκτροφείς και φυσικά να δει σωστά πρότυπα.
Να πάρεις τηλέφωνο στο ΚΟΕ και να ζητήσεις λίστα επισημων εκτροφεων.
Μετά έχοντας ήδη μια σχετική γνώση ξεκινάς και κάνεις ξεσκαρταρισμα επισκεπτόμενος τα εκτροφεία.
 


kostasangel

Member
3 Οκτωβρίου 2017
8
17
46
Θα σου πω καποια πραγματα και δεν θα ηθελα να με παρεξειγησεις. Ο φιλος σας με την αγορα που εκανε απο το πετσιτι ενισχυσε καποια "εκτροφεια" κολαστηρια που εχουν μια σκυλα για κουτοβομηχανη μεχρι να εξαντληθει με οτι αυτο συνεπαγεται.
Μη σταθεις μονο στην εικονα του γουστι που ειναι οντως ομορφο σκυλακι αλλα μελετησε και τις πραγματικες αναγκες της φυλης να δεις αν μπορειται να ανταπεξελθετε σε αυτες για τα υπολοιπα τουλαχιστον 10 χρονια.
Ο σωστος τροπος για να προχωρησεις σε μια τετοια αγορα ειναι πρωτον διαβασε για τη φυλη.
Δευτερο βημα ειναι να ερθεις σε επαφη με τον ΚΟΕ (Κοινολογικος Ομιλος Ελλαδας). Με ολα τα καλα και τα κακα του ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για να παρεις καποιες κατευθυντηριες γραμμες για εκτροφεις και γεννες.
Σε καμια περιπτωση μην αγορασεις απο πετ σοπ η απο γεννα ιδιωτη απο αγγελια. Οι λογοι κυριως ηθικοι.
Επισης εξετασε το ενδεχομενο να παρεις απο καποιο καταφυγιο ενα μικροσωμο σκυλακι στα κυβικα του γουεστι. Υπαρχουν πολλα που περιμενουν για υοθεσια. Καταφυγια θα βρεις πολλα με μια αναζητηση.
Καλημέρα δεν υπάρχει λόγος να σε παρεξηγήσω αλλά να σε ευχαριστήσω για την τόσο σύντομη απάντηση σου ,φυσικά και δέ θα έπαιρνα ποτέ απο πετ μαγαζι ,με σκύλο έζησα 15 χρόνια με ενα labrator ritriver για το westie διάβασα γενικά οτι πληροφορία μπόρεσα να βρώ και μέσα απο την αναζήτηση μου βρέθηκα σε αυτο το υπέροχο ιστότοπο με άπειρες πληροφορίες για ζωάκια ,γιατρούς,κομμωτές κτλ ,ταιριάζει στον τρόπο ζωής μας και θα ήθελα να επιμείνω στην απόκτηση του, τωρα όσον αφορά το να πάρουμε ένα ζωάκι απο ένα καταφύγιο θα το έκανα με μεγαλη ευχαρίστηση αν αυτό ήταν westie :) το λέω με μεγάλη δόση αστείου χωρίς καμία ειρωνεία προς τα ζωάκια που βρίσκονται στα καταφύγια για να μην παρεξηγηθώ.
 
  • Like
Reactions: vasgial


kostasangel

Member
3 Οκτωβρίου 2017
8
17
46
Καλημερα! Αφου ψαχνετε σκυλακι ρατσας η σωστη ηθικα κινηση ειναι να το παρετε απο εναν καλο εκτροφεα. Pet shops κτλ ειναι μερη βασανιστηριων κατι το οποιο ζουν/εζησαν οι γονεις του σκυλιου του φιλου σας (ψαξε puppy mills). Θα προτεινα να μιλησεις με την μιτση καλαιτζιδακη εκτροφεα γουεστι απο χιο για αρχη.
ευχαρίστως να μιλήσω έχουμε κάποιο τηλ?
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
ευχαρίστως να μιλήσω έχουμε κάποιο τηλ?
Mitsi kalaitzidaki στο facebook συγνωμη δεν εχω τηλ αυτη την στιγμη.. και στον κοε αν παρεις δηλαδη οπως σωστα σ λενε τα παιδια θα σου δωσουν και τα δικα της στοιχεια.
 
  • Like
Reactions: kostasangel


kostasangel

Member
3 Οκτωβρίου 2017
8
17
46
Mitsi kalaitzidaki στο facebook συγνωμη δεν εχω τηλ αυτη την στιγμη.. και στον κοε αν παρεις δηλαδη οπως σωστα σ λενε τα παιδια θα σου δωσουν και τα δικα της στοιχεια.
Την βρηκα και εκανα αιτημα φιλίας !Σε 1000 ευχαριστω.
 












mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@kostasangel να ρωτήσω...πως σκέφτηκες να ψάξεις για την απόκτηση του σκύλου σου, και δεν απευθύνθηκες κατευθείαν στο petshity, αφού και οι φίλοι σας το είχαν πάρει, εύκολα και γρήγορα υποθέτω από εκεί, και σίγουρα θα είναι και ευχαριστημένοι αν τους ρωτήσεις;
 


kostasangel

Member
3 Οκτωβρίου 2017
8
17
46
τελεια σελιδα επικοινώνησα είδη τηλεφωνικά
@kostasangel να ρωτήσω...πως σκέφτηκες να ψάξεις για την απόκτηση του σκύλου σου, και δεν απευθύνθηκες κατευθείαν στο petshity, αφού και οι φίλοι σας το είχαν πάρει, εύκολα και γρήγορα υποθέτω από εκεί, και σίγουρα θα είναι και ευχαριστημένοι αν τους ρωτήσεις;
Καλημέρα γιατι δεν μου αρεσουν τα μαγαζια και οπως ειπα ειχα ενα πανεμορφο labrator τον Cleaver μου που ειχα αποκτησει απο φιλοζωικη..........μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα και πληροφοριες για τον σωστο τροπο αποκτησης και βουαλα..Ηδη μίλησα στο τηλ με την κυρια Μιτση και ειμαι σε συνενόηση για μια γεννα που περιμενει σε ενα μηνά πρώτα ο θεος!!Δεν εχω λογια να ευχαριστήσω για τις τόσες πολλες και γρηγορες απαντήσεις να ειστε ολοι καλα σας ευχαριστω.
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Υπαρχει και το εκτροφειο DES ACHEENS στην Πατρα.
Εχει σελιδα στο φβ και η κυρια ονομαζεται Μινα Χρονοπουλου.
 
  • Like
Reactions: spyv and l.Kyveli






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf