Την βοήθεια σας master of adespotos


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλημέρα, φιλοξενώ στο σπίτι από την Τρίτη μία κουτάβα περίπου 4 μηνών.
Την πήραμε για φιλοξενία απο την φιλοζωική της Πετρούπολης. Η μικρή ειναι πάρα μα πάρα πολύ φοβισμένη.
Δεν ξέρω πολλά από το παρελθόν της, μόνο ότι εδώ και 2,5 εβδομάδες ζούσε se κενελ . Στον χώρο της όταν την είδαμε ήταν πάρα πολύ ζωηρή και χαρούμενη.
Από την ώρα που την φέραμε στο σπίτι δεν μας έχει πλησιάσει καθόλου.
Με το δικό μου σκύλο τα πηγαίνει καλύτερα από ότι με εμάς, τον ψάχνει του κάνει κάποια παιχνίδια αλλά όταν πάει να την παίξει ξαπλώνει σε στάση υποταγής. Μόλις απομακρυνθεί τότε τον ψάχνει και τον μουρμουράει.
Με εμένα μάλλον τα πάει καλύτερα αφού με πλησιάζει στο μισό μέτρο και σήμερα έφαγε από το χέρι μου, επίσης όταν χαϊδεύω τον δικό μου πάλι έρχεται στο μισό μέτρο και μουρμουράει.
Με τους υπόλοιπους, δεν θέλει να έχει καμιά σχέση.
Η ερώτηση είναι την αφήνω να πάρει τον χρόνο της και να μας πλησιάσει μόνη της ?
Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Εγώ θα την άφηνα, να κάνει μόνη της τα βήματά της, όποτε θέλει.
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Γυναικες παιδι μου.

Δωσε της χρονο, μην ασχολεισαι και πολυ μαζι της και προσπαθησε χρησιμοποιωντας τον αλλο σκυλακο να ειναι κοντα σας. Και πολλες βολτουλες αν ειναι οκ με λουρι, μαζι με τα 2 σκυλια.
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Η αληθεια ειναι οτι οσο περισσοτερο προσπαθεις τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και
δεν εχεις και τα αποτελεσματα που θα ηθελες να εχεις.
Στην κοινωνικοποιηση πιστευω θα την βοηθησει πολυ ο μαυροπυρηνος!
Δηλαδη. . . τον φωναζεις ερχεται χαιδευεις του δινεις ενα μεζεδακι, το βλεπει η
μουρμουρα το καταγραφει ο εγκεφαλος και σιγα σιγα θα το πιασει το νοημα. :)
Στην αρχη καθιστη οταν την φωναζεις για να μην τρομαζει πιο πολυ με το μποι
σου (εισαι και ψηλη) και οταν ερχεται μπραβο και μπουκωμα με κατι νοστιμο ολοι σας
οχι μονο εσυ. Και φυσικα βολτες μαζι με τον αλλο για να ξεπαρει πιο γρηγορα.
Σιγουρα θα χρειαστει χρονο, θελει αρκετη υπομονη και το εχεις!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους.
Η αλήθεια είναι εκτός απο την πρώτη μέρα που αναγκαστικά έπρεπε να την καθαρίσω (δεν την έκανα μπάνιο μόνο με μωρομάντηλα ) και να την ψεκάσω γιατί είχε αρκετούς επισκέπτες, δεν ξαναασχολήθηκα μαζί της να την χαιδεψω αφού δεν ήθελε.
Την αφήνω στην ησυχία της και μόνο όταν είναι κοντά μου της μιλάω αλλά ψιλοαδιάφορα και την κλείνω όταν είναι να φύγω με κράχτη το φαγητό της (φοβος φόβος αλλά το φαγητό το τσακίζει).
Ειρήνη τελικά είχες δίκιο το μαυρόσκυλό μου δείχνει μια φοβερή συμπεριφορά με την μικρή δεν το περίμενα (περήφανη σκυλομάνα).
Αυτό με τα μεζαδάκια το κάνω αλλά νομίζω ότι πιο πολύ της την δίνει όταν τον χαιδευω, τότε πλησιάζει αρκετά κοντά και μουρμουράει και κάνει και κάτι σαν κούνημα ουράς.
Τώρα για βόλτες, είναι νωρίς και απο θέμα εμβολίων δεν έχει κάνει κανένα και απο θέμα λουριού της έβαλα την πρώτη μέρα κολάρο αλλά για οδηγό έχουμε μέλλον...
Όσο για τους υπόλοιπους δεν τους πλησιάζει καθόλου ούτε στα δύο μέτρα και μόλις κάνουν να κουνηθούν στο σπίτι εξαφανίζεται. Το πιο πιθανό είναι να έχουν ασχοληθεί μαζί της μόνο γυναίκες και στην θέα ενός αντρα και ενός παιδιού να τα ΄χανει τελείως.
Έχουμε μέλλον .....
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αφου ειναι lurpac ο μικρος! Αυτος θα την βοηθησει να ξεπαρει!
Αν σε πλησιαζει βαλτης κολλαρο και οδηγο και κανε την βολτα μεσα στον
κηπο με τον μαυροπυρηνο! Αν δεν θες να της βαλεις κολλαρο, κανε τον
αλλο βολτα στον κηπο και ψιλοεντολες να σας βλεπει και να ακολουθει!
Για να συνυθιζει σιγα σιγα, μην της ερθει πρωτη φορα εξω ντουβρουτζας. . .
Ειναι μικρη ακομα, θα ξεπαρει αλλα θελει λιγο υπομονη!
Και αν θελετε κοινωνικοποιηση διπλα ειμαστε πεταγομαι! :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Στην αρχη καθιστη οταν την φωναζεις για να μην τρομαζει πιο πολυ με το μποι
σου (εισαι και ψηλη) και οταν ερχεται μπραβο και μπουκωμα με κατι νοστιμο ολοι σας
οχι μονο εσυ.
Και άμα κάτσεις και στο πάτωμα - και συ και κυρίως οι υπόλοιπο - ακόμα καλύτερα.

Να ξέρεις ότι εσύ την πήρες, την ακούμπησες/αγκάλιασες όταν την πήρες, της πρόσφερες φαϊ και δεν την πείραξες, γι'αυτό και αρχίζει να σε εμπιστεύεται πριν τους άλλους. Οι άλλοι είναι ξένοι και τρομακτικοί! Άρα πρέπει να τους συνηθίσει. Και όποια κίνηση κάνουν/κάνετε προς χτίσιμο εμπιστοσύνης (χάδι, φαί, μπράβο κτλ) τόσο πιο εύκολα συνηθίζει. Αλλά όχι απότομες κινήσεις, όχι πίεση, στο δικό της χρόνο όπως είπαν και οι προλαλήσαντες.

Επίσης αν είναι πεινάλας το φαϊ θα κάνει θαύματα και με τους άλλους. Ας της το προσφέρουν όλοι με τη σειρά τους.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σας εχουμε στα υπόψιν μας :)

Για την Ειρήνη πήγαινε αυτό, που θα την χρειαστώ και για το μαυρόσκυλο κάποια στιγμή!
 
Last edited:




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Και άμα κάτσεις και στο πάτωμα - και συ και κυρίως οι υπόλοιπο - ακόμα καλύτερα.

Να ξέρεις ότι εσύ την πήρες, την ακούμπησες/αγκάλιασες όταν την πήρες, της πρόσφερες φαϊ και δεν την πείραξες, γι'αυτό και αρχίζει να σε εμπιστεύεται πριν τους άλλους. Οι άλλοι είναι ξένοι και τρομακτικοί! Άρα πρέπει να τους συνηθίσει. Και όποια κίνηση κάνουν/κάνετε προς χτίσιμο εμπιστοσύνης (χάδι, φαί, μπράβο κτλ) τόσο πιο εύκολα συνηθίζει. Αλλά όχι απότομες κινήσεις, όχι πίεση, στο δικό της χρόνο όπως είπαν και οι προλαλήσαντες.

Επίσης αν είναι πεινάλας το φαϊ θα κάνει θαύματα και με τους άλλους. Ας της το προσφέρουν όλοι με τη σειρά τους.
Το περίεργο είναι ότι δεν την πήρα εγώ !
Εγω την πρωτοείδα στο σπίτι και σε εμένα απο την αρχή ήταν πιο ήρεμη (στους άλλους την πρώτη μέρα πέταγε δόντια )γιαυτό λέω ότι μάλλον οι εμπειρίες της (οι θετικές τουλάχιστον) είναι απο γυναίκες.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Γενικα παντως τα περισσοτερα αδεσποτα (η οσα εχουν τυχει σε εμενα) προτιμουν
να συναναστρεφονται με γυναικες παρα με αντρες. Τους φοβιζει ο τονος της
φωνης? Το υψος? Ολα μαζι? εχουν μαζεψει καμια κλωτσια? Ποιος ξερει. . .
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Το περίεργο είναι ότι δεν την πήρα εγώ !
Εγω την πρωτοείδα στο σπίτι και σε εμένα απο την αρχή ήταν πιο ήρεμη (στους άλλους την πρώτη μέρα πέταγε δόντια )γιαυτό λέω ότι μάλλον οι εμπειρίες της (οι θετικές τουλάχιστον) είναι απο γυναίκες.
Nαι, δεν αποκλείεται καθόλου! Ή κι απ'την ανάποδη ότι έχει αρνητικές εμπειρίες από άντρες και παιδιά.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Θελει τον χρονο της αλλα θα δεις ενα αλλο σκυλο σε λιγο καιρο. Είναι και μικρη και αυτο βοηθαει ακομα περισσοτερο. Η Baroque που ηρθε αρκετα μεγαλη στο σπιτι με τρελη φοβια στους αντρες μεσα σε λιγοτερο απο 1 χρονο εκει που εβλεπε αντρα και εξαφανιζοταν οταν ερχοντουσαν φιλοι μας πηγαινε να τους χαιρετησει απο μονη της και κουνουσε και ουρα.
Βεβαια εμεις που δεν ειχαμε ιδεα απο φοβικα σκυλια αν και σε γενικες γραμμες την δεν την πιεζαμε και την αφηναμε στην ησυχια της ακολουθησαμε και λιγο την μεθοδο "σκληρης αγαπης". Δλδ παρολο που φοβοταν το αγορι μου και δεν τον πλησιαζε το αγορι μου την πλησιαζε και την χάιδευε και της μιλουσε γλυκα. Βοηθουσε βεβαια και το οτι δεν εβγαζε δοντια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η αληθεια ειναι οτι οσο περισσοτερο προσπαθεις τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και
δεν εχεις και τα αποτελεσματα που θα ηθελες να εχεις.
Στην κοινωνικοποιηση πιστευω θα την βοηθησει πολυ ο μαυροπυρηνος!
Δηλαδη. . . τον φωναζεις ερχεται χαιδευεις του δινεις ενα μεζεδακι, το βλεπει η
μουρμουρα το καταγραφει ο εγκεφαλος και σιγα σιγα θα το πιασει το νοημα.
:)
Στην αρχη καθιστη οταν την φωναζεις για να μην τρομαζει πιο πολυ με το μποι
σου (εισαι και ψηλη) και οταν ερχεται μπραβο και μπουκωμα με κατι νοστιμο ολοι σας
οχι μονο εσυ. Και φυσικα βολτες μαζι με τον αλλο για να ξεπαρει πιο γρηγορα.
Σιγουρα θα χρειαστει χρονο, θελει αρκετη υπομονη και το εχεις!
Του φεξε του μπουνταλά δλδ!!! Ειναι κυριος ομως και του αξίζει!

Γενικα παντως τα περισσοτερα αδεσποτα (η οσα εχουν τυχει σε εμενα) προτιμουν
να συναναστρεφονται με γυναικες παρα με αντρες. Τους φοβιζει ο τονος της
φωνης? Το υψος? Ολα μαζι? εχουν μαζεψει καμια κλωτσια? Ποιος ξερει. . .
Το καψαμε εδώ το υψος... κανονικά θα επρεπε να τρέχει μακρυά από τη vek...

Παντως δειχνει οτι θελει τρελή υπομονή η μικρή, και ουτε που θελω να σκεφτομαι τι προλαβε 4 μηνων και εζησε για να αντιδρά έτσι...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Του φεξε του μπουνταλά δλδ!!! Ειναι κυριος ομως και του αξίζει!



Το καψαμε εδώ το υψος... κανονικά θα επρεπε να τρέχει μακρυά από τη vek...

Παντως δειχνει οτι θελει τρελή υπομονή η μικρή, και ουτε που θελω να σκεφτομαι τι προλαβε 4 μηνων και εζησε για να αντιδρά έτσι...
του φεξε δεν λες τίποτα, ανα δέκα λεπτά τον φωνάζουμε ή για χαδι ή για φαι για να βλέπει η κουτάβα :)
δεν ειναι σίγουρα ότι εχει περασει κάτι, μπορεί να είναι στον χαρακτήρα της, αλλά μπορεί να φταίει και η απομόνωση , τι να πρωτοκάνουν μία χούφτα εθελοντές σε τόσους σκύλους ?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
δεν ειναι σίγουρα ότι εχει περασει κάτι, μπορεί να είναι στον χαρακτήρα της,
Πιθανό κι αυτό. Έχω προσωπική εμπειρία με κουτάβι που βρήκα 2 μηνών με την μαμά του και τα αδέλφια του, τα είχε πάρει υπό την προστασία της μια κοπέλα στον κήπο της και μου έδωσε με χαρά το ένα, δεν είχε κακοποιηθεί ποτέ και είχε ζήσει και με την τοκετομάδα του 2 μήνες σχεδόν, σε όλη του την ζωή όμως παρέμεινε φοβικό! Καμιά φορά είναι και γονίδια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
του φεξε δεν λες τίποτα, ανα δέκα λεπτά τον φωνάζουμε ή για χαδι ή για φαι για να βλέπει η κουτάβα :)
δεν ειναι σίγουρα ότι εχει περασει κάτι, μπορεί να είναι στον χαρακτήρα της, αλλά μπορεί να φταίει και η απομόνωση , τι να πρωτοκάνουν μία χούφτα εθελοντές σε τόσους σκύλους ?
Την φωτογραφική ακόμα δεν στην εδωσε η Σταυρούλα???

Ναι εχεις δικιο, είναι και ο χαρακτήρας στη μέση που μπορεί καλλιστα να την κάνει φοβική ή υπερβολικά καχύποπτη και εσωστρεφη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki