Τι αυτοκίνητο να πάρω για το σκύλο;


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εχω ξαναποσταρει την ιδια φωτο και στο παρελθον. Φιλε Νασο, και εγω για χαρη της οικογενειας και του σκυλου, πουλησα την μηχανη και πηρα αμαξι. Ενα μεταχειρισμενο Renault Scenic 1400cc το οποιο χωραει τα παντα και ευκολα!



και μια παρομοια που βρηκα στο Facebook

 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Δεν ειπα οτι για ταξιδια κλπ υπαρχει αλλο αυτοκινητο(tiguan της μητερας μου που ειναι διαθεσιμο για ταξιδια).

Θελουμε μικρο και λογο πρακτικοτητας στο νησι και λογο budget.

Σκεφτομαι το Yeti , αλλα 1200cc και 18000ε καπου με χαλαει.Δεν εχω θεμα με την μαρκα , ετσι κι αλλιως volkswagen ειναι κατα κυριο λογο.
Και μου αρεσει κι ολας γιατι ειναι μαζεμενο με χωρους ομως.

Στην Αιγινα οι αποστασεις ειναι μικρες και τα παιδια μας ειναι η μεγαλη 7 ετων και ο μικρος 3 ετων , αρα εχουμε και παιδικα καθισματακια κλπ.

Οποτε ψαχνουμε κατι απλο , μαζεμενο , για καθημερινη χρηση που να χωραει τον Φιντελ να παμε στον γιατρο η βολτα σε παραλιες.

Τα χρηματα που θελουμε να διαθεσουμε ειναι περιπου 15000ε.

Σωστα το περιοδικο 4 τροχοι ειναι η απαντηση και η βολτα στα αυτοκινηταδικα.

Τυχον αλλες ιδεες ειναι more than welcome
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Natassa δες και το Nissan Juke...

5θυρο να ναι κι ότι νά ναι...Εμένα στο 3θυρο μου βγαίνει η ψυχή και κάνω το ζογκλέρ κάθε φορά για να βάλω/βγάλω τις 2 βρώμες από μέσα...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ποιες μάρκες αποκλείεις; Ενα αξιοπιστο στην τιμη που το θες περιπου ειναι και το ford fusion. Ενδεικτικά απο έναν αντιπρόσωπο
Fusion Core από 12.756 €
Fusion High από 14.021 €
Fusion Lux από 14.816 €
 
Last edited:




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ουουουουουου .... τι να σου πω!!!! :p (δες προηγούμενο ποστ! :rolleyes: )
Γράφαμε μαζί και δεν πρόλαβα να το δω... καλέ ας το παίξει λίγο μούρη και δε θα χάσει..... που θα σηκώσει κεφάλι τώρα και η ΚΙΑ!!! :p
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Opel Corsa, Skoda Fabia, Seat ibiza. Νομιζω γι αυτο που τα θες ειναι καλα!
Δεν έχεις άδικο...τα hunchback αυτοκίνητα είναι μια χαρά γιατί συνδυάζουν ματζόβολο αυτοκίνητο, εύκολο στις μετακινήσεις (τόσο για μικρές όσο και για μεγάλες αποστάσεις) συν του ότι είναι 5θυρα (ή 3θυρα) με αποτέλεσμα να βγαίνει η εταζέρα και έχεις ένα ανοιχτό χώρο για το σκυλάκο (λέμε τώρα...! ;) )
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τουλαχιστον για το corsaki που εχω εμπειρια να πω οτι ειναι και του κατουρου στην βενζινη. Πολυ οικονομικο, μεγαλοι χωροι για το μεγεθος του, μανιτζεβελο στο παρκαρισμα και απο τιμη 10.590-21.990.
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Τα καλυτερα οχηματα για αυτη τη δουλεια κατα τη γνωμη μου ειναι τα τυπου
Citroen Berlingo

φοβεροι χωροι,δεν τους λειπει τιποτα,και μπορουν να χρησημοποιηθουν ακομη και επαγγελματικα.
Βεβαια υστερουν σε επιδοσεις,
αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σόρρυ δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το πόστ-σε έχω για σοβαρό άνθρωπο....μην πάρεις αμάξι στον σκύλο...τα αμάξια δεν είναι σχεδιασμένα για σκύλους.....!!!!
άσχετο
γιατί δεν θές ένα τζιπάκι που έχει τον ωραίο χώρο πίσω απο τα καθίσματα που χωράει και δύο σκυλιά και έχεις και επαφή μαζί τους άνετα?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τουλαχιστον για το corsaki που εχω εμπειρια να πω οτι ειναι και του κατουρου στην βενζινη. Πολυ οικονομικο, μεγαλοι χωροι για το μεγεθος του, μανιτζεβελο στο παρκαρισμα και απο τιμη 10.590-21.990.
Κοίτα κι εγώ hunchback έχω (Rover 214si) και μια χαρά θα συμφωνήσω μαζί σου (απλά σαν το δικό μου δεν πωλείται πλέον και από βενζίνη δε θα έλεγα ότι είναι οικονομικό...)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πράγματι, αυτό που λέει ο fotis1960, είναι σωστό και χρειάζεται ένα μικρό σχολιασμό.

Για όσους έχουν μεγαλόσωμα - γιγαντόσωμα σκυλιά, τα αυτοκίνητα τύπου Citroen Berlingo, εκτός από το ότι διαθέτουν μεγάλους χώρους, έχουν ένα "αχτύπητο" πλεονέκτημα: Είναι πολύ χαμηλά, πίσω, στον χώρο φόρτωσης, με αποτέλεσμα να είναι εύκολη η είσοδος - έξοδος του σκυλιού, χωρίς να χρειάζεται το γνωστό άλμα που μας παραπέμπει ευθέως στο άλλο μεγάλο θέμα... δυσπλασία κλπ.

Υ.Γ. Φαντάζομαι πως όλοι όσοι έχουν τζιποειδές κλπ., γνωρίζουν πολύ καλά την προσπάθεια του σκύλου τους να ανέβει και να κατέβει. Ετσι, φίλε bull?:)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Βρες ενα Fiat Multipla μεταχειρισμενο που τα δινουν και τζαμπα...;)
Εχει φιλος μου, ''τα παντα ολα'' αυτο το αυτοκινητο...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
φιατ ντουπλο.εχει ο αδερφος μου.
κυνηγι παει,
ψαρεμα τι καλαμια τι ψαροτουφεκα τι μπουκαλες.+5 ατομα
βαζει και δυο σκυλια μεσα.
εγω εβγαζα στο μπαμ το πισω καθισμα και εβαζα το καθαρο!!!στολες,εργαλεια και δε συμαζευετε.
το σιγουρο ειναι οτι χωραει τα παντα!!!
και τα τελευταια μοντελα ειναι και πολυ ομορφα και ντιζελ απο οσο θυμαμαι.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Κοίτα κι εγώ hunchback έχω (Rover 214si) και μια χαρά θα συμφωνήσω μαζί σου (απλά σαν το δικό μου δεν πωλείται πλέον και από βενζίνη δε θα έλεγα ότι είναι οικονομικό...)
Αλλη εταιρεια, αλλη τεχνολογια, αλλη χρονια κατασκευης, παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο. Παντως στην θεση του nasouk θαδιαλεγα κατι μικρο, κομψο και ευελικτο!
 


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Εμείς έχουμε το Skoda Fabia.Με πεσμένα τα πίσω καθίσματα μια χαρά χωράει το kennel και ο μεγάλος λευκός( κιλά 54 ) με τα κορίτσια του. Έτσι όμως δεν χωράνε παιδιά.Αν το άλλαζα ξανά ( είμαι πολύ ευχαριστημένη ) θα ήταν μόνο και μόνο για περισσότερο χώρο. Θα ήμουν κάπου ανάμεσα σε Skoda Fabia station wagon , Fiat Doblo το έχει φίλος εκροφέας και Citroen Berlingo. Όλα τα βρίσκεις και μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση και τιμή.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εχω peugeot 206 θα σε συμβουλευα κατι αλλο να αγορασεις
εχω ξηλωσει τα πισω καθισμα και μπενουν 2 box και ενας σκυλος στο μπροστα καθισμα συνολο 3
τωρα για ενα ζευγαρι με ενα παιδι και ενα σκυλο παλι χωρανε
αλλα γενικα μακρυα απο ιταλικα,ισπανικα και γαλικα αυτοκινητα
προτειμησε γερμανικο ή γιαπωνεζικο ,στο λεω σαν σκυλοκατοχος αλλα και σαν επαγγελματιας οδηγος
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Ενα μποξ αυτοκινητου , με πορτες στο μηκος οχι στο πλατος μεγεθους για γερμανικο ποιμενικο , χωραει σε οποιοδηποτε 5θυρο καινουριο αυτοκινητο στο πορτ μπαγκαζ χωρις να δεσμευονται οι πισω θεσεις
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki