Τι γίνεται με τα "κομμένα" στις εκθέσεις;


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
όπως δεν έχει λογική να απαγορεύεται η συμμετοχή των ''κομμένων σκυλιών''σε πάσης φύσεως εξετάσεις εργασίας .
Ούτε σε ένα απλό ΕΒΥ δεν μπορεί να συμμετέχει....
Συγγνώμη, μπορεί να πάρει ΕΒΥ ημίαιμο και δεν μπορεί κομμένο?!?!?!?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν βλέπω το έδαφος για την σύγκριση.
Γιατί ένα ημίαιμο δεν θα έπρεπε να μπορεί να πάρει μέρος περιςςότερο από ένα με κομμένα; Και οι δύο απαγορεύσεις κατά την γνώμη μου είναι λάθος.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το μοναδικό έδαφος για σύγκριση, που βλέπω εγώ, είναι ότι και τα δυο κρίνονται ανάξια αναπαραγωγής. Όμως ειδικά το ΕΒΥ, θεωρώ ότι θα έπρεπε να το περνάμε (εμείς, μαζί με τα σκυλιά μας) όλοι οι κάτοχοι σκύλων, ανεξάρτητα με την καθαροαιμία και τα κοψίματα...
 
  • Like
Reactions: GRDANE and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το μοναδικό έδαφος για σύγκριση, που βλέπω εγώ, είναι ότι και τα δυο κρίνονται ανάξια αναπαραγωγής. Όμως ειδικά το ΕΒΥ, θεωρώ ότι θα έπρεπε να το περνάμε (εμείς, μαζί με τα σκυλιά μας) όλοι οι κάτοχοι σκύλων, ανεξάρτητα με την καθαροαιμία και τα κοψίματα...
Συμφωνώ με την δεύτερη πρόταση σου. Το ότι είναι ανάξια αναπαραγωγής δεν κάνει λιγότερο αναγκαίο να μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτές τις εξετάσεις , αυτό εννοούσα πριν.
Δηλαδή, όπως διατύπωσες πριν το ποστ σου θεώρησα ότι εννοείς ότι είναι ανήκουστο να μην μπορούν να συμμετάσχουν τα κομμένα ενώ τα ημίαιμα μπορούν .
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εχω και εγω μια απορια! Εχω εναν κομμενο σκυλο ( λεμε τωρα!) οποιος δεν εχει παει ποτε σε εκθεσεις- δεν τον εχω περασει ουτε απο εξεταση εργασιας και θεωρω οτι ειναι πολυ καλος ( ξερω πολυ καλα την φυλη μου), κατι που στην ελλαδα δεν ειναι και σπανιο φαινομενο ( να εκτρεφονται σκυλοι που δεν εχου βγει ποτε εξω απο το κεννελ/σπιτι τους). Δεν τον εχει δει δηλαδη "κανενας". Τον ζευγαρωνω- και δηλωνω και την γεννα! Θα ερθουν τα τον δουνε απο τον ΚΟΕ?- να τον ελεγχουν εαν ειναι ακοπος/κομμενος??
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
όχι γιατί να το δει αυτό ο ΚΟΕ ? δεν εχει δουλειά να κοιτάει αν ειναι κομμένο ή όχι ή αν είσαι "νόμιμος εκτροφέας" ή όχι Η δουλειά του είναι να ελένξει αν τα κουταβια εχουν τις προυποθεσεις που χρειαζονται συμφωνα με τους κανόνες του να παρουν pd και μόνο αυτη.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
όχι γιατί να το δει αυτό ο ΚΟΕ ? δεν εχει δουλειά να κοιτάει αν ειναι κομμένο ή όχι ή αν είσαι "νόμιμος εκτροφέας" ή όχι Η δουλειά του είναι να ελένξει αν τα κουταβια εχουν τις προυποθεσεις που χρειαζονται συμφωνα με τους κανόνες του να παρουν pd και μόνο αυτη.
Αρα θα παρω Pedigree για τα κουταβια μου! Αφου δεν το ελεγχει κανενας- και εγω το παιζω ρισκο? ( να ηταν η μονη παρανομια που γινοταν δηλαδη- θα ισυχαζα τωρα!).
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
το θέμα είναι ότι εσένα μπορουν να σε "πιασουν" απο την δηλωμενη γέννα αλλα εμένα (λέμε τώρα)που εχω μία σκύλα κομμένη χωρίς pd και την ζευγαρώνω στην πίσω αυλη (εχω πίσω αυλη, κομμενη δεν έχω χαχα) και βγαζω χαρτζιλικη δεν θα μεπιασουν ποτέ !!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU