Τι ειναι αυτο?


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ειπα οτι ειναι στη μεση μια ζωη,δεν ξερω αν κινδυνευει η οχι και δεν ειμαι και αρμοδια για να κρινω αν ειναι ζητημα ζωης και θανατου.. τι να κανουμε ρε παιδια δεν εχουμε ολοι την ιδια ψυχραιμια. εγω αν ηταν δικος μου σκυλος θα ειχα παθει απανοτα εγκεφαλικα.
Εγκεφαλικα παθαινεις οταν ο σκυλος τρικλιζει, αφριζει, δεν τρωει, δεν κουνιεται, εχει αποπροσανατολισμο, εχει προιξιμο σε σημειο που μπορει να του φραξει τον αερα (μουτρα, λαιμο) οταν χτυπησει κ διαφορα αλλα (οχι αθροιστικα φυσικα!) που σημαινουνε οτι απειλειται η ζωη του!

Σκυλος που επαιζε με σκυλο κ εχι ενα γρουμπαλακι στα πλευρα, δεν εχεις κανενα λογο να πιστευεις οτι απειλειται η ζωη του να ξεκινησεις "κοκκινο συναγερμο" κ να βαλλεις κατα παντων!

Σωστα το εθεσες: ψυχραιμια.....
Ισως παλι εγω να βρισκομαι στα ορια της αναισθησιας μετα απο τοσα χρονια.....
Σιγουρα μια μεση λυση ειναι η σωστοτερη!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Lol, αυτή (η Kimigaz) θα πάθαινε τα εγκεφαλικά east, όχι ότι αυτό έπαθε ο σκύλος της Μαρουσώς :rolleyes:
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Lol, αυτή (η Kimigaz) θα πάθαινε τα εγκεφαλικά east, όχι ότι αυτό έπαθε ο σκύλος της Μαρουσώς :rolleyes:
Κι εγω στην kimigaz απευθυνομουνα....
Εσυ πως καταλαβες οτι το εγραφα για σκυλο!?:confused:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Aααα...

ΧΑχαχαχ άσε τώρα το ξαναδιάβασα, κατάλαβα :dohh::oops:

Διάβασα μάλλον στα γρήγορα μέχρι κάπου εδώ

Εγκεφαλικα παθαινεις οταν ο σκυλος τρικλιζει, αφριζει, δεν τρωει, δεν κουνιεται, εχει αποπροσανατολισμο,
βγάλε κι ένα "ς" από το "παθαίνεις"... κατάλαβες..
 
Last edited:


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Νομιζω ότι βγάζεις βεβιασμένα και αυθαίρετα συμπεράσματα. Οποτε όντως chill out
Όσο για τη "ανευθυνη" κατ' εσέ ιδιοκτητρια, γιατι θα επρεπε να ειναι σαν και εσένα, του πανικού και της υστερίας?
Το αν επαιρνε ή όχι τον κτηνιατρο, δεν το ξερεις και δεν θα πρεπει να προτρεχεις.
δε σου λεω οτι εχω δικιο η οτι η αντιδραση μου ειναι η σωστη
Είπα εγω οτι πρεπει να ειναι σαν εμενα??? ειμαι του πανικου και της υστεριας,πρωτα θα τρεξω κτηνιατρο και μετα θαγραψω στο φορουμ.

Συνφωνω, δεδομένου οτι ειχα ρωτήσει και κάποιοι απο εδω μ ειπαν να περιμένω μέχρι αύριο και οτι δεν είναι κάτι σοβαρό δεν επέμεινα να τον πάμε
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Είπα εγω οτι πρεπει να ειναι σαν εμενα??? ειμαι του πανικου και της υστεριας,πρωτα θα τρεξω κτηνιατρο και μετα θαγραψω στο φορουμ.
Ξερεις οτι το λογικο ειναι πρωτα να αξιολογησεις μια κατασταση κ μετα να παθεις η να μην παθεις πανικο ετσι???
Μου εχουνε τυχει διαφορα κουλα με τον σκυλο μου μακρια απο τον πολιτισμο σε καταστασεις που ο πανικος οχι μονο δεν βοηθαει αλλα χειροτερευει την κατασταση!
Η ερωτησεις κατα σειρα ειναι αν γενικα φαινεται σε καλη κατασταση αν εχει ορεξη αν τρωει κ αν το εχει πανω απο 3-4 ωρες.
Αν η απαντηση σε αυτα ειναι ναι, δεν εχεις κανενα λογο να παθεις κριση απο το πουθενα.
Δεδομενου δε οτι μιλαμε σε εναν ανθρωπο ο οποιος δεν φαινεται να εχει αμεση προσβαση σε κτηνιατρο ειναι ποιο σοφρων να τον κανουμε κι αυτον να σκεφτει λογικα παρα να τον πανικοβαλουμε!

ntoulis, επειδη τωρα ειδα το ποστ σου, κατι παθολογικο απ οσο ξερω δεν εμφανιζεται σε τετοιο βαθμο σε ενα βραδυ αλλα σταδιακα.... σωστα?
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ξερεις οτι το λογικο ειναι πρωτα να αξιολογησεις μια κατασταση κ μετα να παθεις η να μην παθεις πανικο ετσι???
Μου εχουνε τυχει διαφορα κουλα με τον σκυλο μου μακρια απο τον πολιτισμο σε καταστασεις που ο πανικος οχι μονο δεν βοηθαει αλλα χειροτερευει την κατασταση!
Η ερωτησεις κατα σειρα ειναι αν γενικα φαινεται σε καλη κατασταση αν εχει ορεξη αν τρωει κ αν το εχει πανω απο 3-4 ωρες.
Αν η απαντηση σε αυτα ειναι ναι, δεν εχεις κανενα λογο να παθεις κριση απο το πουθενα.
Δεδομενου δε οτι μιλαμε σε εναν ανθρωπο ο οποιος δεν φαινεται να εχει αμεση προσβαση σε κτηνιατρο ειναι ποιο σοφρων να τον κανουμε κι αυτον να σκεφτει λογικα παρα να τον πανικοβαλουμε!

ntoulis, επειδη τωρα ειδα το ποστ σου, κατι παθολογικο απ οσο ξερω δεν εμφανιζεται σε τετοιο βαθμο σε ενα βραδυ αλλα σταδιακα.... σωστα?
σταδιακα ναι..και συνηθως στα ακρα.. αλλα δεν ειπα οτι ειναι αυτο,απλα εχει μια ομοιοτητα.. πιο πολυ πληροφοριακα να εχουμε στο μυαλο μας ολοι τι μπορει να ειναι μια τετοια εικονα.. εχω μιλησει και σε π.μ με την κοπελα κανα δυο φορες.. ευχομαι να μην το ειδε και τρομαξε ! περαστικα ροκι..δωσε αλλη μια μαχη στο ρινγκ της ζωης..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
σαν νευρινωματωση μου κανει.. σαν λεω ε,οχι οτι ειναι..
Neurofibroma - AskMyVet.net
ευχομαι να μην ειναι..
και γενικα περαστικα
Τα νευρινώματα έχουν πολύ αργή ανάπτυξη, δεν γίνονται τόσο μεγάλα από τη μια μέρα στην άλλη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είπα εγω οτι πρεπει να ειναι σαν εμενα??? ειμαι του πανικου και της υστεριας,πρωτα θα τρεξω κτηνιατρο και μετα θαγραψω στο φορουμ.
Η δική σου όμως υστερία/πανικός εν προκειμένω επηρεάζει -δεν θα πω προσβάλλει γιατι υπηρξες και προσβλητικη- προς το μέλος. Οποτε ναι εμμέσως θες να περασεις το μηνυμα ότι ειναι σωστη αυτή η αντίδραση.

Επισης το "Δεν επεμεινα να τον πάμε" δεν μεταφράζεται ως "δεν πηρα τον κτηνιατρο"
Όπως και να εχει, θα εχουν ήδη πάει στο γιατρό
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Η δική σου όμως υστερία/πανικός εν προκειμένω επηρεάζει -δεν θα πω προσβάλλει γιατι υπηρξες και προσβλητικη- προς το μέλος. Οποτε ναι εμμέσως θες να περασεις το μηνυμα ότι ειναι σωστη αυτή η αντίδραση.

Επισης το "Δεν επεμεινα να τον πάμε" δεν μεταφράζεται ως "δεν πηρα τον κτηνιατρο"
Όπως και να εχει, θα εχουν ήδη πάει στο γιατρό
Ενω εσείς είστε πάαααντα ευγενεστατοι!!! Ζητω συγνωμη αν προσεβαλλα το μέλος, απο δω και περα θα ακολουθω το δικό σας υπόδειγμα συμπεριφοράς, οπως ειστε εσεις προς τα νεα μελη που καναν το λαθος να παρουν σκυλο απο τη λαθος πηγη.. Η υστερία μου καλα κάνει και επηρεάζει. Πολύ καλά.. Απο τη στιγμη που η υστερια μου δεν επηρεαζει τη δυνατοτητα αντιδρασης μου για το καλο του σκυλιου μου μια χαρα ειναι. Είπα τη γνωμη μου κ την τελευταια φορα που ελεγξα ειχα αυτο το δικαιωμα. Κολλάμε στην υπερβολή μου και οχι στο οτι επρεπε να παει το σκυλι στον κτηνιατρο. Αυτα μονο εδω γινονται.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Τα νευρινώματα έχουν πολύ αργή ανάπτυξη, δεν γίνονται τόσο μεγάλα από τη μια μέρα στην άλλη.
το σταδιακα δηλαδη αργα αργα,ηρεμα,σιγα σιγα,λιγο λιγο,βημα προς βημα,μερα με τη μερα,προοδευτικα,προοδευτικως,σταδιακως,κλιμακηδον,βαθμιαιωςβαθμηδον..η δεν τα μιλαω εγω σωστα τα ελληνικα η δεν διαβαζεις αυτο που γραφω..
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ενω εσείς είστε πάαααντα ευγενεστατοι!!! Ζητω συγνωμη αν προσεβαλλα το μέλος, απο δω και περα θα ακολουθω το δικό σας υπόδειγμα συμπεριφοράς, οπως ειστε εσεις προς τα νεα μελη που καναν το λαθος να παρουν σκυλο απο τη λαθος πηγη.. Η υστερία μου καλα κάνει και επηρεάζει. Πολύ καλά.. Απο τη στιγμη που η υστερια μου δεν επηρεαζει τη δυνατοτητα αντιδρασης μου για το καλο του σκυλιου μου μια χαρα ειναι. Είπα τη γνωμη μου κ την τελευταια φορα που ελεγξα ειχα αυτο το δικαιωμα. Κολλάμε στην υπερβολή μου και οχι στο οτι επρεπε να παει το σκυλι στον κτηνιατρο. Αυτα μονο εδω γινονται.
Δικαίωμα να λες την γνώμη σου φυσικά και έχεις....δικαίωμα να είσαι υπερβολική στις αντιδράσεις σου για τον σκύλο σου φυσικά και έχεις. Απλά σου ξαναλέω δεν πρωτρέπεις έναν ανήλικο να πάει κόντρα στους γονείς του φορτώνοντας τον τύψεις. Δεν μπορείς να ξέρεις πως θα αντιδράσει. Σκέψου το λίγο.

Τα νευρινώματα αναπτύσονται σε νευρικούς ιστούς....σε κάπως άκυρο σημείο δεν είναι εκεί στην ράχη ή όχι? ανατομία σκύλου δεν γνωρίζω.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Παιδιά...λίγο λήξη συναγερμού please και να περιμένουμε την Μαρουσώ, να μάθουμε νεότερα;
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Δικαίωμα να λες την γνώμη σου φυσικά και έχεις....δικαίωμα να είσαι υπερβολική στις αντιδράσεις σου για τον σκύλο σου φυσικά και έχεις. Απλά σου ξαναλέω δεν πρωτρέπεις έναν ανήλικο να πάει κόντρα στους γονείς του φορτώνοντας τον τύψεις. Δεν μπορείς να ξέρεις πως θα αντιδράσει. Σκέψου το λίγο.
Έχεις απόλυτο δίκιο όπως το θέτεις.Δεν σκόπευα να την γεμίσω τύψεις, παραμόνο να την αφυπνήσω για καλό δικό της και του Ρόκυ.. Μερικές φορες (οχι οτι ισχυει και εδω) η γρηγορη αντιδραση ειναι σωτηρια.

Σωστό Mareco.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
το σταδιακα δηλαδη αργα αργα,ηρεμα,σιγα σιγα,λιγο λιγο,βημα προς βημα,μερα με τη μερα,προοδευτικα,προοδευτικως,σταδιακως,κλιμακηδον,βαθμιαιωςβαθμηδον..η δεν τα μιλαω εγω σωστα τα ελληνικα η δεν διαβαζεις αυτο που γραφω..
Όταν ανέφερες αρχικά τη νευρινωμάτωση ούτε αργά είπες ούτε γρήγορα. Το σταδιακά το είπες σε δεύτερο χρόνο και μιλούσες γενικά για παθολογικά αίτια και όχι ειδικά για τη νευρινωμάτωση. Μια χαρά διαβάζω αυτά που γράφεις.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Όταν ανέφερες αρχικά τη νευρινωμάτωση ούτε αργά είπες ούτε γρήγορα. Το σταδιακά το είπες σε δεύτερο χρόνο και μιλούσες γενικά για παθολογικά αίτια και όχι ειδικά για τη νευρινωμάτωση. Μια χαρά διαβάζω αυτά που γράφεις.
γιατι να μπω σε λεπτομερειες αφου ειπα οτι ειναι σαν,οχι οτι ειναι αυτο.. τι σημασια ειχε να πω για κατι που δεν ειναι.. οποιος θελει μπαινει και βλεπει.. απλα να εχει μια ιδεα αν δει κατι να μεγαλωνει στον σκυλο του και εχει μια εικονα του τι θα μπορουσε να ειναι..σε δευτερο χρονο ειπα σταδιακα και συνηθως στα ακρα..
το σταδιακα ναι,και συνηθως στα ακρα ειναι κατι για παθολογικα αιτια και οχι ειδικα στην νευρινωματωση ? το λεω επειδη δεν εχω γραψει κατι αλλο.. γενικα για παθολογικα αιτια προφανως εχει γραψει καποιος αλλος και με μπερδευεις..
δεν ειμαστε εμεις το θεμα μας αλλα ο ροκι.. περαστικα λοιπον οτι και να εχει..
 




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Μια χάρα είναι παιδία.. Σήμερα το πρωι το πρήξιμο είχε υποχωρήσει παρα πολύ αλλά είχε κρέμασε στην κοιλία του. Ο Κτηνιατρος μας είπε οτι ειναι χτύπημα και μας έδωσε ενα αντιφλεγμονώδες για μια βδομαδα. Επίσης μας είπε οτι αυτό π φοβάται είναι να μην κανει κύστη και χρειαστεί χειρουργείο. Το φάρμακο λέγεται :metacam
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
Μια χάρα είναι παιδία.. Σήμερα το πρωι το πρήξιμο είχε υποχωρήσει παρα πολύ αλλά είχε κρέμασε στην κοιλία του. Ο Κτηνιατρος μας είπε οτι ειναι χτύπημα και μας έδωσε ενα αντιφλεγμονώδες για μια βδομαδα. Επίσης μας είπε οτι αυτό π φοβάται είναι να μην κανει κύστη και χρειαστεί χειρουργείο. Το φάρμακο λέγεται :metacam
Κορτιζονούχο σκεύασμα είναι το metacam.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Τι είδους χτύπημα βρε Μαρουσώ, που του έκανε τέτοιο καρούμπαλο και δεν το είδε κανείς σας;