Τι ζητάμε από ένα κτηνίατρο?


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
vaso said:
Εμένα μου τα χαλάει πολύ μα πάρα πολύ σε αυτό
Να υπάρχει η δυνατότητα να τον βρω σε ώρα ανάγκης
Εκτός ωρών λειτουργίας του ιατρείου δεν τον βρίσκεις πουθενά..
Θα βγω εκτός θέματος αλλά ΑΞΙΖΕΙ. Κορίτσια όσες ψάχνετε γυναικολόγο καλό γιατρό, υπέροχο άνθρωπο που σηκώνει το ρημάδι το τηλέφωνο όλες τις ώρες θεωρώντας το κομμάτι της δουλειάς του στείλτε p.m.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε όλα τα υπόλοιπα που ανάφερε η chloe για μένα είναι αυτονόητα στο καταρτισμένος επιστήμονας..
Η εμπειρία και η συνεχόμενη ενημέρωση είναι τα βασικά στο να θεώρησε καταρτισμένος ..χτες.. σήμερα..αύριο..
Το να λες δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι..είναι ειλικρίνεια..
Eίχε έρθει στον δικό μου μια κυρια όπου το σκυλάκι τις είχε καρκίνο σε προχωρημένο στάδιο..,της λέει δεν έχει νόημα να κάνουμε εγχείριση..,πήγε αλλου και του εκαναν..,της λέω και τι έγινε?μου λέει πέθανε..,της λέω τότε τι νόημα είχε να κάνει..?ισα ισα ταλαιπωρήθηκε τσάμπα..αλλα τότε είχε θυμώσει με τον κτηνίατρο μου..στο επόμενο σκυλάκι της πήγε παλι στον δικο μου..
Ενας έμπορας θα έλεγε να κάνουμε χίλιες άσκοπες εξετάσεις και να κάνουμε εγχείριση..
Μερικές φορες είναι σκληρή η αλήθεια..και ανθρώπινη η δυσπιστία..αλλα είναι επικίνδυνο να γίνουμε θύμα εκμετάλλευσης..γιατί οι έμποροι βασίζονται και στην ανθρώπινη αδυναμία να ξεζουμίσουν ένα σκυλάκι που οδεύει για σίγουρο θάνατο..
Η πλακα είναι ότι ούτε για μας δεν μπορούμε να βρούμε..οι δικοί μας (για τους ανθρώπους)είναι όλοι πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον να ειναι καλά τα καρτελάκια στα νοσοκομεία.
Είναι απίστευτο...κάποτε τα πράγματα νομίζω ήταν πιο απλοϊκά..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
kango1 said:
Ενας έμπορας θα έλεγε να κάνουμε χίλιες άσκοπες εξετάσεις και να κάνουμε εγχείριση..
+1000. Εκτίμησα τρομερά στον δικό μου ότι μου είπε πως σε περίπτωση που ο μικρός είχε καρκίνο δεν θα είχε κανένα νόημα η εγχείριση! Μου το ξέκοψε μάλιστα!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
GSD said:
Τι πραγματικα ζηταμε από τον κτηνιατρο μας?
Τώρα που διορθώθηκε το πρόβλημα του τίτλου και μπορούμε όλοι μας να δούμε το θεμα, ας γράψω και εγώ την άποψη μου. :D

Εγώ το πρώτο και το βασικότερο που ζητάω από τον κτηνίατρο μου, είναι να είναι καλός γιατρός.
Επιπλέον:

Να αγαπά τη δουλειά του, να ενημερώνεται αδιαλείπτως για ζητήματα που αφορούν την επιστήμη του και να έχει ευρύ γνωστικό πεδίο ακόμα και για θέματα που δεν τον αφορούν άμεσα (φιλοζωικά ζητήματα, εκθέσεις, κυναθληματα κτλ)

Nα σέβεται τον εαυτό του (διότι έχω βρεθεί σε κτηνιατρείο που βρωμούσε και έζεχνε και ήταν αδύνατον να αντέξει άνθρωπος εκεί μέσα παραπάνω από 10 λεπτά λόγω της αποφοράς και της βρώμας)

Να σέβεται το λειτούργημα του (διότι υπάρχουν κτηνίατροι-έμποροι σκυλοτροφών, κτηνίατροι-σκυλεμποροι, κτηνίατροι-προξενήτρες στα παντρολογήματα των σκύλων των πελατών τους) και τελος,

Να σέβεται τον πελάτη του (διότι υπάρχουν κτηνίατροι που βλέπουν τον πελάτη τους μόνο στην τσέπη)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγω πάντως όταν βλέπω κτηνιατρείο με 3 γραμματείς και χώρους αναμονής, όπου περιμένεις σαν να μπεις στον μεγάλο καρδιολόγο του ωνασείου και σου μιλάει με τουπέ του στιλ έχω να διαθέσω για σένα 10 λεπτά λεγε γρήγορα γιατί έχω κόσμο έξω..,για μένα είναι για φάσκελα..,είτε είναι για σκυλιά είτε για ανθρωπους..
Η καθαριότητα βεβαια και ένα αξιοπρεπές γραφείο είναι κατι που δεν διαπραγματευεται αν και δεν έχω συναντήσει κτηνιατρείο χωρίς να έχει έστω την στοιχειώδη καθαριότητα...
Αλλα απεναντίας εχω δει πολλα και καλα .."χλιδατα" κτηνιατρεια..και αυτο που εχω καταλαβει.. είναι οτι οσο πιο πολυ φαμφαρες εχει ενα γιατρείο συνήθως τόσο πιο φευγάτος είναι ο γιατρός..και έχω δει πολλές περιπτώσεις..(αυτο δεν το πιστευω απολυτα οσον αφορα τους γιατρους για τους ανθρωπους ...αλλα αυτο ειναι άλλη συζήτηση..)
Οπως εχω δει κτηνιατρειο που εχει 3 γραμματεις και αφηνει πισω ειδικευομενες να τον αντικαταστησουν επειδη εκεινος πηγαινει σε και καλα συνεδρια στο εξωτερικο..,χωρις ομως να ενημερωνει τον κοσμο οτι αυτη που αφηνω πισω ειναι ειδικευομενη..(κατι που νομιζω οφείλουν να το ξερουν..)και μην τον ειδατε τον γιατρο..αντε βρες τον για εβδομαδες.. :smurf: :smurf:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πηγαίνω το σκύλο μου σε γνωστό, ακριβό γιατρό. Ήμουν ευχαριστημένη μέχρι τώρα και τον έχω καρα-διαφημίσει, χωρίς προσωπικό εννοείται όφελος. Μόνο για να έχουν και οι άλλοι καλή ιατρική φροντίδα.

Άκουσα τελευταία κάτι ιστορίες :evil: :evil: :evil:
Έχω τσαντιστεί πολύ μαζί του και ψάχνω για καινούριο (θα είναι... νομίζω... ο νούμερο 10). Ήδη μου έχουν συστήσει κάποιους, αλλά πείτε μου από την εμπειρία σας.
Στην αναζήτηση νέου γιατρού θα προτιμούσατε το γιατρό της γειτονιάς που σας εμπνέει εμπιστοσύνη ή τον μεγαλογιατρό, τον ακριβό, το γνωστό, με το "όνομα" στην πιάτσα?
Πείτε ότι σας έλεγαν ότι είναι φοβεροί και οι δύο. Πείτε ότι στην πρώτη επίσκεψη μένατε πολύ ευχαριστημένοι. Είναι η φήμη παράγοντας που θα βοηθούσε στην κρίση σας?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά όταν ακούω για κάποιον γιατρό ότι αντιμετώπισε επιτυχως 10-20 σοβαρά περιστατικά επηρρεάζομαι αρκετά.

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι εμπιστευόμαστε πιο εύκολα κάποιον με "καλή" φήμη.. :roll:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Δεν πιστεύω στους μεγαλογιατρούς, ούτε στη φήμη τους.

Πιστεύω μόνο τα μάτια μου και κάποιον που ξέρω ότι του έχω εμπιστοσύνη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι εμπιστευόμαστε πιο εύκολα κάποιον με "καλή" φήμη..

αυτο....



Πιστεύω μόνο τα μάτια μου και κάποιον που ξέρω ότι του έχω εμπιστοσύνη.
και αυτο...

Δεν πιεστευω στους μεγαλογιατρους...αλλα στα ματια μου και στην εμπειρια που εχουν ατομα οπου τα εμπιστευομαι και εχουν χρονια σκυλια...

Αλλα αν δεν ειχα φιλους να μου πουν..θα διαλεγα βαση..καλης φημης..

Επισης δεν ειναι απαραιτητο ενας καλος γιατρος να ειναι μεγαλογιατρος ουτε να ειναι της γειτονιας..

Ο δικος μου ειναι αλλης γειτονιας αλλα τον ξερουν παρα πολλοι...μεγαλογιατρος δεν ειναι..
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
Chloe said:
. Είναι η φήμη παράγοντας που θα βοηθούσε στην κρίση σας?
οταν οι φημες ειναι κακες,ποτε δεν θεωρουμε πως βγηκαν τυχαια..
το ιδιο λοιπον δεν ισχυει και για τις καλες?
εσυ αναφερεσαι σε γνωστο,με μεγαλη πελατεια και καλη φημη και δεν μπορω να καταλαβω που εχεις προβλημα ωστε να τον επιλεξεις...
εξαλλου ας μην ξεχναμε οτι η ιατρικη θελει και πειρα -πρακτικη...εαν εχουν περασει σκυλια για σκυλια απο τα χερια σου και συγχρονως εχεις και καλη φημη,ε αλληλενδετα ειναι αυτα...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
galazia said:
εσυ αναφερεσαι σε γνωστο,με μεγαλη πελατεια και καλη φημη και δεν μπορω να καταλαβω που εχεις προβλημα ωστε να τον επιλεξεις...
Γιατί κάτι τέτοιοι γιατροί γαλάζια κατά καιρούς κόντεψαν να "στείλουν" το σκυλί μου...
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν έγινε κάτι (τώρα) με το δικό μου σκύλο. Απλώς κάποιοι άλλοι διηγήθηκαν άσχημες εμπειρίες τους από τον γιατρό μου και έχω θυμώσει μαζί του. Φυσικά δε μου επιτρέπεται να αναπαράγω εδώ αυτές τις ιστορίες!
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
Chloe said:
galazia said:
εσυ αναφερεσαι σε γνωστο,με μεγαλη πελατεια και καλη φημη και δεν μπορω να καταλαβω που εχεις προβλημα ωστε να τον επιλεξεις...
Γιατί κάτι τέτοιοι γιατροί γαλάζια κατά καιρούς κόντεψαν να "στείλουν" το σκυλί μου...
κι αν στο ειχε κανει και ο κτηνιατρος της γειτονιας,το ιδιο θα ελεγες,οτι κατι τετοιοι γιατροι ,κοντεψαν να στειλουν το σκυλι σου.

ουσιαστικα δεν εμπιστευεσαι κανεναν και ουτε προκειται να το κανεις,οσους κτηνιατρους και αν αλλαξεις,διοτι εαν με τον δικο σου δεν ειχες ποτε προβλημα στο σκυλι σου,αλλα εχεις τωρα,λογω του οτι κατι ακουσες απο αλλους............
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Chloe said:
Στην αναζήτηση νέου γιατρού θα προτιμούσατε το γιατρό της γειτονιάς που σας εμπνέει εμπιστοσύνη ή τον μεγαλογιατρό, τον ακριβό, το γνωστό, με το "όνομα" στην πιάτσα?
Πείτε ότι σας έλεγαν ότι είναι φοβεροί και οι δύο. Πείτε ότι στην πρώτη επίσκεψη μένατε πολύ ευχαριστημένοι. Είναι η φήμη παράγοντας που θα βοηθούσε στην κρίση σας?
Εγώ πάντως είμαι υπέρ της εξειδίκευσης.
Πάω το σκυλί μου σε ένα κτηνίατρο στην περιοχή που μένω και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη. Όταν μάθαμε για το πρόβλημα της δυσπλασίας του αγκώνα του Iggy, πήγα το σκύλο σε κορυφαίο, πασίγνωστο κτηνίατρο που ειδικεύεται στα ορθοπεδικά και σε περίπτωση που χρειαστεί χειρουργείο, θα τον χειρουργήσει αυτός και όχι ο κτηνίατρος που πάω συνήθως.

Δεν γίνεται κανένας γιατρός «μεγαλογιατρός» χωρίς λόγο. Ένας καλός επιστήμονας θα πληρωθεί αδρά διότι το αξίζει. Εμένα δεν με ενδιαφέρει το κόστος. Με ενδιαφέρει να έχω απέναντι μου έναν άνθρωπο που να μου εμπνέει σεβασμό και να μπορώ, χωρίς δεύτερη σκέψη, να του εμπιστευτώ την υγεία του σκύλου μου.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Το έχω ξαναγράψει πως για μένα σημασία έχει και η συμπεριφορά του κτηνιάτρου ως ανθρώπου και όχι μόνο ως επιστήμονα.Για να πάω την πρώτη φορά σίγουρα θα με οδηγήσει η φήμη του αλλά μετά την πρώτη επίσκεψη αν κάτι δεν μου πάει καλά στην συμπεριφορά του δεν πρόκειται να ξαναπατήσω.Μπορεί να είμαι λάθος αλλά δεν μπορώ να λειτουργήσω διαφορετικά.Εκτός και αν πρόκειται για ένα εξειδικευμένο χειρουργείο που εκεί θα πας 2-3 φορές και δεν θα ξαναπάς,δεν θα τον τρωω στην μάπα συνέχεια.

Επίσης το οικονομικό είναι για μένα ένα μεγάλο θέμα.Δεν μου αρέσει να γίνομαι θύμα οικονομικής εκμετάλλευσης από "μεγαλογιατρούς" και να τους λέω όσο όσο γιατρέ μου αρκεί να γίνει καλά το σκυλάκι μου.Να είμαστε και λογικοί,δεν είπα να κάνουμε παζάρια,"γιατρέ μου κάνε μου μια καλύτερη τιμούλα" αλλά να μην αφήνουμε να εκμεταλλεύονται και την αδυναμία που έχουμε στα ζώα μας.

Επίσης γιατρός που παίρνει χρήματα σε κάθε επίσκεψη(μου έχει τύχει)ακόμα και χωρίς εξέταση αλλά μόνο επειδή τον ρώτησες κάτι για το οποίο ανησυχείς είναι για κρέμασμα.Και εννοώ ο γιατρός στον οποίο πας τακτικά το ζώο σου και του έχεις σκάσει αρκετά χρήματα.Τι να το κάνω αν είναι κορυφαίος επιστημονας αν είναι ταυτόχρονα και γερολαδάς?Απαπαπαπαα μακριά!!!!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
keyman said:
Επίσης γιατρός που παίρνει χρήματα σε κάθε επίσκεψη(μου έχει τύχει)ακόμα και χωρίς εξέταση αλλά μόνο επειδή τον ρώτησες κάτι για το οποίο ανησυχείς είναι για κρέμασμα.Και εννοώ ο γιατρός στον οποίο πας τακτικά το ζώο σου και του έχεις σκάσει αρκετά χρήματα.Τι να το κάνω αν είναι κορυφαίος επιστημονας αν είναι ταυτόχρονα και γερολαδάς?Απαπαπαπαα μακριά!!!!
E ναι..αυτό είναι πραγματικά σκέτη κοροιδία.Και εμένα μου έχει τύχει :evil:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ROTTIE said:
Εγώ πάντως είμαι υπέρ της εξειδίκευσης.
Συμφωνώ απόλυτα. Τα σκυλιά ως θηλαστικά ειναι εξίσου πολύπλοκοι οργανισμοί όπως οι άνθρωποι. Μπορείτε να φανταστείτε έναν ανθρωπογιατρό να τα κάνει όλα?
Νομίζω πως όχι. Ε ετσι λοιπόν είναι καλό όταν θέλοθμε να κάνουμε εγχείρηση στο σκυλάκι μας να πηγαίνουμε στον εξειδικευμένο. Για εμβολιάκια και αποπαρασιτώσεις ένας λιγότερο εξειδικευμένος και λιγότερο ακριβός κανεί. Για μένα όμως λιγότερο εξειδικευμένος δε σημαίνει χειρότερος. .
Απλα δεν μπορεί να κάνει εγχείρηση.
όσο για το αν τα πάει καλά με το ζωάκι.. Νομίζω οτι μπορεί να αγαπάς τα ζώα και να μην είσαι καλός γιατρός, αλλά να είσαι καλός γιατρός χωρίς να αγαπάς τα ζώα χλωμό. Δε νομίζω ότι υπάρχει καλός επαγγελματίας που να μην αγαπάει τη δουλειά του.
Α.. και συγγνωμή αλλα αν για μια συμβουλή ζητήσει λεφτά σίγουρα ειναι φραγκοφονιάς. Και οι φραγκοφονιάδες τσιγγοθνεύονται πολλά πραγματά!! Απαπααα να του κανει καμια ένεση με χρησιμοποιημένη σύρριγγα π.χ για να γλιτώσει κανα σεντσ. Ποτέ.!!!
Α.. και οι θεοί οι γιατροί που έσωσαν το ριτάκι π.χ. οταν μασ έφτιαχναν τις δωσεις για παυσίπονα δε μας ζητούσαν λεφτα για τα δεκα ml που έβαζαν στη σύρριγγα. Ο σωστός επαγγελματίας φαίνεται απο ένα σύνολο πραγμάτων!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981