Τι κάνεις όταν λείπω?


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Πιστεύω οτι αυτό που σκέφτεται η Ήρα στη φωτογραφία είναι "Φτου σου γαμώτο, με πιάσανε! Ας το παίξω αδιάφορη...:-\" "!


Το χαζοληδόσκυλο πάντως δόξα το Θεό, ξεραίνεται στον ύπνο όσο λείπουμε! Θα τη βρούμε στο κρεβατάκι της ή πάνω στη φάση που σηκώνεται επειδή μας ακούει που μπαίνουμε!

Βέβαια αν υπάρχει φαγητό σε προσβάσιμο μέρος είναι πολύ πιθανό να εξαφανιστεί μυστηριωδώς, όπως πχ η βασιλόπιτα την πρώτη πρωτοχρονιά αφού τη βρήκαμε και κάτι κουλουράκια πέρυσι τα Χριστούγεννα (κάτι παίζει με τις γιορτές μου φαίνεται)!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Με το που φοράω το μπουφάν και τα παπούτσια....χαμηλώνει το βλέμμα και κοιτάει παραπονεμένος :(!

Δεν είχα ποτέ crate, όταν λείπουμε είναι πάντα ελεύθερος σε όλο το σπίτι, με τις μπαλκονόπορτες κλειστές φυσικά!

Προς το παρών δεν έχουμε βρει τίποτα κατεστραμμένο, όλα είναι στη θέση τους (ακόμα και το ψωμί πάνω στο τραπέζι και δεν το πειράζει, αν και τρελαίνεται για ψωμί:eek: )........και αυτός πίσω από την πόρτα να μας περιμένει και η ουρά του είναι έτοιμη να ξεκολλήσει από το υπερβολικό κούνημα :D!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το ξέρεις ότι εισαι ρατσιστής κατά των μεγαλόσωμων ε??? Ντροπη σου! Εχουν και αυτά δικαίωμα στο στρώμα το ανατομικό και τις κουβέρτες μας! :p
Μπράβο Ghelly, πολυ σωστά. Δεν κάνουμε διακρίσεις στα παιδιά. Γιατί η μια στο κρεβάτι και η άλλη όχι δηλαδη? Και τέτοια κούκλα κιόλας. Ιση μεταχείριση απαιτεί το κορίτσι :)
;););)
Κυριες μου, υπαρχουν καποια τεχνικα ψιλοπροβληματακια οταν η Ηρα ξαπλωνει στο κρεβατι.
Δεν ειναι και το πιο καθαρο σκυλι του κοσμου :pig: και εχει και αυτη την ρημαδα την τριχα.
Μετα, δεν χωραμε εμεις γιατι ειναι μεγαλουτσικια ζωη να χει.
Επισης, το κυριοτερο, κακομαθαινει και της ανεβαινει και η κυριαρχικοτητα γιατι παιρνει θαρρος και νομιζει οτι ειμαστε ισοι.
Τα κλασσικα και στερεοτυπα περι ιεραρχιας και απαγορευσης στο κρεβατι δεν ειναι και τοσο ανοησιες τελικα :rolleyes:

Πιστεύω οτι αυτό που σκέφτεται η Ήρα στη φωτογραφία είναι "Φτου σου γαμώτο, με πιάσανε! Ας το παίξω αδιάφορη...:-\" "!
Ακριβως. Γι αυτο και εχει κατεβασμενες τις αυταρες της. Δοκιμασε την ανοχη της γυναικας μου και κερδισε τελικα. Με μενα βεβαια δεν θα δοκιμαζε κάν. Με το που θα με ακουγε εξω απο την πορτα θα κατεβαινε σιφουνας.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Οταν λειπω ειναι κυρία με καππα κεφάλαιο. Οταν είμαι σπιτι και πάω σε άλλο δωμάτιο και μένει Μονή της κλάψουριζει στην πόρτα μέχρι να την πάρω στο ίδιο δωμάτιο! Οταν λειπω δεν ακούγεται καθόλου
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
Με το που φοράω το μπουφάν και τα παπούτσια....χαμηλώνει το βλέμμα και κοιτάει παραπονεμένος :(!

Δεν είχα ποτέ crate, όταν λείπουμε είναι πάντα ελεύθερος σε όλο το σπίτι, με τις μπαλκονόπορτες κλειστές φυσικά!

Προς το παρών δεν έχουμε βρει τίποτα κατεστραμμένο, όλα είναι στη θέση τους (ακόμα και το ψωμί πάνω στο τραπέζι και δεν το πειράζει, αν και τρελαίνεται για ψωμί:eek: )........και αυτός πίσω από την πόρτα να μας περιμένει και η ουρά του είναι έτοιμη να ξεκολλήσει από το υπερβολικό κούνημα :D!
ακριβώς το ίδιο άμα είμαστε στο σπίτι το πιάνει η τρέλα του μερικές φορές και αρχίζει να μασουλάει τα κρεβάτια να παίρνει παπούτσια χαρτιά ή ότι βρει να το φτάνει , άμα λείπουμε όμως όλοι δεν θα πειράξει το παραμικρό και περιμένει υπομονετικά να γυρίσουμε.:)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
;););)
Κυριες μου, υπαρχουν καποια τεχνικα ψιλοπροβληματακια οταν η Ηρα ξαπλωνει στο κρεβατι.
Δεν ειναι και το πιο καθαρο σκυλι του κοσμου :pig: και εχει και αυτη την ρημαδα την τριχα.
Μετα, δεν χωραμε εμεις γιατι ειναι μεγαλουτσικια ζωη να χει.
Επισης, το κυριοτερο, κακομαθαινει και της ανεβαινει και η κυριαρχικοτητα γιατι παιρνει θαρρος και νομιζει οτι ειμαστε ισοι.
Τα κλασσικα και στερεοτυπα περι ιεραρχιας και απαγορευσης στο κρεβατι δεν ειναι και τοσο ανοησιες τελικα :rolleyes:



Ακριβως. Γι αυτο και εχει κατεβασμενες τις αυταρες της. Δοκιμασε την ανοχη της γυναικας μου και κερδισε τελικα. Με μενα βεβαια δεν θα δοκιμαζε κάν. Με το που θα με ακουγε εξω απο την πορτα θα κατεβαινε σιφουνας.

τς τς τς απονε!!!
Εν ανάγκη αν δεν χωράτε οι 4 σας στο κρεβατι, σηκω και πηγαινε στον καναπε και ασε τις γυναίκες μόνες του! :p Δεν σκεφτεσαι τι θερμανση θα σου προσφέρει τις κρύες, γεμάτες υγρασία, παγωνιά και σκέψεις η Ηρα!!!
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
H Berry (55κιλα) δεν επιτρεπεται να ανεβαινει σε καναπεδες - κρεβατια. Ουτε να παιρνει καλουδια απο οπουδηποτε (παγκοι, το τραπεζακι του σαλονιου που ειναι μισο απο αυτην, σακκουλες με σκουπιδια ακομα και οταν ειναι εξω απο τα ντουλαπια). Οσο ειμαστε σπιτι τα τηρει ολα. Οταν λειψουμε και δεν την αφησω στο δωματιο της θα κοιμηθει και δεν θα πειραξει τιποτα. (εννοειται οτι δεν θα αφησω σακκουλες σκουπιδιων εκτεθειμενες ή φαγητο στο τραπεζακι του σαλονιου αλλα απο τους παγκους ακομα και αν υπαρχει φαγητο δεν θα παρει τιποτα) Οταν τρωω εγω επισης δεν θα πλησιασει, αν τρωει ο αντρας μου θα παει να χωσει την κεφαλα της να διεκδικησει το κατιτι της, οποτε πρεπει να επεμβω.

Το μικρο γουρουνοσκυλο (Matilda 7 κιλα) αν καταφερει να τρυπωσει κατω απο το κρεβατι οσο ετοιμαζομαι και δεν την παρω χαμπαρι θα μεινει κλεισμενη στην κρεβατοκαμαρα οσο λειπω και εννοειται οτι θα επωφεληθει και θα ανεβει και στο κρεβατι (δεν θα την δω ομως ποτε εκει). Αν ειναι στο υπολοιπο σπιτι θα αραξει στον καναπε, θα κανει τον συναγερμο σε οτι περναει στην περιμετρο αλλα δεν θα κανει καμμια ζημια (τις περισσοτερες φορες ουτε καν θα φαει και απορω αν πινει και νερο οσο λειπουμε).

Το γελοιο υποκειμενο ομως μας κοψοχολιασε κανονικοτατα το καλοκαιρι οταν γυρνωντας απο βραδυνη εξοδο την βρηκαμε εξω απο το σπιτι. Η πρωτη σκεψη μας το ανοιξανε. Αφου ξεκλειδωσαμε, μπηκαμε και τα βρηκαμε ολα στην θεση τους αποφασισαμε οτι απο καπου βγαινει.
Την επομενη μερα ετοιμαζομαι να φυγω, βαζω μπροστα το αυτοκινητο και την στηνω εξω απο το σπιτι. Βλεπω την εν λογω κιουρια να βγαινει απο το παραθυρο της κουζινας, να πηδαει στην δεξαμενη του πετρελαιου και να κανει τον γυρω του θριαμβου στην αυλη. Ειχε ανακαλυψει το τερας (ή ειχε δει τον γατο να το κανει) οτι σε ενα σημειο που ισα που χωραει το κεφαλι της υπηρχε ενα μικρο ανοιγμα αναμεσα στην σιτα και στα καγκελα του παραθυρου που χωρουσε να περασει. Ε! καθε φορα που εφευγα απο το σπιτι ειχα στην λιστα μου να κλεισω και τα τζαμια απο το παραθυρο της κουζινας!!!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
εγω ειχα μεγαλη περιεργεια για το τι κανει! και εβαλα ενα προγραμμα με καμερα και τον εβλεπα ολ την ωρα απο το κινητο μυ. παρολο το κρατε πο εχουμε τον αφηνω σε ενα δωματιο μονο του με κλειστη την πορτα. δεν κανει ζημιες και κοιμαται... το μονο που μπορει να κανει σπανια πια ειναι να κατουρησει!
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Όσο καιρό είχα τη Φρόσω σπίτι (ως 12 μηνών), δεν ξέρω αν αυτό λέγεται στρες αποχωρισμού, αλλά σίγουρα λέγεται ΜΑΡΑΓΚΟΣ. Έτρωγε καναπέδες, πολυθρόνες, μαξιλάρια, μέχρι και τον πάγκο της κουζίνας!!!:mad:
Στο μαγαζί (ταβέρνα) που την έχω, βρήκα κάτι τραπεζομάντηλα σχεδόν στην παραλία...
Τους δύο τελευταίους μήνες το σπιτάκι της είναι στην πίσω αυλή και τα βράδια χτυπάει τη πόρτα να πάει εκεί να χαλαρώσει. Την πίσω αυλή την ξεκίνησα πριν 2 μήνες λόγω οίστρου. Πάντως εκεί με μεγάλη αλυσίδα την έχω, γιατί έχει επικίνδυνα πράγματα, όπως την εγκατάσταση υγραερίου και δεν θα ήθελα να ανακαλύψω τι κάνει όταν λείπω!!!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα που φατσικα μοιαζει στην ΗΡΑ σαν διδυμη αδελφη της στις φωτογραφιες,,, αν κατσει μεσα στο σπιτι μονη της 5 λεπτα πιστευω οτι θα βρω μονο τους τοιχους... οποτε δεν παιζει τετοιο στορυ... η αν την αφησεις στο μπαλκονι με μπουγαδα θα κατεβασει μεχρι και τα μανταλακια..... την πατησα μια φορα,,,,, οσο για την τριχα,,, φρικη,,, εδω και κανα μηνα αρχισε να μαδαει.. χαμος,,,,
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
τι κάνει όταν λείπω,χμμ την βγάζω στον κήπο δεν θέλω να την έχω κλεισμένη μέσα αφού με εμάς σχεδόν όλη μέρα σπίτι περνάει την ώρα της και αν δεν κοιμηθεί αφού μόνη της δεν βρίσκει πολλά ενδαιφέροντα μπορεί να κάνει μερικές ανανεώσεις στον χώρο.:p
 




fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Γενικά όσο τρελή είναι έξω τόσο ήρεμη είναι στο σπίτι. Συνήθως κάθεται στον καναπέ ή στο κουτί της (το οποίο το συνήθισε αμέσως :) ) και αν βαριέται πολύ έρχεται με κάποιο παιχνίδι της να παίξουμε.

Το χειρότερο που έχει κάνει είναι αυτό:



αλλά όταν ήταν 4 μηνών. Τώρα έχει μεγαλώσει :).
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Το ίδιο πιατάκι έχω για τον Prince. Κάτι έκανε. Εκεί που έτρωγε σε μισό δευτερόλεπο τώρα κάνει 3 χαχαχα
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Άστα να πάνε. Σε καταλαβαίνω. Τα 100 gr τα κατεβάζει σε 10 δευτερόλεπτα. 10 gr/s! Με τέτοιο ρυθμό κατεβάζει 1kg σε ενάμιση λεπτό :D...
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Εμείς την είχαμε πάντα στο crate.
Πιο μικρή είχαμε δοκιμάσει να την αφήσουμε και είχε φάει το ένα μαξιλάρι του καναπέ!! Είχε γεμίσει όλο το σπίτι από το εσωτερικό του μαξιλαριού! Πολύ γέλιο, αλλά δεν την ξαναφήναμε!:mad:
Τώρα τελευταία, μιας και μεγάλωσε είπαμε να ξαναδοκιμάσουμε. Όλα καλά για κανα μήνα, μέχρι χθες έφαγε τη μισή πλάτη του καναπέ!!:gafas2: :flip: Πλέον μόνο στο crate όταν λείπουμε!
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
πλεον ο ρωμαιακος νομιζω οτι δεν κανει τιποτα κακο οταν λειπουμε.
η κοιμαται η παιζει με τα παιχνιδια του ή αραζει στο μπαλκονι και κοβει κινηση.
ξερει και τον ηχο του αυτοκινητου οποτε με το που θα το ακουσει να πλησιαζει και σε συνδιασμο με τον ηχο της γκαραζοπορτας μας περιμενει στην πορτα οταν γυρναμε οποτε ειναι ασχεδον αδυνατο να τον πιασουμε στα πρασα.
πιο μικρος εκανε τις σκανταλιες του αλλα ευτυχως τιποτα πολυ σοβαρο.

2 περιπτωσεις αξιες αναφορας ειναι

α. οταν ειχαμε γυρισει σπιτι και η πορτα ηταν ανοιχτη! δεν ειχαμε κλειδωσει και την αμοιξε με τα ποδια στο πομολο.
β. ειχε γυρισει η κοπελα μου και ο μουργος ηταν πανω στον καναπε. με το που την ειδε και ξεροντας οτι θα επακολουθησει μαλωμα αντι να κατεβει... εχωσε τη μουσουδα του κατω απο ενα μαξιλαρι.... ηθελε να κρυφτει? δεν ξερω αλλα σιγουρα χαρισε απειρο γελιο :)
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Στην περίπτωση αυτή και τα 2 τα δικά μας, βάζουν τα μαύρα πανιά...
Πέφτουν (στην κυριολεξία) με τις μουσούδες τους πάνω στο πάτωμα και δε μας κοιτάζουν κάν... άκρα του τάφου σιωπή...
Και, μάλιστα, αρχίζουν "τα μούτρα", μόλις διανοηθούν ότι αρχίζουμε να ετοιμαζόμαστε...
νομιζω φιλε οτι ειναι χαρακτηριστικη αντιδραση μπουλμαστιφ τελικα...κατεβαζει αυτια,περνει θλιμμενο υφος και ξαπλωνει πανω στο χαλι περνωντας βαθυ αναστεναγμο!
Εγω παντως ελευθερο τον αφηνω μονο για ολιγολεπτη απουσια και τοτε περιμενει ξαπλωμενος μπροστα στην εξωπορτα.Για μεγαλυτερη απουσια μπανει στο crate γιατι εχω πικρη εμπειρια (που παρολιγο να στοιχισει το γαμπριατικο κουστουμι μου 2 μερες πριν τον γαμο)!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ο δικος μου ειτε ειμαι στο σπιτι,ειτε λειπω,δεν υπαρχει.Κοιμααααααααται!Καλο τωρα ειναι αυτο;
Παντως Αρη,πολυ θα μου αρεσε να γαβγιζει οταν λειπω.Αμφιβαλλω αν το κανει...
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εγώ να πω την αλήθεια μου αμα έχει καλό καιρό την αφήνω στο μπαλκόνι να λιάζεται(αυτό το κάνει και σπίτι να είμαι)!
Το καλοκαίρι που λείπω αρκετές ώρες όταν φεύγω την πάω στα πεθερικά μου από κάτω για να μην μένει πολλές ώρες μόνη της!!
Το χειμώνα που μένει πιο πολύ μέσα κοιμάται και είναι φανερό από το ύψος της το αγουροξυπνημένο καθώς περιμένει να ανοίξουμε την πότρα!!
Ευτυχός έχουμε μια μεσόπορτα που χορίζει το σπίτι οπότε κουζίνα,μπάνιο και δωματια γιοκ!!Ετσι δε έχω ποτέ θέμα με σκουπίδια,φαγητό κτλ.
Μια φορά μου μασούλησε κάτι μπάλες λυγαριάς που είχα στο τραπεζάκι του σαλονιού και ούτε καν χρειάστηκε να την μαλώσω,μόλις μπήκα μέσα και τις έπιασα από κάτω εξαφανήστηκε!!
Φυσικά δε ανεβαίνει πουθενά και δε περνάει καν από το μυαλό της ευτυχός!
Τώρα για τα παρακάλια για φαγητό τι να πω?Εχει φάει και μολις κάτσεις έρχετε με το ύφος σε παρακαλώ δώσε κάτι έχω να φάω πάνω από ένα χρόνο σε παρακαλώ!!
Και αυτός που πάντα δίνει είναι ο καλός μου,εγώ είμαι η ''σκύλα'' του σπιτιού!!
Γενικά πιο μικρή έχει κάνει διάφορα έχει καταστρέψει το αυτόματο πότισμα του πεθερού μου κάτι κλήματα του,το σολήνα από το κληματιστικό!
Αλλά πλέον τίποτα,φτου να μην την ματιάσω!!:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981