Τι κανουμε αν ο σκυλος μας δε τρωει ξηρα τροφη;


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
Καλησπερα σε ολους!
Ειμαι νεος στην παρεα σας. Εχει εναμισι μηνα που μπηκε στη ζωη μου η Κουκι, ενα πολυ γλυκο θηλυκο γαλλικο μπουλντογκακι. Απο την πρωτη στιγμη η μικρουλα (σχεδον 4 μηνων πλεον) δεν τρωει ξηρα τροφη. Για να ειμαι ακριβης, τρωει αλλα με παρα πολυ ζορι και με ταισμα απο το χερι μου, ενω σε πολλες περιπτωσεις δε τρωει καθολου. Ξεκινησα με μια FitMin, πηγα στη Natures Paws (Grain Free), που ειναι φασον ενος πετ σοπ στη Θεσσαλονικη, συνεχισα με Simpsons Puppy Sensitive (Grain Free) και τωρα πηγα στην Essential Foods "The Beginning" small breeds. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μαθει την ξηρα τροφη και να τρωει με ορεξη; Εχω προβληματιστει αρκετα και θελω το σκυλακι μου φαγανο σαν και μενα! Για να προλαβω πιθανα σχολια-ερωτησεις σας, το ταιζω καλες ωρες (οχι νταλα ηλιο) και φροντιζω να το ταιζω μετα απο παιχνιδι που θα ειναι κουρασμενη. Τι θα μου προτεινατε; Σας ευχαριστω προκαταβολικα :)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ο κτηνίατρος ανησυχεί; Αν το σκυλί όντως δεν τρώει ενάμιση μήνα τώρα, τότε λογικά αυτό θα έχει επιπτώσεις στην υγεία του και ο κτηνίατρος θα το έχει παρατηρήσει. Μήπως έχεις λάθος εντύπωση για το πόσο πρέπει να τρώει; Η μήπως χορταίνει με λιχουδιές και μεζεδάκια;
 


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
Ο κτηνίατρος ανησυχεί; Αν το σκυλί όντως δεν τρώει ενάμιση μήνα τώρα, τότε λογικά αυτό θα έχει επιπτώσεις στην υγεία του και ο κτηνίατρος θα το έχει παρατηρήσει. Μήπως έχεις λάθος εντύπωση για το πόσο πρέπει να τρώει; Η μήπως χορταίνει με λιχουδιές και μεζεδάκια;
Ευχαριστω για την απαντηση! Οπως ανεφερα τρωει αλλα με το ζορι. Οςο για την ποσοτητα δινω τη συνιστομενη ανα εταιρια για τα κιλα της και την ηλικια της. Ο κτηνιατρος οσες φορες το ειδε (μολις το πηρα αλλα και στα εμβολια που το εκανα) μου ειπε οτι ειναι υγιεστατο! Λιχουδιες και μεζεδακια δε της δινω τιποτα γιατι απτην αρχη καταλαβα οτι με κροκετα δε τρελαινεται και αν της εδινα λιχουδιες μετα ειναι που δε θα τρωγε καθολου κροκετα! Αυτο που βλεπω ειναι παντως πως συνεχεια ψαχνεται για λιχουδιες (οταν τρωω κατι κοντα της παθαινει αμοκ!) και τρωει οτι βρει (ζιζανια, εντομα, ακομα και χορτα!) περα απο κροκετα! :p
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Και τώρα η μεγάλη ερώτηση (την οποία δεν κάνω για λόγους εντυπωσιασμού): εκτροφέας υπάρχει? Αν υπάρχει φαντάζομαι πως αυτός θα σου πει 2-3 πράγματα.. Αν δεν υπάρχει και τη πήρες απο πετ σοπ (εκτός απο τζόκερ) έπαιξες τοσο με τη ζωή τη δική της, όσο και των γονιών της που κάπου γεννοβολανε μέχρι να πεθάνουν απο εξάντληση
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
Και τώρα η μεγάλη ερώτηση (την οποία δεν κάνω για λόγους εντυπωσιασμού): εκτροφέας υπάρχει? Αν υπάρχει φαντάζομαι πως αυτός θα σου πει 2-3 πράγματα.. Αν δεν υπάρχει και τη πήρες απο πετ σοπ (εκτός απο τζόκερ) έπαιξες τοσο με τη ζωή τη δική της, όσο και των γονιών της που κάπου γεννοβολανε μέχρι να πεθάνουν απο εξάντληση
Ναι υπαρχει εκτροφεας, δε μου ανεφερε ομως καποιο θεμα οσον αφορα το θεμα της τροφης. Σε γενικες γραμμες εχω μεινει ευχαριστημενος και το κουταβι ειναι υγιεστατο και αξιολατρευτο. Απλα δεν κανει κεφι την ξηρα τροφη σκεφτομαι τη barf, αλλα ελεγα για πιο μετα..
 
  • Like
Reactions: kosmaki


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Είναι 4 μηνών και έχεις αλλάξει πόσες τροφές... Καταλαβαίνω το λόγο πιυ αναγκαστηκες να το κάνεις, αλλά δεν είναι καλό για το στομάχι του! Ο εκτροφέας τι ταιζε? Την έτρωγε τη τροφή του εκεί?
 


Vromet

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2016
82
116
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και να χαίρεσαι το σκυλάκι σου.
Καταρχάς γιατί άλλαξες τόσες τροφές; Οι σκύλοι δεν είναι όπως έμας . Πρέπει να τρώνε μια σκυλοτροφή για σχεδόν όλη τους την ζωή. Τροφή θα αλλάξεις μόνο αν είναι απαραίτητο και σου το πει ο κτηνίατρος . Επίσης το μπολ της το κρατάς όλη την μέρα ή της το παίρνεις μετά από ένα χρονικό διάστημα;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι υπαρχει εκτροφεας, δε μου ανεφερε ομως καποιο θεμα οσον αφορα το θεμα της τροφης. Σε γενικες γραμμες εχω μεινει ευχαριστημενος και το κουταβι ειναι υγιεστατο και αξιολατρευτο. Απλα δεν κανει κεφι την ξηρα τροφη σκεφτομαι τη barf, αλλα ελεγα για πιο μετα..
Δηλαδή ο εκτροφέας ποια τροφή τάιζε? Δεν σου έδωσε λιγο για να εχεις μεχρι να αλλαξεις σε δικια σου?
 


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και να χαίρεσαι το σκυλάκι σου.
Καταρχάς γιατί άλλαξες τόσες τροφές; Οι σκύλοι δεν είναι όπως έμας . Πρέπει να τρώνε μια σκυλοτροφή για σχεδόν όλη τους την ζωή. Τροφή θα αλλάξεις μόνο αν είναι απαραίτητο και σου το πει ο κτηνίατρος . Επίσης το μπολ της το κρατάς όλη την μέρα ή της το παίρνεις μετά από ένα χρονικό διάστημα;
Ευχαριστω @kosmaki και @Vromet για τις απαντησεις και το καλωσορισμα. Ο εκτροφεας την εδινε τη Fitmin που συνεχισα για λιγο αλλα δεν την ετρωγε σε μενα. Επισης ολες οι επομενες που πηρα ειναι grain free και υποαλλεργικες γιατι τα γαλλικα βγαζουν πολλες αλλεργιες απο την τροφη. Το μπολακι το αφηνω μαξ ενα μισαωρο. Οσο για τις αρκετες αλλαγες εχετε δικιο και σκεφτομαι πως ακομα και την τελευταια που πηρα να μη τρωει, θα επιμεινω γιατι δεν ειναι καλο να αλλαζεις συχνα..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
εγω στη Χαρα μου που ειναι πολυ μιΖερη στο φαγητο, ριχνω πανω στη ξηρα της μερικες σαγονες λαδι καρυδας που ειναι και καλο για δερμα και μαλλια και το τρωει μετά με πολυ ορεξη
 


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
εγω στη Χαρα μου που ειναι πολυ μιΖερη στο φαγητο, ριχνω πανω στη ξηρα της μερικες σαγονες λαδι καρυδας που ειναι και καλο για δερμα και μαλλια και το τρωει μετά με πολυ ορεξη
Αληθεια; Στα κακα του με το λαδι υπηρξε καμια αλλαγη ή ολα οκ;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αληθεια; Στα κακα του με το λαδι υπηρξε καμια αλλαγη ή ολα οκ;
Κοιτα, θελει προσοχή, γι' αυτό λέω σταγόνες. Αν δώσεις παραπάνω, μπορεί να προκαλέσει διάρροια. Η Χαρα είναι 7 κιλά και βαΖω 5-6 σταγόνες την ημέρα
 






mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Αληθεια; Στα κακα του με το λαδι υπηρξε καμια αλλαγη ή ολα οκ;
Καλος ήρθες και να χαιρεσαι το κουταβάκι σου.καλο θα ειναι να κρατήσεις την τελευταια τροφη και να προσπαθήσεις με διάφορους τρόπους να φαει.πιστεψε με θα πεινάσει και θα φαει άλλωστε δεν υπαρχει και λόγος ανησυχίας απο οσο καταλαβα λόγο βάρους.ναζακια ειναι αυτά...:LOL:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εχω προβληματιστει αρκετα και θελω το σκυλακι μου φαγανο σαν και μενα! Για να προλαβω πιθανα σχολια-ερωτησεις σας, το ταιζω καλες ωρες (οχι νταλα ηλιο) και φροντιζω να το ταιζω μετα απο παιχνιδι που θα ειναι κουρασμενη. Τι θα μου προτεινατε; Σας ευχαριστω προκαταβολικα :)
Καταρχήν το σκυλάκι πρέπει να τρώει, τόσο όσο απαιτείται για την ηλικία του...δεν υπάρχει λόγος να είναι παραπάνω φαγανό.
Τι πάει να πει καλές ώρες ;.......τα κουτάβια τρώνε με πρόγραμμα.
Επίσης άφηνε να περάσει καμιά ώρα μετά το παιχνίδι...δεν πρέπει να ταίζεις αμέσως.
Να σου ζήσει είναι όμορφη :love:
 


rea_ zor

Member
10 Αυγούστου 2016
22
2
46
αν δεν του δωσεις τιποτα αλλο να φάει όλη μερα εκτος απο ξηρα τροφη, υπάρχει περιπτωση να μην φαει καθολου ? ποσες ωρες εχεις αντεξει να το αφησεις νηστικο.

και μενα στην αρχη οταν ηταν κουταβακι μου κανε κατι πεισματακια.. ειχαμε κανει παιχνιδι ακομα και το ταισμα της ξηρας τροφης και δεν ετρωγε αν δεν συμμετειχα και εγω στη διαδικασία. Και γω πρωτο μου κουταβακι ηταν δεν αντεχα να του χαλαω τα χατιρια και με εσερνε απο τη μυτη ο μουργος. σιγα σιγα μαθαμε... και ακομη μαθαινουμε...
δοκιμασε να το αφησεις νηστικό και θα πάει μοναχουλι του να φάει.. σε εμενα τουλάχιστον ετσι δουλεψε..ετρωγε λίγο-λιγο μονο του και αμεσως μετα το φαγητο τον επιβραβευα με χαδια .. οπως με τα τσισακια -κακακια κτλ κτλ
να σου ζησει η κουκλα σου.. κ μην ανησυχείς, θα στρωσει σιγα σιγα.
 


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
Καλος ήρθες και να χαιρεσαι το κουταβάκι σου.καλο θα ειναι να κρατήσεις την τελευταια τροφη και να προσπαθήσεις με διάφορους τρόπους να φαει.πιστεψε με θα πεινάσει και θα φαει άλλωστε δεν υπαρχει και λόγος ανησυχίας απο οσο καταλαβα λόγο βάρους.ναζακια ειναι αυτά...:LOL:
Χαχα πολυ πιθανο να κανει ναζια! Ναι θα επιμεινω με αυτη την τροφη, δε θελω να παω και σε αλλη γιατι δεν ειναι καλο! Ναζια αυτη ναζια και εγω :p
 


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
Καταρχήν το σκυλάκι πρέπει να τρώει, τόσο όσο απαιτείται για την ηλικία του...δεν υπάρχει λόγος να είναι παραπάνω φαγανό.
Τι πάει να πει καλές ώρες ;.......τα κουτάβια τρώνε με πρόγραμμα.
Επίσης άφηνε να περάσει καμιά ώρα μετά το παιχνίδι...δεν πρέπει να ταίζεις αμέσως.
Να σου ζήσει είναι όμορφη :love:
Καλες ωρες εννοω ωρες που δεν εχει νταλα ηλιο και επισης μετα απο παιχνιδι που υποτιθεται οτι πρεπει να πειναει! Σε ευχαριστω πολυ :p
 


3 Αυγούστου 2016
12
3
37
αν δεν του δωσεις τιποτα αλλο να φάει όλη μερα εκτος απο ξηρα τροφη, υπάρχει περιπτωση να μην φαει καθολου ? ποσες ωρες εχεις αντεξει να το αφησεις νηστικο.

και μενα στην αρχη οταν ηταν κουταβακι μου κανε κατι πεισματακια.. ειχαμε κανει παιχνιδι ακομα και το ταισμα της ξηρας τροφης και δεν ετρωγε αν δεν συμμετειχα και εγω στη διαδικασία. Και γω πρωτο μου κουταβακι ηταν δεν αντεχα να του χαλαω τα χατιρια και με εσερνε απο τη μυτη ο μουργος. σιγα σιγα μαθαμε... και ακομη μαθαινουμε...
δοκιμασε να το αφησεις νηστικό και θα πάει μοναχουλι του να φάει.. σε εμενα τουλάχιστον ετσι δουλεψε..ετρωγε λίγο-λιγο μονο του και αμεσως μετα το φαγητο τον επιβραβευα με χαδια .. οπως με τα τσισακια -κακακια κτλ κτλ
να σου ζησει η κουκλα σου.. κ μην ανησυχείς, θα στρωσει σιγα σιγα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ :):) υπαρχει περιπτωςη ενω πρεπει ας πουμε (συμφωνα με το βαρος και την ηλικια της τωρα) να φαει 100-150 γρ τη μερα να φαει μονο 30-40 γρ. Ναι και γω την επιβραβευω μετα οποτε τρωει και ελπιζω να αποδειχθει οτι ειναι ναζια! Φανταζομαι θα στρωσει!!!:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU