Τι να ταΐσω το κουτάβι μου


BrunoAmstaff

New Member
11 Σεπτεμβρίου 2017
1
0
27
Έχω ένα Amstaff 1 μηνών στο σπίτι προσπάθησα να τον ταΐσω με ξηρη τροφή, την πλησίαζε όμως δεν έτρωγε. Δοκίμασα να την μαλακώσω με νερο όμως πάλι δεν έφαγε. Τι άλλο θα μπορούσα να το δώσω να φάει; Έχω ακούσει πως το γαλα δεν επιτρέπεται.
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Πάρε υποκατάστατο γάλακτος σκύλου και δώσε από αυτό. Επίσης σε ένα μπλέντερ αναμιξε υποκατάστατο γάλακτος αραιωμένο με τροφή puppy και κάνε την χυλό.
Σιγά σιγά στις επόμενες 2-3 εβδομάδες κόψε το γάλα και αντικατέστησε με νερό. Πρέπει στους 2 μήνες να μπορεί να τρώει τροφή μουλιασμενη με νερο

Να σου ζήσει
 
  • Like
Reactions: Asmodeus




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ενός μήνα σκυλί έπρεπε να είναι με τη μάνα του και όχι στο σπίτι σου. Μέχρι τους δύο μήνες τουλάχιστον πρέπει να είναι με τη μάνα του για να θηλάσει και να πάρει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και αντισώματα. Επίσης ο χρόνος που θα περάσει με τη μάνα του και την υπόλοιπη τοκετομάδα παίζει καταλυτικό ρόλο στην μετέπειτα διαμόρφωση του χαρακτήρα του. Όποιος και να στο έδωσε τόσο νωρίς είναι απλά εγκληματίας και άσχετος.
Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά φαντάζομαι πως το πήρες από γνωστό, φίλο που γέννησε η σκύλα του, από πατέρα τούμπανο κτλ.
Μέχρι τώρα τα έχεις κάνει όλα λάθος και συνεχίζεις. Ρωτάς σε ένα φόρουμ τι να τάσεις το μωρό, αν είναι δυνατόν. Δηλαδή αν κάποιος σου πεί να το τάσεις σκατά θα το κάνεις;
Αφού δεν υπάρχει εκτροφέας να σε συμβουλέψει ρώτα τουλάχιστον τον κτηνίατρο σας, αν υπάρχει, σχετικά με τη διατροφή του σε αυτή την ηλικία.
Μιλάμε για μωρό που η διατροφή του τώρα θα καθορίσει το υπόλοιπο της ζωής του και εσύ ρωτάς ένα τσούρμο άγνωστους λες και ρωτάς τι κινητό να πάρεις.
Όλα ξεκινούν από εσένα βέβαια όπως καταλαβαίνεις που δεν διάβασες πριν πάρεις σκύλο για τον σωστό τρόπο και χρόνο απόκτησης.
Τέλος πάντων, ο γέγονε γέγονε. Πολύ διάβασμα και να χαίρεσαι το μικρό.

ΥΓ. Αν το σκυλί το βρήκες στο δρόμο ζητώ συγνώμη που βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@BrunoAmstaff
Κατέφτασαν αι δυνάμεις της ομάδας Μπάτσοι Κυνολογικης Ηθικής που ουδόλως κοπτονται για την ζωή του κουταβιου αλλά αναγάγουν το ζήτημα απόκτησης σε μείζον θεμα.
Γράψε τους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να πας το κουτάβι στον κτηνίατρο για ένα πλήρες τσεκαπ.
Επιβεβαίωσε με τον κτηνίατρο τα οσα έγραψα παραπάνω και προχωρά.

à tout à l'heure
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τελικά @d3ac0n κι εσύ, ουδόλως κόπτεσαι για το από που και το πως, αποκτάται σωστά ένας σκύλος. Σκύλος να'ναι κι από που να 'ναι. Και τελικά σε ενοχλεί το κράξιμο και μετά, αλλά και πριν την απόκτηση. Είναι προφανές ότι είσαι υπέρ, των ότι να'ναι γεννοβολημάτων. Προφανώς και ο δικός σου σκύλος, τέτοιο προιόν, θα είναι. Στο dogforum όμως, η δική σου -κάθε φορά- επί του θέματος, τοποθέτηση, είναι για να την γράφει κανείς, εκεί που δεν πιάνει το μελάνι.

Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη "αι δυνάμεις της ομάδας Μπάτσοι Κυνολογικης Ηθικής" εδώ μέσα, γιατί θα είχαμε καταντήσει να επικροτούμε τους byb και τα pet shop, με κάτι σαν εσένα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
@BrunoAmstaff
Κατέφτασαν αι δυνάμεις της ομάδας Μπάτσοι Κυνολογικης Ηθικής που ουδόλως κοπτονται για την ζωή του κουταβιου αλλά αναγάγουν το ζήτημα απόκτησης σε μείζον θεμα.
Γράψε τους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να πας το κουτάβι στον κτηνίατρο για ένα πλήρες τσεκαπ.
Επιβεβαίωσε με τον κτηνίατρο τα οσα έγραψα παραπάνω και προχωρά.

à tout à l'heure
Ευτυχώς που υπάρχουν και τύποι σαν εσένα που αναγάγουν το παράνομο σκυλοεμπόριο σε πράξη ευσπλαχνίας. Τα λόγια είναι περιττά.....
.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δεν πατε για καφε να πειτε μεταξυ σας ποσο super duper ειστε και ποσο ηθικά περηφανοι νιωθετε που γραφετε στα παλαιοτερα των υποδημάτων σας την αμεση αναγκη για πληροφορία σχετικα με την επιβιωση ενος σκύλου ΑΛΛΑ προάγετε την σωστή αποκτηση πανω απ' ολα;

Γιατι στα @@ σας αν 1 μηνος κουτάβι μεινει νηστικο, αλλα ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ!

Ας ψοφησει ρε απο την πεινα, το θεμα ειναι απο που το πηρε!

Ουστ! Κυνόφιλοι της κακιας ωρας!

@mareco
Μαράκι, το τί ειναι ο σκύλος μου και απο που τον πηρα, δεν ειναι του παροντος και δεν θα ειναι ποτε γιατι πολυ απλα θα φωνάξεις την ομαδούλα σου να κραξετε ως συνηθως, εχωντας ή οχι αποδείξεις. Μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα, οσα θέλεις.

@vasgial
Οποιοδήποτε "εκτροφειο" χωρίς ΑΦΜ και απόδειξη ειναι παράνομο (συνθετη λέξη, παρα τον νομο / αντιθετος με τα νομιμα). Συνεπώς πριν "μιλησεις" σκεψου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατι στα @@ σας αν 1 μηνος κουτάβι μεινει νηστικο, αλλα ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ!
Αν δεν πεταγόσουν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ σαν τα συμβολάκια που έχεις βάλει στο quote, ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ, και δεν το έκανες π@@τάνα με το καλημέρα του και άφηνες να εξελίσσονται οι συζητήσεις, θα δινόντουσαν όλες οι ΣΩΣΤΕΣ πληροφοφίες. ΟΛΕΣ. Οχι μόνο, αυτές που γουστάρεις εσύ και οι όμοιοί σου, που δεν έχετε μία φορά, μαζέψει τίποτα από τον δρόμο, να μην ξέρετε τι να το κάνετε. Να κορδώνεστε μόνο ξέρετε, ότι δήθεν έχετε καθαορόαιμο σκύλο.

Αντε, γιατί μ'αυτά και μ'αυτά, θα ξεχάσουμε εδώ μέσα, κι αυτά που οφείλουμε να ξέρουμε και να προωθούμε.

Το γαλατάκι μας μάρανε. Το ότι δεν έπρεπε να υπάρχει καν, αυτό το κουτάβι και δεν έπρεπε να το έχει ο άνθρωπος στα χέρια του, δεν μας αγγίζει καν.

Υ.Γ.: Μαράκι, με λένε μόνο οι φίλοι μου, που το εννοούν και δεν το λένε ειρωνικά. Για σένα...είμαι ΤΟ mareco.
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
d3ac0n κανείς δεν είπε ποτέ τίποτε αρνητικό περί επιβίωσης του κουταβιού. Μήπως παραλογίζεσαι; Θίγουν ένα από τα βασικά θέματα της κυνοφιλίας/φιλοζωίας , πες το όπως θες. Ένα άτομο που ίσως είναι στην αρχή ή λίγο πριν την αρχή της συμβίωσής του με ένα ζώο , θα πρέπει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να ενημερωθεί για τον τρόπο που πρέπει αυτό να μπει στην ζωή του, εφόσον ο ίδιος το επιλέξει. Ακόμα και με το λάθος τρόπο να το αποκτήσει, αυτή εδώ η ομάδα, όπως την αποκαλείς, βοηθά με το να συνειδητοποιήσει έστω και αργά ο νεός σκυλογονιός το λάθος του και να αποτρέψει μελλοντικές παρόμοιες κινήσεις του ιδίου ή/και των φίλων/συγγενών του, εφόσον πλέον θα μπορεί να μεταδώσει και αυτός τις γνώσεις του περί του σωστού τρόπου απόκτησης ενός νέου τετράποδου φίλου.
Α, και επίσης η απόκτηση σκύλου ηλικίας μικρότερης των 60 ημερών είναι παράνομο έτσι; (εφόσον δεν μιλάμε για αδέσποτο).
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν πατε για καφε να πειτε μεταξυ σας ποσο super duper ειστε και ποσο ηθικά περηφανοι νιωθετε που γραφετε στα παλαιοτερα των υποδημάτων σας την αμεση αναγκη για πληροφορία σχετικα με την επιβιωση ενος σκύλου ΑΛΛΑ προάγετε την σωστή αποκτηση πανω απ' ολα;

Γιατι στα @@ σας αν 1 μηνος κουτάβι μεινει νηστικο, αλλα ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ!

Ας ψοφησει ρε απο την πεινα, το θεμα ειναι απο που το πηρε!

Ουστ! Κυνόφιλοι της κακιας ωρας!

@mareco
Μαράκι, το τί ειναι ο σκύλος μου και απο που τον πηρα, δεν ειναι του παροντος και δεν θα ειναι ποτε γιατι πολυ απλα θα φωνάξεις την ομαδούλα σου να κραξετε ως συνηθως, εχωντας ή οχι αποδείξεις. Μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα, οσα θέλεις.

@vasgial
Οποιοδήποτε "εκτροφειο" χωρίς ΑΦΜ και απόδειξη ειναι παράνομο (συνθετη λέξη, παρα τον νομο / αντιθετος με τα νομιμα). Συνεπώς πριν "μιλησεις" σκεψου.
Σε χάλασε το παράνομο; προτιμάς ανήθικο; Νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@mareco
Δεν επρεπε να υπάρχει, συμφωνούμε.

ΥΠΑΡΧΕΙ ομως.
Αναπνέει.
Θέλει και ΠΡΕΠΕΙ να ζήσει!

Αλλα για εσενα και τους ομοίους σου, θα ηταν καλύτερα να σβήσει απο την πεινα για να περάσεις το μήνυμα σου.

ΥΓ. Μαράκι, Μαριώ, Μαίρη, οπως γουσταρω θα σε αποκαλω αφου δεν σε προσβάλλω. Τα χουντικά/σταλινικα σου εκει που σε περνει.

@swiftkid
Τοτε γιατι δεν δόθηκε πρωτα συμβουλη για το άμεσο (τι να ταϊσω το κουτάβι μου) και μετα επιμμόρφωση σε δευτερο χρόνο για το λάθος που ηδη έγινε και δεν ξεγίνεται; ΟΟΟΟΧΙΙΙ, πανω απ' ολα το κράξιμο. Σταυροφορία. Αηδία...
 
  • Like
Reactions: Kouros


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Νομίζω πως πρώτα έγινε ερώτηση για το πως αποκτήθηκε , για να γίνει καλύτερη εκτίμηση της κατάστασης και επίσης για να δωθούν καλύτερες συμβουλές. Αν απαντούσε ο κάτοχος πριν από σένα , που απάντησες απευθείας μετά, η συζήτηση θα είχε συνεχιστεί αλλιώς. Η ομάδα που λες , έχει δει τόσα πολλά ίδια περιστατικά και προσπαθεί με αυτόν τον τρόπο να νουθετήσει έστω και αργά τον σκυλογονιό. Μπορεί να φαίνεται απότομο σε κάποιους αλλά δυστυχώς τα γραπτά παρερμηνεύονται κάποιες φορές. Τα περι σταυροφορίας κτλ τα αντιπαρέρχομαι.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Νομίζω πως πρώτα έγινε ερώτηση για το πως αποκτήθηκε , για να γίνει καλύτερη εκτίμηση της κατάστασης και επίσης για να δωθούν καλύτερες συμβουλές.
Δηλαδή τι διαφορετικό στην συμβουλή θα υπήρχε; Υπάρχει εναλλακτική διατροφή για ένα κουταβι που θα έπρεπε να τρώει και γάλα και τροφή μουλιασμενη;
Τι άλλο; Μακαρόνια με κιμά; Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη και με βάση το ιστορικό, με συγκεκριμένο σκοπό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη και με βάση το ιστορικό, με συγκεκριμένο σκοπό.
Προφανώς!
Εννοείται και μάλιστα ξεκάθαρα!
Και ο ίδιος σκοπός, θα συνεχίσει να πορεύεται σ'αυτό το φόρουμ, είτε αρέσει σε εσάς τους bybάδες, είτε όχι.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Έλα έγινα και byb... Συνέχισε τις ανυπόστατες κατηγορίες δεξιά και αριστερά, γίνεσαι γραφική σαν την Λουκά!

@BrunoAmstaff
Κανένα νέο ή σε έκαναν να κοψεις λάσπη και εσυ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Συνέχισε τις ανυπόστατες κατηγορίες δεξιά και αριστερά
Ούπς!!!
Οταν έρχεσαι σ'αυτή την θέση, ανακαλύπτεις ξαφνικά πως είναι κάπως...δυσάρεστο ε;
Τι κρίμα!!!
 
  • Like
Reactions: swiftkid


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ούπς!!!
Οταν έρχεσαι σ'αυτή την θέση, ανακαλύπτεις ξαφνικά πως είναι κάπως...δυσάρεστο ε;
Τι κρίμα!!!
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Το μόνο δυσάρεστο είναι οι silent but deadly που αμολαει η κουτάβα ώρες ώρες...
Τα αλλά να ναι καλά τα παπάκια :LOL:
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
...Δηλαδή τι διαφορετικό στην συμβουλή θα υπήρχε; ....
«Καλησπέρα, έχω ένα κουτάβι άμσταφ 30 ημερών και δεν τρώει, το πήρα από ένα φίλο/αγγελία μπλα μπλα μπλα»
«Καλησπέρα, βούτα το κουτάβι και πήγαινέ το πίσω τώρα, το ό,τι δεν τρώει είναι το μικρότερό σου πρόβλημα. Πρέπει να μείνει τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα με τη μάνα του γιατί μπλα μπλα μπλα»

«Καλησπέρα, έχω ένα κουτάβι άμσταφ 30 ημερών και δεν τρώει, τη μάνα του την πάτησε αυτοκίνητο μπλα μπλα μπλα»
«Καλησπέρα, τα υπόλοιπα κουτάβια που είναι? Πηγαινε στον κτηνίαστρο, πάρε γάλα τάδε μπλα μπλα μπλα»

«Καλησπέρα, έχω ένα κουτάβι άμσταφ 30 ημερών και δεν τρώει, το πήρα από ένα φίλο, η σκύλα δεν έχει γάλα/επιτίθεται στα κουτάβια μπλα μπλα μπλα»
«Καλησπέρα, Καλησπέρα, βούτα το κουτάβι και πήγαινέ το πίσω τώρα, για τη σκύλα δοκιμάστε να κάνετε μπλα μπλα μπλα»

«Καλησπέρα, έχω ένα κουτάβι άμσταφ 30 ημερών και δεν τρώει, το βρήκα με άλλα δύο αδερφάκια του στο δρόμο, πήρα το ένα μπλα μπλα μπλα»
«Καλησπέρα, πού είναι ο δρόμος, μήπως μπορέσουμε να βρούμε άτομα να μαζέψουν τα άλλα δύο?? Πηγαινε στον κτηνίαστρο, πάρε γάλα τάδε μπλα μπλα μπλα»