Τι παθαίνει?!?!


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Την Ήρα την έχουμε κάνει 2 φορές μπάνιο από τότε που τη πήραμε.

τη πρώτη τη φορά μετά το σκούπισμα, έκανε σα παλαβή. αλώνιζε όλο το σπίτι! πάνω κάτω στους καναπέδες! και παιχνίδι και κακό! και τρέξιμο!..

τη τελευταία φορά τρελάθηκε τόσο που την έπιασε ταραχή κ έκανε εμετό! τι στο καλό παθαίνει..??

δε δείχνει οτι την ενοχλεί κάτι ούτε κ πονάει πουθενά. μήπως την πειράζει το σαμπουάν? :p
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Και η δικιά μου τρέχει σαν παλαβή μετά το μπάνιο, κάνει τρελά σπριντ!

Θεωρούσα ότι είτε το κάνει για να ζεσταθεί, είτε για να στεγνώσει γρηγορότερα, είτε γιατί έχει αναζωογονηθεί τόσο πολύ μετά το μπάνιο που δεν ξέρει τι να κάνει την τόση ενέργεια! :p

(σχετικό-άσχετο: δύο φορές μπάνιο σε πόσο διάστημα? μην το μπανιαρίζετε πολύ συχνά το μωρό!)
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
αυτό με την αναζωογόνηση το σκέφτηκα κι εγώ αλλά λέω τόσο πια?? συνήθως δε τους αρέσει το μπάνιο..

το ξέρω που δε κάνει να το κάνουμε συχνά μπανάκια.

το πρώτο το κάναμε σαν νεοφερμένη, για την τελετή μύησης χα χα :p

και το δεύτερο το κάναμε μετά από ένα μήνα αφού τη πήραμε,χτες δηλαδή. το τρίχωμά της δεν έχει δέσει ακόμη τόσο καλά για να μην λερώνει. κ επειδή δεν μάθαμε ακόμη την τουαλέτα κ πάνες,εφημερίδες τις κάνει κομφετί, μυρίζει άσχημα από τα ούρα της. όσο κ να καθαρίζει ο άκης, πάντα προλαβαίνει να πατήσει επάνω.. τα ξέρετε φαντάζομαι εσείς τα του κουταβιού..

γενικά προσπαθούμε να το αποφύγουμε το μπάνιο.

και χτες εκτός του εμετού, δίνει μια ξαφνική στο κεφάλι της και τα είδε όλα η καημένη..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Nομίζω τα περισσότερα σκυλιά αντιδρούν με αυτο τον τρόπο...
Εγω απλα τον στεγνώνω πολυ καλά πριν βγεί απο το μπανιο στο υπόλοιπο σπίτι για να μην τρεχει πανω στους καναπεδες και στα χαλια να σκουπίζεται.
Καλύτερα με ένα μωρομάντηλο να τον σκουπίζεις.. το συχνό μπάνιο μπορεί να προκαλέσει πιο άσχημη μυρωδιά και δεν κάνει και καλό στο δέρμα του!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εχω διαβάσει ότι με το να τρίβονται σε χαλιά και καναπέδες, είναι γιατί προσπαθούν να επαναφερουν τη μυρωδια τους..λόγω του ότι η μυρωδιά που έχουν είναι κάτι σαν τη ταυτότητά τους...
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Τα ιδια και οι δικες μου, μετα το μπανιο τρεχουν σαν διαολια. Τριβονται σε χαλια, καναπεδες τοιχους.... και στην πετσετα τους φυσικα. Βλεπω επισης οτι δινουν μια εμφαση στο τριψιμο της μουσουδας και των αυτιων τους. Κεφαλι γενικοτερα.... οποτε ειναι πολυ πιθανο η Κατερινα να εχει δικιο.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
άντε να τριβόταν, θα το καταλάβαινα.. αλλά πάει σα κατσίκι και δε τρίβεται καθόλου. ελάχιστα μόνο..

απλά φοβήθηκε χτες ο Άκης που έκανε εμετό και βρόντηξε τη κεφάλα της.. γι αυτό ρώτησα μήπως θα πρεπε να προσέξουμε κάτι.

όπως βλέπω το κατέχουν κ τα δικά σας αυτό το σπόρ!:D:D
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Όχι, εγώ δε λέω για τρίψιμο, λέω για τρέξιμο. Επειδή την κάνω μπάνιο στην αυλή, μετά το σκούπισμα και το πιστολάκι τρέχει πάνω κάτω πέρα δώθε σαν παλαβή για κάνα πεντάλεπτο!

maria-akis συμφωνώ με την amaliaz, να το καθαρίζεις τοπικά με μωρομάντηλα για να μη μυρίζει από τις ανάγκες. Επίσης θα μπορούσες να καθαρίζεις το τρίχωμά του με μια υγρή πετσέτα. Κάπου τα΄χουμε ξαναγράψει, θα ψάξω να τα βρω

Edit: Εδώ είναι http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=293&highlight=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B9+%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BF
 
Last edited:


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...

είστε πολυτιμοι για μένα :):):)

που δε ξέρω την τύφλα μου για σκύλους.. αλλά ευτυχώς όσο ζω μαθαίνω!
κ όσο πάει τ αγαπώ όλο και περισσότερο. πριν λίγα χρόνια, μη μου λεγες για σκύλο, ούτε να τα δω δεν ήθελα..
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καλα, και αλλοι δεν ξερουν την τυφλα τους εδω μεσα. Βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Οτι σου λεμε, να ρωτας τον εκπαιδευτη σου - τον γιατρο σου ΠΑΝΤΑ! Εδω απλα περνεις γνωμες.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μου τα κάνει και το Μουφ αυτά. Ο λόγος είναι ότι θέλει να στεγνώσει και να επαναφέρει τη μυρωδιά του. Προχτές έκανε άλματα πάνω από τα τραπεζάκια του σαλονιού. Ο τρόπος που το αντιμετωπίζω είναι να το βουτάω, να το τυλίγω σε ένα παλιό μπουρνούζι και να το ξαπλώνω στον καναπέ δίπλα μου πάνω στα παρτάλια του και σε παλιές πετσέτες. Του αρέσει μάλλον που στεγνώνει και που είναι απορροφητικές οι πετσέτες διότι κουρνιάζει δίπλα μου και λουφάζει.
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Το μαλτεζ που εχουμε μολις την κανουμε μπανιο και τη σκουπισουμε (Οσο καθισει δηλαδη) και την αφησουμε κατω τρελαινεται κι αυτη. Εμεις το λεμε "κανει το τερας" . Τρεχει παντου και το παιζει και καλα αγρια κανοντας γρρρ. Εχει απιστευτη πλακα. Το κανει χρονια το τερας αλλα δεν εχω τραβηξει βιντεακι. πρεπει!!!!

Ασχετο: Μετα απο αυτο οπωσδηποτε παει για κατουρημα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και εμενα το κάνει και το έκανε πάντα..

Eμενα μου δίνει την αίσθηση ότι το κάνει για να σκουπιστεί πιο γρήγορα..
Mπορείς να το πλένεις τοπικά.

:)
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
να ρωτήσω κάτι και εγώ?όταν το κουτάβι λερώνεται απο τα τσίσα του ,δεν μπορούμε να το πλένουμε τοπικά με το σαμπουάν του? να πλύνουμε π.χ. μόνο τον ποπό του ή μόνο τα ποδαράκια του?
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Εγώ το δικό μου, το βάζω στο δωμάτιό μου και παίζουμε γύρω-γύρω όλοι, εγώ να τον κυνηγάω με το σεσουάρ, κι αυτός να δαγκώνει τον αέρα, που βγάζει το σεσουάρ. Μετά από μισή ώρα, που έχει σχετικά στεγνώσει,
αρχίζει το θέαμα!

Τρίψιμο, τρέξιμο, γάβγισμα! όλα τα κάνουμε!
Πάνω κάτω σαν κατσίκι

να ρωτήσω κάτι και εγώ?όταν το κουτάβι λερώνεται απο τα τσίσα του ,δεν μπορούμε να το πλένουμε τοπικά με το σαμπουάν του? να πλύνουμε π.χ. μόνο τον ποπό του ή μόνο τα ποδαράκια του?
Παλιότερα, που ήταν μικρότερος κι εγώ ακόμα πιο άσχετη, επειδή σιχαινόμουν τις πατούσες από τις βόλτες, του έπαιρνα λεκανάκι με νερό και σαπούνι και του τις βούτούσα μέσα, τις έπλενα με ένα μαντηλάκι.
Το αποτέλεσμα, να γλιτώσουμε από κάποιο δερματικό πρόβλημα, αλλά κι αφού το σταμάτησα, πέρασε πολύ καιρός, μέχρι να σταματήσουν να είναι πάρα πολύ σκληρές, στα όρια του να ανοίξουν από κάτω. Κάτι σαν χαρακιές.

Το σαπούνι το αποφεύγω όοοοσο γίνεται περισσότερο, πια !!!
κι αργώ και να τον κάνω μπάνιο!
Ακόμα και τα ειδικά σαμπουάν για ευαίσθητο δέρμα σκύλων ή για κουτάβια, μπορεί να ερεθίσουν το δέρμα τους.
Έτσι, με ένα βρεγμένο μαντήλι να πάρει τα πολλά και μετά μωρομάντηλα...
δε χρειάζεται να είναι και για γλείψιμο! ;)
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
αχ το μωρό μας!

μεγάλωσε! σήκωσε τα αυτάκια του! μου έστειλε φωτό ο Άκης κ έχω λιώσει..

πόσο μου λείπει :(:(

έμαθε να κάνει τσίσα έξω...

ρε σεις μεγαλώνουνε.. τόσο γρήγορα.. θα μου πείτε όταν δεν ζουν μαζί σου μεγαλώνουν! το ζόρι το τραβάει αυτός που τα μεγαλώνει!!