Τι σας εκνευρίζει στο σκύλο σας;


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Νομιζω ειχε ξαναγινει παλια θεμα, ισως να το ανοιξα κι εγω.

Ως νεος σκυλάς εκνευριζομουν ευκολα και για θεματα όχι παντα σοβαρα. Βοηθαει και ο χαρακτηρας σε αυτό.

Συνήθη «θεματα» το παραπεταμενο γαυγισμα της Ζηνας (μινι πινσερ) στο χτυπημα του θυροτηλεφωνου και του κουδουνιου, η εμμονη της Ηρας (μαυρος λυκος) με τις γατες και η επιθετικοτητα σε αλλους σκυλους και πολλα άλλα.

Πλεον εχω φτασει σε υψηλα επιπεδα αταραξίας. Πες ότι «ψηθηκα», συνηθισα, αρχισα να δικαιολογω περισσοτερο τα σκυλια, σκεφτομαι ότι μερικες ανεπιθυμητες συμπεριφορες μπορει να είναι πολύ χρησιμες (πχ Ζηνα συναγερμος), ή πλεον εχω τοσα άλλα θεματα να σκεφτω που το γαυγισμα της Ζηνας ακουγεται σαν μουσικη.

Το μονο που δεν μπορω να συνηθισω και να ξεπερασω με τιποτα και σφιγγω τα δοντια κάθε φορα που συμβαινει είναι όταν η Ηρα με παταει ή με σπρωχνει δυνατα με την γνωστη αγαρμποσυνη των περισσοτερων ποιμενικων.

Αλλά και σε αυτό δεν φταιει η Ηρα. Το πατημα και το σπρωξιμο με ενοχλουσαν παντα, οποιος και να τα εκανε.
 


Exige

Well-Known Member
29 Μαϊου 2011
79
1
xalandri
Εμενα η ξεροκεφαλια του σκυλου μου(bandog) και τα σαλια του.ειδικα οταν πινει νερο.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εμενα, η σαλιωμενη-βρωμικη μπαλα που φερνει και ακουμπαει στο παντελονι μου για να μου τραβηξει την προσοχη οταν καθομαι μπροστα στο pc και εχω μονιμως το δεξι μπατζακι ''μαυρο''...
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Το μονο που δεν μπορω να συνηθισω και να ξεπερασω με τιποτα και σφιγγω τα δοντια κάθε φορα που συμβαινει είναι όταν η Ηρα με παταει ή με σπρωχνει δυνατα με την γνωστη αγαρμποσυνη των περισσοτερων ποιμενικων.
Μήπως είναι δείγματα κυριαρχίας που δεν είχαν αντιμετωπιστεί στο παρελθόν..??? (Το είχαμε συζητήσει με τον εκτροφέα πρόσφατα...και μου είχε πεί ....ότι διαρκώς.. το σκυλί σε δοκιμάζει και αμφισβητεί την κυριαρχία σου.....πρέπει να το διορθώνεις αμέσως....εμείς νομίζουμε ότι το πάτημα είναι μία τυχαία κίνηση.....δεν είναι όμως).
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μέχρι 4ων χρονών κάνει συνεχείς απόπειρες να "κερδίσει" θέση στην αναπαραγωγική δύναμη της αγέλης.....
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Η γκρίνια της, όταν βαριέται ή όταν γενικά κάτι της φταίει αρχίζει τη γκρίνια και δεν σταματάει!! Χασμουριέται κι όλας ενώ γκρινιάζει, σαν τις γάτες...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η αλήθεια είναι ότι δεν με εκνευρίζει τίποτα στον σκύλο μου!

Δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάτι που να με εκνευρίσει...
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι ότι δεν με εκνευρίζει τίποτα στον σκύλο μου!

Δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάτι που να με εκνευρίσει...
Τότε θα έχει κάνει καλή εκπαίδευση..!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Εμενα, η σαλιωμενη-βρωμικη μπαλα που φερνει και ακουμπαει στο παντελονι μου για να μου τραβηξει την προσοχη οταν καθομαι μπροστα στο pc και εχω μονιμως το δεξι μπατζακι ''μαυρο''...
αν φοραγες μαυρα παντελονια αντι ανοικτοχρωμων?? :p
Εμένα όταν το καμάρι μου αρέσκεται να τρώει "βρώμικο" (ψοφίμια κλπ)

mpliax τι ειπες τωρα... το κανουν οι κοπριτες ( του ξαδελφου..) στα κεννελ.... και μουρχεται να τα σκοτωσω......
 
  • Like
Reactions: mania-bubba


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
εμενα οπως τωρα που ερχετε οταν γραφω στο λαπ τοπ και μου σηκωνει το χερι για να τον χαιδεψω αλλα 9 στις 10 τον χαιδευω
δεν μπορω να του τι χαλασω
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μήπως είναι δείγματα κυριαρχίας που δεν είχαν αντιμετωπιστεί στο παρελθόν..??? (Το είχαμε συζητήσει με τον εκτροφέα πρόσφατα...και μου είχε πεί ....ότι διαρκώς.. το σκυλί σε δοκιμάζει και αμφισβητεί την κυριαρχία σου.....πρέπει να το διορθώνεις αμέσως....εμείς νομίζουμε ότι το πάτημα είναι μία τυχαία κίνηση.....δεν είναι όμως).
Πολυ σωστη παρατηρηση.
Με την σκυλα μου συμβαινουν και τα δυο. Σπρωξιμο και κυριαρχιας και αγαρμποσυνης.
Ειναι πολυ φανερο πότε συμβαινει το ενα και πότε το αλλο.
Αλλά με εκνευριζει μονο της αγαρμποσυνης, επειδη ειναι ξαφνικο και πιο εντονο.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
εμενα οπως τωρα που ερχετε οταν γραφω στο λαπ τοπ και μου σηκωνει το χερι για να τον χαιδεψω αλλα 9 στις 10 τον χαιδευω
δεν μπορω να του τι χαλασω
Μα γιατί αυτό να είναι εκνευριστικό?
Πιάστον κεφαλοκλείδωμα και ρίξ'τον κάτω ή τράβα του τις μαγούλες ή τις αυτίρλες, σπρώξτον και πλακωθείτε...:D

Εγώ κοντεύω να τον βγάλω εκτός προτύπου από τόσο τράβα τράβα και τσιμπιές και σπρωξίματα κτλ κτλ

Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε τα σκυλιά μας αν εμείς είμαστε εκνευριστικοί...

Παιδιά πέρα από αυτό ο καθένας ορίζει διαφορετικά τον "εκνευρισμό"!
Εγώ δεν εκνευρίζομαι απλά πλακώνομαι με τον σκύλο μου...
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε τα σκυλιά μας αν εμείς είμαστε εκνευριστικοί...
Eγω πρεπει να τον εκνευριζω πολυ οταν καθομαι με τις ωρες σε μια καρεκλα κοιτωντας μια οθονη και κανοντας ''κρατς'' ''κρατς'' πατωντας καποια πληκτρα. Αυτος μου λερωνει το παντελονι, και ετσι ειμαστε πάτσι! :D
 
  • Like
Reactions: mania-bubba




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κι εμενα δε μπορω να πω οτι με εκνευριζει...εκει που τη βλεπω να κανει καμια χαζομαρα με πιανουν περισσοτερο τα γελια...
Το μονο που θα θελα να μη γινεται θα ταν να μην ερχεται πρωι πρωι να με ξυπναει!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Το ότι όταν κατουριέται, μαύρο φίδι που με έφαγε έτσι και δεν ξυπνήσω στην ώρα μου!
Δεν σας το κρύβω, είμαι τόσο πτώμα από τη δουλειά που μερικές φορές δεν ξυπνάω και ο καημένος δεν κρατιέται. :(
Αλλά από την άλλη, αν δεν μου έλεγε "μάνα σήκω κατουριέμαι!" θα με εκνεύριζε αυτό! :p
Μετά με εκνευρίζει που δεν με αφήνει να τον χαιδεύω κτλ (έχω συνηθίσει από άλλους σκύλους που τρελαίνονται για χάδια. Ο δικός μου δεν είναι έτσι! Σπάνια και μόνο όταν ακόμα δεν έχει ξυπνήσει καλά καλά! (Μερικές φορές έρχεται από μόνος του μέσα στην αγκαλιά μου όπως κοιμάμαι για να τον χαϊδέψω όταν ξυπνήσω. Αλλά ως εκεί ο κύριος) :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU