Τι σκυλο να παρω


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σίγουρα όμως ειναι για πολύ περισσότερο διάβασμα!
Επισης το σκυλι δεν ειναι θα τον βγάζω μαλλον το πρωι/αμα δεν τον βγάζω το πρωι θα τον παω μεσημερι.... Αστο... και ειδικά τις φυλές που θέλουν οι γονεις σου....
 






vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ρε συ Θανάση, γυμνάσιο πας; Πώς θα τον κουμαντάρεις τον βέλγο;

Δηλαδή άμα το παιδί πει οκ δεν θα πάρω σκύλο θα το δέσετε κόμπο ότι το εννοεί;
Αμα το παιδί μπήκε στο φορουμ για να ζητήσει συμβουλές και τελικά κάνει κάτι τελείως άσχετο, κρίμα και το 19 που μας λέει ότι βγάζει.
 
  • Like
Reactions: ghelly and kanarini










stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Θανάση καλημέρα.
Η "ευκολία" με την οποία κάποιος επιλέγει το σκυλί που θα είναι μαζί του για τα επόμενα ας πούμε 12-15 χρόνια, είναι κάτι που θα τον κυνηγάει για τα επόμενα 12-15 χρόνια. Αυτό το λέω αφενός για σένα αφετέρου και πολύ περισσότερο για τους γονείς σου που επέλεξαν 2 τύπους σκύλου από τις φωτο. Φαντάζομαι ότι το μοναδικό τους κριτήριο ήταν η εμφάνιση και η αλήθεια είναι ότι και οι δύο τύποι είναι πανέμορφοι.
Από εκεί και πέρα δεν παίζει άμα θέλω να τον βγάλω το πρωί και διάφορα τέτοια. Το σκυλί έχει υποχρεώσεις, τις οποίες αν εσύ βαριέσαι να τις κάνεις ..κάποιος πρέπει να τις κάνει και λογικά θα πέσει το βάρος στους γονείς σου. Ως φοιτητής (εφόσον είσαι του 19) θα πρέπει να τον πάρεις μαζί σου εκτός αν τον έχουν πάλι οι γονείς σου. Στον στρατό είναι σίγουρο ότι δεν θα τον πάρεις μαζί σου οπότε πάλι οι γονείς σου.
Τελικά ο σκύλος θα είναι δικός σου ή των γονιών σου ?
Συνήθως παίζει η ατάκα : παίρνουμε τον σκύλο και θα τον φροντίζω εγώ μαμά.......στο μεγαλύτερο ποσοστό το πακέτο "σκύλος" το τρώει η μαμά ή ο μπαμπάς.
Εύχομαι καλή συνέχεια :)
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Θανάση, καλημέρα.

Αν και εφόσον εξηγήσεις στους γονείς σου τις καθημερινές υποχρεώσεις και δεσμεύσεις που μοιραία, αργά η γρήγορα θα επωμιστούν απέναντι στο σκύλο, για την επόμενη δεκαετία, τουλάχιστον, κι εκείνοι δεχτούν να τις αναλάβουν, δεν βρίσκω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Προϋπόθεση βέβαια και πάλι είναι να ενημερωθείς πρώτα σωστά εσύ, και από τα ελάχιστα που είπες γίνεται αντιληπτό, ότι δεν είσαι αρκετά ενημερωμένος γύρω από το θέμα. Για αυτό να μη βιαστείς καθόλου. Αφιέρωσε χρόνο εδώ κάνα χρόνο, διάβαζε κάθε φορά κι από κάτι καινούριο που δε φανταζόσουν. Μάθε για το υπεύθυνο τρόπο απόκτησης σκύλου, για την επιλογή της κατάλληλης φυλής-ράτσας, για την εκπαίδευση που ξεκινάει από την πρώτη στιγμή που θα τον πάρεις στα χέρια σου, για τη διατροφή του, για την ιατροφαρμακευτική του κάλυψη, για τα έξοδά του..

Ποια είναι η εμπειρία και η αντίληψη που έχουν οι γονείς σου για τα σκυλιά; Η μητέρα σου είναι, ως Ελληνίδα νοικοκυρά, έτοιμη για την τρίχα και τη μυρωδιά που θα φέρει μαζί του ένα σκυλάκι που θα μοιράζεστε την ίδια στέγη; Το μπαλκόνι ο κήπος, η ταράτσα, και οποιοδήποτε άλλο "παρκάρισμα" του σκύλου απαγορεύεται δια ροπάλου και διώκεται ποινικά!

Ένα σκυλάκι δεν είναι μόνο το χαριτωμένο πλάσμα που συναντάμε σε μία επίσκεψη ή σε μια βόλτα στο πάρκο, άσε που για να γίνει πραγματικά χαριτωμένο, ευγενικό και κοινωνικά λειτουργικό, θέλει γνώση, χρόνο, και χρήμα. Διαφορετικά, στα λάθος χέρια μπορεί να εξελιχθεί σε ένα τέρας που θα σας κάνει το βίο αβίωτο.

Έχεις προσέξει πόσα αδέσποτα καθημερινά υποφέρουν στους δρόμους; Πως νομίζεις κατέληξαν εκεί; Από ανθρώπους που παρορμητικά απέκτησαν ένα σκύλο που κάποια στιγμή δεν άντεξαν. Είναι κρίμα άθελά σου, από ενθουσιασμό και επιπολαιότητα, να συμβάλεις κι εσύ σε αυτό το πρόβλημα.

Είσαι μικρός ακόμα. Κι εγώ από μικρός αγαπούσα τα σκυλιά, αλλά για αυτόν ακριβώς το λόγο, δεν έχω ακόμα ένα σκυλάκι. Σχολείο, εφηβεία, σπουδές, στρατός, οικονομικές δυσκολίες.. Θα ήταν επιπολαιότητά μου να βασανίζω κι ένα σκύλο μαζί μου όλα αυτά τα χρόνια. Για να τον φορτώσω οικονομικά ή κυριολεκτικά σε άλλους (γονείς) ούτε λόγος.

Γράφτηκα στο φόρουμ από το Φεβρουάριο και ακόμα συνειδητοποιώ πόσα έχω να μάθω.. Αν θεωρείς τον εαυτό σου ευσυνείδητο μη βιαστείς.. Πρόκειται για μία τεράστια δέσμευση. Είναι σαν να γίνεσαι από τώρα πατέρας. Στην ηλικία των 13ων πόσο καλά πιστεύεις ότι θα τα κατάφερνες; Τώρα, αν οι γονείς σου θέλουν πραγματικά ένα ακόμα «παιδί», θα πρέπει να το αναλογιστούν σοβαρά οι ίδιοι και όχι να το κάνουν απλά για να εκπληρώσουν τη δική σου επιθυμία.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Ran Tan Plan


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
αν οι γονεις σου νομιζουν οτι μπορουν να ανταπεξελθουν σε εναν σκυλο τοτε εμας μας περισευει.......
αλλωστε κυριως υπεθυνοι αυτοι θα ειναι.
φροντιστε μονο να ταιριαζει το ταπεραμεντο του σκυλου με το δικο σας.
αν ειναι ο πρωτος σκυλος της οικογενειας μηπως ειναι καλυτερο να βρειτε φυλη πιο ¨ευκολη¨(στο θεμα εκτονωσης κλπ)

υ.γ. δεν μας νοιαζει ποσο βγαζεις στο σχολειο βρε :).
πολλα ορθογραφικα για 19 ομως ...;)
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
υ.γ. δεν μας νοιαζει ποσο βγαζεις στο σχολειο βρε :).
πολλα ορθογραφικα για 19 ομως ...;)
Ίσως η ορθογραφία να είναι απλά η αχίλλειος πτέρνα του. Ειδικά αν δεν είναι του διαβάσματος, ώστε να εξοικειώνεται με την εικόνα των λέξεων. Στα υπόλοιπα μπορεί να είναι αστέρι το παιδί! Κι εγώ (που είμαι και συνονόματος) το είχα αυτό το θεματάκι με την ορθογραφία. Ήμουν του προφορικού. Σε ολόκληρο το γυμνάσιο, δε διάβαζα πάνω από μια – μιάμιση ώρα καθημερινά και έβγαζα πάνω από 19. Ότι θυμόμουν από την παράδοση, ευτυχώς τα πάντα. Σπάνιο φαινόμενο, αλλά συμβαίνει, μην το αποκλείετε. Τελείωσα με άριστα το λύκειο, έγραψα 18 έκθεση (προφανώς ανορθόγραφη) στις πανελλήνιες (εποχή δεσμών), πήρα με άριστα το πτυχίο μου, και ακόμα προσπαθώ να βελτιώσω την ορθογραφία μου.. Το word και ο ορθογραφικός έλεγχος να είναι καλά..! Θανάση.. κράτα γερά, και καλές επιτυχίες!
 
  • Like
Reactions: pouf




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Ίσως η ορθογραφία να είναι απλά η αχίλλειος πτέρνα του. Ειδικά αν δεν είναι του διαβάσματος, ώστε να εξοικειώνεται με την εικόνα των λέξεων. Στα υπόλοιπα μπορεί να είναι αστέρι το παιδί! Κι εγώ (που είμαι και συνονόματος) το είχα αυτό το θεματάκι με την ορθογραφία. Ήμουν του προφορικού. Σε ολόκληρο το γυμνάσιο, δε διάβαζα πάνω από μια – μιάμιση ώρα καθημερινά και έβγαζα πάνω από 19. Ότι θυμόμουν από την παράδοση, ευτυχώς τα πάντα. Σπάνιο φαινόμενο, αλλά συμβαίνει, μην το αποκλείετε. Τελείωσα με άριστα το λύκειο, έγραψα 18 έκθεση (προφανώς ανορθόγραφη) στις πανελλήνιες (εποχή δεσμών), πήρα με άριστα το πτυχίο μου, και ακόμα προσπαθώ να βελτιώσω την ορθογραφία μου.. Το word και ο ορθογραφικός έλεγχος να είναι καλά..! Θανάση.. κράτα γερά, και καλές επιτυχίες!
Δεν ξέρω για την εποχή των δεσμών, αλλά τώρα βγάζουν αρκετές μονάδες από την ορθογραφία.
 
  • Like
Reactions: ghelly


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Δεν ξέρω για την εποχή των δεσμών, αλλά τώρα βγάζουν αρκετές μονάδες από την ορθογραφία.
Και πολύ καλά κάνουν.. Πίστεψέ με, το έκαναν και τότε ;)
Εντάξει, μη φανταστείς να γράφω το "και" με "ε" και τα ρήματα να τελειώνουν σε "ο", αλλά λαθάκια μου ξέφευγαν ουκ ολίγα. Κοκκίνιζε η σελίδα απ' την ντροπή της.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και επισης μιας και μιλάμε πλέον για ορθογραφία... το word και οι αυτοματες διορθώσεις επιδεινώνουν το πρόβλημα... δεν το λυνουν. Κανεις δεν κοιτάει πώς διορθώθηκε το κειμενο του και γιατί....
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω ειμαι αναμεσα σε κουνελακι μινι...... και σε σκυλο δαλματιας.... τι προτεινεται να παρω,,,??? δυο χρονια το σκεπτομαι και το μελεταω,,,,, ++==))
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εγω ειμαι αναμεσα σε κουνελακι μινι...... και σε σκυλο δαλματιας.... τι προτεινεται να παρω,,,??? δυο χρονια το σκεπτομαι και το μελεταω,,,,, ++==))
Πόσα κρεμμυδια τύπου κοκκάρι εχεις?
 
  • Like
Reactions: Estranged