Τοξόπλασμα


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
σκυλος που εχει προσβληθει απο τοξοπλασμα μετα απο αντιβιωση ειναι 100/100 οτι θεραπευεται? καπιος που εχει προσωπικη εμπειρια ας απαντησει ο κτηνιατρος μου ειπε ναι απλα εχω χασει την εμπυστοσυνη μου απεναντη τους,με ταλαιπωρησε υπερβολικα αυτο το θεμα μεχρι να το βρω ο ιδιος
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δεν μου έχει τύχει αλλα υποθέτω πως ως παράσιτο λογικά πρέπει να καταστρέφεται
σε αντίθεση με τους ιούς
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
θελω να το ελπιζω :),φιλικη συμβουλη οποιος σκυλος εχει κοπροφαγια και εμφανιζει ανεξηγητα σημαδια πρωτου κανει οτιδηποτε ας κανει ενα τεστ τοξοπλασματος ειναι πολυ κρυφη λοιμωξει
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Γιατι πανικοβληθηκες? Εαν δεν υπαρχει εγκυος ή γυναικα που θηλαζει στο σπιτι δεν υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος. Ειναι πολυ πιθανον οσοι εχουμε γατες κι οχι μονο να το εχουμε περασει ως μια απλη αδιαθεσια τυπου ελαφριας ιωσης 1-2 ημερων χωρις καν να εχουμε καταλαβει τι ειναι. Αν το περασεις μια φορα δεν το ξανακολλας. Περναει απο μονο του χωρις αντιβιωτικα.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Γιατι πανικοβληθηκες? Εαν δεν υπαρχει εγκυος ή γυναικα που θηλαζει στο σπιτι δεν υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος. Ειναι πολυ πιθανον οσοι εχουμε γατες κι οχι μονο να το εχουμε περασει ως μια απλη αδιαθεσια τυπου ελαφριας ιωσης 1-2 ημερων χωρις καν να εχουμε καταλαβει τι ειναι. Αν το περασεις μια φορα δεν το ξανακολλας. Περναει απο μονο του χωρις αντιβιωτικα.
για ανθρωπο ναι..για σκυλο ζορικο.. μετα τον 7-9 μηνα εχει μεγαλωσει το παρασιτο και μετα..πολυ σπανια να θανατωθουν ολα...
 
  • Like
Reactions: vek


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
για ανθρωπο ναι..για σκυλο ζορικο.. μετα τον 7-9 μηνα εχει μεγαλωσει το παρασιτο και μετα..πολυ σπανια να θανατωθουν ολα...
Τι εννοεις "εχει μεγαλωσει το παρασιτο"? Οτι δεν το ξεπερνουν τα σκυλια?

http://www.vets.gr/article.php?article_id=77
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
οσο πιο νωρις γινει η θεραπεια τοσο καλυτερα.. στον ανθρωπο υπαρχει αυτοιαση.. στον σκυλο οχι..
μεγαλωνει.. κανει κυστη.. εγκεφαλο,ηπαρ,κνσ,μυιικο ιστο,ματι,πνευμονα κ.α
 
  • Like
Reactions: vek


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
οσο πιο νωρις γινει η θεραπεια τοσο καλυτερα.. στον ανθρωπο υπαρχει αυτοιαση.. στον σκυλο οχι..
μεγαλωνει.. κανει κυστη.. εγκεφαλο,ηπαρ,κνσ,μυιικο ιστο,ματι,πνευμονα κ.α
Πλακα κάνεις!!! αποαμοιβάδα γινεται δεινοσαύρος δηλ?
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Δυστυχώς, εμείς χάσαμε την μποξερίνα μας πριν 2 χρόνια από τοξόπλασμα - διεγνώσθη αφού είχε ήδη 'φύγει', από εξέταση αίματος το βράδυ που την πήγαμε στο νοσοκομείο. Μη τα συζητάς....

Δεν ξέρω την απάντηση για τα αντιβιοτικά, αλλά και εμάς μας είπαν πως αν το είχαν καταλάβει νωρίτερα, 'θα γινόταν καλά'.
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
ο ανθρωπος παθαινει ανοσια στο τοξοπλασμα στην γαλλια λενε το εχουν στο 80/100 του πληθυσμου της νο1 αιτια ειναι το αψητο φαι,στον σκυλο θελει αντιβιωση το εχει περιπου ενα 5μηνο με 7μηνο,τωρα ειμαστε στην 5η μερα αντιβιωσης και βλεπω αρκετα θετικα αποτελεσματα οποτε ελπιζω οτι θα το ξεπερασει.δακρυζαν τα ματια αδυναμια του ποδιου εντονει του ενος για την ακριβια δεμοδηκτικη ψωρα δυο φορες και μετα το ανακαλυψα:) το κακο στην ολη υποθεση ηταν οτι δεν το βρισκαν οι γιατροι και τον φλομωσαν στα φαρμακα αδικος παροτι τους το επησιμανα δεν τους ελεγα τοξοπλασμα στο τελος εμαθα την ονομασια του αλλα οτι εχει κοληση κατι απο τις γατες μου
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Δυστυχώς, εμείς χάσαμε την μποξερίνα μας πριν 2 χρόνια από τοξόπλασμα - διεγνώσθη αφού είχε ήδη 'φύγει', από εξέταση αίματος το βράδυ που την πήγαμε στο νοσοκομείο. Μη τα συζητάς....

Δεν ξέρω την απάντηση για τα αντιβιοτικά, αλλά και εμάς μας είπαν πως αν το είχαν καταλάβει νωρίτερα, 'θα γινόταν καλά'.
στις εξετασεις αιματος δεν φαινοταν μονο σε εξεταση για τοξοπλασμα φανηκε λενε μπορει να κρυβεται και να φαινονται ολα νορμαλ και μπορει ενα μηνα να ειναι ολα καλα τον αλλο μηνα προβλημα στο ποδι μετα καλα μετα παλι να βγαζει στο δερμα,αλλα καπιος που ξερει τον σκυλο του καταλαβαινει οτι κατι δεν παει καλα.οπιος τον εβλεπε δεν ελεγε οτι ειναι αρωστος
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Τι είδους ανεξήγητα σημάδια;
να φαινετε σαν μολυνση στο ματι να μοιαζει σαν να ατροφει η παραλυει το ποδι να εμφανιζει ψωρα,για καρκινο μου ειπανε τα παντα ακουσα
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Γιατι πανικοβληθηκες? Εαν δεν υπαρχει εγκυος ή γυναικα που θηλαζει στο σπιτι δεν υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος. Ειναι πολυ πιθανον οσοι εχουμε γατες κι οχι μονο να το εχουμε περασει ως μια απλη αδιαθεσια τυπου ελαφριας ιωσης 1-2 ημερων χωρις καν να εχουμε καταλαβει τι ειναι. Αν το περασεις μια φορα δεν το ξανακολλας. Περναει απο μονο του χωρις αντιβιωτικα.
για εμενα δεν φοβηθηκα παρολο που ερχονται τα μωρα της αδερφης μου σπιτη ουτε για αυτα για τον σκυλο φοβηθηκα,απλα πλεον δεν ξερω τι να κανω με τις γατες
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
οσο πιο νωρις γινει η θεραπεια τοσο καλυτερα.. στον ανθρωπο υπαρχει αυτοιαση.. στον σκυλο οχι..
μεγαλωνει.. κανει κυστη.. εγκεφαλο,ηπαρ,κνσ,μυιικο ιστο,ματι,πνευμονα κ.α
τον εκανα γενικες αιματος πιο παλια δεν φανηκε κατι σε αυτες αλλα μου ειπε ο τελευταιος κτηνιατρος οτι κανει κυστες στους μυεις μεσα και οτι με την αντιβιωση dalacin καταστρεφονται,ρωτησα την φαρμακοποιω και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυνατη αντιβιωση διαβασα και λεει για καρκινοπαθεις και ανθρωπους με aids oti thn dinoyn.οταν τελειωση η θεραπεια τι εξετασει να του κανω?εγω απο τα τοσα φαρμακα φοβηθηκα μην παθει τιποτα το συκωτη του.η τελευταια εξεταση ηταν πριν απο ενα μηνα και ολα καθαρα ολες οι εξετασεις βγηκαν καθαρες εκτος του τοξοπλασματος:D
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
θα δεις αν εχει χαμηλα λευκα αιμοσφαιρια,λεμφοκυτταρα και ουδετεροφιλα.. πριν

αυξημενα λευκα.. μετα

ALT και AST ξανα..

υψηλη πρωτεινη στα ουρα να ξαναδεις..

αυτες που ειναι ορολογικες ειδικες για τοξοπλασμα, τα igM,igG(καθε 2-3 εβδομαδες) με elisa kai ifa αυτη ειναι το βασικο..εκει μπορει να γινει η αξιολογηση απο τον κτηνιατρο σε τι φαση ειναι το τοξοπλασμα..ενεργο η οχι..χρονια η οξεια φαση.. η καλυτερη ειναι η mat η τροποποιημενη δοκιμη συγκολλησης για τοξοπλασμωση αλλα δεν ξερω αν την κανουν εδω στην ελλαδα..

το ηπαρ να ελεγχθει ξανα τρανσαμινασες,και για ικτερο,σακχαρο στο αιμα,αναιμια με χαμηλα ερυθρα αιμοσφαιρια,κοπρανα ελεγχος αν και μπορει να ειναι ψευδως αρνητικο χωρις τιποτα,καλο ειναι να γινει..
το ματι να κοιταχθει ξανα στην φυσιολογικη εκτιμιση του κτηνιατρου,ακτινογραφια θωρακος,αυτα !

κουραγιο..ευχομαι ολα να πανε καλα..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ποιά αντιβίωση του δίνεις; Ετσι, από περιέργεια. Μετά την θεραπεία και αφού παρέλθει ένα εύλογο χρονικό διάστημα, κάνε οπωσδήποτε βιοχημικές, να ελέγξεις τα ζωτικά του όργανα, για να είσαι σίγουρος. Από γάτες δεν κατέχω καθόλου. Αν το κολλάει από τις γάτες, φαντάζομαι θα πρέπει να κάνουν αυτές εντατική θεραπεία για να γίνουν καλά, και να μην του το κολλάνε; Δεν ξέρω. Πάντως, σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που έχεις και γάτες και σκύλο, άρα κάπως θα σώζεται η κατάσταση.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
από ότι κατάλαβα τρώει τα κακά από τις γατες αλλα ποίες? τις αδέσποτες? η έχεις μέσα στο σπίτι?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3