Τοξόπλασμα


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Ποιά αντιβίωση του δίνεις; Ετσι, από περιέργεια. Μετά την θεραπεία και αφού παρέλθει ένα εύλογο χρονικό διάστημα, κάνε οπωσδήποτε βιοχημικές, να ελέγξεις τα ζωτικά του όργανα, για να είσαι σίγουρος. Από γάτες δεν κατέχω καθόλου. Αν το κολλάει από τις γάτες, φαντάζομαι θα πρέπει να κάνουν αυτές εντατική θεραπεία για να γίνουν καλά, και να μην του το κολλάνε; Δεν ξέρω. Πάντως, σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που έχεις και γάτες και σκύλο, άρα κάπως θα σώζεται η κατάσταση.
του δινω την dalacin c 300mg μου λεει ο κτηνιατροσ δεν θα χρειαστουν εξετασεισ μετα,εχω απογοητευτη τελειοσ με τους κτηνιατρους και εδω που εφτασα ευχαριστω λεω.ο σκυλος παντος ειναι στην μιση αντιβιωση και εγινε αλλος σκυλος:D
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
από ότι κατάλαβα τρώει τα κακά από τις γατες αλλα ποίες? τις αδέσποτες? η έχεις μέσα στο σπίτι?
δικες μου γατες αλλα ζουνε εξω ελευθερες και αγριες,ρωτησα τον κτηνιατρο αν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτες για να μην ξανακολησει κατι ο σκυλος αλλα δεν πειρα καποια απαντησει.υπαρχει λυση?αλλιος θα πρεπει να φυγουν αλλα και αλλες να παρω εφοσον κυνηγανε παλι θα κολησουν τοξοπλασμα πιστευω.τωρα που γινεται καλα σαν να την κοβει την κακια συνηθεια
 




george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
γενικα πιστευω οτι ολα θα πανε καλα,σαν σκυλος εχει πολυ ανεβασμενη ψυχολογια.τι εξετασει να κανω οταν τελειωσει την αντιβιωση για να δω σε τι κατασταση ειναι τα ζωτικα του οργανα? δικαιολογειται ενας κτηνιατρος (3 για την ακριβεια και ενα πανεπιστημιο) να με καθησυχαζουν οτι ο σκυλος δεν κολαει τιποτα απο την γατα ενω τους εχω πει για κοπροφαγια και οτι θελω να τον κανω εξετασςει πανω σε αυτο το θεμα?ακομη ειμαι εξαλος με αυτο το θεμα μονο για εμβολια ειναι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Θα ζητήσεις βιοχημικές.

Το θέμα όμως είναι, ότι μόνο εσύ μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Η διώχνεις τις γάτες [όχι και πολύ φιλόζωη κίνηση], ή τις μαζεύεις και τις εμβολιάζεις και τις φροντίζεις να είναι υγιείς, ή φροντίζεις να μην τρώει ο σκύλος σου τα περιττώματά τους. Τι να σου πουν οι γιατροί, επί αυτού;
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Θα ζητήσεις βιοχημικές.

Το θέμα όμως είναι, ότι μόνο εσύ μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Η διώχνεις τις γάτες [όχι και πολύ φιλόζωη κίνηση], ή τις μαζεύεις και τις εμβολιάζεις και τις φροντίζεις να είναι υγιείς, ή φροντίζεις να μην τρώει ο σκύλος σου τα περιττώματά τους. Τι να σου πουν οι γιατροί, επί αυτού;
ρωτησα να μου βρουν μια λυση μια θεραπεια και για αυτες τις εχω χρονιααααα δεν θα τις πετουσα τοσο ευκολα αλλα δεν πειρα απαντησει,θα τις δοσω σε ανθρωπους σε κτημα να μην εχουν αμεση επαφη με σκυλια οι ανθρωπους,και ειδη προσεχω τον σκυλο να μην εχει επαφη μαζι τους
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Απ'ότι διάβασα στο link που σου έβαλαν, δεν είναι θέμα θεραπείας. Είναι θέμα διατροφής τους. Δεν πρέπει δηλαδή, να τρώνε ωμά ποντίκια κλπ. Οπότε, απ'ότι καταλαβαίνω, αν τις έχεις κάπου περιορισμένες, να μην τριγυρνάνε, και να τρώνε μόνο, ότι τους δίνεις εσύ, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει τρόπος να περιοριστούν λοιπόν;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
ρωτησα να μου βρουν μια λυση μια θεραπεια και για αυτες τις εχω χρονιααααα δεν θα τις πετουσα τοσο ευκολα αλλα δεν πειρα απαντησει,θα τις δοσω σε ανθρωπους σε κτημα να μην εχουν αμεση επαφη με σκυλια οι ανθρωπους,και ειδη προσεχω τον σκυλο να μην εχει επαφη μαζι τους
Oι γάτες δεν θα κάτσουν σε κτήμα άλλου, δένονται με το περιβάλλον τους πάρα πολύ. Δεν είναι λύση να απομακρύνεις τις γάτες, ούτε καν ξέρεις αν κόλλησε από αυτές ο σκύλος έτσι δεν είναι; Να προσέχεις τι τρώει ο σκύλος είναι η μόνη λύση.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
διάβασες το link που σου βάλλανε?
που είναι και η Ηλιάνα να στα πει που τα ξέρει καλύτερα από εμάς

Μόνο όταν η υγρασία και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι υψηλές , οι άωρες ωοκύστεις γίνονται ώριμες (δηλαδή μολύνουσες), κάτι που συμβαίνει σε διάστημα 2-4 ημερών. Όταν η γάτα μολύνεται για 2η ή 3η φορά με το παράσιτο, τότε αναπτύσσεται σε αυτή ανοσία, με αποτέλεσμα να διακόπτεται ο πολλαπλασιασμός του παρασίτου και να μην αποβάλλονται από τη γάτα πια άωρες ωοκύστεις στο περιβάλλον


Πηγή: Τοξόπλασμα και κατοικίδια (Μύθοι και Πραγματικότητα) | www.zoosos.gr
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
φιλε george μπορείς να μπεις και σε αυτό το forum που είναι για gates και είτε να διαβάσεις είτε να γράψεις για τους προβληματισμούς σου σχετικά με το τοξοπλασμα
Ας μιλήσουμε για γάτες • MyCat

από την στιγμή που ο σκύλος σου καταναλώνει κόπρανα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να βρει στον κήπο σου και προφανώς το κάνει χωρίς την δικια σου επιτήρηση έχεις 2 λύσεις η να μην τον αφήνεις από τα ματια σου η να του φοράς φίμωτρο!!!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Πολυ ευκολα δεν προτεινουν καποιοι να φυγουν οι γατες?
george amstaff και τις γατες να διωξεις δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος αν καποια αλλη γατα δεν μπει στον κηπο, κανει την αναγκη της και τα φαει ο σκυλος σου. Ακομα και να τη κλεισεις πολυ καλα την αυλη μια γατα ολο κι απο καπου θα μπορεσει να μπει μεσα. To σκυλι σου εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν εφαγε καποιο κουφαρι ποντικου? Το να μη φερνεις σε επαφη τις γατες με το σκυλι δεν το καταλαβα..Πως θα κολλησει ο σκυλος τοξοπλασμα απο τη γατα με την επαφη και μονο? Γιατι αν ηταν ετσι το δικο μου σκυλι θα ειχε βρεθει στα θυμαρακια.
Τελος εφοσων τιθεται θεμα για το αν θα διωξεις καποιο και αφου τις γατες τις εχεις χρονια, διωξε τον σκυλο που ηρθε μετα τις γατες.
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Απ'ότι διάβασα στο link που σου έβαλαν, δεν είναι θέμα θεραπείας. Είναι θέμα διατροφής τους. Δεν πρέπει δηλαδή, να τρώνε ωμά ποντίκια κλπ. Οπότε, απ'ότι καταλαβαίνω, αν τις έχεις κάπου περιορισμένες, να μην τριγυρνάνε, και να τρώνε μόνο, ότι τους δίνεις εσύ, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει τρόπος να περιοριστούν λοιπόν;
εχουμε γατες στο σπιτη γιατι χρειαζονται στην κυριολεξια,αν μεινουμε χωρις γατες γεμιζουμε ποντικια κατευθειαν γυρω απο το σπιτη εχει χωραφια ειμαι σε επαρχια οποτε τρωνε ποντικια,αρουραιους,οχιες,σαυρες,κουναβια και γενικα οτι κινητε και πεταει! ειναι εργαλεια ας πουμε και οχι πετ.δεν θελω να τις διοξω της εχουμε πανω απο 20 χρονια γενια προς γενια και τις καμαρονω;).τις ταιζω και κροκετα εγω σκεφτομουν αν υπαρχει κανα φαρμακο να τισ δινω στην τροφη τους
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
George amstaff αν μπαινουν ολα αυτα στο κηπο(που αποκλειεται να μενουν εκτος), τοτε το τοξοπλασμα ειναι το λιγοτερο(λεμε τωρα), μπορει το σκυλι σου αν δεν το ελεγχεις να φαει κανενα κουφαρι ποντικου που εχει δηλητηριαστει με ποντικοφαρμακο.
Γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου αν μπορεις να τους δινεις καποιο φαρμακο? Αν και δεν νομιζω να υπαρχει :)
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Πολυ ευκολα δεν προτεινουν καποιοι να φυγουν οι γατες?
george amstaff και τις γατες να διωξεις δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος αν καποια αλλη γατα δεν μπει στον κηπο, κανει την αναγκη της και τα φαει ο σκυλος σου. Ακομα και να τη κλεισεις πολυ καλα την αυλη μια γατα ολο κι απο καπου θα μπορεσει να μπει μεσα. To σκυλι σου εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν εφαγε καποιο κουφαρι ποντικου? Το να μη φερνεις σε επαφη τις γατες με το σκυλι δεν το καταλαβα..Πως θα κολλησει ο σκυλος τοξοπλασμα απο τη γατα με την επαφη και μονο? Γιατι αν ηταν ετσι το δικο μου σκυλι θα ειχε βρεθει στα θυμαρακια.
Τελος εφοσων τιθεται θεμα για το αν θα διωξεις καποιο και αφου τις γατες τις εχεις χρονια, διωξε τον σκυλο που ηρθε μετα τις γατες.
δεν υπαρχει περιπτωση να διοξω τον σκυλο;) οτι παιρνω το κραταω για παντα και αν ηταν να τον εδινα θα το εκανα στα δυσκολα οπως κανουν συνηθος!! τον σκυλο τον εχω σε περιορισμενο χωρο και τον λυνω πλεον εκτος σπιτιου εγω εψαχνα λυση με τις γατες π.χ αν υπαρχει κατι να τις δινω καθε μηνα κατι τετοιο,υπαρχει?ολα χρειαζονται και γατες και σκυλοι λυση ψαχνω.πρωτη φορα εχω σκυλο με κοπροφαγια και πιστευω το κανει για την μυροδια του χωρου.αν τις βαλω αμμο θα πηγαινουν εκει να κανουν την αναγκη τους?ειναι 1,5στρ η αυλη μου.η καπιοα λυση να μην ερχονται στον χωρο του σκυλου?
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
George amstaff αν μπαινουν ολα αυτα στο κηπο(που αποκλειεται να μενουν εκτος), τοτε το τοξοπλασμα ειναι το λιγοτερο(λεμε τωρα), μπορει το σκυλι σου αν δεν το ελεγχεις να φαει κανενα κουφαρι ποντικου που εχει δηλητηριαστει με ποντικοφαρμακο.
Γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου αν μπορεις να τους δινεις καποιο φαρμακο? Αν και δεν νομιζω να υπαρχει :)
τον εχω παει σε νεκρο ποντικη και φιδη αλλα μονο τα μυριζε δεν τα τρωει,κοπροφαγια εχει γιατι πιστευω φοβαται να μην του πατανε τα συνορα οι γατες ειναι αγελη δεν ειναι μια
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
George amstaff αν μπαινουν ολα αυτα στο κηπο(που αποκλειεται να μενουν εκτος), τοτε το τοξοπλασμα ειναι το λιγοτερο(λεμε τωρα), μπορει το σκυλι σου αν δεν το ελεγχεις να φαει κανενα κουφαρι ποντικου που εχει δηλητηριαστει με ποντικοφαρμακο.
Γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου αν μπορεις να τους δινεις καποιο φαρμακο? Αν και δεν νομιζω να υπαρχει :)
και οι γατες και οι σκυλοι δυσκολα να φανε αρωστο η νεκρο ζωο απο οσα εχω δει τουλαχιστον και για ζωα που μεγαλωνουν στην εξοχη
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
δεν υπαρχει περιπτωση να διοξω τον σκυλο;) οτι παιρνω το κραταω για παντα και αν ηταν να τον εδινα θα το εκανα στα δυσκολα οπως κανουν συνηθος!! τον σκυλο τον εχω σε περιορισμενο χωρο και τον λυνω πλεον εκτος σπιτιου εγω εψαχνα λυση με τις γατες π.χ αν υπαρχει κατι να τις δινω καθε μηνα κατι τετοιο,υπαρχει?ολα χρειαζονται και γατες και σκυλοι λυση ψαχνω.πρωτη φορα εχω σκυλο με κοπροφαγια και πιστευω το κανει για την μυροδια του χωρου.αν τις βαλω αμμο θα πηγαινουν εκει να κανουν την αναγκη τους?ειναι 1,5στρ η αυλη μου.η καπιοα λυση να μην ερχονται στον χωρο του σκυλου?
Εσυ ειπες οτι μπορεις να διωξεις τις γατες και πανω σε αυτο σου απαντησα. Ο σκυλος σου τρωει και τα δικα του κακα ή μονο των γατιων? Γενικα οι σκυλοι θεωρουν λιχουδια τα κακα των γατιων και η δικια μου σκυλα οταν πρωτοεφερα γατι στο σπιτι λιγο να γυρναγα το κεφαλι μου πηγαινε στην αμμο και τα εξαφανιζε. Η λυση ειναι να βαλεις πλεγμα στο χωρο του σκυλου κι ετσι δεν θα μπορουν να μπουν. Ο χωρος που περιοριζεις τον σκυλο πως ειναι?
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
το ζητουμενο ειναι 1 αν μπρορω με καπιο τροπο να κανω τις γατες να κανουν τις αναγκες τους σε συγκεκριμενο χωρο.2 αν υπαρχει καπιο φαρμακο για τις γατες.και 3 αν μπορω να της κανω να μην ερχονται μπροστα.κατι σπρευ που λενε οτι φεκαζεις για να τα απωθεις?το εχει δοκιμασει κανεις?
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
και οι γατες και οι σκυλοι δυσκολα να φανε αρωστο η νεκρο ζωο απο οσα εχω δει τουλαχιστον και για ζωα που μεγαλωνουν στην εξοχη
Ξερω αρκετα σκυλια που εχουν φαει κουφαρια απο περιστερια, μικρα ζωα κλπ. Επισης πολλες γατες εχουν δηλητηριαστει οταν εφαγαν μολυσμενο ποντικι. Αρα δεν ειναι τοσο απιθανο. Και η δικια μου μπροστα μου δεν θα αγγιξει τιποτα απο κατω, απο πισω μου πολυ δυσκολα να αφησει κατι που μπορει να φαγωθει.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
το ζητουμενο ειναι 1 αν μπρορω με καπιο τροπο να κανω τις γατες να κανουν τις αναγκες τους σε συγκεκριμενο χωρο.2 αν υπαρχει καπιο φαρμακο για τις γατες.και 3 αν μπορω να της κανω να μην ερχονται μπροστα.κατι σπρευ που λενε οτι φεκαζεις για να τα απωθεις?το εχει δοκιμασει κανεις?
1. οχι δεν μπορεις
2. ρωτα τον γιατρο σου ή μπες σε γατοφορουμ που θα ξερουν καλυτερα να σου απαντησουν
3. δεν το εχω δοκιμασει, αλλες φορες πιανει αλλες οχι, αλλα θα πρεπει να ψεκαζεις συνεχεια(υπαρχει και σε σκονη νομιζω), δεν νομιζω ομως να τις ενοχλησει ιδιαιτερα

4. Φτιαξε μια περιφραξη εκει που περιοριζεις τον σκυλο ή ενα μεγαλο κενελ οπου θα μπορεις να τον αφηνεις αφοβα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3