Τοξόπλασμα


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Να σε ρωτησω και κατι ακομα...τα τελευταια 2 χρονια κανετε εξετασεις και ειναι αρνητικη στο τοξοπλασμα πλεον (μετα την αντιβιωση) ή εχει απλα χαμηλες τιμες???και εμενα 1/200 εχει..απλα θελω να ξερω αν μετα την αντιβιωση θα τελειωσουμε μια και καλη απο το τοξοπλασμα ή οχι...
Σε ευχαριστω και παλι!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Να σε ρωτησω και κατι ακομα...τα τελευταια 2 χρονια κανετε εξετασεις και ειναι αρνητικη στο τοξοπλασμα πλεον (μετα την αντιβιωση) ή εχει απλα χαμηλες τιμες???και εμενα 1/200 εχει..απλα θελω να ξερω αν μετα την αντιβιωση θα τελειωσουμε μια και καλη απο το τοξοπλασμα ή οχι...
Σε ευχαριστω και παλι!!
Μηδενίσαμε και τελειώσαμε μια και καλή! Απλά στο πακέτο των εκετάσεων που της κάνω κάθε φορά (βιοχημικές, καλαζάρ κλπ.) έχω προσθέσει και το τοξόπλασμα - το τσεκάρουμε πάντα.
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλησπερα στο φόρουμ μετά απο πολυ καιρό...
Διαβασα όλο το νημα για όσους θυμούνται το πιτμπουλακι που εχω βρει εδώ και 2 χρόνια με καλαζαρ. Από τοτε που το βρηκα είχε ενα λευλε σαν μεμβράνη στη κορη του ματιου όλοι μου έλεγαν από το καλαζαρ. Αφού το τελευταίο καιρό έχει γίνει χάλια το σκυλί μονο κόκαλα έχουν μείνει και απο επισκεψη στο γιατρό καπως του κάθεται του γιατρού για τοξοπλασμα και ναι θετικός. Να πω ότι ο σκύλος κάνει διαρροιες οτι τρώει έχει αδυναμια και καλαζαρ όπου πιστεύαμε ότι ευθύνεται ολο αυτό. Μας είπε αντιβιοση οκ. Έχει κανείς εμπειρία με χάλια εξετάσεις καλαζαρ αν υπάρχει πιθανότητα να γίνει καλά?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Έχει καλαζάρ και τοξόπλασμα ταυτόχρονα? Πόσο από το καθένα?
Σε μένα η Πέππερ είχε περάσει τοξόπλασμα πριν 4 χρόνια, 1/200 αν θυμάμαι καλά. Κάναμε θεραπεία με ισχυρή αντιβίωση (atnirobe) για ένα μήνα και το ξεπέρασε. Αφού συνήρθε, μετά από ένα μήνα το σκυλί άρχισε να ξαναπέφτει - έδειξε καλαζάρ 1/1600 (ενώ 6 μήνες πριν ήταν αρνητικό!). Προφανώς το τοξόπλασμα τσάκισε τον οργανισμό, το καλαζάρ ίσως προυπήρχε και βρήκε έδαφος να φτάσει στα ύψη. Ακολούθησε θεραπεία με γκλουκαντίμ και πήγε καλά.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Έχει καλαζάρ και τοξόπλασμα ταυτόχρονα? Πόσο από το καθένα?
Σε μένα η Πέππερ είχε περάσει τοξόπλασμα πριν 4 χρόνια, 1/200 αν θυμάμαι καλά. Κάναμε θεραπεία με ισχυρή αντιβίωση (atnirobe) για ένα μήνα και το ξεπέρασε. Αφού συνήρθε, μετά από ένα μήνα το σκυλί άρχισε να ξαναπέφτει - έδειξε καλαζάρ 1/1600 (ενώ 6 μήνες πριν ήταν αρνητικό!). Προφανώς το τοξόπλασμα τσάκισε τον οργανισμό, το καλαζάρ ίσως προυπήρχε και βρήκε έδαφος να φτάσει στα ύψη. Ακολούθησε θεραπεία με γκλουκαντίμ και πήγε καλά.
Καλαζαρ έχει από τότε που το βρηκα 2 χρόνια τώρα έκανε δύο φορες μιλτεροφοραν το καλοκαίρι ειχε πάρει τα απάνω του το Σεπτέμβριο άρχισε πάλι να είναι χάλια κάναμε εξετασεις ανέβηκε ο τίτλος και πείραξε και νεφρά. Τώρα είναι στα χειρότερα του σκελετός αδυναμία πολύ χάλια πραγματικά σκεφτομασταν να τον κοιμησουμε.
Πήγαμε και ενώ από τότε που τον βρηκα είχε αυτό το λευκο στο μάτι όλοι έλεγαν από το καλαζαρ. Το είδε πάλι ο γιατρός και του έκανε τοξοπλασμα ( περιμένω τις απαντήσεις να μου τις στείλει δε ξέρω τίτλο) γιατί τα νεφρά ήταν το ίδιο με τις προηγούμενες φορες.
Τη Πέμπτη θα πάμε για υπερηχο να δούμε όργανα.
Προφανώς το έχει καιρό...
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Για εμάς δε ήταν τόσο καλά τα πράγματα...καθώς το Μέλι τον χάσαμε!Το τοξόπλασμα το είχε χρόνια και μαζί με το καλαζαρ τον διέλυσαν!Μία μέρα πριν φύγει κάναμε υπέρηχο που νεφρά,ηπάρ και γενικά ήταν σε χάλια κατάσταση!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για εμάς δε ήταν τόσο καλά τα πράγματα...καθώς το Μέλι τον χάσαμε!Το τοξόπλασμα το είχε χρόνια και μαζί με το καλαζαρ τον διέλυσαν!Μία μέρα πριν φύγει κάναμε υπέρηχο που νεφρά,ηπάρ και γενικά ήταν σε χάλια κατάσταση!!!
:( Λυπάμαι...
 
  • Like
Reactions: fani


maskus

Member
16 Μαϊου 2010
22
6
Καλησπερα σε ολους

Πριν μια εβδομαδα η σκυλιτσα μου εκανε για πρωτη φορα επιληψια και ειχε αλλο ενα επεισοδιο μετα απο 4 ωρες . Τρεξαμε στον γιατρο καναμε γενικες εξετασεις.

.Ολες αυτες τις μερες ηταν ευδιαθετη ετρωγε κανονικα δεν ειχε δειξει κανενα περιεργο σημαδι . Οι εξετασεις αιματος ειναι καλες οπως και αρνητικη σε καλαζαρ και ερλυχια .
Βγηκε θετικη στο τοξοπλασμα 1/64. (Δεν ξερω τι ειναι απλα το αναφερω )
Και χθες το απογευμα ξεκινησε dalacin .
Σημερα το πρωι που ξυπνησαμε ηταν σε πολυ χαλια κατασταση ξαφνικα .

Δεν ετρωγε , ετρεμε , αδυναμια στα ποδια αχανες βλεμμα , κρυβεται κτλ

Τρεξαμε παλι στον γιατρο μας ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να ειναι απο καποια δυνατη επιληψια που εγινε και δεν καταλαβαμε . Της εκανε κορτιζονη και μας εδωσε 1/4 την μερα gardenal.

Μας ειπε οτι μπορει να ειναι ολα αυτα απο το τοξοπαλασμα η να υπαρχει κατι αλλο στο κεφαλι που υα ψαξουμε αφου πρωτα παρει την αντιβιωση.

Μετα απο σχεδον 14 ωρες εχει την ιδια χαλια κατασταση . Δεν τρωει τιποτα κοιμαται συνεχεια και εχει μεγαλη αδυναμια και φοβια .

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω γιατι μεχρι να δουλεψει η αντιβιωση φοβαμαι οτι δεν θα την βγαλει .

Ειμαστε απο πανω ολοι συνεχεια αλλα αρνειται και να φαει και να πιει νερο και ειναι πολυ χαλια .

Οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ

Η σκυλιτσα μου ειναι ενα αγγλικο staff 7 ετων απολυτα υγιες χωρις κανενα ιστορικο εκτος απο μια ερλιχιωση πριν 2 χρονια .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το τοξόπλασμα έχει τέτοια συμπτώματα αλλά συγκρίνω το 1/64 με το δικό μας 1/200 και μου φαίνεται λίγο για να χει τέτοια κατάπτωση... Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις πως αντιδρά κάθε οργανισμός.
Στη θέση σου θα πήγαινα και σε 2ο γιατρό κατά προτίμηση ένα "γερό όνομα".
 


maskus

Member
16 Μαϊου 2010
22
6
Το τοξόπλασμα έχει τέτοια συμπτώματα αλλά συγκρίνω το 1/64 με το δικό μας 1/200 και μου φαίνεται λίγο για να χει τέτοια κατάπτωση... Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις πως αντιδρά κάθε οργανισμός.
Στη θέση σου θα πήγαινα και σε 2ο γιατρό κατά προτίμηση ένα "γερό όνομα".
Ναι θα το κανω απλα δεν ξερω που αλλου να παω
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Γερά ονόματα είναι πχ ο Μαραγκός, ο Λιαπης, ο Κεστης. Και οι 3 είναι Χαλάνδρι. Αυτοί οι τρεις μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό.

Περαστικά στη σκυλίτσα σου
 


maskus

Member
16 Μαϊου 2010
22
6
Σημερα η μικρη ειναι λιγο καλυτερα .

Δεν τρωει τροφη με τιποτα αλλα της πηρα κονσερβα για να την δελεασω και εφαγε κανονικα .
Ηπιε και νερο , σηκωθηκε για να παμε να κανει την αναγκη της το βλεμμα της ειναι πιο ζωηρο και οι αντιδρασεις πολυ πιο νορμαλ .

Περπαταει κανονικα ναι μεν αλλα με ατονια και νομιζω οτι ψιλοσερνει το πισω αριστερα ποδι καποιες στιγμες . Γενικα δειχνει πολυ αδυναμη , κοιμαται ολη μερα σημερα αλλα ειναι ηρεμη δεν εκανε καποια κριση ουτε τρεμει ουτε λαχανιαζει χωρις λογο και το σημαντικο ειναι οτι εφαγε καλα.

Οποιος εχει εμπειρια απο συμπτωματα τοξοπλασματος ας βοηθησει . Θα παω και σε εναν δευτερο κτηνιατρο σιγουρα αλλα ετσι και αλλιως δεν μπορω να κανω μαγνητικη στην κατασταση που ειναι τωρα . Φοβαμαι να την ναρκωσω
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σημερα η μικρη ειναι λιγο καλυτερα .

Δεν τρωει τροφη με τιποτα αλλα της πηρα κονσερβα για να την δελεασω και εφαγε κανονικα .
Ηπιε και νερο , σηκωθηκε για να παμε να κανει την αναγκη της το βλεμμα της ειναι πιο ζωηρο και οι αντιδρασεις πολυ πιο νορμαλ .

Περπαταει κανονικα ναι μεν αλλα με ατονια και νομιζω οτι ψιλοσερνει το πισω αριστερα ποδι καποιες στιγμες . Γενικα δειχνει πολυ αδυναμη , κοιμαται ολη μερα σημερα αλλα ειναι ηρεμη δεν εκανε καποια κριση ουτε τρεμει ουτε λαχανιαζει χωρις λογο και το σημαντικο ειναι οτι εφαγε καλα.

Οποιος εχει εμπειρια απο συμπτωματα τοξοπλασματος ας βοηθησει . Θα παω και σε εναν δευτερο κτηνιατρο σιγουρα αλλα ετσι και αλλιως δεν μπορω να κανω μαγνητικη στην κατασταση που ειναι τωρα . Φοβαμαι να την ναρκωσω
Ένα σκυλί με τέτοια αδυναμία που περιγράφεις δεν θα έπρεπε να μπει στον ορό? Εγώ θα πήγαινα αύριο σε δεύτερο γιατρό, μην το καθυστερείς άλλο καλύτερα.
 


maskus

Member
16 Μαϊου 2010
22
6
Ένα σκυλί με τέτοια αδυναμία που περιγράφεις δεν θα έπρεπε να μπει στον ορό? Εγώ θα πήγαινα αύριο σε δεύτερο γιατρό, μην το καθυστερείς άλλο καλύτερα.
Θα παω αυριο σιγουρα . Απλα για ορο δεν ξερω αν θα κατσει δεν ξερω καν τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις . Αν μπορει δηλαδη να νοσηλευτει και που θα πρεπει να την παω
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Οποιος εχει εμπειρια απο συμπτωματα τοξοπλασματος ας βοηθησει . Θα παω και σε εναν δευτερο κτηνιατρο σιγουρα αλλα ετσι και αλλιως δεν μπορω να κανω μαγνητικη στην κατασταση που ειναι τωρα . Φοβαμαι να την ναρκωσω
΄

Tα συμπτώματα σε εμάς ήταν:
  • Λαχάνιασμα
  • Κόπωση
  • Μη αντίδραση σε αγαπημένα της παιχνίδια που κανονικά τρελαινόταν και έπρεπε να τρέχει σα δαιμονισμένη
  • Κάποιες φορές ανορεξία (η δικιά μου είναι βουλιμική κανονικά) - γενικά έτργε με το ζόρι κάποιες φορές
  • Αδυνάτισμα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν από το τοξόπλασμα ή το καλαζάρ (πρέπει να τα είχε ταυτόχρονα τελικά)
  • Ψιλοέτρεμαν κάποιες φορές τα πίσω πόδια

Γενική δηλαδή κατάπτωση.

Κάναμε θεραπεία ένα μήνα με Antirobe. Και τελικά μηδενίσαμε (από το 1/200).
 
  • Like
Reactions: noni_papa


maskus

Member
16 Μαϊου 2010
22
6
΄

Tα συμπτώματα σε εμάς ήταν:
  • Λαχάνιασμα
  • Κόπωση
  • Μη αντίδραση σε αγαπημένα της παιχνίδια που κανονικά τρελαινόταν και έπρεπε να τρέχει σα δαιμονισμένη
  • Κάποιες φορές ανορεξία (η δικιά μου είναι βουλιμική κανονικά) - γενικά έτργε με το ζόρι κάποιες φορές
  • Αδυνάτισμα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν από το τοξόπλασμα ή το καλαζάρ (πρέπει να τα είχε ταυτόχρονα τελικά)
  • Ψιλοέτρεμαν κάποιες φορές τα πίσω πόδια

Γενική δηλαδή κατάπτωση.

Κάναμε θεραπεία ένα μήνα με Antirobe. Και τελικά μηδενίσαμε (από το 1/200).

Μοιαζουν παρα πολυ με τα δικα μου . + την επιληψια που εκανε και χθες που ηταν σε αφασια το πρωι ενω αντιδρουσε κανονικα σε ολα τα ερεθισματα απλα ηταν σαν να ηταν παρα πολυ κουρασμενη .

Επειδη δεν γνωριζω μπορεις να μου εξηγησεις πως οριζεται η κλιμακα σε σχεση με την σοβαροτητα της καταστασης ? Το 1/200 ποσο διαφορα εχει με το 1/64 το δικο μου ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μοιαζουν παρα πολυ με τα δικα μου . + την επιληψια που εκανε και χθες που ηταν σε αφασια το πρωι ενω αντιδρουσε κανονικα σε ολα τα ερεθισματα απλα ηταν σαν να ηταν παρα πολυ κουρασμενη .

Επειδη δεν γνωριζω μπορεις να μου εξηγησεις πως οριζεται η κλιμακα σε σχεση με την σοβαροτητα της καταστασης ? Το 1/200 ποσο διαφορα εχει με το 1/64 το δικο μου ?
Όπα - τώρα το είδα! Πήρε κορτιζόνη? Θυμάμαι ότι ο κτηνίατρος μου είχε πει "Ποτέ κορτιζόνη σε τοξόπλασμα γιατί το εκτινάσσει στα ύψη". Δες και εδώ, διαβάζω το ίδιο: http://users.auth.gr/harala/a07.Toxoplasmosis.html

Αυτό το ύφος της αφασίας το είχε και η δικιά μου κάποιες φορές. Είναι βέβαιο ότι ήταν επιληψία της δικιάς σου?

Δεν θυμάμαι την κλίμακα στην τοξοπλάσμωση, αλλά θυμάμαι τότε που μου είχε πει ο κτηνίατρος ότι το νούμερο είναι μεγάλο, δεν είναι όπως το 1/200 στο καλαζάρ που θεωρείται ψιλοπράγματα.
Το δικό ιστορικό είχε ως εξής (πριν 4 χρόνια):
  • Πάσχα: To σκυλί δείχνει ενόχληση στα πίσω πόδια. Με πιάνει πανικός ότι πρόκειται για πρόβλημα σπονδυλικής στήλης, τρέχω κτηνίατρο και μας κάνει κορτιζόνες προς αντιμετώπιση της σπονδυλικής στήλης (το οποίο πρέπει να ήταν false alarm μάλλον - μάλλν το τοξόπλασμα υπήρχε και με την κορτιζόνη ξεκίνησε να κάνει τη δουλειά του.

    Την ίδια εποχή κάνουμε φουλ εξετάσεις, βγαίνει το καλαζάρ 1/100, κάνω και PCR για το καλαζάρ και βγαίνει αρνητική και εφησυχάζομαι.

  • Δύο μήνες, τον Ιούνιο μετά το σκυλί αρχίζει να έχει τα χάλια του. Αρχίζουμε και ψάχνουμε τα πάντα εκτός από καλαζάρ(αφού είχα κάνει PCR το πάσχα). Βγαίνει διάγνωση τοξόπλασμα και ταυτόχρονα ένδειξη για αυτοάνοσο. Το αυτοάνοσο θέλει κορτιζόνη, το τοξόπλασμα όμως όχι. Αποφασίζουμε να πολεμήσουμε το τοξόπλασμα, ένας μήνας θεραπεία με Antirobe, το σκυλί συνέρχεται.

  • Η καλυτέρευση κρατάει ένα μήνα και μετά ξαναπέφτει. Το τοξόπλασμα έχει μηδενίσει. Το καλαζάρ είναι <1/1600!
Μήπως το τοξόπλασμα υπήρχε και εκτινάχθηκε με την κορτιζόνη και σε σένα? Συζήτα το με τον κτηνίατρο.
 


maskus

Member
16 Μαϊου 2010
22
6
Πηγα σε εναν απο τους γιατρους του Χαλανδριου που ειπαμε παραπανω μου ειπε οτι θελει μαγνητικη και οτι δεν ειναι απο το τοξοπλασμα αλλα με το σκυλι ασχοληθηκε ελαχιστα μπορω να πω και λιγο υποτιμητικα . Οκ να εισαι ψυχρος αλλα σκυλο με παραλυση βλεπεις που ακομα ο ιδιοκτητης του ψαχνει να βρει τι ειναι . Μου ειπε οτι μπορει να προκειται για ογκο αλλα τιποτα δεν αποκλειεται αμα δεν δει την μαγνητικη. Δεν μπορω να πω οτι ουσιαστικα εχει κανει κατι λαθος αλλα ξενερωσα με τον τροπο του και την ολη συμπεριφορα.

Εφυγα αμεσως και πηγα σε εναν γιατρο στο Καλαμακι που παλιοτερα μου ειχε βρει ενα δερματικο . Ειχα φοβερη αποψη για αυτον παντα αλλα δεν ειχε χρειαστει ποτε κατι σοβαρο και λογω αποστασης δεν τον ειχα επισκεπτει ξανα .

Μακραν η καλυτερη εξεταση και με σοβαροτητα και προσοχη σε αυτα που λεει . Προσεκτικος νευρολογικος ελεγχος για να δει τα κεντρα των νευρων και ελεγχος αναλυτικα στις εξετασεις.

Η αποψη του ειναι οτι δεν ειναι απο το τοξοπλασμα αλλα απο κατι που εχει συμβει στο κεφαλι .
Καναμε και καποιες ακομα εξετασεις αιματος αυριο θα τις εχω αναλυτικα και επειδη φοβαται ισχαιμικο τραυμα μου ειπε να κανουμε και ενα doppler καρδιας πριν κανω την μαγνητικη για να δουμε μηπως κατι πηγε στραβα που δεν φανηκε στις εξετασεις αιματος .

Την εξετασε προσεκτικα να δει τι αντιδρα και τι οχι και βρηκε μερικη παραλυση στο πισω αριστερο και μπροστα αριστερο ακρο, στις πατουσιτσες κυριως και επισης μειωμενη αντιδραση στο πισω δεξι ακρο .

Ματια, συνειδηση κεφαλι κτλ ολα καλα .

Η μικρη απο το Σαββατο που αρχισε το χαπι για την επιληψια και την αντιβιωση εχει σταδιακη βελτιωση απο μερα σε μερα . Δειχνει οτι ειχε υποστει και καποιο σοκ απο την μικρη παραλυση που απεκτησε και σιγα σιγα το ξεπερναει . Τρωει κανονικα πινει νερο κανονικα . Περπαταει κανονικα και μονο οταν ειναι ακινητη δειχνει το αριστερα μπροστα ποδαρακι η το πισω αριστερα να τεινουν να ανοιξουν . Οκ ακομα δεν εχει διαθεση και κοιμαται αρκετα , αλλα δεν εχει πλεον τρεμολο λαχανιασματα και αδυναμια . Το βλεμα ειναι ζωηρο και δεν εχει καμια σχεση η συνολικη της εικονα με την εικονα του Σαββατου που ηταν πραγματικα παρα πολυ χαλια.

Παμε για μαγνητικη και προσευχομαστε καθημερινα.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ευχομαι να πανε ολα καλα ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα. Επισης δεν απαγορευεται να πεις τα ονοματα των γιατρων καλο ειναι να τα γραψεις κ για τους δυο γιατρους. οποιος μπαινει να διαβασει κ εχει το ιδιο αγχος με εσενα, να βοηθηθει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3