Τουαλέτα SOS


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα
Έχουμε υιοθετήσει τη Νέλλη, ενα ημιαιμο λαμπραντορακι. Υιοθετηθηκε περιπου 3 μηνων, αμέσως μόλις βρέθηκε σε μια ρεματια. Ως εκ τούτου μολις τώρα που είναι κοντά 5 μηνών και έχει κάνει το 2ο εμβόλιο μπορούμε να βγαίνουμε έξω με προσοχή. Αρχικά κατεβαινουμε κάτω στον κήπο και για να έχω έλεγχο μη φάει κάτι αλλά και για να μάθουμε λίγο να περπατάμε...γιατί με τέτοια χαρά που έχει.. έιναι επικινδυνο να βγούμε στο δρόμο. Θα ήθελα μια βοήθεια για τη μετάβαση από τις πάνες έξω στον κήπο. Προς το παρόν μυρίζει μυρίζει αλλά δεν κανει κάτι. Δοκίμασα να της βγάλω έξω πανα με τσισα και κακα μήπως τα μυρίσει...ΤΙΠΟΤΑ. Κι ας ήταν η ώρα της που τα κάνει. Έχουμε καμία ιδεα;;;
 


Hera08X08

New Member
16 Μαϊου 2020
2
1
25
Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να το μάθει, είναι ακόμη πολύ μικρή.
Κι ο δικός μου στην αρχή τα ίδια έκανε και δεν καταλάβαινε ότι πρέπει να τα κάνει έξω. Μετά τον άφησα χωρίς πάνα και τον ενοχλούσε να τα κάνει στον χώρο του, οπότε από μόνος του βολευόταν να τα κάνει έξω.
Όμως λόγου του ότι η δικιά σου είναι κουτάβι θέλει αρκετές βόλτες την ημέρα.
Αν την έχεις έξω από το σπίτι δοκίμασε να την αφήσεις χωρίς πάνα, ίσως και εκείνη να την ενοχλούν τα κακά της να βρίσκονται στον χώρο της.
Αλλά μην ξεχνάς τις πολλές βόλτες.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ευτυχως, επειδή έχω κήπο την κατεβάζω πολύ συχνα και εκεί. Ούτως ή άλλως δεν τον έχει συνηθίσει ακόμα γιατί έχει λίγες μερες που κατεβαίνει. Σήμερα έκανε έξω κακακια. Με τα τσισα όμως...θα με δυσκολέψει πολύ. Τα κρατάει, τρέχει πέρα δώθε σαν τρελλη γιατί είναι πολύ χαρούμενη που επιτέλους είναι εκτός σπιτιού και μόλις μπει μέσα τα κάνει...ασε που αν δεν της βάλω μέσα πανα θα μου τα κάνει στο παρκέ...δεν έχει τέτοιες ευαισθησίες.. ευχαριστώ πάντως.. Θα κανω υπομονή.. μάλλον αυτό χρειάζεται..
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τα κρατάει, τρέχει πέρα δώθε σαν τρελλη γιατί είναι πολύ χαρούμενη που επιτέλους είναι εκτός σπιτιού και μόλις μπει μέσα τα κάνει...
Για το κουτάβι ο κήπος είναι ένας νέος κόσμος προς εξερεύνηση οπότε το "καθήκον" έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Μένεις στον κήπο για 15 λεπτά, αν δεν τα κάνει γυρίζεις σπίτι και την βάζεις στο crate ώστε να μην λερώσει, βγες μετά από 30 λεπτά για νέα προσπάθεια. Αν πετύχει δυο τρεις φορές μετά θα έχει μεγάλη πρόοδο.

Η άλλη μέθοδος είναι να περάσεις μαζί με το κουτάβι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας στον κήπο όπου δεν θα έχει άλλη επιλογή από το να λερώσει εκεί.

Πολύ υπομονή και επιμονή χρειάζεται.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Για το κουτάβι ο κήπος είναι ένας νέος κόσμος προς εξερεύνηση οπότε το "καθήκον" έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Μένεις στον κήπο για 15 λεπτά, αν δεν τα κάνει γυρίζεις σπίτι και την βάζεις στο crate ώστε να μην λερώσει, βγες μετά από 30 λεπτά για νέα προσπάθεια. Αν πετύχει δυο τρεις φορές μετά θα έχει μεγάλη πρόοδο.

Η άλλη μέθοδος είναι να περάσεις μαζί με το κουτάβι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας στον κήπο όπου δεν θα έχει άλλη επιλογή από το να λερώσει εκεί.

Πολύ υπομονή και επιμονή χρειάζεται.
Ααα....Θα δοκιμάσω το πρώτο που μου είπατε. Μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα. Ευχαριστώ παααρα πολύ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3