Το Λαμπραντορ Ριτρίβερ - Ενας άγγελος ή το σκυλί απο την κόλαση?


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Να διευκρινήσω ορισμένα πράγματα που μπορούν να παρεξηγηθούν απο μη έμπειρους ιδιοκτήτες που διαβάζουν αποσπασματικά το κείμενο.
Τα λάμπραντορ για μένα είναι ένα πραγματικό κόσμημα για το είδος lupus familiaris. Δίκαια γνωρίζει τέτοια αναγνώριση απο τους ανθρώπους, τέτοια χαρακτηριστικά φυλής είναι σπάνια, ο κίνδυνος είναι η ίδια η επιτυχία της φυλής, το έχουμε δει το έργο και με άλλες φυλές (κολει, δαλματίας), είναι ευθύνη των εκτροφέων της φυλής να την διαφυλάξουν, επιλεκτική εκτροφή, όχι πολλές γέννες, σωστοί και υπεύθυνοι ιδιοκτήτες για τα κουτάβια μας. Οποιος κάνει κάτι άλλο καταδικάζει την φυλή σε εκφυλισμό.
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις πληροφορίες.

(Amalthea μπορώ να σου στείλω pm για κάποιες απορίες που μάλλον για εδώ είναι off topic??)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238

(Amalthea μπορώ να σου στείλω pm για κάποιες απορίες που μάλλον για εδώ είναι off topic??)


Μπορείς να στείλεις ή ακόμα καλύτερα να ανοίξεις άλλο topic
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Μπορείς να στείλεις ή ακόμα καλύτερα να ανοίξεις άλλο topic

Αυτό θα κάνω, θα μαζέψω όλες τι απορίες σε ένα topic!
Δεν θα το ανοίξω άμεσα γιατί οι απορίες μέρα με την μέρα πληθαίνουν :D
Μόλις μαζευτούν πολλές θα το ανοίξω.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα λάμπραντορ για μένα είναι ένα πραγματικό κόσμημα για το είδος lupus familiaris. Δίκαια γνωρίζει τέτοια αναγνώριση απο τους ανθρώπους, τέτοια χαρακτηριστικά φυλής είναι σπάνια,
Συμφωνώ απόλυτα Γιώργο, ζώντας με ένα λαμπ διαπιστώνεις καθημερινά ότι η αναγνώριση που χαίρει δεν είναι επιφανειακή ή τυχαία. Όλα τα σκυλιά τα αγαπώ και τα θαυμάζωγια την ανέμελη φύση τους αλλά η γλύκα και η τρυφερότητα που σου δίνει απλόχερα ένα λαμπ με ελκύει απίστευτα. Με όλη την τρέλα που έχουν τα αγαπώ με τρέλα!!!
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν ήταν στις επιλογές μου να πάρω Lab.
Κάποιοι φίλοι ξέρουν πως φτάσαμε σε αυτή την επιλογή.

Όμως μετά από 19 μήνες συμβίωσης με ένα Labrador, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ΣΕΒΟΜΑΙ απεριόριστα αυτή τη φυλή.

Ξεπερνάει κάθε προσδοκία μου και η λέξη άγγελοι του τίτλου περιγράφει τέλεια τον χαρακτήρα τους
 
Last edited:








KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
όντως είναι απίστευτα σκυλία ,βέβαια δεν θα με χάλαγε να ήταν λίγο πιο επιφυλακτικά με τους ξένους και να ειδοποιούσανε με γαβγίσματα.μπορεί κάποιες φορές να το κάνει αν και όχι τόσο συχνά αλλά εδώ μία μέρα είχαν μπεί δύο κηπουροί στο σπίτι ,αυτή κατέβηκε τους κοίταξε απο μακριά και κούναγε κώλο απο την χαρά της!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο δικός μου ειδοποιεί με γαβγίσματα!!!
Και την νύχτα στο δρόμο είναι επιφυλακτικός με τους ξένους..μέχρι να του μιλήσουν και να ξεχειλωθεί ο κ@λος από την χαρά του!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ο δικός μου ειδοποιεί με γαβγίσματα!!!
Και την νύχτα στο δρόμο είναι επιφυλακτικός με τους ξένους..μέχρι να του μιλήσουν και να ξεχειλωθεί ο κ@λος από την χαρά του!
Και με ξένους με λιχουδιά ειναι επιφυλακτικός;
 










dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλησπερα παιδια. Οσον αφορα τον χαρακτηρα, εχουν διαφορα τα λαμπραντορ με τα golden retriever? Αναφερομαι κυριως στο πως επηρεαζονται απο το διαστημα που μενουν μονα. Αν μενουν τις καθημερινες μονα για 6-8 ωρες, αντιμετωπιζουν προβλημα? Ρωταω γιατι αν και εκτροφεας μου ειχε πει οτι πανω απο 6 ωρες δεν κανει να μενει μονο το κουταβι, καποιοι γνωστοι δεν αντιμετωπισαν προβλημα παρολο που το αφηναν μονο του για 8 ωρες(golden retriever).
Εντος σπιτιου υπηρχαν διαφορες αποψεις για το τι σκυλο θα παρουμε και εγω κατεληξα σε Γερμανικο Ποιμενικο, απορριπτοντας το golden retriever για τον παραπανο λογο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα golden retriever είναι πιο ήπια σκυλιά και πιο ευαίσθητης ιδιοσυγκρασίας από τα labs. Eξαρτάται φυσικά πάντα και από το άτομο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU